Četba knih a naše okolí aneb my vs oni


pavel7249
pavel7249 15.01.2019 v 15:56

Jak se na Vaše knihomilství dívá Vaše okolí? je jím pohoršeno a nebo Vás povzbuzuje v četbě?

Naias
Naias 15.01.2019 v 16:06

Môjmu okoliu je to jedno. Buď si samo číta a nekecá mi do môjho čítania, alebo nečíta vôbec a o moje čítanie sa nestará.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.01.2019 v 16:23

Mému okolí to je jedno, jenom v knihovně už vznikají vtipné situace typu:
-Dneska jenom dvě knihy?
Nebo když jsem si doma nechala peněženku, číli v ní i kartičku do knihovny, čili občanku na ověření, tuhle výjimku dělají jednou za čas:
-Nebudeme dělat, že vás tady neznáme.

Čili, když do knihovny jdete jednou za rok, měli by jste v mojí situaci smůlu a cestu nadvakrát. Ano, čtení je v životě třeba. Ano, holt jednou za dva týdny musíte do knihovny, ale zase vás tam znají. Takže...

Jinak, mému okolí nevadí, že čtu. Mají jenom problém s tím, co čtu. I když "problém" není to správné slovo. Jenom děda těžko chápe, na co jdou peníze, které mi dává k svátku, narozeninám a Vánocům ;)

Twinny
Twinny 15.01.2019 v 16:33

Dřív se mi všichni divili, ptali se proč čtu. Dnes jsou nejspíš smíření a nic neříkají.

pavel7249
pavel7249 15.01.2019 v 16:35

Lenka.Vilka: já jsem tuto situaci vyřešil tím, že pracuji v knihovně a nikdo se nad tímto nepozastavuje :D

ddkk
ddkk 15.01.2019 v 16:43

Dovolím se na okamžik také přidružit: kolem mne naštěstí četli, čtou a dá-li bůh, budou i nadále všichni číst. A co říkají? Jaká je ta knížka, co zrovna čteš? ...... Mám v tomhle štěstí od malička a snažím se závislost na knihách průběžně šířit na široké, zejména rodinné okolí....


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.01.2019 v 16:43

Pavel7249: při práci v knihkupectví jsem to nemusela taky řešit :) ale je to jako postavit člověka se závislostí na sladké do cukrárny a říct: můžeš si vybrat cokoliv, platím. Tomu svrbění prstů se těžko odolává :D

pavel7249
pavel7249 15.01.2019 v 16:46

A to se mi povedlo mít 2měsíční brigádu v Luxoru na Václaváku v listopadu a prosinci, kdy byl největší nával. Chtěl jsem číst a oni přicházeli lidi, jaká drzost

Nelmal
Nelmal 15.01.2019 v 17:47

pohoršeno? jako že ču málo?? :-)

hannah2000
hannah2000 15.01.2019 v 18:04

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

reader.007
reader.007 15.01.2019 v 18:09

Lenka.Vílka: tak to máte fajnovou knihovnu, já jsem notorický ztráceč průkazky a většinou u pultu zjistím, že jsem si průkazku někam založila a občanku mi neuznají...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.01.2019 v 18:20

Reader.007: kdyby jste je "otravovala" tak často jako já, asi by to vypadalo podobně (beru to zároveň jako procházku, takže dva v jednom). Nevím, kolik lidí návštěvuje vaši knihovnu a jak je velký Varnsdorf (dovolila jsem si kouknout na váš profil), tak nemohu poměřovat...

Eicherik
Eicherik 15.01.2019 v 18:33

Zajímavá otázka. :-) Rodina to nijak nevnímá, protože většina čte taky. Ale u mladších kolegů a některých kamarádů jsem z tohoto pohledu brán lehce za exota. :-D
Včera mě pobavila jedna scéna ze seriálu Most!, průkazka do knihovny tam byla brána jako potenciální známka homosexuality. :-D Byl to samozřejmě humor a nadsázka. :-)

Marylaa
Marylaa 15.01.2019 v 18:34

Tak to se mi nikdy nestalo, aby po mně v knihovně, pokud jsem zapomněla průkazku, chtěli občanku. A když jsem před lety krátce pracovala v knihovně, tak jsme tam taky v takových případech nevyřadovali občanky.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.01.2019 v 18:39

Eicherik: máte pravdu! I přes ty všechny vtipy, tenhle na mě vyskočil nejhlasitěji!
Nemyslím si ale, že k nám do knihovny chodí tolik lidi. Takže u nás v Mostě tolik potenciálních homosexuálů zase tak moc není :D

Eicherik
Eicherik 15.01.2019 v 18:44

Lenka.Vílka: Vy jste z Mostu? Tak to ten seriál musíte vnímat ještě intenzivněji. :-) Byla jste někdy v Severce?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.01.2019 v 18:53

Marylaa: u nás je průkazka navíc nepřenosna. Takže pokud chvíli chcete chodit na někoho.jiného, musíte to nahlásit. Pokud chcete vrátit a nemáte průkazku, jde to bez problémů. I na průkaz někoho jiného můžete vrátit bez problémů. Ale s vypůjčkami to je "drsnější". Protože, jak si jinak chcete.ověřit, že je to vážně ten člověk, když nemá příkaz? Jenom občankou...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.01.2019 v 18:55

Eicherik: všechno jsou to pomluvy. Hotovky vaří skvěle! Na pivo "jen tak" nechodím, jsem dáma :D
Je to "v našem bloku", jak by řekli amejričani ;)

Text příspěvku byl upraven 15.01.19 v 18:55

Eicherik
Eicherik 15.01.2019 v 18:56

Lenka.Vílka: To je jasné. :-)

vincek1
vincek1 15.01.2019 v 19:00

Jako dítě, jsem měl problém, protože když jsem četl, vůbec jsem nevnímal okolí. No a to se samozřejmě nelíbilo mé mamince, protože mi vše musela říkat minimálně dvakrát. No a zůstalo mi to až do mého nynějšího poměrně vysokého věku, jen dvě změny, jsem mírně nedoslýchavý a maminka mi už dávno zemřela. Druhý bod, ale nahradila moje manželka a navíc díky nedoslýchavosti, to má ještě těžší. Ještě jedna věc, stává se mi, že při četbě vtipné knihy se směji trochu nahlas, ale žádný hurónský smích.

rybizka
rybizka 15.01.2019 v 19:01

Moje blízké okolí mě zná, ví a chápe. Spousta z nich jsou sami čtenáři. Mám si s kým o knihách povykládat i praktikuji společné čtení. Jen sem tam, když poznám nového člověka s omezeným pohledem, tak se musím v duchu smát. Když dotyčný/á zjistí, že moji vášní jsou knihy a že přečtu tolik (podle jejich měřítek) knih, tak jsou přesvědčeni, že nic jiného nemůžu stíhat, dělat a v jejich očích zákonitě musím žít nudný život.

Skallarix
Skallarix 15.01.2019 v 20:43

Jediné, co vadí mému blízkému okolí a kruhu rodiny je mé hromadění knih. Přiložil bych i fotografii, kdyby to šlo. Nenadále mi přibylo přes sedm set dalších knih a můj koutek s pracovním stolem a počítačem teď vypadá.. Asi jako v knihovně bez polic. Takže jediné, co "jim" (ti "oni") vadí je zabírání více a více prostoru. Mé čtení jako takové vadí akorát ve chvílích, kdy se ode mě očekává kupříkladu nějaká společenská účast, či dokonce aktivita.

pavel7249
pavel7249 15.01.2019 v 20:54

Skeeve: já mám plnou knihovnu, takže si knížku už půjčuju, jenom ty nejvýjimečnější si kupuju, ale pak je zase problém je někam dát

Petass
Petass 15.01.2019 v 21:27

Já jsem za exota, manžel nečte vůbec, děti ještě neumí, ale oba jim čteme. Můj muž si stěžuje hlavně, když jedeme na dovolenou, protože výrazně zvyšuji váhu zavazadel ;) I když jedeme na víkend mám s sebou minimálně 2 knihy. Jinak už si zvykl. Knihy tahám i do čekáren k doktorům a i tam jsem za exota...
Moje mamka to taky nechápe. "Nemluv na ni, stejně tě nevnímá... Už zase čte..." :)

Text příspěvku byl upraven 15.01.19 v 21:29

Marylaa
Marylaa 15.01.2019 v 21:32

To mně jednou sestřička u doktora pochválila, že si v čekárně čtu a nenadavám jako někteří pacienti, že musím dlouho čekat.



Vložit příspěvek