Zorka Zorka komentáře u knih

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Dlouho jsem přemýšlela, jestli knížce udělit tři nebo čtyři hvězdy. Zhruba do 2/3 knihy jsem si říkala, že tohle přece nemůže být kniha roku 2013. Příběh mi přišel naivní, stylem psaní i příběhem spíš pro děti a mládež. Kdyby mi bylo 15, určitě bych si pocity z knížky zapsala do deníčku :-), nicméně jako dospělá jsem ani z příběhu, ani ze stylu psaní na zadek nesedla. Trošku to vylepšil závěr. Líbil se mi Van Hauten, symbol toho, jak si člověk může zidealizovat svoji modlu, byť to může být "modla" nešťastná, která má k tomu být neideální reálný důvod. Ten jediný mi přišel skutečný a právě kvůli němu jsem se rozhodla dát knížce nakonec hvězdičky čtyři. Hazel promine.

22.06.2014 4 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Holocaust očima malého a později dospívajícího chlapce. Kniha je poutavě napsaná a není jednou z řady těch, které rozebírají útrapy života v koncentračním táboře, autobiografické vyprávění o životě ovlivněném Oskarem Schindlerem dělá totiž knihu do jisté míry výjimečnou. Jak už tady bylo zmíněno, řádkování rozhodně nešetří naše lesy :-)

20.06.2014 3 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Přestože Shaw nebyl zjevně prvním, který otevřel téma povznesení prostého (až sprostého) člověka díky výchově a učení do vyšších společenských vrstev, zaujal svou hrou mnoho lidí a je často uváděn jako autor tohoto tématu. Z mého pohledu ho mnozí překonali, ale klasika je klasika. Jak už tady bylo řečeno, téma tu více slušela prozaická podoba, protože je v ní více možností rozpracovat postup a vývoj, na mě bylo toto téma v dramatu příliš odbyté.

07.06.2014 3 z 5

Děti nikoho Děti nikoho Hana Hindráková

Velice čtivá kniha, v níž se spojí osudy několika lidí. Autorka nejen přibližuje tvrdý život lidí na ulici, kde člověk nemůže čekat soucit, ale také v Africe velmi podceňovanou problematiku nebezpečí přenosu HIV a onemocnění AIDS. Přestože kniha je stavěna na skutečných událostech, je hodně beletrizovaná, a jak už tady padlo, některé pasáže jsou tam skoro zbytečné. Za prvé odbočují od problematiky a za druhé závažnost situace malinko shazují. Celkově jsem příběhu věřila jen zčásti.

01.06.2014 4 z 5

Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem Joanne Greenberg

Přemýšlím, jestli se dá napsat, že se mi kniha líbila. Je tak rozpolcená jako autorčino nitro v době duševní nemoci, že vyžaduje opravdu pozorné čtení. I tak má ale čtenář pocit, že mu leccos uniká, svět Yra je pro pozemšťana velmi vzdálený a nepochopitelný. Je jen těžko uvěřitelné, že nemoc dokáže vybudovat tak dokonalý svět, který člověka strhne krásnými začátky a hrůznými konci. Autorka líčí trnitou cestu zpět do reality. Není to rozhodně procházka růžovým sadem...

01.06.2014 4 z 5

Vozík a vězení je pro každého Vozík a vězení je pro každého Radka Zaciosová

Závažné téma napsané v úžasně pozitivním slova smyslu. Když je touha žít a člověk si najde smysl života v tom, co zvládne nebo zvládnout chce, je to vždy ten nejlepší lék. Trápit se tím, co už dělat nemůžu, ještě nikomu nepomohlo. Knížku rozhodně doporučuji všem, kteří se řídí i v těžkých životních situacích heslem, jež v knize, pokud se pamatuji, také zaznělo: "Hlavně se z toho neposrat."

26.05.2014 4 z 5

Ubožáci Ubožáci Yiyun Li

Číňané. Jsou tak odlišní. Mají jiné hodnoty, jinou kulturu, jiné myšlení. Jsou často tak poslušní a nechají se manipulovat, až to Evropanovi nejde na rozum. Román Ubožáci poukazuje na doznívající následky kulturní revoluce, hodně mi pomohlo, že jsem se nedávno prokousala Divokými labutěmi, díky kterým jsem byla dokonale zasvěcena do událostí předcházejících tomuto období. Román zachycuje život několika rodin, z nichž většina je svým způsobem nešťastná sama o sobě, a navíc jim do života výrazným způsobem zasahuje totalitní režim, který nesoudí, ale hned trestá, a to bez ohledu na míru provinění. Rozhodně stojí za přečtení. Trošku mě zklamal až příliš nedůvěryhodný závěr, vím, že kniha je beletrizovaná, nicméně celou dobu na mě působila téměř autenticky.

25.05.2014 4 z 5

Byl jsem dětský špion Byl jsem dětský špion Jozef Kollár

Netroufám si hodnotit, jestli byla kniha podle skutečných událostí, nebo nikoli, každopádně byla beletrizovaná, čímž se autor netají. Téma zajímavé, i pro mě těžko uvěřitelné, zejména s přihlédnutím k tomu, že se jednalo o politické zneužívání dětí, a přesto se podařilo vše udržet v tajnosti? Neumím si představit, že by malé dítě udrželo tajemství, že by si rodiče ničeho nevšimli. Pokud hodnotím knihu jako příběh, je to průměrný román, který neurazí, ani nenadchne, některé pasáže mě celkem nudily.

17.05.2014 3 z 5

Ještě jsem to já Ještě jsem to já Lisa Genova

Smutný příběh, u kterého si člověk uvědomí, jak moc ztraceně si mohou připadat lidé nemocní Alzheimerovou chorobou. Bohužel v dnešní době to může být budoucí příběh kohokoli z nás bez ohledu na to, kým dneska jsme nebo jakou máme inteligenci. Kéž by měli všichni při sobě, pokud je takový osud potká, podobné lidi, jako hlavní hrdinka této knihy. Přestože kniha je opravdu smutným náhledem do reality a krůček po krůčku sleduje průběh nemoci, může čtenářům přinést mnoho pozitivního. Kniha mi trochu připomíná Růži pro Algernon, nicméně je to tvrdá realita bez prvků sci-fi.

13.05.2014 5 z 5

Čas, kdy muži sestupují na zem Čas, kdy muži sestupují na zem Josef Urban

Musím se přiznat, že první část knihy mě nebavila. Úvod působil skoro až zmateně, střídaly se v něm dějové roviny, což je obvyklé v mnoha dílech, zde mi to však připadalo až příliš dlouhé. Druhá polovina knihy byla dějovější, kniha mě v této části chytila a byla jsem zvědavá, jak vše dopadne a zda se Ronymu podaří vyrvat svou manželku a děti z rukou sekty. Najednou začaly střípky z první poloviny novely zapadat do mozaiky a dávat smysl. Uznávám, že napsat takové dílo je mnohem pracnější než vytvořit chronologický román, autor bohatě pracoval s retrospekcí, nicméně obávám se, že první část by mohla vést k tomu, že čtenář knihu odloží dříve, než ho začne bavit. Takže těm, kteří se chystají novelu číst, doporučuji vydržet. Určitě stojí za to se knihou prokousat - je to jakési varování před mocí sekty a před její silou strhnout i ty, kterým jsme věřili, že by se nikdy takto zmanipulovat nenechali.

11.05.2014 3 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Asi v polovině knihy jsem si říkala, že kniha je moc hezky napsaná, a navíc se z ní člověk doví něco více o životě, prožívání a možnostech kvadruplegika. Nicméně konec pro mě byl více než jasný - čekala jsem jasný happy end a říkala jsem si, že takhle to ale v životě nebývá... Přestože nejsem velký fanda "pohádek pro dospělé", na posledních stránkách jsem se za happy end skoro modlila. Willa i Clarkovou v těch jejich nemožných punčocháčích si člověk snadno zamiluje ...

08.05.2014 5 z 5

Jmenuju se Ozzy Jmenuju se Ozzy Ozzy Osbourne

Po přečtení Ozzyho zpovědi jsem zjistila, že vlastně není nic, za co by si ho člověk mohl vážit - kromě jeho hudební kariéry a tou vlastně prošel v takovém stavu, že si půlku věcí musel nechal odvyprávět. Nepamatuje si ani to, jak se snažil uškrtit svoji manželku. Byl mizerným manželem, mizerným otcem, šaškem, ale také násilníkem, paranoikem, alkoholikem a feťákem. Choval se nevhodně snad na všech místech, včetně večeře s G. Bushem. Přesto zpívá tak, že pro mě je to "number one". A tak nějak na pozadí celého jeho naprosto šíleného života cítím, že v jádru to není zlý člověk. Je to prostě šílenec, který jen tak mimochodem dělal geniální hudbu...

04.05.2014 5 z 5

Moje zpověď Moje zpověď Kateřina Kantová

Velmi zajímavá kniha, která dává nahlédnout do duše devianta. Popisuje jejich slovy prostředí, ve kterém vyrůstali, jejich často problematické dospívání a také poznání toho, že něco není v pořádku. Popisuje bohužel i činy, ke kterým mnozí dospěli, protože včas nevyhledali odbornou pomoc. Činy, kterých se dopustili, jsou mnohdy otřesné a neomluvitelné. Přesto pro mě bylo poučné vidět problematiku i z druhé strany a číst o možné, alespoň částečné nápravě.

28.04.2014 4 z 5

Pohádka pro dospělé, tak trošku "šmrncnutá" Stmíváním (Winovo záření). Žádné velké umění, ale docela čtivá oddychovka. A Julii s jejími dorty, jejichž vůní se snaží vyslat poselství své dceři, si prostě musíte zamilovat :-).

27.04.2014 3 z 5

Zpověď šílené matky - Upřímný pohled na mateřství Zpověď šílené matky - Upřímný pohled na mateřství Jill Smokler

Oddychovka, ve které se najde snad každá normální matka. Taková, která si "v některých okamžicích připadá jako výjimečná matka a v jiných jako naprostá zoufalkyně" (s.160). Shrnutí všeho, co si většina z nás myslí, jen to ne vždycky dokážeme pojmenovat nebo říci nahlas. Opravdu zábavné čtení, které je ale tak skutečné...

22.04.2014 4 z 5

(Ne)obyčejný kluk (Ne)obyčejný kluk Raquel J. Palacio (p)

Moc hezká knížka, i když je určena stylem psaní spíše pro děti a mládež. Trošku mi připomínala film Maska s Cher. Kéž by tomu bylo i v životě vždycky tak, že lidé nakonec (i přes počáteční haló efekt) soudí člověka podle toho, jaký je, nikoli podle toho, jak vypadá...

21.04.2014 5 z 5

Otrokyní v 11 letech Otrokyní v 11 letech Fatima Boscaro

Velmi čtivá kniha, nicméně mi připadá tak trošku narychlo napsaná. Přestože líčí strastiplný osud mnoha afrických dívek-žen, mnohé souvislosti jsou vynechány nebo jen stručně popsány a člověku by se mohlo zdát, že vrátit se pro dceru do takového prostředí není až takový problém. Někdy méně znamená více, v případě takovéto knihy, zvláště pokud má sloužit jako varování, toto rozhodně neplatí.

13.04.2014 3 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Historicky cenná kniha, která poodkrývá manipulaci s lidskými životy za vlády Mao Ce-tunga. Je až neuvěřitelné,v jaké nevědomosti lidé žili, jak se nechali ovládat hrstkou lidí a příkazy vůdce pro ně byly dogmatem, o němž se nepochybovalo, přestože mnohé byly naprosto nesmyslné (vytrhávání trávy). Hladomor, mučení, bití, pronásledování učitelů, pálení knih, pracovní tábory, trestání nevinných, nejistota, strach, to byla tzv. Kulturní revoluce, jíž autorka v díle popisuje.

12.04.2014 4 z 5

Zkrocená hora: Povídky z Wyomingu Zkrocená hora: Povídky z Wyomingu Annie Proulx

Knížku jsem si půjčila zejména kvůli filmu, abych se seznámila s jeho knižní podobou. Povídka, podle níž byl natočen, mě neklamala. Zaujaly mě i některé další povídky, vtipný Ryzák, který "sežral" chlapa, povídka Lidé v pekle se chtějí jen napít vody (o smutném osudu po nehodě postiženého muže, kterého tamní lidé tvrdě potrestali za jeho sexuální excesy), nicméně ostatní povídky se mi slily jen v jeden velký wyomingský pocit. Pocit drsné přírody, pachu koní a dobytka, zpocených mužských těl, neurvalých kovbojů i jejich nepříliš něžných žen, které se s problémy dokázaly vyrovnat někdy až mužským způsobem. A v neposlední řadě i pocit smrti, která číhá téměř v každé povídce ve chvíli, kdy to člověk nečeká...

22.03.2014 3 z 5

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Absolutní masakr. Kniha tak "nečistá", až má člověk při čtení pocit, že cítí bahno, špínu, krev... Přesto kniha naprosto fascinující. Jakási Baudelairova Zdechlina v próze, rozšířená o příběh Euchrida, němého zvrhlého magora, nemytého vraha potřísněného výkaly a přitom svým způsobem člověka "čistého", který ve mně nevzbuzoval opovržení, jen lítost a totální údiv...

"Člověk by skoro myslel, že narodit se němej - nevládnout jazykem a nemít možnost si vyměňovat s lidma názory - je už samo o sobě dost zlý. Člověk by řek, že už samotný břímě němoty pořádně zatěžká dětskou hlavu. Ale kdepak! Ten, co rozdával průsery a rozděloval strastě, nejspíš převrh celou pikslu, sotva mě uviděl, protože ´sem tím byl úplně prosáknutej - samá smůla a pech. Na co ´sem se kouknul, to bylo posraným navrch, a na nebi furt svítila špatná hvězda a neuběh ani den, abych nevlítnul do nějaký rejže. Narodit se němej, vedle mrtvýho bráchy, uprostřed louže samohonky ve vypáleným vraku na smetišti - to byl jenom začátek, jenom takovej náznak, co všecko má pro mě osud přichystaný." (s. 145)

Napadá mě, jestli Nick Cave do knihy promítl svoje prožitky drogového opojení (nicméně nesouhlasím s tím, že by kniha neměla hlavu a patu a byla plná blábolů!!!) a jen doufám, že si psaním nekompenzoval některé své skutečné prožitky z minulosti, to bych mu fakt nepřála. Nejedná se rozhodně o odpočinkové čtení, měla jsem tendenci se vracet, aby mi neunikly některé souvislosti, a přesto si člověk musel mnohé domyslet a pospojovat.

14.03.2014 5 z 5