Terry Pratchett


Atuin
Atuin 05.11.2014 v 15:09

ritterga: Zkuste Pohyblivé obrázky, Pravdu, Sekáče nebo Dámy a pánové. Otec prasátek...
Pokud mu chcete ještě šanci, jak uvádíte, nedělejte si hlavu kde a jak začít, Všude to drnčí...

kusma
kusma 05.11.2014 v 15:23

Já začala Zaslanou poštou a byla výborná. Nebo nějaký díl s Hlídkou, ty nezklamou - "série" začíná Stráže! Stráže!
Mě osobně také Barva kouzel neoslovila, naštěstí jsem to ale nečetla jako první knihu, tak mě to od Pratchetta neodradilo.

čertina
čertina 12.03.2015 v 18:09

Pro Sira Terryho Pratchetta si přišel Smrť. Jak jsem již četla v jiné diskuzi, dnes poprvé zarmoutil !

Text příspěvku byl upraven 12.03.15 v 18:10

Pallando
Pallando 12.03.2015 v 18:13

Říkala jsem si, že si na jeho památku zase přečtu některou knihu ze Zeměplochy. Zjistila jsem, že si nedokážu vybrat, mám je ráda všechny. A tak si je všechny přečtu...

čertina
čertina 12.03.2015 v 18:31

Překladatel Kantůrek už je zdráv a kniha POD PAROU vyjde prý v dubnu.Byla původně slibovaná na prosinec loňského roku.Nemůžu se dočkat.Poslední rozloučení.

Mikko
Mikko 12.03.2015 v 21:58

R.I.P Terry. Díky za všechno :(


reader.007
reader.007 12.03.2015 v 22:19

čertina: poslední? A co Dodger? Ten u nás přece taky ještě nevyšel...

čertina
čertina 12.03.2015 v 22:48

reader.007 Tak tedy rozloučení se Zeměplochou.

Alix
Alix 12.03.2015 v 23:10

čertina:
Se Zeměplochou ne, ta je věčná. Čtyři sloni na krunýři velké A´Tuin, díky siru Terrymu Pratchettovi a Mistru Kantůrkovi, věčně poplují nekonečnem a naší fantazií.
Terrymu přeji, ať se konečně doví, jakého pohlaví je vlastně velká A´Tuin.
Myslím, že už to ví.....

čertina
čertina 12.03.2015 v 23:15

Alix děkuji.Moc smutním,máš pravdu Zeměplocha je věčná !!!

Alix
Alix 12.03.2015 v 23:20

čertina, sice to tady nepatří, ale pobrečela jsem si. Spisovatelé přicházejí a odcházejí, takový je život, ale u TP člověk pořád čekal na nová a nová překvapení a teď už nebudou. Tak děkuji aspoň za to, co je, co nám, čtenářům, zůstalo.
Myslím, že Mistr Kantůrek asi taky brečí.....

reader.007
reader.007 12.03.2015 v 23:40

Alix: mluvíš mi beze zbytku z duše

Alix
Alix 12.03.2015 v 23:50

reader.007:
Nikdy v životě se mi nestalo, abych brečela kvůli tomu, že zemřel spisovatel, kterého jsem neviděla a neznala. Ale u TP cítím ztrátu nejen života, to už tak chodí, ale hlavně jeho fantazie, kterou nikdo a nikdy nenahradí. Samozřejmě, že přijdou jiní a bude spousta knih....
Ale Terry byl jediný, výjimečný a nepřekonatelný. A proto jsem si pobrečela.....
Doufám, že Smrť byl k němu milosrdný, což byl vždycky a že TP už ví, co za tím krajopádem vlastně je....

reader.007
reader.007 13.03.2015 v 00:08

Mám to přesně jak píšeš ty a kdybys nešla s kůží na trh, asi bych to ani nepřiznala :-)

Myslím že byl a podle toho co píšou - jinde pochopitelně, tady ani štěk ):-( - tak umřel takřka idylicky, jenže... i když jsem mu nepřála trápení, prostě mě hodně zabolelo že je najednou pryč. Je tolik lidí kteří nevyléčitelně nemocní přežívají už dlouhá léta (viz třeba Magic Johnson) a zrovna u jednoho z lidí u kterých podvědomě doufám že tu budou navěky je najednou konec.

reader.007
reader.007 13.03.2015 v 00:45

a abych nekončila úplně depresivně, tak jednu citaci ze zahraničního tisku která mě navzdory rozpoložení rozesmála:

'There is a rumour going around that I have found God. I think this is unlikely because I have enough difficulty finding my keys'
Sir Terry in June 2008.

Bíba1968
Bíba1968 13.03.2015 v 11:12

Také se musím přidat k této diskuzi jelikož i já mám v duši smutek .Odešel zase jeden Pán spisovatel s velkým P a jeho knihy o Úžasné zeměploše mě získali okamžitě a vtáhli mě do tohoto světa a vždycky náramně rozesmáli a odreagovali. Věřím tomu že tentokrát se i Smrťák před Terrym poklonil když se potkali. Takže Terry Prachette sbohem a děkuji ti za to co mě dali tvoje knihy a budeš hodně lidem chybět.

kní
kní 14.03.2015 v 13:29

"Na světě bylo jen málo jistot kromě toho, že zhruba každým rokem přibude do cyklu o Zeměploše jeden či dva nové svazky. Poslední, čtyřicátý, vyšel loni." - napsal v hezkém článku s ještě hezčím názvem - AUTOR ZEMĚPLOCHY SI PLÁCL SE SMRTĚM - publicista Ivan Adamovič v dnešních Lidovkách.
Ještě uvedu jednu větu z předmluvy: "Svět je bez autora slavné fantasy série o Zeměploše najednou nějak - plošší."

kní
kní 14.03.2015 v 16:19

ještě pár zajímavostí z toho článku:
Terry Pratchett měl (má a bude mít) u nás zástupy věrných fanoušků. Vydavatel Vlastimír Talaš odhaduje, že se zde prodalo na 800 tisíc jeho knih.
Do České republiky zavítal čtyřikrát (rád si mezi hektickým psaním dělával čas na setkání se svými čtenáři). Na veřejných čteních naslouchal Kantůrkovu podání českého překladu, a i když česky nerozuměl, s potěšením konstatoval, že se lidé smějí na stejných místech, na jaká on políčil svůj vtip na čtenáře anglického.

"Nebyl jen šikovný humorista, Pratchett unese i označení satirik. Přesto nebyl jízlivý; nadhled a pochopení mělo u něj větší platnost než prosté pranýřování všeho zlého na světě.
V prvních dílech Zeměplochy autor víceméně parodoval populární fantasy literaturu, aby v dalších dílech stále hlouběji a hloubavěji přemítal o lecčems jiném, od umění přes společenské předsudky po vzdělávání."

"Od člověka ze země Jonathana Swifta to nepřekvapí, ale českému publiku ozřejmil důležitou věc, totiž že humor se nemusí vylučovat se závažností sdělení. Z jedné návštěvy Čech si odvezl ručně zhotovenou vycházkovou hůl zakončenou lebkou, dar od fanoušků. Postava jménem Smrť, hovořící zásadně v kapitálkách, byla ze všech jeho fiktivních protagonistů snad nejoblíbenější. Právě Smrťovi je adresována petice na britském internetu 'Vrať nám Terryho Pratchetta.' (...)"

kní
kní 14.03.2015 v 16:49

https://www.change.org/p/death-bring-back-terry-pratchett

(už nás je 23.452...)

Alix
Alix 13.04.2015 v 20:55

kní, petice nemá chybu!

MGT
reader.007
reader.007 24.05.2015 v 11:22

MGT: díky za upozornění, je to krásný článek. Hotové pohlazení...

"...když žijete dvacet, pětadvacet let ve světě někoho, kdo ten svět stvořil, máte k tomu člověku opravdu hodně blízko. Bude mi chybět strašlivě. "

Tak takhle přesně to taky cítím, i když já jsem byla infikována láskou k Zeměploše "teprve" před 12ti lety

čertina
čertina 26.05.2015 v 20:56

MGT:také musím poděkovat,článek opravdu stojí za přečtení.Zrovna čtu uplně poslední díl Zeměplochy Pod parou a hlavní hrdina Mandlík Štědrovka mne dostal.

Alix
Alix 27.05.2015 v 19:41

čertina: Pod parou mi manžel koupil před pár dny, mám to na nočním stolku, ale ještě jsem se neodhodlala začít. Přece jen, poslední kniha TP..... Beru si jeho odchod hodně osobně a těší mne, že nejsem sama, díky vám všem.

Alix
Alix 27.05.2015 v 19:46

MGT: krásný článeček, díky moc.....



Vložit příspěvek