Čitateľské fórum.


R.E.M.
R.E.M. 02.10.2018 v 21:54

Ručník má praktickou cenu - můžete se do něj zabalit, aby vám nebyla zima, můžete ho použít jako plachtu, až poplujete na voru... Můžete ho namočit pro boj zblízka nebo jím zahalit hlavu, abyste necítili jedovaté pachy žravé blátotlačky a nestřetli se s jejím pohledem. Když jste v úzkých, můžete jím signalizovat volání o pomoc. ...

R.E.M.
R.E.M. 02.10.2018 v 21:58

Co je však nejdůležitější, je obrovský psychologický význam ručníku.

Viz str. 23, 1. díl, vydání z roku 2008, dotisk. ;-)

Marylaa
Marylaa 02.10.2018 v 22:33

No, tak je vidět, že jak jsem to četla dlouho, tak mi tohle vyletělo z paměti, když to je skoro hned na začátku. Je to ostuda.

R.E.M.
R.E.M. 02.10.2018 v 22:39

Marylaa: Asi Vás důležitost ručníku nezaujala.
Pokud neplánujete cestu po Traalu, není třeba znát ani nejefektivnější způsob obrany proti žravé blátotlačce.

Ale, pro jistotu, připomenu: Při setkání s blátotlačkou, nikdy! se nestřetnout s jejím pohledem - myslí si, že když ji nevidíte, nevidí ani ona vás... blbá, ale za to nesmírně žravá. :)

Text příspěvku byl upraven 02.10.18 v 22:46

Marylaa
Marylaa 02.10.2018 v 22:46

Spíš jsem od toho čekala něco ne tak samozřejmého, když, mám ten dojem, fanoušci této knihy přikládají ručníků veledůležitý význam.

R.E.M.
R.E.M. 02.10.2018 v 22:51

To není všechno! :-))
Všechny důležité způsoby použití jsem nevypsala neb text ťukám zdlouhavě na mobilu - např. použití ručníku jako zásobárny "jídla", vzpomínám-li si správně.

Text příspěvku byl upraven 02.10.18 v 22:54


Marylaa
Marylaa 02.10.2018 v 22:55

Není třeba, podívala jsem se do knížky. Jak jsem psala, prostě běžné použití ručníků :)

Marylaa
Marylaa 03.10.2018 v 10:47

Vlastně tím dotazem na ručník jsem myslela hlavně to, jestli se v dalšich dílech vyskytne nějaké použití v praxi, to co uvádí R.E.M je výňatek z toho průvodce. A pletu se, nebo nechal Ford Prefekt ručník ve vogonské lodi?
Mám tedy dojem, že autor tomu nepřikládal až takový význam jako jeho fanoušci. Alespoň v prvním díle.

newtory
newtory 03.10.2018 v 13:44

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Mirka2778
Mirka2778 03.10.2018 v 14:23

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

newtory
newtory 03.10.2018 v 14:24

Ďakujeme Lectorovi a R.E.M. za fundované vysvetlivky.
Príspevky už nepribúdajú, tak by som navrhol aby sme sa začali venovať návrhom do ďalšieho kola čítania. Ako tu spomínala tuším Marylaa nech sa presunú predchádzajúce návrhy ďalej tak som si to "dovolil" spraviť a spojil som to aj s prvým kolom. Takže tu sú knihy ktoré boli nominované, ale neprešli v hlasovaní:
"Vladař"
"Gulliver"
"Bílá velryba"
"Anna Karenina"
"Sto roků samoty"
"Epos o Gilgamešovi"
Ak máte pocit, že tam niečo chýba, navrhujem, že tam ešte každý hlasujúci/čítajúci (novo pristúpený) môže pridať po jednej knihe (ak nechce nemusí).
No a ak súhlasíte, tak v piatok a sobotu by sme hlasovali (prípadne aj v nedeľu keďže knižnice sú zatvorené) a od pondelka čítame o život.

Text příspěvku byl upraven 03.10.18 v 14:27

Mirka2778
Mirka2778 03.10.2018 v 15:36

Mě taky zasvěcené příspěvky přišly velmi vhod! Díky.
Jinak s minulou nabídkou jsem spokojená. Klidně hned si vyberu, pro co hlasovat.

Padfoot
Padfoot 03.10.2018 v 16:00

Pardon, byla jsem mimo internety a teď dočítám diskuzi jak blázen. Jsem ráda, že alespoň některé kousky uvízly, ale mrzí mě, že kniha zklamala některá vaše očekávání...
Jen poslední poznámka pro Marylaa: taky myslím, že se z ručníku stal fenomén až díky fanouškům. Po Adamsově smrti chtěli někteří fandové vzdát hold jeho dílu a vyhlásili ručníkový den, který se drží dodnes. Díky tomu to je asi i známější mezi širší veřejností a "mudly", přestože v knize je tomu věnováno mnohem méně prostoru, než by se tak mohlo zdát...

Těším se každopádně na další čtení, současné návrhy za mě zatím stačí. :)

Marylaa
Marylaa 03.10.2018 v 16:23

Myslím, že to zklamání je běžná věc u slavných knih, člověk má někdy příliš velká očekávání. Od doby, co jsem četla knihu Anna že zeleného domu, jsem si chtěla přečíst zmíněnou tam knihu Ben Hur (hrdinka ji čte pod lavici), takže díky tomu a také proto, že je to slavné jsem taky měla velké očekávání a dost mě to zklamalo. Až co se mi to nějak rozleželo v hlavě, tak se mi zdá, že to nebylo tak hrozné. Tak možná tady to bude stejné.

Z toho seznamu bych hlasovala pro velrybu.

newtory
newtory 03.10.2018 v 21:15

AD: Padfoot a Marylaa
Na tému sklamania príliš veľkých očakávaní. Môj obľúbený citát na DK už párkrát použitý:
"Doba naděje je bohatší jako doba naplnění." (Hermann Ungar)
Nech to zbytočne nenaťahujeme, hlasujem pre: "Bílou velrybu".

Text příspěvku byl upraven 03.10.18 v 22:05

Mirka2778
Mirka2778 04.10.2018 v 07:23

Taky jsem pro velrybu.

RamonVarga
RamonVarga 04.10.2018 v 12:51

Já jsem pro Gullivera.

Padfoot
Padfoot 04.10.2018 v 20:28

Já jsem taky pro Moby Dicka.

Litocha
Litocha 05.10.2018 v 00:56

Sice už se hlasuje, ale zkusím ještě navrhnout Čekání na Godota.

newtory
newtory 05.10.2018 v 19:38

AD Litocha: Tak neviem, ozvali ste sa trochu neskoro, takmer všetci už hlasovali. Vadilo by Vám, keby sme pridali knihu k navrhovaným do ďalšieho kola čítania a teraz by ste ešte zahlasovali s nami za tie knihy ktoré už v nomináciách boli keď sme začali hlasovať ?
Zatiaľ to vyzerá nasledovne:
Marylaa, Mirka2778, newtory, Padfoot: "Bílá velryba"
RamonVarga: "Gulliver"
Nehlasovala ešte R.E.M. a Jass (je tuším zaneprázdnená, teda spomínala září neviem či to platí aj pre říjen). A Litocha, ak teda súhlasí s hore uvedeným. Môže sa ešte pridať každý, kto má chuť prečítať si s nami niečo, do čoho sa ľuďom často samým nechce.

Lector
Lector 05.10.2018 v 19:51

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

R.E.M.
R.E.M. 05.10.2018 v 20:01

Nemůžu se rozhodnout.

Tak asi Annu Kareninu bych si tak přečetla nejvíc.

newtory
newtory 05.10.2018 v 20:01

Sme radi za každý zaujímavý príspevok a tie Vaše takými rozhodne sú. Takže prečítame, podiskutujeme...

VlKa
VlKa 05.10.2018 v 20:04

Pokud bude odhlasována Bílá velryba a půjdete si pro ni do knihovny, doporučuji sáhnout i po publikaci Od Poea k postmodernismu, pokud bude k mání. Je v ní (kromě jiného) doslov od Zdeňka Vančury - Vrcholné dílo americké prózy. Mně osobně docela pomohl, když jsem se před lety nemohla tou Bílou velrybou prokousat.

Lector
Lector 05.10.2018 v 20:16

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek