Alchymie

DISKUZE » O knihách


-dna-
-dna- 24.08.2014 v 15:02

Hezké odpoledne přeji, máte prosím tipy na knihy, spíše beletrii, z doby alchymistické v Praze ... ? Děkuji :)

tenax
tenax 24.08.2014 v 19:29

Za přečtení stojí trilogie Jana Bauera Alchymisté o jezuitském agentu Šimonu Dlouhoveském, který pátrá po tajemném receptu na kámen mudrců. Díly se jmenují Záhada kamene mudrců, Ve stínu pětilisté růže a Poslední slovo má ďábel. Rozhodně to chce zachovat pořadí, díly na sebe těsně navazují. I přes rozporuplná hodnocení na DK (průměrně asi 70 %) já se bavil.

-dna-
-dna- 24.08.2014 v 21:47

Ano, děkuji, knihy prozkoumám :)

evickakyticka
-dna-
-dna- 26.08.2014 v 01:18

děkuji :)

Ikkju
Ikkju 27.08.2014 v 09:56

Rozhodně bych nezapomněl na Gustava Meyrinka, o alchymii či Prahu se otře v několika knihách, nejvíc ale myslím v knize Dům alchymistův a Anděl západního okna.


-dna-
-dna- 27.08.2014 v 12:15

Díky Honzo,
mám právě na stole připraveného k přečtení Meyrinkova Golema. Dům alchymistův mě zajímá, je to dům, který v Praze reálně existoval/existuje ? Zjistíme :)

Ikkju
Ikkju 27.08.2014 v 12:23

Víc k tomu nevím, ale mám pocit, že zrovna pražské domy a jejich minulost byla meyrinkovo záliba.

nightlybird
nightlybird 28.08.2014 v 00:09

Pokud tě ta problematika zajímá, měl bych pár typů :
http://www.databazeknih.cz/knihy/opus-magnum-219741 - to je kniha, kterou jsem dnes vkládal, nečetl jsem ji, ale mohlo by to být zajímavé - má být v digitalizované formě, tak se na ni snad dá někde na netu narazit;
Meyrinkův nedokončený Dům alchymistův byl psán podle skutečného domu, ve kterém bydlel alchymista Gustenhofer - adresu ti nepovím, zatím neznám;
pokud by ses chystala do Prahy tak by tě možná zaujalo =
Na Malé Straně, Jánský vršek 8, je v domě U osla v kolébce (tam bydlel mimochodem alchymista Kelley) Muzeum alchymistů a mágů Staré Prahy;
Na Josefově, v Haštalské, v domě U rabi Löwa bylo odkryto (po povodních) podzemí a katakomby, kde údajně jmenovaný měl laboratoř (je tam otevřeno něco na způsob muzea)

Text příspěvku byl upraven 28.08.14 v 00:10

-dna-
-dna- 29.08.2014 v 14:54

Děkuji. Vypadá to, že je to dům zlatníka Gustenhofera, kterého navštívil alchymista Seton, to vypátráme :)
Ano, v Haštalské jsem byla (viz mé foto knihovničky na profilu :) , na Jánský vršek zajdu.
Hezký víkend přeji..

Francesca
Francesca 31.08.2014 v 01:40

Rozhodně se přidávám k doporučení G. Meyrinka.

Další tip: podívat se na knihy Vladislava Zadrobílka alias D. Ž. Bora. Alchymií a příbuznými obory se dlouhodobě a dosti podrobně zabýval. Jestli se zajímáte o rudolfinské období, byla by tu jedna Borova kniha věnovaná přímo Rudolfu II.: http://www.databazeknih.cz/knihy/na-prahu-vznesena-142503



Vložit příspěvek