Jiří Kratochvil citáty

česká, 1940

Citáty (7)

Člověk musí do svobody investovat sám sebe, jinak je to vždycky zlé, jinak je to na prd, protože když k ní přijde zadarmo, stane se to nejhorší, co se může stát: svoboda je pak už jen bezcenná cetka.


Na Hradě i v parlamentu bývají nejčastěji, jako zrovna teď, ti nejhorší smradi téhle země, bezcharakterní zvěř páchnoucí svou mocichtivostí.


Neboť vina těch nejlepší je v tom, že jsou vždy nejhůře informováni. Však co když je nevědomost podmínkou jejich superiority..... Medvědí román.


Povídal jsem si s nimi o lidech a všemožných zákoutích jejich neuspořádaných povah, ale především o jejich neschopnosti bránit se uzurpátorům deroucím se na trůny či do prezidentských křesel.


Povídka je základní stavební kostkou epiky. Tíhnutí k příběhu patří už od dětství k naší přirozené výbavě. A žít ve světě bez příběhů, bez příběhové kauzality, znamená utopit se v moři úzkosti. Povídka je to, co jsme si, vyhnanci z ráje, směli vzít s sebou, totiž to jablko, co jsme si tam utrhli ze stromu. Nevstoupíš dvakrát do téže řeky


Svobody se nám dostalo bez našeho přičinění: jenom studenti a pak ještě hrstka nestudentů, ale naprostá většina nehla prstem, pokojně si tu hnili v bezpráví.


Válka je apokalyptický lis, který před našima očima vymačkává z lidstva hustou a strašlivou dužinu.