Stav knihy


xxBILLY
xxBILLY 24.12.2021 v 17:41

Koka - Váš dobře napsaný příspěvek ze dne 5.12. je výstižný a v každém slově pravdivý. Kupovat knihu s tímto popisem - pěkný stav nebo defekt je koupě zajíce v pytli.
Pan Dan dostatečně vystihl a určil těch 5 kategorií. Jenže to asi pro všechny neplatí...
Měl by tyto prodejce upozornit a uvést do patřičných mezí.
I ve Vašem příspěvku s odpovědí pro Spalovače knih 15. 12. se přidávám k Vašemu
názoru. Sám prodávám některé knihy získané koupí v knihovně.
Kupuji jen knihy výborné, zachovalé a mírně opotřebené, ne salát.
Při prodeji informuji zájemce na tyto skutečnosti podrobně v Detailu knihy u mého inzerátu.
Je to lepší než zřizovat další kategorii. Vše záleží na přístupu a poctivosti uživatele.
Většina kupců o mé knihy z knihovny byla velmi spokojena, žádný mi nic nevytkl.
I cenově tyto knihy zvýhodňuji, aby byly přístupné pro většinu zájemců.
Nechybí i foto, ale to moc nevypovídá o stavu knihy, přivítal bych realizaci návrhů
některých účastníků o přidání 2-3 foto knihy z jiných úhlů pohledu.
Je to ale dosti pracné.
Přeji Vám jen vše dobré, ať se Vám daří.

xxBILLY
xxBILLY 24.12.2021 v 17:49

Koka - ještě prosím dodávám, že pokud chce zájemce koupit knihu z knihovny,
předem ho ve zprávě upozorním aby si na detail u knihy klikl, přečetl a napsal mi zda
s koupí souhlasí. Více už pro to snad ani udělat nemohu. xxBILLY.

Koka
Koka 25.12.2021 v 15:14

xxBILLY - jen pro pořádek: můj příspěvek z 15. prosince, je z 15. prosince loňského roku (2020!), jenže jste jej objevil až teď :=) Přesto jsem ráda, když alespoň s roční přestávkou někdo v tomto vlákně pokračuje.
A pokud jde o knihy "vyřazené z knihovny", označené razítky, signaturami a pod. - myslím, že naprostá většina čtenářů má vůči nim předsudky, ze dvou závažných důvodů: 1.domnívají se, že buď jde o knihy vyřazené pro celkovou "nekvalitu" - rozpadlé, polité, počmárané, fyzicky poškozené, tedy takové, které slušná knihovna již nechce mít ve svém fondu, ANEBO 2. že jde o knihy z nějaké veřejné knihovny ukradené (a takové zas nechce mít ve svém "fondu" žádný slušný čtenář).

Mnozí čtenáři možná netuší, že existují ještě i jiné důvody pro vyřazení z knihovny: rušení knihovny. Sama jsem před pár lety velmi výrazně obohatila svoji knihovnu (a následně i knihovny několika zdejších uživatelů), když jedno velvyslanectví rušilo svoji knihovnu plnou totálně nedotčených knih z knižní produkce své země, které byly po léta vystavovány na Světu knihy a pak se nevracely do země původu, ale zde zůstaly dobře uskladněny.
Stejně tak před cca 25 lety, když se při privatizaci státních podniků, výzkumných ústavů či ústavů národního zdraví rušily jejich "závodní" knihovny, bylo možné velmi levně dojít k báječným pokladům - sice se známkami vyřazení z knihovny, sice často s razítky "Závodní výbor ROH" a pod., ale čistým, nečteným.
Po této zkušenosti již vím, že formulace "vyřazena z knihovny" není vždy synonymem popisu: špinavá, ohmataná, ukradená, tj. fyzicky či morálně "nečistá."

Nermal
Nermal 25.06.2022 v 01:05

Mě vždycky pobaví, když je u stavu knihy napsáno jednou či dvakrát čtená. Jak se dá taková skutečnost asi rozpoznat, když knihu držím v ruce? Co když je čtená šestkrát?

Já používám stupnici výborná, velmi dobrá, dobrá a pak už vypisuju druh poškození, protože pod horší už se schová cokoli. Ale takové knihy se snažím sám vůbec neprodávat, pokud nejde o nějakou vzácnost. Většinou vám takovou knihu pošle někdo, kdo se jí snaží pokoutně zbavit a spoléhá na to, že to nebudete řešit - u knihy za pár korun.

Podle mě nová kniha může být jen z obchodu či skladu, ledaže by byla opravdu nečtená, např. koupená omylem dvakrát. Takže pojem nová by měl být v bazaru knih k vidění velmi zřídka. Pokud si knihu jednou přečtu, je maximálně jako nová.

(Možná kdyby bylo v kolonce Původ knihy napsáno první majitel, antikvariát, vyřazená z (veřejné) knihovny, hned by bylo vše jasnější.)

Jinak pokud někdo napíše jako nová, bezvadná, vynikající, nepoškozená, top stav, považuju to pro sebe za synonyma slova výborná. Nemusím se zkrátka stydět takovou knihu zařadit do své knihovny.

Pokud je kniha, která je opatřená přebalem, uvedena ve stavu bez přebalu, je pro mě bezcenná. Podle mě je přebal nedílnou součástí knihy, takže radši lehce potrhaný přebal než žádný. Spousta lidí si to neuvědomuje a píší, že je kniha ve výborném stavu, ale bez přebalu. Za mě NENÍ. (Já to tak prostě mám.)
Sám radši napíšu výborná včetně přebalu, aby bylo každému jasné, že i přebal je v bezvadném stavu, nejen kniha jako taková.

Totéž se týká evidenčních razítek knihoven, věnování (za výbornou práci v ROH věnujeme knihu-ležák, která by šla jinak stejně do stoupy), razítek majitelů knih (co kdyby mi ji někdo ukradl či nevrátil), dokonce bych asi dal přednost knize čisté před počmáranou (říká se tomu autorské věnování či podpis autora).

Kniha s razítky prostě výborná NENÍ. Neříkám, že se nedá číst (a poslat dál), a spoustě lidí razítko jistě nevadí, ale do domácí knihovny bych si takovou knížku asi dát nechtěl.

U starších knih používám raději výrazy zachovalá, nebo velmi zachovalá - většinou už mají stářím zahnědlý nebo zažloutlý papír.

Berte můj příspěvek spíš jako zamyšlení, rozhodně ať si každý označuje knihy v bazaru, jak uzná za vhodné (nebo co mu administrátor dovolí), a ve své knihovničce si orazítkuje knihy, jak chce.

P.S. Důležité pasáže je dobré si v knížkách podtrhnout, nejlépe trojicí různých barev.

Můžete napsat, jak to máte vy, co už je přes čáru a co ještě v knížkách snesete.

siena
siena 25.06.2022 v 09:42

Tak o podobném se tu již vedly debaty, byla snaha o nějaký "žebříček" stavu nabízených knih. Vždycky to ale nakonec bude subjektivní posouzení prodávajícího, vždycky mohu požádat o fotografie a rozhodnout se.
A k tomu "jednou přečtená", pro mne to je informace, že bych měla dostat knihu, jakou ji mám sama po přečtení :) Rozhodně nečekám, že ji dostanu s podtrhanými pasážemi, a je jedno kolika barvami:)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.06.2022 v 11:31

Nevím, ale už se mi několikrát stalo, že jsem si z knihovny půjčila knihu, kterou přede mnou četl jeden člověk a už byla lepená. Termín "jednou čtená" vážně pokaždé nelze přeložit jako top stav...
U každého hodnocení stavu knih vypadá jinak. Fotka vydá za všechna slova světa...


Nermal
Nermal 25.06.2022 v 15:20

Všechno je v lidech. Jsou prodejci, u kterých můžu v klidu nakupovat knihy i bez fotek a mám jistotu, že mi nepřijde nějaká hrůza.
Na druhou stranu udělá jiný prodejce takovou fotku, která je skoro stejná jako ta z katalogu, takže z ní nepoznám nic.



Vložit příspěvek