zuziV zuziV komentáře u knih

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Neshodnu se se zdejšími pozitivními komentáři. Knížka byla pro mě od začátku velice těžkopádná, popisní. Zvláštní styl psaní, kde mi čtení jedné stránky trvalo snad věčnost. (Poprvé za roky jsem prodlužovala výpůjčku v knihovně!!) Zajímavý historický příběh ze Španělska, křesťané vs. muslimská a židovská víra, láska, mír, rozkvět, válka, úpadek. Nejsem typ čtenáře, který nakoukne na poslední stránky, aby se dověděl, jak děj dopadne. Tady mi to vyloženě pokazil sám autor hned na začátku každé ze třech částí. Ochudil mě o čtenářské překvapení (i když bylo předem jasné, jak to dopadne, úplně jsem byla ochuzena o ten efekt, kdy se postupně dopracuji k výsledku "tak přeci jenom"...).

25.09.2022 2 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Takovou tíseň jsem dlouho u knížky nepocítila. Od začátku až do samotného konce. Josie, hlavní postava, snažící se chytit oprátky svého nezáviděníhodného života do svých rukou a jít vlastní cestou. Má ale šanci? S kusem štěstí a spoustou dobrých duší kolem sebe, s pevnou vůli a odhodláním jsem jí to do poslední stránky ze srdce přála. Hodnotím 5/5 a myslím, že kniha vůbec nepatří do kategorie pro náctileté, jak zběžně níže pročítám.

22.07.2022 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Bohužel se neshodnu s většinou komentujících či hodnotících čtenářů. Knížka mi přijde průměrná. Zaujalo mě vyprávění osudu samotné Minky, zbytkem jsem se prolouskávala hlavně ze začátku docela složitě, neseděl mi styl psaní a vyprávění 'na přeskáčku'. Vsuvka s upírem se mi zdála zbytečná, bylo tam všeho možného pak již přespříliš.

19.02.2022 2 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Přečteno jedním dechem. Jak nám kdysi řekl jeden profesor: s pacienty doktor nemůže mít soucit. Měl nejspíš pravdu, jinak by ho ten nápor rozdrtil. Krásně vykreslené roky studia, hlavních postav a jejich osudů.

09.04.2021 5 z 5

S Gretou si nic nezačínej S Gretou si nic nezačínej Susanne Abel

Zajímavá, poutavě napsaná knížka, přečte se jedním dechem. Rasismus je šílená věc - jestli v Evropě nebo v Americe. Navzdory konci je mi dost líto, že to dopadlo, jak to dopadlo (hlavně kvůli Gretě).

02.01.2024 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Krásný obraz chování lidí a vykreslení charakterů v krizových situacích.

18.02.2023 5 z 5

Kdo se postará o Annu Kdo se postará o Annu Kateřina Pantovič

Sebevražda je důsledkem selhání komunikace. Myslím, že dospět k rozhodnutí vzít si život musí předcházet jiný stav než takový, jaký byl v knížce popsaný – na mě byla Olivie až příliš v pohodě. Alespoň tak jsem to cítila já. Autorka se k závěru dopracovala pro mě gulášovým způsobem – trochu jako novodobé americké filmy – musí být bílý, černý, lgbt, rasista, alkoholik, workoholik, starý, mladý, atp, zbytečně moc odboček na úkor hlavní linky . 3/5

13.11.2022 3 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Zajímavé informace o Vile Tugendhat, určitě se objednám na prohlídku. Příbeh majitelů, rodiny Landauerových a dalších hlavních postav byl poutavě převyprávěn, ale dle mého názoru zbytečně ochuzen kvůli nepodstatným (či ne úplně dotaženým) dějovým linkám a dalším nadbytečným postavám. Třeba úplně odříznutý architekt Rainer von Abt - tak moc jsem doufala v rozvinutí pokračování v USA a to se bohužel nekonalo. Hodnotím 3*

22.04.2024 3 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Nádherně napsaný soubor povídek, vytříbený styl, krásný jazyk, jemný humor i přes smutné momenty a pohnutý osud rodiny.

12.12.2022 5 z 5

Doppler Doppler Erlend Loe

Bohužel pro mě krok vedle - nejspíš se řadím mezi "pilné". Hlavního hrdinu bych asi pojmenovala podle jeho největší části těla, neseděl mi svým chováním od začátku do konce. Neberu to ani jako vtipný pokus o nadsázku. Určitě po dalších knížkách autora nesáhnu, nevyhovoval mi ani příběh, ani postavy, ani styl vyprávění.

18.04.2021 odpad!

Hranice věčnosti Hranice věčnosti Ken Follett

Závěrečná část byla pro mně stejně jako první díl strhujícím čtením. Opravdu, jak tady již několikrát zaznělo, trilogie by měla být zařazena mezi povinnou četbu - ale o to míň by nejspíš byla vyhledávaná a oblíbená, jak je to obvykle s něčím povinným spojováno. Perfektně propracované postavy a vztahy, zasazené do historicky konkrétních dějů. Nevadí ani počet stran - o nic čtenář nepřichází. Naopak - klidně bych se začetla i do dalšího pokračování osudů rodin v době, které součástí jsem i já. Dávám zasloužených pět hvězd.

21.03.2021 5 z 5

Fazóna Fazóna Miika Nousiainen

Snad až do 3/4 knížky mi bylo docela smutno. Soucitila jsem s tak reálnými pocity všech zúčastněných. V každém z nich jsem našla kousek sebe. Velice dobře zapracovaný i nešvar dnešní doby - hltání postů na sociálních sítích - ale co je to? Opravdu jenom přikrášlená fazona.

26.01.2024 5 z 5

Konyvran 1: Čarodějův zloděj Konyvran 1: Čarodějův zloděj Sarah Prineas

Pro pozitivní komentáře jsem půjčila z knihovny knížku synovi. Ten ji odložil, že ho nebaví (myslím, že to nebylo zapříčiněno příběhem, ale tloušťkou - ale jsou velká písmenka). Nedalo mi to a knihu jsem přečetla téměř jedním dechem. Perfektní příbeh sympatického ´zlodějíčka ´, který se stal učněm čaroděje, mě naprosto pohltil. Moc pěkně napsané, poutavé, napínavé, překvapivé, akorátně dlouhé, takže já si jdu zrovna pro další dva díly.

05.11.2023 5 z 5

Děvčátko Momo a ukradený čas Děvčátko Momo a ukradený čas Michael Ende

Knížku jsme původně půjčila pro děti, ale začetla jsem se první. Myslím, že pro děti to nebude příliš záživné čtení, ale pro dospěláky je určitě k zamyšlení. Bezpochyby. Aniž by pan Ende v roce 1973 při vydání knihy tušil, jeho dílo je tak nadčasové! (Při pohledu do dnešních dětských pokojíků by byl asi hodně zklamaný, nemluvě o zaměstnání dětí v dětských depech).

24.08.2023 3 z 5

Noc zázraků Noc zázraků Elizabeth Berg

Souhlasím s přívlastkem nenáročná knížka. Nejspíš mi asi nevyhovuje styl novodobých lektorů tvůrčího psaní. Jako nahrubo napsaný scénář k filmu - může být, ale abych řekla: dobrá knížka ke čtení, k tomu tam něco prostě chybí. Myšlenka dobrá, její zpracování nedokonalé.

23.05.2023 3 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Hezký příběh o trápeních, vnitřních bojích, lásce, kamarádství studentů na střední škole. Od poslední třetiny pro mne zbytečně roztahané, bylo předvídatelné a jasné, proč k události došlo.

19.07.2022 3 z 5

Skrytá zuřivost srdce Skrytá zuřivost srdce John Boyne

Přibližně prvních sto stran ne a ne se pořádně začíst. Už už jsem měla na mále a knížku vrátila do knihovny, ale nakonec dobře, že jsem tak neudělala. Příběh se rozběhl a rozvíjel, vše do sebe zapadalo jako kostičky. Na secvaknutí té poslední a očekávané jsem ale čekala téměř na konec knížky. Zajímavý příběh a dobové okolnosti - pořád přemýšlím, co může rodiče přimět k tomu, aby odvrhl či zavraždil svoje dítě kvůli tomu, že nějakým způsobem pouze vybočuje z "normálních" kolejí .

26.05.2021 4 z 5

Josífkův pekelný týden Josífkův pekelný týden Daniela Krolupperová

Dětem se moc líbila. Byl to pěkně pekelný týden! :-) (a já se asi brzy inspiruji maminkou z knížky.)

12.12.2018 5 z 5

Smrt a další šťastné konce Smrt a další šťastné konce Melanie Cantor

Jako pohádka s předvídatelným dějem a doslova a do písmena kýčovitým koncem hodným telenovely ok.

17.04.2023 2 z 5

Na útěku: Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse Na útěku: Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse Luděk Navara

Spíš reportážní knížka, přišla mi trochu povrchní, letem světem, ne příliš poutavě zpracována. Každopádně popisuje zajímavý příběh letce RAF a odměnu za zásluhy od komunistů po válce.

13.04.2023 2 z 5