zdenek118 zdenek118 komentáře u knih

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Další výborná kniha od této spisovatelky se zajímavým námětem byť místy lechtivým. Provozování takovéhoto zařízení bylo vyhledávaným za každého zřízení v jakékoliv době. Způsob vyprávění děje od autorky mě mimořádně vyhovuje a kniha je velmi čtivá.
Doporučuji dalším čtenářům k přečtení.
Hodnotím 5

22.07.2017 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Poutavý příběh tří generací žen, babičky matky a dcery odehrávající se v období od 1. světové války až skoro do současnost. Každá z nich se popasovala se svým životem ne vždy veselým a jednoduchým v českém pohraničí po svém. Kniha se mi velmi líbila nejen svým zajímavým příběhem i čtivým zpracováním autorky. Přečtu si i další knížky od této autorky. Doporučuji i dalším čtenářům.

24.06.2017 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Souhlasím s těmi čtenáři, kteří hodnotí tuto poslední část trilogie autora Maye jako průměrnou. První část mě svým obsahem moc nenadchla. V ní již bývalý policejní vyšetřovatel Fin po svém návratu na rodný ostrov se v nové funkci pokouší neúspěšně bojovat proti pytlákům ryb. Při této činnosti se potkává se stěžejní postavou tohoto dílu se svým přítelem z dětství Piskořem, který žije poněkud bohémský život a z kterého se vyklube jeden ze zmíněných pytláků. Zajímavá je i ta část knihy, kde Piskoř svůj vztah k mladé Anně, kterou se snaží vychovávat jako svoji dceru.
Zajímavější pro mě byla až druhá část knihy, kde jsou objasňovány souvislosti s objevením mrtvoly v havarovaném letadle na dně jednoho z jezer ostrova. V této části jsme seznámeni s členy úspěšné hudební skupiny Amran, s jejich ne vždy ideálními vztahy.Závěr knihy je nebývale dramatický, kde se vyjasní okolnosti smrti člena hudební skupiny ale i dramatická smrt reverenda Muraye po vynesení osvobozujícího rozsudku církevního koncilu k jeho osobě.I přes to je nutno vyzvednout umění autora při vykreslování drsného prostředí Skotských severních ostrovů a těžkého života a osudů místních obyvatel jak v minulosti tak i současně žijících generací.
Knihu hodnotím 4*.

24.06.2017 4 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Zajímavé vyprávění generaloga Pavla, který zkoumá historii selských rodů i prostých obyvatel jihočeských vesnic v 50 letech minulého století tedy z doby násilné kolektivizace. Sám osobně jsem tuto složitou dobu nevnímal, protože jsem byl malé dítě, ale ledacos jsem slyšel z vyprávění svých rodičů a prarodičů. Na knize mě zaujal nejen přístup a chování jednotlivých sedláků při vyvlastňování jejich majetků, ale i vztah Pavla a Daniely - vnučky jednoho tomašovského sedláka, s kterou se seznámil při pátrání v matrikách a archivech. Konec knihy má nečekané rozuzlení a zaujalo mě až do samého závěru. Autor je velmi dobrý vypravěč a kniha se mi moc líbila. Doporučuji dalším čtenářům a přečtu si i další knihy od tohoto autora.

24.06.2017 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Druhá kniha z trilogie. Volné pokračování knihy "Skály" tentokráte zasazená do prostředí poválečného Skotska, jeho nehostinných severních ostrovů. Děj vypráví již bývalý detektiv Fin, který se navrací zpět na rodný ostrov Lewis, aby pomohl objasnit okolnosti kolem mrtvoly mladého muže, nalezené v rašeliništi blízko jedné z pláží. Část děje je zajímavým způsobem podána formou vzpomínek starého otce Marsaili Mecdonaldové, Tormoda, který ve stáří trpí demencí, ale i přes to si postupně vybavuje události ze svého dětství, které prožil jako sirotek v dětském domově a po násilné adopci a po ztrátě své identity v náhradní protestantské rodině.
Závěrečná zápletka knihy dle mého názoru je až příliš dramatická a trochu kazí můj vcelku dobrý dojem z celé knihy. Přesto si přečtu i poslední díl volné trilogie.
Knihu hodnotím 4.

08.03.2017 4 z 5

Útěk Útěk Peter May

Druhá kniha od tohoto autora, kterou jsem si se zájmem přečetl. Zajímavá konfrontace zážitků skotských mladíků - kamarádů, kteří se odhodlali utéct od rodičů do Londýna s naivním úmyslem uplatnit se jako skupina v hudebním světě podobně jako Beatles nebo "Stouni", se svými názory a rozhodnutími po prožilých 50 letech života po všech životních dobrých i špatných svých zkušenostech. Po těchto mnoha letech se rozhodli jako starci vrátit do Londýna a dořešit některé neuzavřené záležitosti ze svého mládí. Autor zajímavě vykresluje mnoho tragikomických příhod celé party při obou cestách, které museli podstoupit. Příběh mě je blízký i tím, že jsem příslušníkem skoro stejné generace a svoje mládí jsem prožíval ve stejné době jako oni. Hezký ale nostalgický konec mě upoutal až do poslední kapitoly. Proto si rád přečtu i další knihy od tohoto autora.
Hodnocení 5

22.02.2017 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

V pořadí třetí moje kniha od J. Hájíčka opět s velmi poutavým příběhem, v němž líčí strasti obyvatel jihočeských obcí , které museli ustoupit výstavbě jaderné elektrárny Temelín. Hlavní hrdinka Hanka líčí jak bolestné a smutné bylo pro ni a pro ostatní obyvatele těchto vesnic opustit svá obydlí, kde prožili celý svůj život, a přestěhovat se do náhradních bytů. Hanka se po mnoha letech vrací s ciziny, aby se setkala se svojí rodinou a kamarádkami z mládí a dořešila si některé své neuzavřené záležitosti z mládí. Příběh mě velmi zaujal autorovým citlivým přístupem k tomuto tématu a hodnotím ho nejvýše z doposud přečtených Hájíčkových knih.

04.02.2017 5 z 5

Skála Skála Peter May

První knížka od tohoto autora doporučená mojí ženou. Děj detektivního příběhu je umístěn do nehostinného drsného skotského prostředí. Průvodcem celého příběhu je policejní vyšetřovatel Fin, který se vrací na ostrov svého dětství a setkává se při vyšetřování brutální vraždy se svými kamarády a obyvateli ostrova a zajímavě vypráví zážitky příjemné a méně příjemné ze svého dětského života a dospívání. Příběh má zajímavou gradaci s objasněním až v samotném závěru. Kniha v první své polovině mě svým trochu rozvláčným popisem drsného skotského prostředí moc nezaujala, ale druhou polovinu jsem přečetl téměř jedním dechem. Mohu doporučit dalším čtenářům k přečtení.
Hodnocení 4

03.02.2017 4 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Velmi pěkná kniha se zajímavým příběhem odehrávající se v Jihočeském kraji. Vzhledem k mé celoživotní profesi stavaře mi je pozemková a územní problematika velice blízká. Autorovi se na postavě stárnoucího Zbyňka, referenta pozemkové agendy, prožívajícího životní krizi, vzpomínajícího na svoje dětství prožitém na venkově velmi dobře podařilo popsat život a poměry na jihočeském venkově, generační výměnu. Určitě si přečtu i další jeho knihy. Hodnocení: 5

29.12.2016 5 z 5