Proč se někteří lidé vyhýbají české fantastice?


ijcro
ijcro 15.07.2019 v 18:46

@encyklopedie: nezkusil byste napsat článek k tématu?

encyklopedie
encyklopedie 15.07.2019 v 19:13

ijcro ...kdysi jsem napsal pojednání 100+1 scifi povídek "zlatého věku" .... kolik si myslíš, že se tam sešlo podnětných reakcí?
Proč bych se měl snažit napsat nějaký článek o české scifi a fantasy.... pro sebe? ....

Text příspěvku byl upraven 15.07.19 v 22:27

ijcro
ijcro 15.07.2019 v 21:30

@encyklopedie:
Říká se, že každý text si alespoň jednoho svého čtenáře najde.
Jářku, kdyby si můj rukopis přečetlo třeba dvacet lidí, tak z toho budu mít radost, protože jsem ten příběh nepsal nadarmo. A kdyby si ho i dvacet koupilo, byl by to pro mne příslib do budoucna.
Tady na DB.K je průměrně šest set lidí za den. I kdyby se jenom desetina z nich na Váš článek podívala, pořád je to nejméně padesát lidí, zvědavých na Váš ucelený názor, na Vaše hodnocení, a to by bylo signálem, že Vaše práce měla hlubší, přínosný, v pravdě osvětový smysl, díky Vaším zkušenostem a rozhledu, a může ostatní, méně znalé provést balastem literární pěny.
Tak to vidím já ze svého úhlu pohledu.

majík1
majík1 15.07.2019 v 21:34

ijcro - souhlasím s Vámi a i já bych si ho ráda přečetla

Janadvorackova
Janadvorackova 19.07.2019 v 18:39

encyklopedie: Vlastně souhlas s výběrem. Spíš většinový.

Mně se třeba líbila kniha Pavla Fritze - Přístav u řeky Styx.
Vůbec ta zmiňovaná edice Brokilonu "Evropská space opera," je výborná.
Ráda si počtu i v sérii JFK, i když tam se mi ne všechno líbí. Ale má to nápad a přitáhlo to spoustu šikovných autorů.
Mám ráda Mosteckého a Haninu veselou.
A Vámi zrušený odběr XB-1 mi nikdy nehrozí. Povídky, to je jako vyjídat vánoční cukroví. Sníte to nejlepší a časem se najde někdo, kdo sežere i ty tvrdší kusy.
Pár těch ztvrdlých tam také mám, ale dnes už bych je napsala jinak. Chce to oprášit recepturu, už delší dobu se na to chystám.
A třeba knihy z Edice Pevnost - v ní mimochodem vyšla i Vámi zmiňovaná Pecinovského řada - ty já také můžu.
Akčnější je třeba Jan Kotouč.

Problém spíš vidím v tom, že většina autorů píše spíše fantasy, která mě zase až tak nebere. Já ráda sci-fi, akci, ale ne takovou tu "debilní." Vize budoucnosti, tématické povídkové sbírky. Nostalgické snahy přiblížit se zašlé slávě starých hvězdných vlků - jó!

Text příspěvku byl upraven 19.07.19 v 18:41

encyklopedie
encyklopedie 19.07.2019 v 19:07

to Janadvorackova ....dávám za příspěvek jedničku ...první čtenář, který se ozval ....ty ostatní čtenáři? ..... hodně málo takových jako je Janadvorackova


Janadvorackova
Janadvorackova 19.07.2019 v 19:29

encyklopedie: Já bych je nepodceňovala :), ale díky.

encyklopedie
encyklopedie 19.07.2019 v 19:53

Janadvorackova ...nostalgie....zlatá éra scifi povídek....
však tu mám celý tématický blok příspěvků o "zašlé" slávě scifi .....

ijcro
ijcro 19.07.2019 v 20:29

Docela rád čtu Semerádovy spisy, dokonce od něj osobně mám jeho román "Čtvrtá říše". Je to psáno velmi roztomilým jazykem a s lehkou naivitou v nahlížení světa, s renesančním člověkem coby hlavním hrdinou. Přirovnal bych to asi k Matzal-Troskovu domáckému povídání (i když je na jeho dílo pohlíženo leckdy svrchu). Apropos Troska, kapku svérázný akrobat s fyzikálními zákony, to jsou příběhy mého dětství, od kapitána Nema až po Aeronautilus :) - byť viděno očima dvanáctiletého kluka, upoutaného na lůžku...

majík1
majík1 21.07.2019 v 10:20

Scifi seriál je také Tunel Omega,kdysi velmi populární.Scénář napsal Milan Bauman .

JáJejí
ijcro
ijcro 03.03.2020 v 09:39

Pojednání je docela dobré, jen se zapomíná, že Česko je periferií Evropy i světa a jako zapadlá provincie se tak i chová, takže se není co divit, že nás některé trendy ovlivňují jinak, málo nebo i pozdě :)

encyklopedie
encyklopedie 03.03.2020 v 10:44

...určitě přečtu novinku ...už je ve čtečce
https://www.databazeknih.cz/knihy/ve-stinu-slunce-433949

R.E.M.
R.E.M. 03.03.2020 v 17:16

Článek je zajímavý, souhlasím.

ijcro: Po přečtení příspěvku se mi chtě nechtě vynořily otázky a myšlenky.
Fakt jsme periferií Evropy? Jsme ve střední Evropě, takže periferií je spíš Velká Británie, skandinávské země... To, že máme méně obyvatel než několik jiných zemí z nás přece periferii nedělá.

A co se týká trendů, kdo je určuje? Kde jsou ty správné trendy? Musíme kopírovat cizí literaturu? Nemůžeme být sví, originální? :-)

ijcro
ijcro 03.03.2020 v 18:14

@R.E.M.:
To je jen o úhlu pohledu, kde se ta "periferie" nalézá. Zvenku je to ale vidět pěkně.

R.E.M.
R.E.M. 03.03.2020 v 18:24

ijcro: To mě zajímá, co znamená "zvenku". O kterou zemi jde?

ijcro
ijcro 03.03.2020 v 18:49

Třeba zrovna Rusko (ale tam je definice periferie trošku jiná), i když jde spíš o vnímání politiky. Obyčejné Rusy to příliš nezajímá, pokud se nenapijí vodky :(

kapr
kapr 04.03.2020 v 22:00

Pokládají ji stejně tak jako podvědomě já, za takovou, řekněme spíše pohádkovou, ještě méně pravděpodobnou, nežli s-f obvykle bývá. Přesto si ji rád přečtu. S nákupy už to bývá slabší. Z literatur jazyků, které obsáhnou jen malý počet čtenářů mají skutečnou naději snad pouze epochální díla a ještě jen poté, co jsou přeložena do některého do masových - světových jazyků - zpravidla do angličtiny.



Vložit příspěvek