zdenek118 zdenek118 komentáře u knih

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Již čtvrtá kniha od této autorky, kterou jsem přečetl s obligátním vyšetřovatelem Bergmanem. Trochu mě vadilo, že jeho vystupování v rámci vyšetřování bylo dosti nerozhodné a nechával se často ovlivňovat nepřesnými a nepravdimi výpověďmi vyšetřovaných osob. Příběh je tentokráte umístěn do prostředí scenaristické redakce, kde se tvořily příběhy nekonečných televizních seriálů. Šéfka celého tvůrčího kolektivu ctižádostivá Anna, má svoji úspěšnou karieru založenou na přivlastňování námětů od svých podřízených. Kolikrát použije ve scénáři i životní příběhy svých známých aniž by získala jejich souhlas se zveřejněním. Na druhé straně pro svoji práci nezvládá roli matky své jediné dcery, která raději utíká z domů do společnosti party pochybných lidí. Vzhledem k tomu, že převážná část kolektivu scenaristů tvoří ženy, jsou v příběhu dosti realisticky popsány složité až napjaté vstahy jako závist, intriky a sobectví. Povýšené až tvrdé jednání vedoucí Anny Valentové vůči svým podřízeným musí zákonitě vést až k násilnému řešení. Další nevýraznou postavou příběhu je sice dobrosrdečná ale nerozhodná Ester Černá, kamarádka Anny z dětství, majitelka penzionu na kraji Prahy, kde se odehrává podstatná část příběhu. Dosti neočekávané rozuzlení příběhu přichází až na závěr knihy. Vytknul bych autorce velké množství postav a podrobné popisování jejich vstahů. Jinak musím říci, že kniha se mi dobře četla, protože M. Klevisová je velmi dobrá vypravěčka. Přesto budu střízlivější v hodnocení knihy a ohodnotím ji jen průměrně 4*.

27.09.2019 4 z 5

Kladivo ráje Kladivo ráje Ken Follett

Přiznám se, že tuto knížku jsem měl problém přečíst. Teroristická zápletka ohledně vyvolávání zemětřesení mi místy připadala uměle sestavená až neskutečná. Na druhou stranu jsem si se zájmem přečetl o životě a osudu hippieské skupiny lidí, žijících v malebném odlehlém údolí stranou od konzumní civilizace, kteří se marně snažili udržet tento pracně vybudovaný domov.
Přesto hodnotím tento příběh jen průměrně 4*.

21.09.2019 4 z 5

Zpověď Zpověď Arnošt Lustig

Je to již třetí kniha od tohoto autora, kterou jsem přečetl. Musím uznat, že Zpověď je příběh úžasného člověka. Vzpomínky spisovatele na svoje pěkné klukovské dětství v chudé židovské rodině, na období holokaustu po obsazení republiky fašistickým Německem, přes líčení otřesných zážitků v koncentračních táborech za války, až po jeho život v poválečném Československu. V knize, která je psaná jeho osobitým strohým způsobem, jsem nenašel ani náznak pocitu ukřivděnosti a pocitu nutnosti pomsty za spáchané křivdy na jeho osobě i jeho blízkych. Naopak z obsahu příběhu vyzařují Lustigovi úžasné osobní vlastnosti jako jsou jeho pozitivní přístup k životu a humor.
Doporučuji každému, kdo se chce něco dozvědět o holokaustu, si tento zajímavý autobiografický příběh přečist.

26.08.2019 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Na to, že je toto dílo prvotinou autorky musím uznat, že se ji kniha velmi povedla a to nejen strhujícím dějem ale i tím, že provází čtenáře poměrně rozsáhlým obdobím našich dějin od 1. světové války přes meziválečný čas, okupaci naši země hitlerovským Německem až po poválečné období s nástupem komunistické moci u nás. Vzhledem k tomu, že téměř celé popisované období autorka sama nezažila, se jí mimořádně věrohodně podařilo vylíčit na životě jedné smíšené rodiny Kepplerových- Tomáše, jeho manželky židovky Ráchel a jejich syna Daniela, peripetie jejich rodinného života v jednotlivých prostředích. Daniel sám velkou část děje sám vypráví.
Knihu jsem musel číst velice pozorně , protože se děj odehrával nejen v rozdílném čase ale i prostředí ať to byl Zlín, americké Coloredo, Indie (kde byl Tomáš pracovně jako stavitel Baťových fabrik) nebo prostředí válečných koncentračních táborů gheta Terezín a Osvětimi, kde je velice věrohodně popsáno brutální zacházení nacistických dozorců s židovskými vězni, jejichž život většinou končil v plynových komorách. Tato velice smutná část naší historie na mně silně zapůsobila. Hlavní hrdinkou příběhu je Ráchel, mimořádně akční a morálně zásadová žena, dobrá matka, milující manželka a její pěkný vstah s manželem Tomášem, to vše a život celé rodiny silně narušil její transport do Terezína a Osvětimi. Smutný konec jejího strastiplného života musel vzít u srdce každého citlivého čtenáře tedy i mě.
Doporučuji každému si tento poutavý příběh přečíst.

02.08.2019 5 z 5

Píšťalka Píšťalka John Grisham

Příběh poukazuje, jak nebezpečné může být prorůstání mafiánských vlivů do soudnicví tentokráte do amerického. Vytknul bych autorovi přílišnou rozvláčnost děje, který postupně směřuje k potrestání činů a chování negativních postav příběhu. Knihu hodnotím proto průměrně.

18.07.2019 3 z 5

Pád Pád Simon Mawer

Již druhá kniha od tohoto autora s určitě zajímavým námětem a pro mě zajímavější v tom, že v mládí jsem dost provozoval vysokohorskou turistiku a mám i menší zkušenosti z lezení po skalách. Na knize bych ocenil i vykreslení nejen krás welškých hor ale i obtížnějších terénů například ve švýcarských Alpách, které museli hlavní aktéři příběhu při svých výstupech absolvovat. Kniha je prostoupena přátelstvím, láskou ale i sexem a závistí některých postav tak, jak tomu v běžném životě bývá. Příběhu dávám 4*

18.07.2019 4 z 5

Zaříkávač koní Zaříkávač koní Nicholas Evans

Může obsahovat SPOILER!!!
Velmi poutavý příběh odehrávající se převážně v krásné a drsné krajině americké Montany. Zajímavý vztah ambiciozní novinářky Anny a její dcery Grace, který byl silně narušený nešťastnou událostí a úrazem Grace a jejího koně Tuláka. Současně pro mě bylo zajímavé sledovat i rozvíjející se vztah Anny a Toma, který se ujal napravení zdravotního a psychického stavu traumatizovaného koně ale i jeho paničky. Závěr knihy, ve kterém se téměř vše vyjasňuje, je jak tragický tak i šťastný pro většinu lidských i zvířecích postav tohoto příběhu.
Kniha se svým neobvyklým příběhem se mi velmi líbila a doporučuji ji dalším čtenářům k přečtení.

10.04.2019 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Po mnoha letech jsem znovu vytáhl tento román z naší knihovny a opět si oživil velice poutavý děj, tentokráte si pozorněji pročetl osudy třech kamarádů, odehrávající se v prostředí meziválečného Německa v době celosvětové krize. Ta spolu nesla velkou bídu prostých lidí, vysokou nezaměstnanot, lidskou beznaděj, alkohol, prostituci a sebevraždy. O to poutavější je přátelství třech kamarádů z války, kteří společně provozují malou autodílnu a tak se pokouší protloukat touto těžkou dobou. Jednoho dne navštíví jejich dílnu hezká Pat a okamžitě získá sympatie všech a především jednoho z nich Robbiho. Oba, i když pocházejí z rozdílného prostředí, se do sebe zamilují a prožívají spolu krásné chvíle i společně s Robbiho kamarády Ottou a Gottfriedem.
Musím ocenit, jak se autorovi knihy velice poutavě podařilo ukázat, že i v tomto těžkém období, které prožívaly postavy tohoto románu, může existovat i velké přátelství a láska. Smutný konec příběhu nic nezměnil na tom, že Tři kamárádi zůstávají jednou z mých nejoblíbenějších knih a doporučuji ji i dalším čtenářům k přečtení.

25.12.2018 5 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Již čtvrtá knížka od tohoto autora opět umístěná do prostředí skotských ostrovů Vnějších Hebrid, ve které se znovu setkáváme s policejním vyšetřovatelem detektivem Gunnem. Hlavní dějová zápletka se točí kolem ztráty paměti vědce výzkumníka, který hledá svoji ztracenou identitu a postupně ji nachází až v závěru knihy. Předmětem jeho výzkumu jsou včelstva a to, jak negativně ovlivňují jejich paměť průmyslové vyráběné pesticidy hojně používané v přírodě. Dějový námět hodnotím pozitivně proto, že mě obohatil o další informace ze života včel a ukázal na to, jak bezohledně se chováme k přírodě. Další negativní informací z děje pro mě bylo, jak zhoubný vliv mohou mít peníze v prosazování záměrů velkých výrobních koncernů až takový, že lidé jsou ochotni pro peníze i zabít.
Děj knihy mě udržel v napětí až do samého závěru. Závěr mi připadl až příliš dramatický. Přesto hodnotím toto dílo pozitivně.

20.11.2018 4 z 5

Vysněný život Ernesta G. Vysněný život Ernesta G. Jean-Michel Guenassia

Poutavý román o životě českého lékaře židovského původu, odehrávající se v minulém století, který v rámci své profese procestoval jak několik evropských zemí západního světa tak i francouzskou kolonii Alžír. Téměř všude však naráží na antisemické předsudky svého okolí, které vyvrcholí nástupem fašismu v celé Evropě. Přestože byl celý svůj život levicového smýšlení, setkává se při svém návratu do poválečného Československa se stejným přístupem komunistického zřízení k židovské otázce a zažije na své kůži v 50. letech i perzekuce své osoby a celé své rodiny ze strany STB. Právě tuto část naši smutné historie považuji za velmi poučnou a myslím si, že se autorovi knihy povedla velmi dobře vykreslit. Knihu doporučuji k přečtení i dalším čtenářům a hlavně mladým, kteří tuto dobu nezažili.
Dávám 5*

28.10.2018 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Ač nejsem čtenářem červené knihovny, s chutí jsem si přečetl i tuto druhou knihu od této autorky a musím říci, že mě opět zaujala jak námětem tak i poutavým a citlivým zpracováním nevšedního životního příběhu krásné Jennifer a jejího milence novináře Anthoniho. Dojemný příběh je umně proložený jejich mileneckou korespondencí. Mám velmi rád styl vyprávění Jojo a určitě si přečtu ještě další romány od této plodné autorky. Doporučuji dalším čtenářům.

24.08.2018 5 z 5

Sněžná slepota Sněžná slepota Ken Follett

První kniha od tohoto autora se zajímavým soudobým tématem a sice zneužívání biologických a chemických zbraní z prostředí výzkumného ústavu. Měl jsem problém knihu dočíst, protože z velké části obsahovala odborný popis bezpečnostního zabezpečení výzkumného ústavu a popis zdravotních účinků na živé organismy. Teprve poslední část , ve které se autor zabývá vstahy mezi jednotlivými zaměstnanci ústavu a představuje jednotlivé členy rodiny Stanlyho Oxenforda a jeho postupně se vyvíjející hezký vstah se šéfkou ochranky výzkum. ústavu Toni Gallovou, mě opět vtáhnul do děje. Až moc dramatické okamžiky , odehrávající se na usedlosti Oxenforda, mě připadaly až moc přehnané. I proto hodnotím knihu pouze 4*

01.07.2018 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Je třetí detektivkou od této české autorky, kterou jsem přečetl, opět s oblíbeným policejním vyšetřovatelem Bergmanem. Příběh je umístěn tentokráte do českého prostředí. Místy mě připadalo, že autorka příběhu vyšetřovateli docela nenápadně našeptává, jakým směrem se má ubírat jeho vyšetřování při objasňování obou vražd. I přesto, že se jedná o autorčinu prvotinu, se jí velmi dobře podařilo vykreslit charaktery a osudy jednotlivých postav příběhu a prostředí jedné pražské vilové čtvrti. Hodnotím 4*

26.05.2018 4 z 5

Smutný příběh s tragickým koncem židovských obchodníků v koncentačním táboře a hrdinské chování hezké židovky Kateřiny za druhé světové války mě velmi zaujal. Kafka v něm barvitě popsal cynický a bezohledný nacismus v otázce konečného řešení židovské otázky. Autorův zvláštní způsob vyprávění příběhu s dlouhými odstavci mě však tolik neoslovil.

02.05.2018 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Druhá knížka této autorky s detektivní zápletkou tentokráte umístěná do prostředí jedné malé obce jménem Smrčina na berounského okresu, kde se téměř celý děj odehrává v prostředí kolem dostihového sportu a chovu koní. Autorce nelze upřít snahu upoutat pozornost čtenářů hned ze začátku knihy tím, že byla nalezena mrtvola mladé dívky blízko starého mlýna nedaleko zmíněné obce.
První polovina knihy mě příliš neupoutala, protože autorka docela popisně seznamuje čtenáře s dalšími obyvateli obce s jejich povahami a s jejich vzájemnými vztahy ne vždy vřelými. V druhé části příběh pro mě začal mít spád, kdy autorka jménem policejního vyšetřovatele Bergmana, začíná rozplétat souvislosti vraždy dívky s dalšími vraždami. Trochu mně vadila skutečnost, že se z děje vytratila postava Nely, nové majitelky zchátralého starého mlýna, která se objevuje znovu v příběhu až v poslední třetině knihy. Přesto hodnotím knihu dobře, protože jsem se seznámil pro mě s novým prostředím chovu koní, dostihů a sázení. Kniha je čtivá a způsob vyprávění příběhu od autorky mě vyhovuje. Rád si přečtu i další její díla.

31.03.2018 4 z 5

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

Abych byl upřímný první polovina této knihy mě moc nenadchla. V této části jsem se ztrácel v ději množstvím zúčastněných osob a v tom, že se děj odehrával střídavě v 30.-40. letech minulého století na anglickém venkově a v Londýně za druhé sv. války a o 60 let později. Teprve v druhé části děj začal mít spád a Laurel, dcera své milující matky Dorothy, postupně rozplétá , jak se odvíjel vzájemný příběh hlavních protagonistů románu Dorothy, Vivien, Dolly, Jimmyho a Henryho Jenkinse a jaké bylo rozuzlení celé detektivní zápletky knihy. Vyzvedl bych, že autorce se velmi dobře podařilo popsat ne jednoduchý život a hrdinství lidí v bombardovaném Londýně.
Vzhledem k nepříliš poutavému průběhu děje v první části knihy a docela zajímavému konci celého příběhu, dávám knize jen průměrné hodnocení. 4*

26.02.2018 4 z 5

Můj život s Reinhardem Můj život s Reinhardem Lina Heydrich

Kniha zachycuje vzpomínky manželky Reinharda Haydricha – Liny na předválečný život v době hospodářské krize v Německu a poté v době převzetí moci ve státě A. Hitlerem. Jsou to vzpomínky typické vesnické Němky na společný život s říšským protektorem Č + M. Zatímco líčení rodinného života a výchovy svých dětí je popsáno z její strany věrohodně, události okupace a vojenského obsazení Č+M včetně řešení židovské otázky, jejichž hlavním organizátorem byl Haydrich, nechtěla chápat nebo je považovala za správné.
Po válce se těžko smiřovala s tím, že měla nálepku ženy jednoho z největších válečných zločinců. Kniha je z historického hlediska určitě poučná, ale svým zpracováním mě příliš nenadchla.

01.02.2018 3 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Povedený román české autorky s detektivní zápletkou a dějem umístěným do nehostinnéch norských fjordů až za polárním kruhem. Autorce se myslím docela dobře povedlo popsat drsné prostředí dvou zapadlých přímořských osad, v kterých žije již jen hstka obyvatel, hrdých na to, že se zde narodili a mohou se sem znovu navracet. Příběh a rozuzlení jednotlivých kriminálních činů mě udrželo v napětí až do poslední kapitoly a rád si přečtu i další knihy od M. Klevisové.

03.01.2018 4 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Ač většinou nečtu knihy, které mají podle svého názvu nádech červené knihovny, na doporučení své ženy jsem si ji přece jen přečetl. A byl jsem velice příjemně překvapen a vtažen okamžitě do děje. V knize se prolínají dvě časové roviny a sice období první světové války, kde se děj odehrává v okupované Francii, a období na začátku 21. století v Londýně. Především mě velmi zaujal příběh hlavní hrdinky první části knihy mladé ženy Sophie a její strasti plný život v okupovaném malém městečku během 1. světové války. Autorce příběhu se velmi dobře povedlo popsat poměry a rozdílné chování jednotlivých obyvatel městečka mezi sebou v této složité válečné době. Pojítkem obou částí knihy je portrét mladé ženy nazvaný shodně jako celý román.
Dlužno dodat, že druhá část knihy, odehrávající se po mnoha letech v Londýně a zvláštní vzájemný vztah Liv a Paula mě již tolik neoslovila tak jako příběh mladé Francouzsky Sophie.
Přesto se mi kniha celkově velmi líbila a doporučuji ji dalším čtenářům k přečtení.
Hodnotím 5*

19.12.2017 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Druhá moje přečtená kniha od této autorky, která mě velmi svým dějem a hlavně silným námětem zaujala. O holokaustu jsem hodně slyšel od svých rodičů a dozvěděl se během svého života. Ale teprve tato kniha mě dokreslila, co to holokaust fakticky znamenal. Na historii jedné moravské židovské rodiny autorka poutavě vypráví, jaké postavení a život takové rodiny v prostředí maloměsta jak se vyvíjely sousedské vztahy s ostatními obyvateli v časech hrozící II. světové války. Ty se vyhrotily vlastní okupací a odsunem většiny židovských obyvatel do koncentračních táborů. Kdo se v nich dočkal konce války, byl nadosmrti psychicky i zdravotně poznamenaný. Taková je i hlavní postava Hana, teta hlavní vypravěčky celého příběhu Míry, které jediné přežily z celé rodiny válku. Obě postavy, i když s úplně odlišnými vlastnostmi, ve mně vyvolaly sympatie a soucítění s jejich osudem.
Úžasná, pěkná a čtivá kniha a rád si od paní Aleny přečtu další, které snad napíše.

27.11.2017 5 z 5