20.) Kniha poprvé vydaná v roce 2018 (zcela nová kniha)


Marylaa
Marylaa 13.02.2018 v 08:20

Šlo mně o to, jestli může být třeba knížka, která byla v originále vydaná už dávno a u nás (na Slovensku) až nyní.

el.peee
el.peee 13.02.2018 v 09:19

Marylaa: Jelikož je to výzva, tak bych do ní zařazovala knížky v češtině/slovenštině, které jsou letos vydané jako novinky.
Právě třeba nejvíc zmiňovaný Počátek od D. Browna.

Ajrad1981
Ajrad1981 14.02.2018 v 10:13

D. Brown by mě na přečtení celkem lákal, ale nechce se mi jej kupovat a s knihovnou asi moc počítat nemůžu, pokud u nich stále platí zákaz nákupu knih. Ale koncem února má vyjít nový Vondruška (e-kniha už vyšla), už jsem to objednala, jako dárek pro mamku, takže jsem připravena :-D

Marika Vanova
Marika Vanova 14.02.2018 v 11:06

Ajrad1981: o jakém zákazu nákupu knih v knihovnách to píšete? U nás se stále nakupují a jsou novinky ;-)

Ajrad1981
Ajrad1981 14.02.2018 v 12:11

To bude asi naše specialita. Loni se o tom paní knihovnice s kýmsi bavila. Asi neměli prostředky. Nevím, jak jsou na tom letos, ale raději s tím nepočítám, abych nebyla rozčarovaná.

Marika Vanova
Marika Vanova 14.02.2018 v 14:47

Tak to je škoda, u nás je to dobré, nakupuje se.


elenai
elenai 15.02.2018 v 15:42

Zdravím, dnes jsem si projížděla žebříček Čtenářské výzvy, konkrétně právě bod 20, abych se případně inspirovala. Docela mě zaskočilo, když jsem narazila na minimálně pět titulů, které byly vydány v roce 2017, přesto je někdo zařadil do Čtenářské výzvy jako Novinku 2018. Co si o tom má pak člověk myslet? :) Jestli se to už někde probíralo, tak se případně omlouvám.

essterkaa
essterkaa 18.02.2018 v 21:18

Hezký den, ráda bych upozornila, že kniha Počátek od Dana Browna do této kategorie nepatří. V závorce je totiž napsané "zcela nová kniha" a Počátek byl vydaný v originále již v roce 2017.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.02.2018 v 21:41

Essterkaa: a nebylo to spíš myšleno tak, že sem nepatří dotisky? U nás kniha vyšla v roce 2018, čili to je zcela nová kniha v českých luhách a hájích...alespoň minule to tak bylo...při pohledu na každou kategorii je zřetelné, že téma lze ohýbat (viz slovenský autor nebo tematika moře, tam to je zoufale směšné)...
Protože knih, které vyšly v roce 2018 v zahraničí a zároveň u nás je podle mě málo...potom by tam byly jenom české tituly...

Zároveň je tady ta druhá věc. Pokud chcete hledat knihy ve zdejším vyhledávání podle roku vydáni třeba když se řeší téma "rok narození", tak to vyhledá pouze originál...čili to nesedí s tím, kdy kniha vyšla u nás...

Kniha tam patří a zárověň nepatří...podle toho, z jakého úhlu se na to čtenář dívá... :)

babicka_amalka
babicka_amalka 18.02.2018 v 22:04

essterkaa + Lenka.Vílka: přikláním se k verzi, že sem patří všechny knihy, které vyšly u nás poprvé v roce 2018;
pokud bychom totiž brali v úvahu jen knihy, které vyšly poprvé v r. 2018 v originále, zúžil by se výběr výhradně na knihy českých (slovenských) autorů; protože ty z jiných jazyků by těžko byly v témže roce rovněž přeloženy do češtiny či slovenštiny a také již u nás vydány; čímž by byli značně znevýhodněni všichni čtenáři, kteří jednak nevládnou cizími jazyky natolik, aby v nich také pohodlně četli, jednak ti, kteří se k cizojazyčným knihám vydaným venku nedostanou;

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.02.2018 v 22:22

Babicka_amalka: naprostý souhlas.
Pak se akorát stává, že jsou čtenáři kteří mají knihu vydanou v originále v roce 2017 v loňské výzvě (jako knihu z roku 2017), protože ji četli v originále a šla sem dát, protože byla zde na databázi (může se sem dát kniha 365 dni dopředu) a zároveň tu stejnou mají jiní už teď v letošní (jako kniha z roku 2018), protože u nás vyjde v roce 2018, ale ještě nevyšla, protože četli taky v originále...
A nejde o to, jak je nám podsouvano, že závidíme "angličtinářum". Nikomu nic nezávidím, jenom na tou logikou kroutim hlavou...

triatlet
triatlet 18.02.2018 v 22:38

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.02.2018 v 22:46

Triatlet: pokud se do toho počítají i spojky, mě se to zdá cajk...tak nevím...

Text příspěvku byl upraven 18.02.18 v 22:47

elenai
elenai 19.02.2018 v 08:53

Děkuji za odpovědi, já myslela knihy, u kterých bezpečně vím, že v ČR vyšly v minulém roce. Třeba Bryndzovy Temné hlubiny, Dvůr mlhy a hněvu od S. J. Mass apod. :) Je to čtenářská ledabylost?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.02.2018 v 09:10

Elenai: pokud u nás vyšly v roce 2017, tak je dobilita čtenáře (sorry, že to takhle píšu, ale je to tak), že si to tam dá. Nikdo nekontroluje správnost a potom jsou všem na očích tyhle paskvily. Potom je Robert Brindza brán jako slovenský autor nebo Temné hlubiny jsou u tématiky moře...
Není to ledabylost (možná trochu), ale taky i honění trika s tím, že ne všechny položky jsou potom (bohužel) správně. Dobře se jim spí, když mají co nejvíc zaklikáno. Mě se dobře spí, když mám správně zaklikáno ;) :)

elenai
elenai 19.02.2018 v 09:25

Lenka.Vílka: Mám to stejně. :) Snažím se to brát opravdu poctivě. Třeba u poslední knihy již nežijícího autora jsem si vybrala Vzpomínky, co neuletí od Hany Andronikové, protože byly vydány jako poslední. Jenže pak jsem v doslovu zjistila, že povídky byly vydány už dávno a tahle sbírka v podstatě tvoří sebrané spisy. Takže jsem si ji do výzvy nedala a vůbec mě to neštve. Obohatila jsem se o dílo skvělé české autorky a o tom podle mě i ta Čtenářská výzva je. Objevovat nové literární obzory, vystoupit ze své komfortní zóny. Ale jinak je utěšující vědět, že existují i ti poctiví plniči výzvy, jako jsme my dvě. :-D ;)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.02.2018 v 09:41

Elenai: fakt to máme stejně, i v tomhle. Ale potom je blbý, když si někdo myslí, že knihy ze žebříčku jsou jakýmsi oficiálním rádcem. Ale je to pouze odraz toho, jak si to tam dávají ti poctivý i ti, co poctivý nejsou. Proto chápu ty zatvrzelé odpůrce výzvy. Tihle nepoctivý jedinci jsou pouze vodou pro jejich mlýn. Já nesplním a vím to už teď v únoru. Vadí mi to? Ne. Začnu kvůli tomu podvádět? Ne. Podvaděla bych jedině sebe. A o to ve výzvě jde. O mě, ne o ostatní...

Text příspěvku byl upraven 19.02.18 v 09:41

delatrix
delatrix 19.02.2018 v 11:57

elenai: U knížek, které mají být v nějakém období (poslední kniha již nežijícího autora, kniha vydaná před rokem 1950) je nejlepší se dívat na vydání originálu. To je nejjistější.

helenkan
helenkan 19.02.2018 v 12:15

delatrix: Máte pravdu,zrovna čtu Pod tíhou života a je tam rok vydání 2009,ale pak jsem našla že originál vyšel 1936. A můžu ji zapsat do výzvy ke knize vydané před rokem 1950.

triatlet
triatlet 19.02.2018 v 17:46

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.02.2018 v 17:56

Triatlet: projela jsem to jenom rychle očima, ale pokud je z dvaceti knih pouze jedna chyba, tak je to vynikající výsledek. Jiné řebříčky jsou na tom podstatně hůř :(

triatlet
triatlet 19.02.2018 v 18:11

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.02.2018 v 18:30

Triatlet: já ty řebříčky igniruju, protože neodrážeji realitu, ale pouze zobrazují, co si tam lidé dají... :(

Ajrad1981
Ajrad1981 19.02.2018 v 22:07

Já bych se ještě vrátila k dotazu, zda zařazovat jako letošní novinku knihu vydanou poprvé v originále, nebo knihu vydanou poprvé v češtině / slovenštině.
Mojí logikou bych řekla, že to druhé. Jinak si ji nebudete moci zatrhnout, protože nebude možné ji vložit do Databáze, sem se vkládají jen knihy vydané v Česko - Slovensku.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.02.2018 v 22:24

Ajrad1981: uváděla jsem příkladem knihu https://www.databazeknih.cz/knihy/dvur-trnu-a-ruzi-dvur-kridel-a-zmaru-349801
Ona kniha je v téhle výzvě: https://www.databazeknih.cz/ctenarska-vyzva/2017/channach-129160
A zároveň ji má už dost lidí i tady: https://www.databazeknih.cz/ctenarska-vyzva/2018/esperance-221791

Kniha do výzvy se dá přidat i v případě, že ještě nevyšla, stačí aby byla na databázi, protože lze vložit knihu až rok dopředu. A potom se datum posouvá a posouvá. Takže kolikrát je tady mnohem déle než rok. Ale v obou případech je jasné, že je kniha čtena v originále, protože ještě nevyšla. Klidně si to vyzkoušej u nějaké knihy, co má teprve vyjít. Lze ji přidat do výzvy, přestože ještě nevyšla...



Vložit příspěvek