Obecně o Čtenářské výzvě 2019


Litocha
Litocha 19.10.2018 v 11:39

A kytara je docela důležitá v https://www.databazeknih.cz/knihy/mozna-jednou-337291. Většina čtenářek je uchvácená, mě kniha otrávila.

Pavla79
Pavla79 19.10.2018 v 11:52

Moc děkuji @mia.com ...a hlavně za tip na Šest vran, házím do TOP ;) :)

Pavla79
Pavla79 19.10.2018 v 12:09

Ještě se optám... Oxymóron - může být Půlnoční slunce od J. Nesbo? Mám ho v pořadí :)

Marylaa
Marylaa 19.10.2018 v 12:14

Půlnoční slunce oxymoron není, jsou místa kde to, že slunce svítí i o půlnoci je běžný jev.

Pavla79
Pavla79 19.10.2018 v 14:07

@Marylaa Rozumím, že je to takové ošemetné... Ale myslela jsem, že jde spíše o význam slov, než o reálnost / nereálnost... Slovník cizích slov uvádí: oxymóron - přívlastek, který je svým významem v rozporu s významem podstatného jména, které určuje.. Nechci vyvolávat spor, ani nebazíruji na knize.., jen by mě zajímal přesný výklad :)

Pavla79
Pavla79 19.10.2018 v 14:18

Prvotní nástřel možných knih..., třeba se bude někomu hodit :) Krásný den.
https://www.databazeknih.cz/vlastni-seznamy/pavla79-107017


Falquar
Falquar 19.10.2018 v 14:21

Dejte si do výzvy, co chcete, vždyť jde "jen" o dobrý pocit z objevování nových knížek... a k tomu přeci požehnání jiných nepotřebujete. :)

Falquar
Falquar 19.10.2018 v 14:22

Navíc oxymórony jsou docela subjektivní věc.

delatrix
delatrix 19.10.2018 v 15:46

Když už se rozhodne někdo dělat tu výzva tak by to mělo být alespoň trochu podle zadání

Litocha
Litocha 19.10.2018 v 15:51

No, tak k dnešku si 63 lidí započítalo jako knihu se čtyřslovným názvem Prvok, Šampón, Tečka a Karel, takže to má asi s tím zadáním každý jinak. Když jsem se dívala naposled, byly i spojky slovem...

Falquar
Falquar 19.10.2018 v 18:55

Tak počet slov subjektivní není, tam si zadání těžko přizpůsobíte. Ale oxymóron? To je jak hanlivá slova, každý má jinak nastavené, kdy je něco už vulgarismus a kdy jenom hrubý výraz - takže pokud někomu přijde Půlnoční slunce jako oxymóron, ať to použije, bo u nás slunko o půlnoci nesvítí. Stejně tak považuji za oxymóron "ledové léto", byť někteří by mohli nesouhlasit, poněvadž koneckonců v Austrálii je to úkaz docela obvyklý.

berka4151
berka4151 20.10.2018 v 05:12

Vím, že že svým názorem budu v menšině, ale nemohla by být ČV 2019, opravdu rokem 2019 a ne 2018. Příjde mi to stejně šílené jako vánoční kolekce v Kauflandu od začátku září. Všechno by mělo mít svůj čas, jinak to zevšední a ztratí na váze. Chápu, že v dnešní době chce mít každý vše hned, ale i trpělivost je třeba se naučit.

delatrix
delatrix 20.10.2018 v 08:39

berka4151:
Je pravda, že stačilo zveřejnit témata až tak v listopadu, ale takzhle máš čas se pořádně rozhodnout, co budeš příští rok číst jako součást výzvy.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.10.2018 v 08:45

Delatrix: nezlobte se na mě, ale "cože"?! Jaky čas na rozhodování? Na to je celý příští rok. Takhle si dopředu plánovat, na jakou knihu budu mít náladu? Co když se nálada na určitý bod dostaví už v listopadu tohoto roku? Budu znovu hledat knihu splňující kritéria? Nebo si to zapíšu a odkliknu prvního ledna? Protože dost lidí mělo letos v půlce ledna už půlku výzvy. Kdy to přečetli? Hmmm, to by mě zajímalo...

Text příspěvku byl upraven 20.10.18 v 08:46

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.10.2018 v 08:50

Berka4151: taky nechápu, proč je to tak brzo. První rok bylo po novém roce a teprve jsme se dozvěděli všechna témata. Já chápu, že dost lidí se sem registrovalo jenom kvůli výzvě. Ale všechno má svůj čas. A toto je prostě předčasné.

Šmoulinka1980
Šmoulinka1980 20.10.2018 v 09:06

Mám stejný názor, že by všechna témata ČV měla být zveřejněna až s koncem roku. Na plnění výzvy je přeci celý následující rok! Za mě tedy v lednu přeci nemusím mít rozmyšlené knihy na každé téma výzvy! Ale asi je to opravdu tak jak píše "berka4151", že neumíme být trpěliví a pořád se za něčím hrozně rychle honíme...A proč vlastně?

Twinny
Twinny 20.10.2018 v 10:40

Bohatě stačí plánovat během roku. Času dost.

LuckyZ
LuckyZ 22.10.2018 v 08:12

hasmanka - já si dala knihu s černobílou obálkou už do letošní výzvy a to Děti holocaustu od Epsteinové...Ale našla jsem v knihovně další - A. Camus - Mýtus o Sisyfovi....jedno vydání je černobílé.

Text příspěvku byl upraven 22.10.18 v 16:19

qydko
qydko 22.10.2018 v 09:05

Lenka.Vílka: Když mi témata sednou, taky se mi stává, že mám během ledna půlku výzvy za sebou. Deset knih není tolik, když je dobrá, klidně některou přečtu za jeden max. dva večery a ty lednové jsou dost dlouhé :)

Purple7
Purple7 22.10.2018 v 09:14

Různá náročnost (nebo smysluplnost) témat odráží fakt, že se výzvy účastní i děti. Takže mě nějaká kniha určená na základě poutavé obálky, počtu slov v názvu nebo na základě osobních údajů vůbec nevadí, beru to jako motivační témata do začátku. Navíc mně dá i to, že si ty knihy hledám a rozšiřuji obzory. Pokud by bylo všech 20 témat náročných, mnozí lidé by to celé vzdali předem.
Nicméně řešením do budoucna by byly třeba různé kategorie výzvy - "pro malé čtenáře", "pro občasné čtenáře" a "pro náročné čtenáře". Takhle je to prostě různorodá obtížnost pro různorodé čtenáře.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.10.2018 v 10:13

qydko: tomu já věřim a nikomu neberu, že už v lednu má splněno. Protože jako náhoda, sedlo. Já taky přečtu knihu za den, když je dobrý den :) ale já jsem staromilec. Když knížce "slíbim", že jí přečtu, tak jí nepřeskočí jiná kniha. Takže pokud mám do výzvy knihu doma nebo se jí chystám stejně číst, tak nemám důvod pospíchat. Až na ní přijde čas, stane se to. Ale rozhodně bych se nepustila do knihy, která původně na listu nebyla a všechny přeskočila jenom proto, že se hodí do výzvy. A já potom zjistím, kolik knih kvůli tomu nedostalo šanci, protože nebýt výzvy, už by byly dávno přečtené. Vždyť je výzva každý rok a tituly se tak posouvají. Když se podíváte na moje přečtene knihy a jejich počet, teoreticky bych mohla mít taky splněno už v únoru. Problém je v tom, že já to tak nemám. Čtu to, na co mám náladu. A přestože jsem se na něco moc těšila a zrovna není nálada, prostě příští týden....
Ale stejně na tom nezáleží. Nemám potřebu číst něco na násilí s Ostravou a na 100% vím, že na takovou knihu nenarazím náhodou. Nejde o to, že si nechci rozšířit obzory, ale prostě čtu něco jiného....

stju
stju 27.10.2018 v 21:42

Napadl mě typ na oxymoron (16) "Nenávidím a miluji" dokonce nejen od mně známé Valji Stýblové, ale i Susan Thomas.

Gizelaa
Gizelaa 02.11.2018 v 20:38

Do letošní výzvy mi chybí ještě slovenský spisovatel, mám nachystaného Dominika Dána a jak tak koukám, tak mi pokryje i několik dalších bodů v příštím roce (2,13, 15, 17) :-)
A pokud by se dal jako oxymoron použít název "Žiješ iba dvakrát", tak ještě i bod. 16 :-D

Text příspěvku byl upraven 02.11.18 v 20:41

zdenaR
zdenaR 20.11.2018 v 16:02

Já čtenářskou výzvu přímo miluji :-)))
Baví mě účastnit se diskuse a hlavně - díky výzvě objevuji stále nové a nové tipy na knížky.
Myslím, že je jedno, jestli jsou témata vyhlášena už v říjnu nebo až v lednu, důležité je, že nás to baví, hledáme a diskutujeme a především čteme. Do výzvy se uvede pouze 20 knih, ale od jednotlivých témat přečtu knih více. Často nevím, kterou knihu uvést. Přivítala bych, kdyby bylo možné v rámci jednoho tématu uvést i více knih.

Riccia
Riccia 23.11.2018 v 22:09

Čtenářská výzva se stala před dvěma lety velice milou součástí mého života. Díky ní jsem zase začala hledat víc času na čtení a díky ní jsem také začala objevovat nové knihy a nové autory, o kterých jsem neměla ani ponětí. Byla jsem zvědavá na témata nového ročníku, ale musím se přiznat, že bych se na ně ráda těšila o pár měsíců déle. Jednak si ještě užívám letošní ročník a hlavně zveřejňování témat už od září mi přijde stejně divné jako prodej vánočních kolekcí od října a vánoční výzdoba v obchodech od začátku listopadu. Prostě je to na mne hrozně brzy a tím, že je to nabízeno příliš brzo, jako by se to kouzlo degradovalo na něco naprosto běžného. Líbilo by se mi, kdyby se témata začala zveřejňovat třeba až s adventem. Třeba každou adventní neděli jednu pětinu a poslední pětinu až jako nadílku pod stromeček :-) Člověk by se měl dlouho na co těšit a to těšení a napnutí by si užil. Byl by to takový krásný Ježíšek pro čtenáře :-) Příští rok se pokusím na témata až do Vánoc nepodívat, ale nejsem si jistá, jak pevná bude moje vůle.

Text příspěvku byl upraven 23.11.18 v 22:10



Vložit příspěvek