Jiří Kolář citáty

česká, 1914 - 2002

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (8)

...ptá-li se na člověka, musí se ptát na tajemství.


Čím tupější nůž, tím horší rána, čím tupější člověk, tím nebezpečnější zvíře. (str.130) Prométheova játra


Jsme přinuceni mlčet a na druhé straně jsme nebezpeční svým mlčením; jako kdyby cítili, co se s námi děje, že nám není třeba mluvit, abychom řekli své.


Když ti velí psát Poezie / nesmíš ustoupit / i kdybys měl stát proti celému světu / Když ti schází její rozkaz / nepiš / i kdyby tě o to žádalo celé lidstvo (Mistr Sun o básnickém umění, Hlava desátá)


Narazil jsem na slovo vyčerpání. Vyčerpání básníkovo nelze označit duševním vybitím nebo únavou z přemýšlení, ale naopak. Během psaní člověk schytá, naloká, nasákne tolika ději, obrazy, převraty, že prostě mozek nestačí, že srdce je mělké a to, co se vejde či dá vtěsnat do slov, je tak nepatrná část proti tomu, co přišlo, co se zjevilo, co se narodilo, co vyrostlo, že tíhu nemůže unést. Vyčerpává pouze nadbytek tíhy, přemíra bolesti, lásky, kterou nelze utišit olejem ticha, vodou práce nebo kamením paměti. Zde je třeba pouze přestat, vypustit srdce, vypustit vzduch duše. Toto je, myslím, jeden z největších důvodů předčasného konce sil některých umělců. Totiž ti, kdož žijí umění, nedovedou z tohoto stavu uniknout, nedovedou anebo nechtějí, ale nejčastěji nemohou. Jejich zdraví aby bylo božské, ne smrtelné. (Jiří Kolář, Roky v dnech)


Nepředvídatelné není vymyšlené, vyfantazírované nebo vysněné, ale bezmocně skutečné...


Všichni v sobě máme spoustu děr: nikdo už mi nezahladí díru, která ve mě vznikla, když mi zemřela matka. Sestry a táta. Když vám umře dítě. Když se nadosmrti s někým pohádáte. Jak jde čas chybí toho v člověku víc a víc. Lidi jsou jako ementál.


Zdá se, že experiment a odvaha v umění je pro falešně myslící lidi mnohem nebezpečnější než cokoli jiného. Začni přemýšlet po svém a jsi nebezpečnější než cokoli, co lze vyrobit.