Andrew O’Hagan citáty

britská, 1968

Citáty (6)

Celou věčnost trvá, než člověk zapomene na minulost. A ještě mnohem déle trvá pochopit, že na minulost zapomenout nelze, že je to jen marná iluze.


Nás nezneklidňuje existence Boha, ale existence vás, kteří tvrdíte, že v něj věříte.


Nevykládejte mi tady o lidu. V jistých kruzích jsem považován za odborníka na lid, a jestli jsem si něčím opravdu jistý, pak je to schopnost jeho příslušníků chovat se za určitých podmínek, jichž si nejsou ani vědomi, natož aby je chápali, vůči sobě navzájem jako tyrani. Nepochybuju, že máte dobré důvody se s nimi paktovat, přesto mi jako starému příteli dovolte, abych vám dal malou radu. Především se naučte číst v politickém nevědomí. A radím vám, abyste se o něm poučil, protože vám jinak hrozí, že se jednoho dne ocitnete mezi oběťmi jeho tupého odhodlání.


Nezlobte se na mě, pane, ale vy všichni pořád mluvíte o posvátnosti života. A totéž dělá i křesťanská pravice v Americe. Chcete, aby se narodilo vše, co se narodit může, nemám pravdu? Ale když přijde řeč na skutečné životy, na už narozené lidi, pak mají Američané trochu jiné pojetí. Jaké pojetí posvátnosti života asi stojí za kobercovým bombardováním v Iráku?


Pracující třída byla tehdy něco jiného než dneska. Měli kulturu. Neměli sice zlaté řetízky a kabelovou televizi, ale měli svou práci, své koníčky, své rodiny. Nečišela z nich nápadná zloba ani touha něco si nárokovat.


Takoví jsme byli: o padesát let pozadu. Nikdo v Oxfordu se tehdy nechlubil tím, že je originální. Duchu doby víc odpovídala rozumná neoriginálnost. Lidé ještě nebyli zvyklí vybírat si vlastní cestu, a pokud se nepřiklonili k nějakému hnutí - což ovšem učinili mnozí, čímž se postarali o slavnou pověst šedesátých let-, dopadli jako sebestředná, křiklavá směska výpůjček z velké minulosti.