Jak vybíráte knihy?


Tichak
Tichak 06.08.2014 v 20:02

Zdravím všechny zdatné i nezdatné čtenáře. Mám potíž s vybíráním titulů, které si zakoupím a přečtu. Knih je spousta a vybírat na netu je zdlouhavé a upřímně mě to vůbec nebaví a v knihkupectvích zase není až takový výběr. Jak to děláte vy?

Kočičáci
Kočičáci 06.08.2014 v 20:52

Mě hodně pomohla právě Databáze knih, hodně čtu komentáře - neřídím se jimi striktně, ale většinou mi pomohou k rozhodnutí, zda si knihu koupím nebo jenom půjčím. Po přečtení knihy se na DK mrknu na komentáře které mi jsou blízké a juknu na jejich autora - na to co čte a hledám tak knihy které by mě mohly zaujmout.
Taky občas koupě lituji, ale knihy se nezbavím, i přesto že vím, že už na ni nikdy nechytnu. Ale zase mám autory o kterých vím že si jejich novinky koupím bez rozmýšlení :-) takže, tak...

Lector
Lector 06.08.2014 v 21:38

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

newtory
newtory 06.08.2014 v 22:24

Súhlasím s predchádzajúcimi príspevkami, tiež si pozerám hodnotenia a potom profily hodnotiteľov, ale kníh keď sa "netrafím" sa zbavujem, jednak kvôli priestoru a jednak kvôli tomu, aby som mal viac peňazí na knihy o ktoré stojím. Inak rozhodujem sa dosť ťažko a preto sa mi občas stane, že odkladám kúpu knihy až kým sa stane nedostupnou. Na druhej strane sú autori a publikácie, kde bez váhania nakupujem. Čo sa týka výberu v kníhkupectvách pripadá mi to až ako inflácia sortimentu. Takže nastupuje ona čarovná formulka:" je veľa vecí ktoré nemusím mať." A okrem toho často si uvedomujem aj ono sub specie aeternitatis a teda to, že tu nebudeme večne, takže je zbytočné robiť si príliš veľké zásoby. Dobré vodítko, ktoré ale opäť platí cum grano sallis sú komentáre na Amazone. Tiež je tam päť-hviezdičkové hodnotenie a je zaujímavé pozerať si reakcie čitateľov na US Amazone a porovnávať ho s komentármi na UK Amazone alebo do tretice nemeckom.Okrem toho sú ešte knihy a autori kde ma nadšené hodnotenia čitateľov skôr odradia ako navnadia, niekedy to vyplýva z povahy komentárov inokedy z množstva reakcií.

Text příspěvku byl upraven 06.08.14 v 22:25

rusalka123
rusalka123 06.08.2014 v 22:58

Já si všechno jen půjčuju a až když si knihu přečtu a vím, že je tak úžasná, že ji prostě doma mít musím, tak ji koupím. Vůbec tak neutrácím a mám doma jen ten nejlepší výběr, ostatní by pro mě bylo zbytečné, protože bych se k tomu nikdy nevrátila.

newtory
newtory 06.08.2014 v 23:16

Ja mám knihy rozdelené do niekoľkých kategórií
(myslím, že som to už niekde v diskusii spomínal )
1.) knihy ktoré raz prečítam a viac sa k nim nevrátim (tie si väčšinou nekupujem)
2.) knihy ktoré prečítam a pravidelne (s časovým odstupom) sa k nim vraciam
3.) Knihy ktoré asi nikdy neprečítam, ale musím ich mať
4.) vynechal som knihy ktoré človek potrebuje profesionálne a špeciálne ich nemusí, ale je pohodlnejšie mať ich doma


Kočičáci
Kočičáci 06.08.2014 v 23:22

Rusalka: mě právě baví ta trocha adrenalinu při vybírání těch "správných" knih a potom po přečtení jestli jsem to rozuzlení jestli jsem se trefila :-) je fakt, že je to ta dražší varianta, která zabere více místa v knihovně.
Jak píše Lector: zase při tom hledání virtuálně poznám pár nových čtenářů a seznámím se s jejich názory - například na Lectorovy komentáře jsem narazila až teď a opět se nechám inspirovat! díky za neotřelé a netradiční názory a především za celou DK!

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 07.08.2014 v 07:31

Knihy si nevybírám, ony si vybírají mne... :) Konkrétně tak, že se mi zjeví obvykle zde na DK, třeba mezi novinkami na hlavní stránce, v nejnovějších komentářích uživatelů, často taky v diskuzi (např. Pajonkova monumentální vlákna doporučených knih) nebo mě čistě zaujme jen název, na který narazím. Na konci roku je pak pro mě zajímavé sledovat, k jakým knihám (a jak) jsem se za tu dobu dostala. Metodu, že něco koupím "naslepo" a pak až zjišťuji, jestli jsem se sekla nebo ne, tu provozuji jen v místním charitativním obchodě, kde prodávají knihy za 5-30 Kč.

Lector
Lector 07.08.2014 v 07:43

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Patw
Patw 07.08.2014 v 12:27

Pokud jde o knihu už o mnou prověřeného autora tak jdu vlastně na jistotu. Pokud ne tak se držím oblíbeného žánru, ale i tak prověřuji. Počkám si na hodnocení zde na DK - i když to zase nedoporučuji, protože pak třeba objevíš knihu, která se ti líbí na pět hvězd, ale zde třeba má průměr tří. Komentáře zde nečtu protože většinou narazím na pár spoilerů (bez upozornění) a to mě dokáže jen a jen naštvat. A nebo si přečíst recenzi dané knihy zde na DK - dřív jsem četl recenze třeba jinde, ale pak jsem zjistil, že lidé rádi spoilerují..
Pak ještě mohu doporučit podívat se na hodnocení popřípadě i komentáře na goodreads.com

Tichak
Tichak 07.08.2014 v 19:01

Díky všem za tipy. Na knihovnu se také chystám, zjistil jsem, že nejsem milionář s luxusní vilou, kam bych knihy dával. Sice zatím moc knih nemám, ale tempo je občas vražedné. Bohužel u nás právě jede na prázdninový provoz, takže do konce srpna mají otevřeno v hodiny, které jako pracující nestíhám... :-(

MartinezZ
MartinezZ 07.08.2014 v 20:17

Holt záleží, jaký jsi knihomol :) Osobně čtu knihy z historie 2. světové, takže výběr knih je dost jednoduchý: Je kniha z období WWII? Ano x Ne. Četl jsem ji už? Ano x Ne - vyřešeno :D

pajonek
pajonek 07.08.2014 v 20:48

...jejdanánky, děkuji Dámě s hranostajem, že si vzpoměla na komenty dědy pajonka

evickakyticka
evickakyticka 08.08.2014 v 08:47

Já hodně listuji v nejnovějších komentářích tady, na DK. Taky se občas mrknu na nějaký ten profil a když někdo čte podobné věci jako já, inspiruji se.

binysek
binysek 08.08.2014 v 13:36

kupuju knížky "svých autorů", dále knížky, které se mi mimořádně zalíbily po přečtení vypůjčeného výtisku,, pak knížky k mým tématům a to jsou psi, kočky, příroda, psychologie......pak knížky k nimž jsem přišla tzv "výhodně" - pětikorunové krabice, bleší trh a něčím se mi zalíbily - a musím říci, že jen málokdy tady trefím vedle...., dále dětské knížky - jednak pro dítě, jednak čtu sama. Komentáře i uvedení knihy na databázi si ráda přečtu, nicméně moc se tím ovlivnit nedám . čtenářský vkus je příliš rozličný, spíše dám na doporučení známých, s nimiž už vím, že máme podobný vkus - a stejně se stane, že mi knížka nesedne.



Vložit příspěvek