majklp

Příspěvky

Pevná vazba, nebo brožovaná?

Je to paradox, že ano? Papírový přebal slouží jako ochrana knihy, ale nakonec právě ten přebal chráníme, aby se nepoškodil :-)

20.11.2015 v 22:36


Jak se vám líbí tato databáze?

Ne. mohlo by to fungovat takhle, dvě možnosti:
1. Každé konkrétní dílo má jednu jedinou stránku. Lhostejno, v kolika a jakých vydáních vyšlo. Zároveň je na stránce uveden kompletní seznam všech vydání v češtině - a metadata jako nakladatelství, obálka, ilustrace. Hodnotí se dílo jako takové (tedy komentáře pro dílo jako takové), ale hvězdičkami by se dalo hodnotit i konkrétní vydání.
2. Každé vydání libovolného díla se hodnotí samostatně, se všemi komentáři i hvězdičkami. Do hodnocení přibude zejména hodnocení ilustrací, obálky, překladu apod. Ovšem i tak je třeba mít vytvořenu stránku pro dílo jako takové, na kterou by každé jednotlivé vydání odkazovalo, stejně jako na autora.

Jinak, co se týká lepších a ještě lepších zdrojů, ten je konečný a existuje určitá nejvyšší level. A to jsou právě katalogy. Jenže ty neobsahují prvky sociálních sítí a feedbacků jako právě tenhle web a jemu podobné. To celé ovšem znamená, že je vždy nejlepší použít ten který nástroj pro konkrétní použití - tedy pro vyhledávání vydání databáze Národní knihovny nebo světové WorldCat - no a pro hodnocení a diskuse projekty jako je právě tento.

11.11.2015 v 14:35


Pevná vazba, nebo brožovaná?

Nejraději mám pevnou vazbu typu V7 (papírové desky, na hřbetě plátno). Miluju ovšem americké paperbacky, se všemi těmi křiklavě barevnými obálkami a kapesním formátem - totéž u českých scifi. Přebaly na knihách moc rád nemám, při čtení je praktičtější je sundat a pak je zase horší je najít. Jinak tedy klasická celoplátěná nebo kožená vazba V8 není špatná. Dnešní často viděnou umělohmotnou pevnou vazbu - omyvatelnou - V9 nemám vyloženě rád.

11.11.2015 v 14:22


Jak se vám líbí tato databáze?

Na podobné věci - tedy otázce po vydáních, autorech atd. jsou nesrovnatelně lepší zdroje: Souborný katalog ČR nebo třeba WorldCat. Ovšem, všechna vydání by přece šla uvést u každého díla zvlášť.

11.11.2015 v 14:02


Jak se vám líbí tato databáze?

V podstatě souhlasím s tenaxem. Když nehodnotit díla jako taková, je třeba hodnotit všechna jednotlivá vydání zvlášť, protože se liší překladem ilustracemi, obálkou, vazbou.

11.11.2015 v 13:12


Jak se vám líbí tato databáze?

siena: dvě práce rovná se dvě díla. Buď se tedy hodnotí knihy jako takové - tedy všechna vydání jednoho díla samostatně, anebo se každé dílo hodnotí jen jednou, jedno v jakém vydání vyšlo. Vidím v tom rozpor, samozřejmě mohu vyhledat všechna vydání a každé ohodnotit zvlášť, jen mi to připadá nesystematické. Buď tedy hodnotit každé vydání jednoho díla zvlášť nebo hodnotit každé dílo pouze jednou, nezávisle na tom, pro jakou formu se v daném vydání nakladatelství rozhodlo. Přece když vydám jednou Tři mušketýry, podruhé Tři mušketýry po dvaceti letech a potřetí objemnější knihu, kterou sice nazvu Tři mušketýři, ale bude obsahovat dílo Tři mušketýři a Tři mušketýři po dvaceti letech, stále se jedná o 2 díla ve 3 různých knihách.

11.11.2015 v 12:06


Jak se vám líbí tato databáze?

Je to totéž. Dvě různá díla vyjdou jednou samostatně a podruhé spolu. Stále jsou to dvě díla, ale různá vydání.

11.11.2015 v 11:51


Jak se vám líbí tato databáze?

Ano, ale pořád se jedná o stejné dílo, byť vydané v jiné podobě.... Na druhou stranu, třeba takový Den trifidů, kde byly za socialismu provedeny cenzorské zásahy (které byli po revoluci odstraněny), se hodnotí jako tatáž kniha. To samé třeba s Honzíkovou cestou, kde byly cenzurní zásahy provedeny naopak - tedy po revoluci. Jsem tu nový, takže se chci na tohle zeptat...

10.11.2015 v 13:35


Jak se vám líbí tato databáze?

Dobrý den, mě by zajímalo, proč se zvlášť hodnotí knihy jako třeba "Stopařův průvodce po galaxii" a pak jiné vydání, kde je součástí také dílo "Restaurant na konci vesmíru", když v jiných případech se hodnotí všechna vydání stejného díla.

10.11.2015 v 01:56