Děláte si v knihách poznámky?

DISKUZE » O knihách


R.E.M.
R.E.M. 02.10.2016 v 21:42

Mé nepsaní poznámek do knih má 2 výjimky. Jedna se týká dvou kuchařek, kde jsem vepsala několik rodinných receptů. Druhou výjimkou jsou poznámky ve starší učebnici angličtiny.

Paulett199
Paulett199 03.10.2016 v 06:02

Občas si napíšu do kuchařky poznámku-např. "skvělé" nebo "blaf". někdy také místo slova "blaf" volím rázné škrtnutí receptu. Vždy ale obyčejnou tužkou. Používat průpisku nebo dokonce fix mi připadá téměř svatokrádežné :-)

bamba
bamba 03.10.2016 v 07:23

mám jednu maďarskú kuchársku knihu - gróf Csáky - s poznámkami v jazyku českom, slovenskom a jedno vydanie toho istého grófa v jazyku nemeckom s poznámkami druhej starej mamy v maďarčine.Recepty vkladané, vlepené sú pomaly vo všetkých väčších európskych jazykoch.
Inak do kníh písal svokor - šachové partie, čísla športky.

Jass
Jass 03.10.2016 v 18:36

Když už, tak většinou jenom lehce zatrhávám (tužkou), občas si udělám drobnou poznámku, ale spíše je to výjimečné. Z těch oblíbených knih se ale ježí hory záložek - pak už občas není zřejmé, jestli jim to skutečně neubližuje, začínají se totiž povážlivě rozevírat...

Medunkavera
Medunkavera 06.10.2016 v 10:28

Nedávno jsem tu koupila takovou malou knížku - pro mě důležitou, hodně jsem ji chtěla -
a tam, v té knížce byly podtrhané některé pasáže oranžovým fixem.
Myslela jsem, že vylítnu z kůže. Tak jsem to tomu pánovi napsala,
že kdyby mi tohle zmínil, tak bych si knížku nekoupila. A on se omluvil, že o tom nevěděl.
No . . . tak není jiná cesta, než se s tím smířit. Ale štve mě to.

Medunkavera
Medunkavera 06.10.2016 v 10:46

Tak . . . když mě něco v knize zaujme, tak tam vložím lísteček,
na kterém je napsáno číslo stránky třeba: číslo str. 125 a počítám odhora 32 řádka, ne?
A ne to zvýrazňovat fixem . . .


R.E.M.
R.E.M. 06.10.2016 v 11:01

Medunkavera: To zní hrůzostrašné. Fix. To by mě naštvalo taky.

Medunkavera
Medunkavera 06.10.2016 v 11:08

No právě, to je děs.
Zřejmě si nějaká studentka, nebo student dělali poznámky o důležitých pasážích.

R.E.M.
R.E.M. 06.10.2016 v 11:20

Ale proč nevyužili obyčejnou tužku! Fix je nevhodný už jen z důvodu "prosáknutí" na druhou stranu. Aspoň tedy u většiny druhů papíru.

R.E.M.
R.E.M. 06.10.2016 v 11:32

:-) No jo, za nás to bylo jiné :-D. Nás by rodiče "zakousli" vzít na knihu průpisku, natožpak fix.

Medunkavera
Medunkavera 06.10.2016 v 12:04

Hmm, hezký. Teď jsem si pročetla vše na to pero, o kterém tu píšete.
To jsem teda nevěděla a koukám, co všechno existuje.

bamba
bamba 06.10.2016 v 12:46

v skriptách som bola vďačná za fixky, zvýraznenie - bolo jasné, že ak tie kraviny 6 ľudí predo mnou zvýraznilo, asi by som si to mala prečítať.

R.E.M.
R.E.M. 06.10.2016 v 16:17

Bamba: Tak skripta jsou specifická. Předpokládala jsem, že Medunkavera koupila běžnou knihu. :-)

bamba
bamba 06.10.2016 v 17:06

keby o bola bežná kniha, tak by ju tak neštvalo.

R.E.M.
R.E.M. 06.10.2016 v 19:03

Bamba: Výrazem běžná kniha jsem nehodnotila vzácnost, cenu knihy. Šlo o protiklad k učebním textům, cvičebnicím nebo omalovánkám, kde se předpokládá využití tužek, zvýrazňovačů nebo pastelek.

Text příspěvku byl upraven 06.10.16 v 19:05

Terazky
Terazky 06.10.2016 v 19:20

u knih, které jsou poznamenány stářím si podtrhuju cizí slova tužkou, když si je hned nemůžu vyhledat, ale u nově koupených knih to nedělám - cizí slova si napíšu na papír, do nové knihy bych neudělala ani čárku.

Medunkavera
Medunkavera 07.10.2016 v 08:06

Tak... u skript je to normální, ale tohle je běžná kniha.

Etelea
Etelea 18.11.2016 v 13:49

V životě bych do knihy nepsala. A dost mě překvapuje, kolik knih z knihovny je takto znásilněných!

Nlua
Nlua 18.04.2023 v 22:18

Delam si poznamky do knih tuzkou. Podtrhavam a pisu si, kam se da. A i pokud slo o volbu knihy z knihovny a bylo ji vice verzi, vzdy jasne vyhrala pocmarana, zejmena pokud slo o veci do skoly...

Nermal
Nermal 26.04.2023 v 20:55

Tužka ani propiska do knížky nepatří, k tomu jsou skripta.
Jedinou výjimku z tohoto pravidla toleruju u knížek, kde jsou kolonky pro vyplnění předtištěny. A teď nemyslím učebnice, ale spíš různé knihy např. pro fanoušky hudebních skupin, atp. I tak by ale mělo být vpisováno hodně esteticky, rozhodně ne žádné čmáranice. Jinak bych spíš preferoval jako poznámky vložené volné listy papíru, nebo záložky, nebo samolepicí proužky. Viděl jsem to např. v atlase hub a moc se mi to líbilo.

de6978
de6978 26.04.2023 v 20:58

Pokud vím, že v knize je hodně postav, tak místo záložky mám papír s poznámkami.
Hodně to pomáhá u detektivek, kde se často dá objevit vrah dříve, protože to máte hezky sepsané na papíru, kdo s kým ....
A pokud je někde hodně postav tak se pomáhá v orientaci v knize ....

Reader1133
Reader1133 02.05.2023 v 16:39

Dobrý den, mám dotaz, zda-li si píšete třeba po přečtení knihy dozadu někam na prázdnou stránku knihy takové malé shrnutí, třeba př. : Tato kniha se mi velice líbila, četla se jedním dechem. PS: doufám, že se k ní někdy v budoucnu vrátíš dne 2.5.2023. Já si to tam občas napíšu, myslíte, že tím tu knihu znehodnucuji ? Píši si to tam proto, že třeba až si ji vytáhnu za 5 let, 10 let, tak se vrátím do té doby, kdy jsem ji četl a řeknu si jo, to byla krásná kniha, nebo to byla moje první kniha od tohohle autora, který mi strašně chytl za srdce a jeho knihy se čtou jedním dechem a tím vším to celé začalo. Taky to tak máte jako já ? Děkuji za vaše příspěvky, přeji hezký den.

Nlua
Nlua 02.05.2023 v 18:14

Ja jsem zastance poznamek v knihach, delam si je hojne. Nemyslim si, ze tim knihu znehodnocujete. Teda pokud nepisete do nejake bibliofilie.
Naopak si myslim, ze ty poznamky jsou zajimava "priprava" pro dalsi cteni nebo jen listovani... A pri studiu, teda aspon pro me, to bylo fakt uzitecny.

alekis
alekis 02.05.2023 v 18:18

Dobrý den.
Samozřejmě myslím, že tím knihu znehodnocujete, Proč si tam nevložíte lístek s komentářem, což by bylo to samé a kniha by zůstala nepopsaná - tedy, pokud chcete názor, tak jsem ho napsala.
Jinak by mě ve snu nenapadlo zakládat nové, asi už XXtisící diskuzní vlákno kvůli tomuto. Ale toť vaše věc a váš pohled na ni.
Kdosi tuším tady někde psal, že si dokonce do knih vpisuje poznámky, podtrhává atd., potom třeba odejde do věčných lovišť, pozůstalí nadšení z poděděné knihovny a tam hnus počmáraný...
Toto je pouze můj názor, nijak se jím nemusíte zabývat.

Text příspěvku byl upraven 02.05.23 v 18:25

Naias
Naias 02.05.2023 v 19:03

Reader1133, ak je to vaša vlastná kniha, pokojne si tam píšte poznámky. Prečo by to malo byť znehodnocovanie? Jedine, ak by ste ju chceli predať. Inak nie. A prípadní dedičia nech sa dajú vypchať. Predsa nebudem brať do ruky každú knihu s pocitom, že ju raz dakto zdedí a preto musím byť opatrná. Dávam na knihy pozor, ale nechovám ich ako vo vatičke.
Poznámky si nerobím, len si v cudzojazyčných knihách ceruzkou podčiarkujem neznáme slovíčka, aby som si ich neskôr mohla vyhľadať v slovníku.



Vložit příspěvek