Stephen King


RamonVarga
RamonVarga 12.04.2023 v 15:40

A jaké jsou dojmy?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.04.2023 v 16:47

Jenom pozitivní :)
Je to krásně a lehce napsaný příběh, ze kterého jde cítit radost z psaní a vyprávění, a ta nezbytná esence "klukovštiny". Zároveň je to dost čtenářsky přístupné. Kdyby se mě někdo zeptal (jako už se to stalo), s jakou knihou Mistra začít, tak bych opět poradila právě Později. Na oťuknutí autora. A rozhodně si nemyslím, že stářím Mistr měkne.
Chápu i výtky ke konci příběhu a jeho poslední třetině. Ale mě to sedlo.
Za mě skvěle napsané :)

Text příspěvku byl upraven 12.04.23 v 16:49

RamonVarga
RamonVarga 02.05.2023 v 08:06

A co Nadaný žák?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 02.05.2023 v 08:38

Skvělý příběh, který je místy dost nepříjemný. A plný otázek o zlu ve člověku, o ovlivnění zlem člověka, a vzbudí hodně nepříjemných otázek. I na menším prostoru zvládnul King úplně všechno...
(Tedy, pokud to nebyl dotaz na celou knihu Nadaný žák, já moc Tělo nemám ráda. Nebo takhle. Dřív za mě průměr. Ale myslím, že bych už dala možná víc hvězd. Takže ať o Tělu písně raději někdo jiný. Ale určitě se nemusíš bát zkusit jak Nadaného žáka nebo rovnou Čtyři roční doby.)

Text příspěvku byl upraven 02.05.23 v 08:48

BrooksWasHere
BrooksWasHere 02.05.2023 v 08:46

Presne ako hovorí Lenka.Vílka, Nadaný žiak je naozaj mrazivá poviedka, ktorá aj napriek tomu, že nie je nijako obzvlášť dlhá zarezonuje a zostane v pamäti ešte veľmi dlho.
Ja som ju čítal pred necelými dvomi rokmi a stále si ju čerstvo pamätám, ako keby som ju dočítal iba nedávno...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 02.05.2023 v 08:56

Jo, přesně, souhlas s BrooksWasHere, Nadaný žák rezonuje. Je to ten kousek, o kterém jsem přemýšlela hodně, hodně dlouho. A adaptace se taky moc povedla. Tu jsem mmch viděla dřív než četla. A vůbec jsem nevěděla, že je to od Kinga. Dávali to dopoledne na nově, což mi s postupující dějem přišlo dost nevhodné. Podruhé jsem viděla až po přečtení v dospělosti. Obojí je skvělé, obojí je kruté, ale předloha prostě pracuje s představivosti čtenáře. O to je to ve výsledku proto horší...

Text příspěvku byl upraven 02.05.23 v 08:58


BrooksWasHere
BrooksWasHere 14.05.2023 v 15:07

Tak som si teda prečítal Později a musím úplne súhlasiť s Lenkou.Vilkou :D
Tiež mi to výborne sadlo a pekne som si pri tom oddýchol. Záver sa mi páčil a nič by som na ňom nemenil.

PS: Rozhovory s mŕtvymi boli parádne napísané :-)

RamonVarga
RamonVarga 30.05.2023 v 09:48

Plánuje tu někdo číst Pohádku?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.05.2023 v 09:51

Jako na rozkaz! Dneska si jí jdu vyzvednout :)
Nevím, zda v tom byla slyšet i podotázka: dá se to prý číst samostatně bez kontextu jiných knih. Jenom čtenáři ujdou odkazy. Ale tak Mistr píše všechny své knihy.

Text příspěvku byl upraven 30.05.23 v 09:54

RamonVarga
RamonVarga 30.05.2023 v 10:19

Jo, to se mi na Kingovi líbí, jak má vystavěný lore - nebo-li pozadí knih.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.05.2023 v 10:28

Mě se spíš líbí to, jak to píše. Že si knihu užijí jak fanoušci, kteří mají všechno načteno a mohli by o spojitostech mluvil celé dny. Tak nový čtenáři, kteří nemohou všechno vědět, ale nemusí se cítit odstrčeni, že tohle nepochopili, a zároveň jim to nezkazí zážitek z knihy. Tedy pokud nová překladatelka (kde byla korektura?!?!) blbě nepřeloží snad to nejikoničtější místo z knih Mistra. Zdravím Billyho Summerse! Ale její plán nevyšel! My jsme to pochopili! ;)

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 06.06.2023 v 20:47

Pěkně zdravím a pěkně prosím: existuje do výzvy něco od Kinga pro třináctiletou dobrodružku, velmi čtenářsky zdatnou?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.06.2023 v 20:56

Ať zkusí sérii:
https://www.databazeknih.cz/serie/kouzelna-skrinka-11748
Klidně i Dračí oči
Carrie (četla jsem poprvé ve čtrnácti a dost lidí uvádí stejný věk a stejnou knihu jako první), Žhářka. Možná i Povznesení.
Pokud to je dobrodružství a knihy milující žába, mělo by tohle být na 100% ok :)

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 06.06.2023 v 21:00

Co Holčička která měla ráda Toma Gordona?

BrooksWasHere
BrooksWasHere 06.06.2023 v 21:03

Hanka_Bohmova:
Kľudne vyskúšaj aj Zelenú Míľu, tú som čítal ako 14-ročný a je to majstrovské dielo :D

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 07.06.2023 v 13:51

Děkuju všem za nápady, z toho už určitě něco vybereme.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.06.2023 v 08:24

Takže to vezmu postupně. Shrnu minulý týden a začnu filmem...

Kostlivec (ani by mě nenapadlo, kolik je mezi lidmi nenávisti, dokud tenhle film šel do kin. Především ze strany těch, kteří neví, o co jde, na název filmu), adaptace stejnojmenné povídky ze sbírky Noční směna...moc se to povedlo.

Ano, je to trochu jiné. Jenže to byl Černý telefon od Hilla taky, a jak se to povedlo! Jenže jak jinak chcete natočit film podle tak málo stránek? Něco si přidáte. A budete doufat, že to nepoděláte.

Navíc mi sedlo obsazení. "Malá Leia" a její starší ségra "odkud já tu holku, sakra, znám?!", to zahráli moc dobře. A po delší době jsem skutečně bála. Ne z důvodu travních lekaček, ale z toho, že film má neskutečnou atmosféru.

Tohle se vážně povedlo :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.06.2023 v 08:29

A teď kniha...

Titul: Pohádka

Jednou větou: co začalo jako vyprávění o klukovi a záchraně jeho psa, se proměnilo v něco neskutečného a tak silného, dojemného, napínavé a krásného, až jsem nevěřila svým očím, že mám to štěstí, že mohu mít Kinga ráda...jinak bych o tohle všechno přišla...

Přečteno poměrně rychle kdykoliv byl chvilku čas, abych mohlo přečíst vždy víc stran najendou. Ta kniha je fakt těžká!!!

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 12.06.2023 v 20:56

Lenka.Vílka: Tyjo, to bych měl tím Kingem zase pohnout. Už mám čtyři nepřečtené knihy...pohádku mezi nimi samozřejmě. Začínám se těšit, asi něco brzy rozečtu.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.06.2023 v 22:05

Metal Messiah: nevím proč, ale já měla už dopředu nějaký takový pocit, že tohle bude prostě pecka. A byla to pecka. Především od srdce. Kniha, která pracuje se základními vzorci, přesto působí jako něco, co tady ještě nikdy nebylo. To je docela paradox. Prostě King takový, jaký ho milujeme.
Docela mě mrzí ty řeči o tom, že Mistr věkem měkne. Za mě to není pravda. Jako upřímně, hned v několika pasážích mi bylo docela hnusno. Takže, to mi potom nějak nevychází...

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 13.06.2023 v 22:56

Lenka.Vílka To jsou vždycky takový řeči. Rozhodně nemám pocit že by šla Kingova kvalita dolů. Literárně rozhodně ne. A že měkne, může být pocit proto, že zkouší i trošku jiné vody...konkrétně detektivky třeba. Ale i tam stejnak zamotal nadpřirozeno. A experimentoval i za mlada (Dračí oči, třeba) tak co.

Navíc, série s Billem Hodgesem je prostě boží!

Atuin
Atuin 14.06.2023 v 09:02

Lenka.Vilka : Bohužel si myslím že Pohádka obecně většinu čtenářu Kinga nenadchne, mohu se mýlit ale mám takový dojem. Budou jim připadat některé prvky matoucí, ta kniha je hutná a až bolestná, stejně tak je hluboká a překrásná, ale ve mě nechala smutek, bolest a řadu dalších neradostných emocí, a to jsem ji četla vlastně´uz dvakrát. Loni v polském překladu a nyní v tom našem, ovšem asi na ní nikdy nezapomenu ....

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.06.2023 v 09:46

Atuin: asi máš pravdu. Ale já vždy doufám v lepší výsledky. Ta kniha je jiná a to se mi líbí. Někdo jí I vyčítá opakování informací. Já jsem to pochopila jako jasný vyprávěcí prvek. Jak autor opakuje, aby čtenáře ujistil, že tohle není legrace a je to vážné. Ale poslední dobou mám takové zvláštní období. Dojme mě každá blbina, ohledně knih jsem nějaká citlivější a nacházím hezký věci i tam, kde na první pohled nejsou. Asi mám krizi středního čtenářského a filmového věku. A přestože je Pohádka dost bolestivá, mě přišla krásná. Tam uvnitř je.

heavy66
heavy66 21.06.2023 v 14:48

Všem vám rozumím a kingovky, které jmenujete mám stejně rád jako vy (Pohádku jsem ještě nečetl, ale už na mě čeká na Kingově polici nad televizí)! Ale úplně nejvíc miluju Řbitov zviřátek, pomalý a komorní příběh otce, který po smrti syna pomalu sklouzává do šílenství, kdy je ochoten udělat cokoliv, aby ho vrátil zpět. Klidně bych šel s partou nahánět klauna, nakupovat do Nezbytných věcí, nebo se projet ve strašidelném autě. Nikdy bych ale nechtěl pohřbívat vlastní dítě, to je za mě nejděsivější představa. Samozřejmě Kapitána Tripse na průduškách nebo Cuja za zadkem bych také nechtěl. :-)

RamonVarga
RamonVarga 23.06.2023 v 16:26

Myslíte si, že by se Pohádka, dala zfilmovat jako svého času Misery?

Pohádku jsem ješte nečetl.



Vložit příspěvek