Terry Pratchett


Mikko
Mikko 06.05.2014 v 00:02

Tak co říkáte na Terryho ? Já myslím že číslo jedna ve svém oboru :) Určitě jeden z mých tří nejoblíbenějších autorů... ze zeměplochy mám za sebou cca 15 knih. Naposledy Muži ve zbrani, kteří byli uplně super... dál doporučuji například Sekáče nebo Malé bohy... avšak mě se zatím líbilo úplně vše

Muflonius
Muflonius 06.05.2014 v 07:23

Jsem tak trochu Pratchettofil. Myslím si, že jeho tvorba je unikátní. Vše, co od něj u nás vyšlo, mám a jelikož je v češtině mám přečtené několikrát, tak si kupuju a čtu originály. Klobouk dolu před překladem ,který dělá hodně a bez kterého by nemohl být tak oblíben. V nezředěném původním znění se bavím stejně, i když pár jazykových obratů bohužel někdy vyzní v originále lépe, ale to je úděl překladu.

Kdo má rád humor, doporučuji začít od začátku zeměplochy a pokud už máte chuť na něco hutnějšího, tak to bude pro vás jeho pozdější tvorba ... asi od Noční hlídky do přítomnosti. Ne, že by to byly knihy bez humoru, ale už jsou nějakým způsobem temnější(alespoň pro mne).

Vzato kol a kolem si myslím že si tam najde každý něco. Není to jen Fantasy, je to i satira našeho světa zkrz velmi zábavnou hyperbolu. Nejsou to jen bezduché parodie na Hamleta nebo Fantoma opery, jsou to komplexní dílka. Ta obsahují až překvapivě mnoho překvapivých faktů, které jsou překvapivě pravdivé. Je v nich plno odkazů a narážek na popkulturu a vůbec neuvěřitelné množstvní oborů. Myslím si že čím větší má člověk rozhled tím více se u zeměplochy baví.

Jsem nějak rozvášnil:)) to je vše přátelé.

Muflonius
Muflonius 06.05.2014 v 08:05

Osobně jsem začal odprostřed.. mou první byly Pohyblivé obrázky. Mojí nejoblíbenější je Mort.

- Pokud má člověk rád trochu filozofování a hodně humoru, myslím že Mort je dobrý start. A celá série se Smrtěm.
- Pokud má rád detektivky a napínavý děj tak serie s hlídkou. první té série je Stráže! Stráže!
- Pokud je na fantasy tak muže klidně začít od Barvu kouzel na kterou navazuje Lehké fantastično. Doporučuji přečíst v celku. Pak okračovat Mrakoplašovskou sérií.
- Dále existuje serie Čarodějnic.. těžko se specifikuje cílová skupina, ale je to směska venkovské romance, fantasy, psychologie a čarodejnic většinou na nějaké téma, Hamlet, Grimovské pohádky, Fantom opery.
- Na ty navazuje taková dětštější serie a Aničkou Bolavou. Ale Pratchetovy přiznivce rozhodně neurazí v jakémkoliv věku.
- Dále je už realističtější Vlahoš von Rosret serie, kde se hlavní postava potýká s byrokaracií a konkurenčním bojem.
- Zvlášť bych dal asi Pravdu, která si bere na paškál novinařinu a Pohyblivé obrázky, které si zase výtečně hrají s Holywoodským průmyslem. Pak tu jsou Malí bohové, tématem je náboženství. A podobné téma ale upně jiné směrem k tradicím se objevuje v Pyramidách. S tématem Krysaře si hraje kniha Mauric a jeho vzdělaní hlodavci. Jo a málem bych zapomenul na Podivný regiment, který se zabývá válečnou tématikou opět pratchettovským stylem(tu bych pro start nedoporučoval).

Nejlepší je asi si nakonec zajít do knihkupectví, vyšetřit si tu půl hodinku , přečíst si text na obálkách a na základě toho si vybrat.

Text příspěvku byl upraven 06.05.14 v 08:17

Viki9
Viki9 06.05.2014 v 08:49

... mám rád dílo Terry Pratchetta celoplošně (jen Pohyblivé obrázky mi trochu nesedly - parodie Hollywoodu až příliš zjevná a pro mě postrádala tu obvyklou Pretchettovskou dvojsmyslnost) ... ze všeho nejraději však sérii s Hlídkou ...

Muflonius
Muflonius 06.05.2014 v 09:31

v postatě to jsou všechny kde se vyskytuje Hlídka a hlavně Elanius...
-Stráže! stráže!
-Muži ve zbrani
-Nohy z jílu
-Hrrr na ně!
-Pátý elefant
-Pravda
-Noční Hlídka
-Buch
-Šňupec
Snad jsem nezapomněl na nějakou.První díly jsou zase více fantasy, ale na druhou stranu s postupem knih jsou postavy hlubší a propracovanější... vyvíjí se.

Viki9
Viki9 06.05.2014 v 10:47

... mám taky jeden dotaz - vyšla u nás už nějaká Pretchettova kniha v pevné vazbě??? ... že bych si konečně taky nějakou koupil a nemusel si je pořád jenom půjčovat ...


Muflonius
Muflonius 06.05.2014 v 10:52

V pevné vazbě vyšly všechny dvojknihy. Talpress se rozhodl vydat všechny zeměplošárny podle toho jak vycházely , vždy po dvou knihách v jedné.. logika mi trošku uniká...škoda že se neinspirovali anglickými tisky, kdy alespoň vydali knihy po třech a v rámci jedné serie. Nejlépe z toho vyšla první dvojkniha spojující Barvu kouzel a Lehké fantastično.

Potom vyšel ilustrovaný Erik.

To je myslím co se týká zeměplošských románů vše.

Text příspěvku byl upraven 06.05.14 v 10:53

kní
kní 06.05.2014 v 10:57

Rozhodně doporučuji Zeměplochu číst popořadě. Kdo to neudělá, některé jemné nuance a posuny a humory tím způsobované a lišáčky Terrym konstruované a nastražované mu uniknou.

Viki9 - určitě vyšla - (tedy jestli se nepletu) - mám ji doma, koupila jsem si ji, protože v naší veřejné knihovně ji neměli. Ale která to je, sakryš... Pamatuju si, že tam je Barbar Cohen a jeho banda a že tam je taky nějaká barbarka - žena, která, když není práce pro její meč, věnuje se štrykování. A je to krásně ilustrované.

Text příspěvku byl upraven 06.05.14 v 12:00

kní
kní 06.05.2014 v 11:57

Už jsem to našla - je to Poslední hrdina. Ilustroval Paul Kidby. Ta je asi v pevné vazbě jediná z jednodílných řadovek, vymyká se i svými rozměry. Pak je moc pěkné Výtvarné umění Zeměplochy a dvojjazyčná The Colour of Magic/Barva kouzel. Jo! A nezapomenutelná Kuchařka Stařenky Oggové!

Muflonius
Muflonius 06.05.2014 v 12:10

kní: vidíš na tu jsem zapomněl

Viki9
Viki9 06.05.2014 v 12:37

... děkuji za informace - ale vypadá to, že si budu muset počkat, až někoho napadne vydat v pevné vazbě celou řadu ... jsem asi náročný, ale krom pevné vazby bych chtěl i stejného vydavatele a jeho řadu stejného formátu ...

reader.007
reader.007 06.05.2014 v 13:14

kní: zapomínáš na dvojvydání z posledních let, ta jsou taky v pevné vazbě. Vždycky 2 díly po sobě jdoucích Zeměploch. Které to ale jsou už vám nepovím, neb jsem z těchhle vydřidušských praktik Talpressu vyrostla. Úplně mi stačil ilustrovaný Erik kde nasekali takových chyb (včetně vynechání některých odstavců), že už kupuji jen brožované řadovky. jinak ale od Pratchetta mám všechno co se dá, patřím mezi skalní fandy a chcete-li znát můj názor HRR NA NĚ! ruuuulezzzz ;-))) Když se mi nechce číst něco konkrétního, tahám z knihovny tuhle tutovku.

kní
kní 06.05.2014 v 14:06

reader.007 - o dvojknihách se tu zmínil už Muflonius.
Jinak musím říci, že mi ty brožované zeměplošky přirostly k srdci, jsou takové pěkňoučké, ač brožované, dobře se čtou - a vydrží! - téměř všechny jsem si půjčila z veřejné knihovny a žádná nejevila známky rozpadu, ačkoli byly hodně čtené.
V osobním vlastnictví jich mám zatím jenom pár, ale postupně si je budu pořizovat. Ty knihy jsou poklad a patří do kategorie knih, které budu s potěšením číst opakovaně.

A naprosto souhlasím - HRRR NA NĚ!

reader.007
reader.007 06.05.2014 v 14:13

kní: už koukám že jsem přehlédla některé příspěvky. Jinak s tou výdrží je to celkem fakt, na to že některé projdou mnoha rukama drží lépe než ty vydané v angličtině. Ovšem já preferuji obsah nad formou a to že jsou v překladu chyby jako chybějící část textu JE od Talpressu prostě nehoráznost

Muflonius
Muflonius 06.05.2014 v 15:08

Bohužel musím se smutkem říct, že Talpress zdaleka není nejhorší co se týče překladů.
Buďme rádi za Kantůrka. Například předkantůrkovské překlady trilogie o nomech jsou slovo od slova a tím zabíjí humor a jsou mnohem horší než ty kanturkovské. Ten si dokáže z jazykem pohrát.

reader.007
reader.007 06.05.2014 v 15:23

No nevím, třeba mně se ten starý překlad líbil. Ale já nemluvím o volbě překladatele, ale o tom, že některé části knihy prostě úplně chybí. Kantůrek je pochopitelně Bůh, o tom žádná :-)))

V již zmíněné Hrrr na ně! je to třeba celý odstavec kde rybářův syn rozvíjí úvahy o své budoucí kariéře konkrétní stránku teď nevím ale když jsem projížděla originál tak jsem docela zírala co za kus si dovolí jen tak vynechat. Ale pravda, měla jsem v ruce jen 2 česká vydání, tak třeba se v těch ostatních nechybí nic

Azizi
Azizi 06.05.2014 v 20:52

Súhlasím, Terry Pratchett tiež patrí k mojim najobľúbenejším autorom. Zatiaľ som od neho prečítala 25 kníh a určite neplánujem skončiť. Najradšej mám knihy s Mrakoplašom, ale veľmi sa mi páčil napríklad aj Otec prasátek.

Adria Orici: Ako už rozpísal Muflonius, Zeměplocha má akoby niekoľko hlavných línií (sérií) - Mrakoplaš, Smrť, Hliadka, Čarodějky, Vlahoš + "nezaradené" knihy ako napr. Pyramidy či Pohyblivé obrázky... Aj keď nie sú oficiálne pomenované, ale tiež si myslím, že rozdiely medzi nimi sú, a to podľa mňa celkom zásadné. Všimla som si, že niekomu sa veľmi páčia všetky knihy, niekomu Terry Pratchett nesadne naopak vôbec a niekto (ako som ja), tam vidí skutočne aj tie rozdiely. Lenže ja som si všimla, že sa to nedá zovšeobecňovať, pretože keď, tak každému sa páči niečo iné. Zhodou okolností ja mám najradšej Mrakoplaša, teda práve sériu začínajúcu prvou knihou - Barva kouzel. A tá je aj moja najobľúbenejšia.

Tu je inak zoznam kníh v poradí, keď na niektorú kliknete, objavia sa aj všetky jej podobné tituly http://www.discworld.cz/knihy/

Text příspěvku byl upraven 06.05.14 v 21:07

elfos
elfos 07.05.2014 v 20:40

Série čtu zásadně popořádku od první k dalším. Jsou tak.. sestavené. :-) I když se jedná o uzavřené příběhy (jako např. Zeměplocha, nebo nedávno mnou čtený agent Pendergast http://www.databazeknih.cz/serie/pendergast-751), přece jen v dalších dílech série potkáváme postavy z předchozích dílů, a je lepší, když jsou to naši staří známí a už o nich něco víme a nejsme jak slepí krtci nechápající jemné narážky či připomínky předchozího.

Zeměplochu jsem četla taky postupně od prvního dílu, Barvy kouzel, a doporučuji to.
A ano, mám ji ráda, stejně jako jejího autora i překladatele. Krásně se to sešlo.

http://www.databazeknih.cz/serie/uzasna-zemeplocha-28

čertina
čertina 07.05.2014 v 23:29

Terry je moje JEDNIČKA ! moje první byla Nefalšovaná kočka v r.93. A pak už následovaly na doporučení od knihkupce Vráti Ebra (pamatuje si ho někdo ?) zeměplochy a jiné.Mám jich doma třicet,poslední Šnupec.Zrajeme s Terrym spolu stejně.A už se moc těším na Stoupající pára.

Text příspěvku byl upraven 09.05.14 v 21:48

reader.007
reader.007 09.05.2014 v 12:44

a čím jsi začal? Já dostala kdysi do rukou jako úplně první věc Soudné sestry a taky mě to nevzalo. Po několika letech jsem se dílem nechala ukecat jiným (lepším) kamarádem, dílem mě zaujala obálka Mužů ve zbrani a už jsem byla jata. Nejsem třeba skalní příznivec čaroděje Mrakoplaše, ačkoliv některé pasáže z jeho řady jsou, což musím i já uznat, prostě k popukání :-)

kní
kní 09.05.2014 v 13:42

Vydrž Petře! Prokousej se, ta cesta je docela trnitá, zpočátku jsem taky měla dojem, že jde jen o jednoduché dělání si legrace úplně ze všeho. Ty mnohé neviditelné vrstvy a hloubky začne člověk vnímat (je-li vnímavý) až později. Já osobně jsem se pořádně chytla a plně POCHOPILA autorovu genialitu cca po prvních deseti dílech. A ze skupin hrdinů, které se různě na přeskáčku v knihách objevují a zase mizí, se Mrakoplaš brzy z prvního místa propadl. Nahradil jej Smrť (a jeho kůň Truhlík) (a jeho dcera Zuzanka), Knihovník, Čarodějky, Hlídka, Vlahoš (a sl. Srdénková) Neviditelní akademici (Výsměšek, Rumpál Žička) a především Lord Vetinari - ten v průběhu těch 34 knih udělal takový loping - nebo spíš se o něm čtenář dozvěděl postupně toho tolik, že ho teď mám div ne nejraději! Přiznávám, že z prvních 10 dílů jsem (a to jsem hvězdičková rádodajka!) 5 hvězd dala jen Čaroprávnosti (3), Mortovi (4), Soudným sestrám (6) a Stráže! Stráže! (8). A od 11. dílu až do posledního ode mě slízl jen 4 jen Erik.

Text příspěvku byl upraven 09.05.14 v 13:43

reader.007
reader.007 09.05.2014 v 14:00

kní: Zuzanka je Smrťova vnučka ;-)

kní
kní 09.05.2014 v 14:01

Jasně, navíc nevlastní, že... :)

reader.007
reader.007 09.05.2014 v 14:04

přímo adoptivní :-)) já aby si někdo nemyslel že ji Smrť vyženil nebo tak ;-)

Text příspěvku byl upraven 09.05.14 v 14:08

kní
kní 09.05.2014 v 14:23

No ale hlavně - když to Petr (Adria Orici) vzdá, tak přijde i o Zuzanku - to je naprosto nepřijatelné! Totiž škoda. Jeho. Že... !



Vložit příspěvek