Prosím o opravu


paulhunter
paulhunter 05.10.2014 v 09:54

Dneska večer to projedu a knihy v cizím jazyce, které nesplňují podmínky DK pro vkládání, smažu.

elfos
elfos 06.10.2014 v 13:55

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

swamp
swamp 06.10.2014 v 14:00

Jasně, to mi nedošlo, dává to takto smysl... v tom případě je vlastně dobré smazat autory a ponechat antologii, že ano? :)

elfos
elfos 06.10.2014 v 14:09

Přesně tak. :-)

Ale pokud jsou u antologie autoři, a nejsou v ní vloženy jejich povídky, je potřeba je z antologie nemazat, až po vložení povídek, jinak by zůstali úplně bez ničeho, bez jediného díla nebo vodítka, kde (ve které antologii) se objevují. Na úpravu je čas, až když jsou povídky k antologii doplněny.
Ideální je k vložené antologii hned doplnit povídky a jejich autory, ale to se nepodaří vždycky.

siena
siena 08.11.2014 v 14:38

Zkusím se připomenout s prosbou o opravu:) Zároveň mažu z Nakladatelství:

Na DK jsou zadaná nakladatelství:
http://www.databazeknih.cz/nakladatelstvi/rosendorf-1885/rn/strana-1
http://www.databazeknih.cz/nakladatelstvi/evzen-j-rosendorf-4720/rn/strana-1
http://www.databazeknih.cz/nakladatelstvi/evzen-k-rosendorf-10581/rn/strana-1

Myslela jsem, že se jedná o jedno nakladatelství. Když jsem ovšem hledala na internetu, tak jsem našla jak Evžen K. Rosendorf, tak i Evžen J. Rosendorf...?!?
Díky za objasnění. V případě, že Evžen K. Rosendorf je špatně, tak se zároveň omlouvám za vyrobenou chybu:)

tenax
tenax 08.11.2014 v 15:21

siena a moderátoři: Také jsem zapátral na internetu a v databázích Národní knihovny v "cause Rosendorf" a zjistil jsem následující:
Nakladatelství Evžen K. Rosendorf existovalo v letech 1920 - 1929 (vydalo asi 80 titulů)
Nakladatelství Evžen J. Rosendorf existovalo v letech 1930 - 1939 (vydalo přes 250 titulů)
Obě jsou to pražská nakladatelství převážně divadelních her, podle času existence se pravděpodobně změnilo jedno v druhé přechodem z otce na syna nebo ze staršího na mladšího bratra. Kromě toho vyšlo několik málo titulů pod jménem nakladatele Evžen Rosendorf nebo Evžen Rozendorf, což může být jen dobová tisková chyba.
Nevím, jak si s tím poradíte, podle mého názoru by bylo vhodné zachovat dvě nakladatelství (Evžen K. a Evžen J.) a v případě pochybností se u konkrétního titulu řídit datem vydání.


siena
siena 08.11.2014 v 15:33

Tenax, díky. Teď se rdím, že jsem nebyla v hledání pečlivější a jen přehodila problém na moderátory. Také bych navrhovala nechat obě a možná u nich doplnit i ta léta, pro lepší orientaci. Půjdu se podívat, jestli jsem u vkládané knihy Jindřich IV (L. Pirandello) zadala správně, pracovala jsem tehdy jen s informací prodávajicího antikvariátu:)

elfos
elfos 09.11.2014 v 13:39

Tenaxi, to je skvělé, děkujeme, i sieně. Nakladatelství Rosendorf jsem opravila a upravila, mělo by to už být v pořádku..

siena
siena 20.11.2014 v 19:52

Neodpustím si kacířskou poznámku...co bude s vloženými knihami, které nakonec nevyjdou. Někdo bude kontrolovat a posléze mazat i spolu s těmi komentáři?:)

Text příspěvku byl upraven 20.11.14 v 20:18

paulhunter
paulhunter 21.11.2014 v 09:42

siena: ano, tyto knihy se smažou. v těchto případech lze vkládat pouze ty knihy, u kterých je prokazatelné, že je některé z našich nakladatelství chystají vydat. Pokud narazíte na jiné, stačí nám napsat zprávu, sem do diskuze anebo přes formulář. Díky.

paulhunter
paulhunter 21.11.2014 v 13:14

Jde i o to, že nakladatelé často vydání přesunují, a proto se do DK může vložit kniha s datem do konce roku a později přijde info, že se vydání oddaluje (a přepíše se to i v našem systému).

Je pravda, že 09/2015 je za dlouho :-)

Text příspěvku byl upraven 21.11.14 v 13:22

reader.007
reader.007 29.11.2014 v 19:30

Mimochodem a jak je to s knihami vydanými sice v češtině nebo slovenštině, nicméně s cizím vydavatelem? Taky jich doma pár mám (občas se to dělalo v Německu, Rusku, Maďarsku...). No a mám dojem že jsem jich tu taky pár už viděla

siena
siena 29.11.2014 v 19:39

reader.007: Myslím, že se tu kdysi řešily knihy v maďarštině vydávané na Slovensku(!?!)
Také jich pár mám, když se sem dostaly po listopadu, vydané v exilových nakladatelstvích.

tenax
tenax 29.11.2014 v 20:15

reader.007: Je to sice otázka spíš na moderátory, ale já vycházím z textu podmínek vkládání knih v nápovědě:

DatabazeKnih.cz má za cíl shromažďovat informace o autorech a jejich knihách (eknihách), OFICIÁLNĚ vydaných i chystaných k vydání:
a) v českém a slovenském jazyce
b) případně i v jiném jazyce, vydaných českým či slovenským (československým) nakladatelstvím na území České republiky nebo Slovenska po roce 1945

To je myslím jasná definice a z toho dedukuji, že když je to česky/slovensky, mohou se vkládat i knihy cizích nakladatelství (třeba Sixty Eight Publishers, Rozmluvy, různé další samizdaty apod.), a také třeba maďarské knihy ze Slovartu Bratislava, cizojazyčné knihy z Artie atd.

Problém vidím v slově "chystané", které si někteří vykládají tak, že vkládají i cizojazyčné knihy, o kterých se některý nakladatel třeba zmíní, že je možná za dva roky vydá. A natěšené fanynky vkládají a vkládají...

reader.007
reader.007 29.11.2014 v 21:01

A my rýpalové upozorňujeme a upozorňujeme... a administrátoři mažou a mažou... je to takové roztomilé kolečko a nikdo se nenudí :-)

elfos
elfos 29.11.2014 v 21:29

U dat vydání je ještě jeden problém: často se mění. Denně kontroluji knihy, které mají ten den vyjít, a podle aktuálních údajů to datum vydání i několikrát posunuji. U většiny z nich. Některé knihy vůbec ne a ne vyjít. A nejde jen o dny a týdny...... teď v listopadu hodně knih skočilo datem vydání najednou na rok 2015 (i na září 2015). Zřejmě je vydavatelé nestihli vydat letos, tak je přesunuli na příští rok. Ale přece nebudu knihu mazat kvůli tomu, že najednou má vyjít místo v listopadu 2014, tak v září 2015..

Takže při určení konkrétní doby budoucího vydání (do půl roku, do devíti měsíců apod.) by se u knih stejně stávalo, že vložené s tím, že vyjdou brzy, náhle budou mít vyjít až zadlouho.

Jinak s vámi souzním, taky nejsem zrovna nadšená z té spousty knih netrpělivě vkládaných dlouho před tím, než mají vyjít. Je moře knih už vydaných, které ještě na DK nejsou. Ale ty je těžší najít, než projíždět nespolehlivé a proměnlivé ediční plány nakladatelství, že.

A taky je potřeba posuzovat, jestli jde o reálný plán, nebo spíš o zbožné přání (= vydali první dva díly série, tak přece vydají i další, které ještě nejsou na světě ani v originálu..).

tenax
tenax 29.11.2014 v 21:46

A právě proto vidím jediné schůdné řešení - nepovolovat vkládání "chystaných" knih vůbec. Prostě dokud kniha nemá ISBN, nemám ji před sebou nebo není v databázi Národní knihovny, tak neexistuje!!! To je podobné, jako kdybychom do evidence skladových zásob vkládali zboží, které možná přivezou příští měsíc...
Jestli má být DK mimo jiné seriózním zdrojem informací, tak se nemůže stát seznamem přání, co bychom chtěli od Ježíška :-).

reader.007
reader.007 29.11.2014 v 21:49

tak pod tento názor se ti milý tenaxi ráda podepíšu všema deseti

tenax
tenax 29.11.2014 v 21:53

reader.007: Díky, a když nás bude víc, nebudeme se bát vlka nic. A Danielson třeba nějak zareaguje, i kdyby nás měl poslat do háje...:-)

reader.007
reader.007 29.11.2014 v 21:59

No... tak co se týče Danielsona, tak ten mě už v podstatě do toho háje s knihama poslal když mi pravil že spíše než (mým milovaným) leporelům dává přednost vkládání (cituji) "klasických knih".

elfos
elfos 29.11.2014 v 22:02

No ale, hodně knih chystaných k vydání už má ISBN a obálku (která se ovšem do vydání může ještě změnit). Nevkládat sem knihy, které ještě nevyšly, by bylo extrémním řešením. Pokud tu máme to skvělé udělátko označení knihy (která už je skoro na světě, se svým ISBN, obálkou atd.) že ještě nevyšla a kdy je předpokládáno, že vyjde, tak si myslím, že není důvod je tu nemít, nemoct si je vložit do chystám se číst/koupit atd. a těšit se na ně.

Například takováto:
http://www.databazeknih.cz/knihy/granatovy-sad-229905

paulhunter
paulhunter 29.11.2014 v 22:07

Byla doba, kdy se do DK vkladaly pouze vydane knihy. Ale i tak uzivatele neustale vkladali doposud nevydane tituly a nebylo je pak mozne nijak odlisit, pokud tedy knihu neobjevil moderator a nesmazal ji. Byl to boj s vetrnymi mlyny a verim, ze si na to vetsina moderatoru jeste vzpomene. Proto nevidim za priznive se k tomuto stavu vracet. Pouze bych definoval, ze chystany titul musi byt dohledatelny v edicnim planu nakladatele. S takovymi polozkami v DK pak nemam zadny problem, uzivatele aspon vi, na co se mohou pripadne tesit (posun data anebo nevydani je vec druha).

elfos
elfos 29.11.2014 v 22:08

Reader, tak zrovna z tvého vkládání leporel s krásnými obálkami jsem nadšená a jsem moc ráda, že je sem vkládáš. Velké díky ti za to.

Dana se musím zastat, určitě tě s leporely do háje neposlal :-) , prostě jen má radši jinou literaturu. Každý má nejradši něco jiného, to je různé.

tenax
tenax 29.11.2014 v 22:09

elfos: Právě proto jsem jako jednu z podmínek reálné existence knihy psal ISBN, protože jestli je kniha už má přidělené, tak to znamená, že se na ní skutečně v nakladatelství pracuje a vyjde.

Text příspěvku byl upraven 29.11.14 v 22:10

elfos
elfos 29.11.2014 v 22:11

Jinak tedy, staré Čtyřlístky a odrbaná leporela v Lese uchovávám jako poklad.

A další knihy taky :-) , ale teď jsi mi připomněla zrovna tyhlety, nedám na ně dopustit.



Vložit příspěvek