Čitateľské fórum.


reader.007
reader.007 17.01.2021 v 14:56

ale ostrovem jsme přeci jen nebyli, vestičko :-)

newtory
newtory 17.01.2021 v 19:18

Vestička, nič v zlom, ale držte sa témy (nezmnožujte zbytočne slová): Shakespeare: Macbeth...

Text příspěvku byl upraven 17.01.21 v 19:18

Vestička
Vestička 17.01.2021 v 19:33

Reader : on někde píše o ostrově, jo?
nevtory: nic ve zlém , ale nic....

Text příspěvku byl upraven 17.01.21 v 19:38

Jass
Jass 20.01.2021 v 15:50

Mirka2778: To rozhodně není přízemní otázka, řekla bych, že je to otázka nanejvýš zajímavá, i kdyby jen z toho důvodu, že je vina stereotypně házena na Lady Macbeth, která ač v tom rozhodně není nevinně taky rozhodně není jediným vlivem. Myslím, že už jsem to jednou psala, ale řeknu to ještě jednou, mě vlastně Lady Macbeth trochu zklamala, ze způsobu, kterým je později vyobrazována jsem čekala trochu silnější kafe... (Nemám u sebe teď svoji knihu s poznámkami, jinak bych se k tomu vyjádřila trochu podrobněji...)

Všem se omlouvám, že se očividně taky nejsem schopná držet tématu, ale ještě krátce k těm Čechám. Zimní pohádku jsem nečetla, tak nevím, jak je to s tím pobřežím, ale v černé komedii Něco za něco naprosto září zločinec českého původu Barnardin, ta hra je celkově skvělá, ale jeho scény... jeho schopnost vymluvit se z jakékoli nepříjemnosti je skutečně česká...

R.E.M.
R.E.M. 20.01.2021 v 16:39

Pozor: spoiler!

Jass a Mirka2778: Dokud nemáme všichni dočteno, tak jen naznačím, že v textu je ještě jedna krátká pasáž, která, dle mého názoru, vrhá jiné světlo na Macbetha i na to, kdo má z páru větší vinu.
Mimochodem diskutovaly jsme o tom i s kamarádkou a zcela jsme se shodly.

Fakt jsem zvědavá na všechny názory. :)

R.E.M.
R.E.M. 29.04.2021 v 18:29

Myslím, že jsme si udělali dlouhé "prázdniny". Co kdybychom začali debatu o Hamletovi a Macbethovi? ... Než to všechno zapomenu. :-))

Pokud budu porovnávat, Macbeth mě zaujal o něco víc než Hamlet.

Co se týká Hamleta, mě před desítkami let zaujal alternativní Hamlet od O. Daňka z Hříček o královnách. Přeměněný a převyprávěný příběh mi přišel logičtější. :)

Text příspěvku byl upraven 29.04.21 v 18:32


Jass
Jass 30.04.2021 v 15:01

R.E.M. Úplně mi čteš myšlenky, poslední týden skoro neustále myslím na svůj Hamletovský rest. Ohledně Macbetha jsem měla vysoká očekávání a tak mě trochu zklamal... Mám ještě pár perliček, ale přidám je sem o něco později (potřebuju ještě něco dodělat...).

newtory
newtory 30.04.2021 v 15:26

Mne sa viac páči Hamlet, dej je prehľadnejší, myšlienky hlbšie (viac textíkov na citovanie) a nakoniec Hamlet je aj sympatická postava.

Mirka2778
Mirka2778 30.04.2021 v 17:13

Když to napíšu zkratkou, tak u Makbetha jsem nepochopila jeho chování téměř vůbec. U Hamleta jsem došla k názoru že byl blázen.

Jass
Jass 30.04.2021 v 18:10

Mirka2778: U Macbetha naprosto souhlasím - čarodějnice mu prorokovaly, že bude králem... vůbec nebylo potřeba, aby někoho vraždil, stačilo si počkat... Hamletovi se dneska večer podívám na zoubek...

Nedávno jsem četla "Školu malého stromu" (https://www.databazeknih.cz/knihy/skola-maleho-stromu-38598) (jen bych tu ráda dodala, že jak s autorem, tak s knihou mám určité... řekněme ideologické problémy) a je tam jedna pasáž, kde diskutují některá Shakespearova díla, neskutečně jsem se u toho nasmála, tak vám sem přidávám, co si dědeček myslí o panu Macbethovi a paní Macbethové :D

"Babička četla pomalu, hlavu skloněnou ke knížce, dlouhé copy jí visely až k podlaze. Dědeček se houpal s mírným vrzáním sem a tam. Vždycky jsem poznal, že jsme se dostali k napínavému oddílu, protože dědeček se přestal houpat.
Když babička četla o Macbethovi, viděl jsem ve stínech na stěnách srubu obrysy zámku a čarodějnice jako živé a přitiskl jsem se pevně k dědečkově houpací židli. Když se babička dostala až k tomu bodání, krvi a ostatním věcem, dědeček se přestal houpat. Řekl, že se to všechno nemuselo stát, kdyby si Lady Macbethová hleděla ženskej věcí a nestrkala nos do toho, co měl správně dělat pan Macbeth, a vůbec, nebyla to žádná „lady“; nemohl pochopit, proč jí tak vlastně říkali. Tohle všechno vyhrkl dědeček v zápalu prvního čtení. Později, když si to srovnal v hlavě, mudroval, že s tou ženskou (odmítl jí nazývat lady) muselo být něco v nepořádku. Vyprávěl, jak jednou, bylo to v říji, viděl laň, která nemohla najít jelena a dočista se zbláznila, narážela do stromů a nakonec se utopila v řece. Pokračoval, že se to nedá s jistotou říct, protože pan Shakespeare vo tom nic přesnýho neříká, ale že všecka vina jde na účet pana Macbetha – to naznačuje spousta věcí – na co ten člověk šáh, skončilo průšvihem.
Hodně se tím natrápil, ale nakonec došel k závěru, že největší chyba byla přece jen v paní Macbethové, poněvač mohla žár svý ničemnosti uhasit jiným způsobem, třeba mlátit hlavou do zdi, dyž už ne jinak, a ne zabíjet lidi."

R.E.M.
R.E.M. 30.04.2021 v 21:17

Macbeth - Shakespeare nám toho o Macbethovi skutečně moc neřekl, čtenář se nedoví, jaký byl před setkáním s "kouzelnicemi". Cloumala s ním už mnohem dříve touha po moci, žárlivost, závist a hlasy čarodějek jeho čin jen urychlily? Opravdu by proroctví změnilo tak radikálně jeho povahu, kdyby M. byl skutečně čestný a loajální? Nemyslím si. Čestný člověk by pokušení odolal. Lady M. taky není bez viny, je spolupachatelkou, spoluiniciátorkou. Otázkou je, zda by lady byla schopná Macbetha zastavit, kdyby nebyla nečestná a podlá stejně jako její manžel. Nechal by se Macbeth přesvědčit/zastavit a ovládl by svoji touhu po trůnu nebo by se zbavil druhou vraždou i manželky?

Hamlet - Shakespeare i tu spoustu informací neprozradil - jaký byl Hamlet v dětství, jaký byl před spácháním otcovy vraždy. Zůstává na úsudku čtenáře, jest-li se H. "pomátl" až pak nebo tam už byly vrozené dispozice a povahové rysy, které se po tragédii jen zvýraznily. Pro mě je H. rozporuplný - citlivý, zranitelný a současně necitelný vůči druhým... I když to zas takový rozpor není, že.? :)

Mirka2778
Mirka2778 01.05.2021 v 09:41

R.E.M. souhlasím s Vámi.
U Makbetha mi přijde zvláštní, že byl zvolen rychle králem, přestože právě v jeho domě byl zabit ten předchozí. Jako hostitel musel být nejvíce podezřelý z jeho zavraždění. Proč ho tedy nezabil někdy jindy, příležitostí by bylo jistě hodně.
Makbetha měl v oblibě král i jeho družina, tak bych se klonila k myšlence, že aspoň na venek se jevil jako čestný. Udatný a tvrdý bojovník byl určitě vždycky.
Možná o královské koruně potajmu snila lady, on to samozřejmě věděl, proto jí poslal zprávu o věštbě, aby jí udělal radost. Mezitím mu to hlodalo v hlavě (stejně jako jí). Když se setkali, tak se v nadšení z královské budoucnosti jen utvrdili v myšlence, že pro urychlení krále zabijí. M byl tolik pohlcen že zapomněl i na druhou věštbu, které se pak snažil zabránit, přestože Makbethovi neměli být královským rodem. (Měli vůbec nějaké děti?)

Mirka2778
Mirka2778 01.05.2021 v 09:45

U Hamleta mě zaráží, že v jeho věku se nestal "automaticky" králem on. Proto si myslím, že byl asi blázen. V té době (myslím) v Dánsku byla koruna dědičná z otce na syna a proto nechápu, proč by se šlechta nebouřila, pokud by si korunu Claudius vzal neprávem.

Vestička
Vestička 01.05.2021 v 10:59

Vzpomínka na Hamleta od Oldřicha Daňka
100% ❤

Text příspěvku byl upraven 01.05.21 v 11:00

Jass
Jass 01.05.2021 v 12:53

Mirka2778: Ten zbytek si ještě musím nechat doprojít hlavou, nicméně je důležité si uvědomit, že ač Shakespeare děj svých her rozmisťuje napříč celou Evropou, v pozadí je vždycky Londýn a Anglie. Tudíž si myslím, že způsob nástupnictví v Dánsku je téměř bezvýznamný - Shakespeare většinou reálie míst, kam své hry zasazuje vůbec nezná a dělá to jen z toho důvodu, aby se vyhnul problémům s cenzurou... (nebo ne jen proto, ale je to jeden z hlavních důvodů...)

Dudu
Dudu 10.05.2021 v 20:15

Portaciovi se jen tak nikdo nevyrovná: https://youtu.be/KzwzQkskasM



Vložit příspěvek