zuzca.h zuzca.h komentáře u knih

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

(SPOILER) Po předchozím díle kdy jsem si říkala hm nuda, a i Yrsa může mít slabší knížku, tak todle byla zase jízda. Krásně vystavěný a neuvěřitelně propojený příběh. Kdy si pomyslíte ne takle propojený to být nemůžu a ono ejhle. Takže za mě zase super díl s Freyou a Huldarem.
SPOILER: a upřímně jsem zvědavá kdo je otce Erlina dítěte, doufám že se to v dalším díle dozvíme. Mám své typy, ale u Yrsy člověk nikdy neví.

01.08.2023 5 z 5

Přežít Smrt není legrace Přežít Smrt není legrace Sebastian Niedlich

(SPOILER) Na první díl to určitě nemá, kniha není tak vtipná. Začátek byl trochu očistec, ale jakmile se překoná tak 1/3 knihy tak už má děj větší spád a trochu se blíží prvnímu dílu. I když byl tento díl byl trochu víc filozofický a Martin by občas zasloužil jednu po papule,ale zase chápu komu by se chtělo umřít.Každopádně narozdíl od řady lidí dostal možnost se rozloučit a vlastně být/nebýt se Anjou a Tobim i po své "Smrti". Konec to nakonec celé zachránil a proto 4 hvězdy.

26.07.2023 4 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

(SPOILER) Pro mě zatím nejslabší díl celé serie Freyja a Huldar. Chvílema mě čtení i nudilo a to se mi u Yrsy zatím nikdy nestalo... Až opět konec nabral na obrátkách, domovníka jsem podezřívla už poměrně dlouho ale "náhodného" komplice jsem teda netypla vůbec. Každopádně na konci do sebe vše hezky zapadlo proto 4 hvězdy.

07.07.2023 4 z 5

Kometa Kometa Tove Jansson

Knihu jsem poslouchala jako audiokniku excelentně načtenou Vladimírem Javorským. Musím říc, že kdybych knížku četla jako dítě tak by mě asi bavila. Takle jsem v ní nespatřovala to dětské kouzlo. Mou nejoblébenější postavou byl Šňupálek a následovala Ondatra, které byla svým depresivním postojem naprosto kouzelná. Nejmíň oblibenou postavou byl pak Čenich což je postavička prezentující přesně ten typ "lidí", které fakt chcete mít ve svém okolí. Co v knize pokulhává na ději tak autorka dotahuje úžasně vykreslenými postavami, takle propracované charaktery postav by jí mohl závidět leckterý autor. Proto nakonec 3 hvězdy.

07.07.2023 3 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Druhá kniha od autorky, a mnohem lepší a čitvější než Kavárna v Kodani. Až si zase budu potřebovat odpočinout u knížky šáhnu po dalším díle. Každopádně bych snesla klidně víc popisu Irské krajiny i tradičních hospod a celkově Irska, ale neberu to jako chybu autorky, protože pro splnění těchto požadavků bych měla sáhnout spíš po cestopisu.

19.06.2023 4 z 5

Sem s tím Skotem Sem s tím Skotem Suzanne Enoch

Za mě nejslabší díl celé serie. Hlavní hrdinové fajn, ale ten příběh hmmm kdyby nebyli tak dobří hrdinové, knížce bych dala 2 hvězdičky. Vykreslené postavy a občas vtipné dialogy to nakonec zvedly na 3.

30.05.2023 3 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Lehká oddechovka. Děj předvídatelný, ale příjemný, četlo se to prakticky samo. Po přečtení mě láká navštívit Kodaň.

10.05.2023 3 z 5

Tanečník Tanečník Jeffery Deaver

Poslocháno jako audiokniha a krásně namluvené Janem Vondráčkem. Za mě jedna z nejlepé namluvených AK které jsem poslouchala.
Děj krásně plynul člověk typoval Tanečníka a v určitých situacích trnul a doufál, že to skončí dobře. Postavy uvěřitelné a hezky vylíčené. A to rozuzlení na konci super. Takže určitě si poslechnu nebo přečtu další knihy ze série s Lincolnem.

06.04.2023 5 z 5

Korunovace Korunovace Lena Valenová

Tuto knížku lze shrnout za použití spojení Nenadchne, neurazí. Vleklý děj, který začne být zajimavý až ke konci. Postavy jsou takové šedé, ani k jedné jsme si za celou dobu čtení nenašla cestu. Přitom si autorka vybrala velmi zajímavé téma a nepíše špatně, ale nuda nuda šeď. A trochu mě překvapilo, že autorka neví, že král a následník nidky necestují společně, právě kvůli tomu, aby se předešlo situaci ze začátku knihy, ale bez toho by kniha asi vůbec nebyla.

13.03.2023 2 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Posloucháno jako audiokniha. Krásně namluvená Martinem Siničákem. Z tohoto období jsem četla už celkem dost knížek a tadle mě příjemě překvapila svou nesurovostí. Podle mě byla řada situací učesána buď autorkou nebo samotnýl Lalim při vyprávění. Oceňuji epilog na konci kde se dozvíme o osudu hlavních hrdinů. Co se mi na knize líbilo byla ta "přizpůsobivost" Laleho a to, že i když se "vyšplhal" na pomyslném žebříčku postavení v Osvětimi na vězně vysoko, že nezapomněl na svoje "kamarády" z nižšíích příček.

01.03.2023 4 z 5

Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce David Attenborough

Attenborougha mám ráda, mám ráda jeho dokumenty nejen pro BBC, ale kniha za mě lehké zklamání v porovnání s jinými "cestopisy", byla taková nudnější. Moc se mi líbil úvod kde David porovnával jak to bylo když byl mladý jak fungovali ZOO a vůbec věci okolo exotických zvířat. Ale suma sumárum takové nudnější čtení i když o zajímavých informacích.

22.02.2023 3 z 5

Pojídačka hříchů Pojídačka hříchů Megan Campisi

Poslechnuto jako audiokniha, kterou moc hezky načetla Jitka Ježková. O Pojídačkách hříchů jsem nikdy neslyšela, takže mě neštvaly historické nesrovnalosti. Navíc autorka na začátku zmiňuje, že její kniha je historická fikce, takže to čtenář tak musí brát. Děj krásně plynul a byla to takové oddechová "detektivka", s vykreslením jak těžké to mají lidi kteří jsou nuceni žít na okraji společnosti, a to z důvodu toho do jaké "vrstvy" se narodí nebo jako v případě May, kteří jsou na okraj uvrhnuti z pomsty mocných.

02.02.2023 4 z 5

Smrt má oči mojí dcery Smrt má oči mojí dcery Jessica Treadway

Zajimávý motiv, ale styl vyprávění hrůza děs. Obvykle mi nedělá problém se orientovat v ději pokud se autor vrací do minulosti a děj tím upřesňuje, ale tady to bylo místama tak zmatené až hrůza. Navíc mi příjde, že řada informací z minulosti děj akorát protahovala a snižovala čtivost knihy.

12.01.2023 2 z 5

Pelyněk. Díl 1 Pelyněk. Díl 1 Daniel Tučka

Zajímavý svět a přesně jak píše evickakyticka to zpracování hodně pokulhávalo chvílema mi přišlo, že se spíš plazí a v určitých pasážích jsem se musela do knihy opravdu nutit. Dvě hvězdy za super nápad o pravděpodobně postapo světě kde se jako platidlo používají knihy (libra) protože dřevo je nejvzáčnější komoditou. Jen ta čtivost no... proto 2 hvězdy.

31.10.2022 2 z 5

Všude samý Skot Všude samý Skot Suzanne Enoch

Dostala jsem přesně to co jsme chtěla, zábavnou romantickou oddechovku, u které se nemusíte bát o osud hlavních hrdinů. Knížka je napasaná čtivě a stránky ubíhají lehce. Až zas budu mít čtecí krizi šáhnu po dalším díle.

16.10.2022 4 z 5

Můj odpočinkový rok Můj odpočinkový rok Ottessa Moshfegh

(SPOILER) Tak já nevím na záčátku na mě hlavní hrdinka působila jako rozmazlený fracek co se rozhodl své problémy zaspat pomocí kombinace dostupných navýkových léků získaných na předpis od podivného psychiatra. A na konci jsem svůj názor nezměnila. Co mě zarazilo je jednak systém "pracovního úřadu v USA" neznám tak asi nemohu úplně soudit. A co mě zarazilo mnohem víc byla postava psychiatričky, která mě neustále udivovala a až na konci jsem pochopila jeji neortodoxnost a musím říc, že její postava byla mnohem sympatičtější než hlavní hrdinka, alespoň pro mě. Kdyby to šlo dala bych 2,5 hvězdičky za ten konec protože ten se četl opravdu dobře, jinak se za mě kniha od začátku táhla. Když si odmyslím hlavní hrdinku tak asi poselstvím knihy je: když potřebuješ životní restart vyhoď vše staré a začni úplně na novo. Dle mého názoru to jde ale i bez roku v rauši.

25.09.2022 2 z 5

Moji Dánové a skoro Dánové Moji Dánové a skoro Dánové Albína Mrázová

Asi jsem čekala úplně něco jiného. Čekala jsem zajímavé čtení o Dánech, Dánské kultuře, odlišnostech mezi Čechy a Dány a ano v jistém smyslu to tam je, ale pro mě to byl spíš diář studentky a za mě ani ne moc humorně napsaný, takové strohé konstatování.
Tím knihu neodsuzuju, ja napsána svižně a čtivě, člověk se dozví pár zajímavostí, ale za mě jsem upřímně ráda, že jsem si knížku pujčila v knihovně kam jí s radostí vrátím.

09.08.2022 2 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Oceňuju zajímavý styl vyprávění, ve smyslu popisu "stejných" životních etap z pohledu 2 odlišných osob.
Začala jsem číst Jáchymův pohled a musím říc že ten se mi líbil mnohem víc.
Kniha je napsaná čtivě, děj hezky postupuje a postavy jsou celkem slušně vykreslené. Občas jsou tam i zábavné momety. Nicméně některé reakce a situace, do kterých se postavy dostanou jsou velmi těžko uvěřitelné a v podstatě i když jim život celkem dost naložil tak vlastně všechno zvládnou v pohodě a až na velkou smůlu na začátku mají ve svém životě neuvěřitelnou kliku a prakticky na co šáhnou se jim daří. Pro mě kniha spadá do kategorie lehkých oddechových knih u kterých si mozek odpočine.

08.08.2022 3 z 5

Růže a tis Růže a tis Mary Westmacott (p)

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu. Detektivky od A. Christie mám celkem ráda a byla jsme zvědavá jaká bude tato kniha. No očekávala jsem alespoň nějakou malou detekivní zápletku, ale byl to spíš sociální román, neurazí ale ani nenadchne. Co jsem ocenila byl Martin Preisse a jeho četba, za to palec nahoru.

24.05.2022 3 z 5

Morfeův gen Morfeův gen Tibor Rode

Četlo se to dobře, hodně zajímavý námět. Co oceňuju je zasazení části děje do Čech, jen ten náklaďák ve Vltavě v Krumlově by se povedlo celej utopit asi jen při povodních :D.

07.03.2022 3 z 5