Proč se někteří lidé vyhýbají české fantastice?


Ailee
Ailee 14.02.2018 v 10:36

Už delší dobu sleduji, dokonce i sama u sebe, že jakmile zjistím, že má kniha českého autora (čtu zásadně fantasy a sci-fi), zaváhám s jejím pořízením. Kdyby ta samá kniha vyšla v cizině a k nám se dostal její překlad s naprosto stejnou anotací i obálkou, posuzovala bych ji zcela jinak, mnohem méně kriticky. Dlouho jsem si ani neuvědomovala, že se českým knihám záměrně vyhýbám. Nyní se to snažím napravit, i když pořád nevím, co mě k tomu vedlo.
A nejsem sama. Čím dál častěji narážím na komentáře ve stylu "na to, že jde o českého autora, mě kniha překvapila" apod. Proč? Copak my nedokážeme stvořit něco stejně dobrého, jako se nám sem cpe ze zahraničí?
A jak jste na tom vy?

EmmaKrizova
EmmaKrizova 14.02.2018 v 11:25

česká literatura je krásná. Jen z toho co jsem četla- Karel Čapek psal výborné povídky, i sci fi romány _ Válja s mloky např. Máme výborné humoristy. Poláček , Jirorka. kraus... Ani obrození není dobou temna a to díky K. H. Borovskému. já osobně považuji za dobu temna dobu těsně předrevoluční a dlouho porevoluční. vieweg pawlovská, nesvadbová , monyová. Br br br a fuj. ne škola ale tito lidi mě odradili. Co se týče fantasy, Co takhle Červeňák? Ten je super. co třeba Stín modrého býka? A v nakladatelství Host nedávno vYšel Naslouchač. Taky middlestone je výborně napsaný.

Alienor
Alienor 14.02.2018 v 11:47

Problém je, že Červenák je Slovák.

EmmaKrizova
EmmaKrizova 14.02.2018 v 11:52

no a? To přece není rozdíl , ne?

Alienor
Alienor 14.02.2018 v 11:56

Prečo nie?

Alienor
Alienor 14.02.2018 v 11:59

Ja náhodou českú fantastiku čítam, a rada. Pravdupovediac, dosť ma táto téma prekvapila.


EmmaKrizova
EmmaKrizova 14.02.2018 v 12:04

Tak zrovna kulhánka bych nezmiňovala... I když trochu tuším , že se neshodneme. Druhej díl Nočního klubu byl příšernej. Snažila jsem se to zevšeobecnit. Nevím jaká je nálada mezi čtenáři fantasy, Nepatřím do jejich klubu. Ale zdá se mi celkově že česká literatůra prožívá dobré časy, tak proč ne fantasy? A Červeňák se mi moc líbil.

Text příspěvku byl upraven 14.02.18 v 12:05

R.E.M.
R.E.M. 14.02.2018 v 12:08

Nemám důvod zatracovat českou ani jinou literaturu. Škola, čeština žádný negativní vliv neměla, naopak. Nechápu ten despekt ke všem českým autorům, bez rozdílu. To platí i pro fantasy - nedělím na českou, slovenskou a zahraniční, hodnotím líbí/nelíbí, dělím na, pro mě, výborná, špatná, nudná...

Ale samozřejmě, pokud bych přečetla 5 -6 českých fantasy, které by mě neoslovily, u další bych byla opatrná.

EmmaKrizova
EmmaKrizova 14.02.2018 v 12:10

Satanistickej se sadomasochystickými prvky, ale přesto kult! ;-)

Azizi
Azizi 14.02.2018 v 12:10

Jasné, že vo všeobecnosti to tak isto funguje, ale ja by som to zas tak úplne negeneralizovala. Viem, že napr. Jiří Kulhánek je v ČR a SR extrémne populárny. Ako aj jemu podobní autori. Mňa tiež, najmä Nočným klubom, úplne dostal. Nedalo sa od toho odtrhnúť, narozdel od diel niektorých vychytených zahraničných fantasy autorov (napr. Neil Gaiman). I keď sa to samozrejme sčasti týka aj konkrétneho vkusu čitateľa.

Alienor
Alienor 14.02.2018 v 12:13

Nikdy som sa tak nenasmiala ako pri Nočnom klube. Za mňa je super.

EmmaKrizova - nepíše sa Červeňák, ale Červenák. A ja mám rada jeho knihy tiež, mám takmer celú jeho tvorbu.

Text příspěvku byl upraven 14.02.18 v 12:14

Ailee
Ailee 14.02.2018 v 12:19

Vím, že Kulhánek a podobní autoři jsou u nás celkem vychvalovaní, ale abych pravdu řekla, zatím mě anotace jejich knih moc nechytly na to, abych se do nich pustila. Neříkám, že by se mi nelíbili, kdybych se k tomu konečně dostala, ale myslím, že mám radši trošku jiný typ té fantastiky. :-)

Je pravda, že co jsem tak sledovala ten trend "To je český? Díky raději ne!" jsem vysledovala spíš do mladší generace. Ale není to samozřejmě jasně ohraničené. Výjimky jsou všude. Někdy je jich víc, někdy pomálu

EmmaKrizova
EmmaKrizova 14.02.2018 v 12:29

Jaký přdsudek, knihu jsem četla, takže posudek.

Azizi
Azizi 14.02.2018 v 12:36

Ailee: Ja keby som sa mala rozhodovať podľa anotácií Kulhánkových kníh, tak sa v živote do toho nedonútim :D Rovnako ako keby sa mi niekto pokúsil opísať, o čom to je. By som sa tomu vyhýbala maximálnym oblúkom. Našťastie mám kamarátku, ktorá tohto autora zbožňuje a povedala mi len: "To sa nedá opísať, to musíš skúsiť!" Noční klub som raz darovala človeku mne veľmi blízkemu, ktorý viem, že by do toho sám nikdy nešiel. A malo to neskutočný úspech. Ale jasné, nie je to určite pre každého. Poznám minimálne niekoľko ľudí, ktorým by som to v žiadnom prípade nedoporučila.

Ailee
Ailee 14.02.2018 v 14:54

Jo, tak povídky mě taky nikdy moc nebavily. A ty české už vůbec!
Azizi: když se to podá takhle....tak se možná nechám přemluvit! .-D

Ailee
Ailee 14.02.2018 v 15:15

Hm... třeba ji zkusím. Možná jsem prostě doteď jen nenarazila na ty dobré. :-) Ještě bych je asi nemusela přímo zatracovat!

fera.15
fera.15 14.02.2018 v 16:32

Já tvrdím,že Kulhánek je total top,a jeho poslední kniha "Vyhlídka na věčnost" je totální špička. Ale je zde spousta dalších českých spisovatelů,např.Robert Fabian,Miroslav Žamboch,Aleš Drechsler,František Kotleta a jiní,já naopak vyhledávám české autory sci-fi a fantasty,moc mě zajímá jak se se žánrem popasují a musím říct,že na jedničku.

gladya
gladya 14.02.2018 v 18:30

Tohle neřeším, nechápu výroky jako
- nečtu české autory
- nečtu ženské autorky

Vždycky jde o konkrétí knížku, ne o škatulku.

kní
kní 15.02.2018 v 15:48

Velmi doporučuji sérii Mycelium Vilmy Kadlečkové.

gladya
gladya 15.02.2018 v 16:29

Kní Mycelium je dobrý tip, vyvrací hned dva předsudky, česká autorka a tak skvělá knížka. Jediná chyba je, že ještě není poslední díl.

kní
kní 15.02.2018 v 16:31

To není chyba, ale bonus - máme se na co těšit!

gladya
gladya 15.02.2018 v 16:42

Úhel pohledu ;-) , Ale pochlubím se, byla jsem na besedě s autorkou, kde prozradila poslední větu ságy.

kní
kní 15.02.2018 v 16:45

Může být citována?

gladya
gladya 15.02.2018 v 16:49

Určitě : " Nejdůležitější věci zůstávají vskrytu" (takže žádný spoiler)

začátek je " Nejdůležitější věci se odehrávají vskrytu"

kní
kní 15.02.2018 v 17:01

Krása. Zůstává prostor pro fantazii... :)



Vložit příspěvek