100 knih k přečtení


Elisa.Day
Elisa.Day 31.07.2013 v 00:05

Dělám si takový seznam 100 knížek, které by měl každý přečíst - ty si pak koupím a přečtu... :-) Mám to rozdělené na 25 českých + 75 zahraničních, v poměru 80 beletrie, 10 dramat, 10 poezie, každý autor jenom jednou. Zajímaly by mě vaše tipy... O některých knížkách není pochyb, ale třeba posledních 20 mi dává docela zabrat. Ne podle toho, jak se vám líbily, ale objektivně - jakých 100 knížek by si měl člověk přečíst, aby byl tak nějak dostatečně literárně vzdělaný? (stačí, když mi jich napíšete jen pár, nemusíte psát všech 100, prostě co by podle vás nemělo chybět... ;-))

Venezia
Venezia 31.07.2013 v 11:00

Keďže nepíšeš, čo máš vo svojom zozname a vzhľadom na tvoj vek predpokladám, že povinné čítanie máš za sebou, tu je pár tipov na "doplnenie vzdelania":
Primusová - Sto nejvýznamnějších knih světové historie
Clémentová - Theova cesta (román o svetových náboženstvách)
Gaarder - Sofiin svet. Román o dejinách filozofie (dejiny filozofie)
Poštulka - Labužníkovy historky (ako vznikli známe jedlá)
Nevyriešené záhady sveta
Domáci lékař :-)

Elisa.Day
Elisa.Day 31.07.2013 v 16:53

Tady je odkaz na ten můj seznam: https://docs.google.com/document/d/19h1JYZjSU1kDAEJX-5o7ce6cHY_OBGFy35EatqGQmvM/edit?pli=1

Zatím to ještě není konečná verze. Hodně váhám s Biblí a taky ty novější knížky, které zatím nejsou "prověřené časem", ty bych asi ještě nahradila spíš nějakou klasikou, ale nevím jakou.

Je na seznamu něco, co postrádáte, nebo naopak, co byste tam určitě nedali? A je tam nějaký autor, od kterého byste radši vybrali jinou knížku?

duna
duna 09.08.2013 v 23:19

Mně osobně tam schází jen Canterburské povídky a souhlasím, že tyto knihy by si měl každý alespoň jednou přečíst.

BooksLucyKing
BooksLucyKing 10.08.2013 v 21:46

Já bych přidala ještě Válečný kůň od Michaela Morpurga a Černobílý svět od Kathryn Stockett.

Venezia
Venezia 11.08.2013 v 15:54

V prvom rade, 100 kníh je málo, lepšie je aspoň 1000. :-)

Mne tam toho chýba viac.

K divadelným hrám - nemajú sa čítať, ale pozerať.
Chýbajú mi tam:
Goldoni - napr. Sluha dvoch pánov
Beaumarchais - napr. Figarova svadba
Noel Coward - Ease Virtue (výborný film: Lekce neslušného chování)
Dürrenmatt - napr. Fyzici alebo Návšteva starej dámy
O. Wilde - hry sú lepšie ako Dorian
Goetheho Fausta by som vynechala, radšej Werthera alebo Spřízneni volbou, je to čitateľnejšie

z prózy mi tam chýbajú:
I. Allende - Dom duchov
Choderlos de Laclos - Nebezpečné známosti
H. Fielding - Tom Jones
M. Mitchellová - Odviate vetrom (česky Jih proti severu) - Pulitzer!
A. Dumas - Gróf Montecristo alebo Traja mušketieri
Denník Anny Frankovej - vraj najpredávanejšia kniha-nonfiktion po biblii
K. Follet - Piliere zeme - vraj nepredávanejší historický román
rozprávky, napr. Tisíc a jedna noc, Andersen, Grimmovci
A. Lindgrenová

A naozaj tam nemáš žiadneho Slováka, alebo som si nevšimla? Veď sme niečo ako bratia,
napr. H. Zelinová - Alžbetin dvor alebo M. Figuli - Tri gaštanové kone

Text příspěvku byl upraven 12.08.13 v 07:10


EvaEma
EvaEma 11.08.2013 v 21:22

Doporučila bych i trochu něco životopisného a poučného - např. Via lucis o Helen Kellerové.... Jinak moc díky za tuto diskuzi, vzpomněla jsem díky vám na knížky, které jsem chtěla přečíst a pak na ně zapomněla...

Text příspěvku byl upraven 11.08.13 v 21:29

Adele02
Adele02 13.08.2013 v 16:50

Když jde o žánr Young Adult, ráda bych ti doporučila Drakii (Sophie Jordan) nebo Jsem roztříštěná (Tahereh Mafi). :)



Vložit příspěvek