zdenda75 zdenda75 komentáře u knih

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Skvělé, silné, zdrcující. Nevím, co k tomu víc dodat, všichni už to řekli za mě.

15.05.2021 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Bylo to sakra krátké! A vlastně o ničem. A taky jsem se nedočkal žádného rozuzlení. Ale hergot! Pan King umí psát tak skvěle, že i když píše o ničem, je to POVZNÁŠEJÍCÍ!

19.05.2020 5 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Časopis Pevnost 02/16 Propast času označil jako „Knihu měsíce“. A tak jsem si knihu objednal.
V knize je toho opravdu hodně a přitom je to konzistentní a logické. Jsou tam krvavé bitvy mezi armádami z různých století, je tam pohled z perspektivy lidí z různých epoch.Trocha té romantiky, které ale není příliš, jak naznačují některé komentáře. Naopak ta romantická linie má svůj důvod, který je zjevný v závěru, ale nechci spojlerovat.
Jestli vyjde pokračování, určitě po něm sáhnu.

01.02.2016 5 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Klasická Burešovina. Má to drajv, sílu, originalitu. Má to i ekologické poselství, jako ostatně každá autorova kniha, ale označovat to v dnešní době za zelenou agitku je podle mě asi stejná pitomost, jako označovat Jiskru života za agitku proti holokaustu. Nechť vzkvétá naše matka!!

25.05.2021 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Klasická Kingovská temnota. Klasika všech klasik. Tentokrát pochválím i obálku, která je mnohem lepší než ta původní trapnost.

07.04.2021 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Žádný jiný apokalyptický román nepodává tak osobitý a detailní pohled na probíhající katastrofu (zde v podobě chřipky-kapitána Tripse). Skvěle vykreslené různorodé charaktery, které se s tím, jak lidstvo vymírá, mění. První část až do doby, než přežije mizivé procento lidstva je neuvěřitelně dobrá. Pak nastupuje druhá část, tentokrát již klasičtější King-tedy střet se zlem v jeho nejčistší podobě. Líbí se mi prolnutí s ostatními Kingovými romány-konkrétně s Temnou věží a Randallem Flagem. Ale ani ve druhé polovině kniha neztrácí nic na své čtivosti, a i přes velké množství postav zůstává uvěřitelná, přehledná a skvěle čitelná! Věřil jsem úplně všemu i těm nejbizarnějším postavám jako byl Popeláč. Jedna z nejlepších Kingových knih. A to jsem od něj přečetl téměř vše!

17.01.2016 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Není co dodat, všechno už bylo řečené. King v nejlepší formě zralého spisovatelského věku. Jeho jméno prostě znamená Král!

07.04.2021 5 z 5

Šógun Šógun James Clavell

Skvělá kniha. Charismatické postavy, dokonalé popisy prostředí, které je nám středoevropanům naprosto cizí, a hlavně strhující děj! Skvěle popsaná konfrontace západního a japonského myšlení. Střet Evropanů s prostým a odlišným myšlením Japonců, pro něž bylo při páchání rituální sebevraždy nejdůležitější, aby u toho vypadali důstojně! Pojem „barbarství“ se stává relativní. Přestože mají všechny tři díly dohromady 1205 stran, čtou se snadno a ani na chvíli nenudí.

05.03.2016 5 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

(SPOILER) Hodně zvláštní kniha. Stylisticky dokonalá, která vás nutí stále číst dál. Ale to puzení stále číst je možná jen očekávání, že se konečně začne něco dít, nebo že se čtenář něco dozví. Nedozví se nic, ta hezká kniha totiž nemá žádný příběh. Je jako velikonoční vajíčko, barevná skořápka bez obsahu.
PS Stín byl Ježíš nebo co??

24.11.2022 1 z 5

Invaze Invaze Roman Bureš

Neuvěřitelně tlustá kniha, která uběhla překvapivě rychle. Silné emoce, výborné postavy, realistické a propracované světy a to celé šikovně zasazené do historických kontextů. Bureš jak ho máme rádi.

03.10.2022 5 z 5

Impérium Impérium Roman Bureš

Bureš se s každým dílem vypisoval k lepšímu výkonu a Impérium je velkolepé zakončení trilogie. Nejlepší je opět hlavní hrdinka jejíž transformace z vysokoškolačky odkojené naším stoletím v nesmiřitelnou vládkyni je dokonána.
Pro Cori : nemyslím, že je nezbytné tolik spoilerovat ;)

20.03.2018 5 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Ne, prostě mě to nevzalo. Nemá to špatné chvilky, popis jednotlivých věží je fascinující, ale samotná hlavní postava má chvílemi divné motivace, čert aby se v něm vyznal. Také celý koncept světa budoucnosti mi nepřijde reálný, pochybuji, že by se tímhle směrem mohla naše společnost ubírat. A to e vlastně asi kámen úrazu, základní kámen, tedy Glukhovského svět, není solidní, a všechny nástavby na něj se potom automaticky hroutí. Přijde mi to jako pěkný dům, vystavěný na chatrných základech.

01.10.2017 2 z 5

Malý velký muž Malý velký muž Thomas Berger

Úžasný styl vyprávění. Kniha odkrývá lidskou duši až na kost. Je vtipná, ale přitom mrazivá.

12.02.2017 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Nejprve jsem viděl dokument o zmizelých Franklinových lodích. Při brouzdání internetem jsem narazil na tuhle knížku a avysoké hodnocení mě přesvědčilo. Opravdu je dobrá. Mrazivá, to je asi to nejvýstižnější slovo, které ji charakterizuje. Ať už symbolicky nebo doslovně. Ještě že máme červenec.

17.07.2017 5 z 5

Zapomenutá legie Zapomenutá legie Ben Kane

Pro mě osobně zklamání. Charaktery jsou strašně ploché, každý Říman je zlý až do morku kostí a většinou se u toho „odporně usmívá“, kdežto otroci jsou osvícení a nadmíru inteligentní lidé. Docela dobré reálie, ale ty to nezachrání. Těšil jsem se na příběh, ale i ten šel podle mě podat lépe. Nakonec mi víc „římská“ připadá třeba sci-fi Propast času, než tento Kaneův pokus.

09.07.2016 2 z 5

Existence Existence David Brin

Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy začetl, no asi tak sto stránek. Nejsem proti sledování příběhu z pohledu několika postav, trochu mi ale vadil velký časový odskok mezi kapitolami. Ale jakmile jsem se na tu linii naladil, začal jsem si to užívat. Brin totiž chtěl obsáhnout opravdu obrovský časový úsek napříč celou planetou. Taková Asimovova nadace v malém.
Brin má obrovitý přehled, a knihu skvěle promyšlenou. Všechno sedí a dává smysl a někam směřuje. Také se mi líbila Brinova optimistická vize budoucnosti. Bylo to v současné záplavě postapo docela osvěžující. Je to fakt veliké a stojí to za přečtení!

31.01.2016 5 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

začalo to velmi dobře, ale postupem času se to jaksi rozplyzlo v klišé. další z knih, které k nám přišly s puncem světového bestselleru, ale jejíž kvalita je pouze lehce nadprůměrná.

09.01.2016 3 z 5

Prodejce Prodejce Rob Hart

Je to tak za 3,4 hvězdy :) Plusy rozhodně pěkně vystavěný svět, propracované charaktery, myslím, že Bezos z téhle knížky neměl moc radost. Na druhou stranu to sráží až příliš šťastných náhod, takové nepravděpodobné zkratky v příběhu, zejména při vyšetřování pašování drog. Hrdinka byla taky trochu moc Rambo. Nemám nic proti silným ženským postavám, ale v poslední době se to trochu utrhlo ze řetězu a ženská je schopna zmlátit tři zjevně dobře vycvičené žoldáky! Kdyby autor tolik nepodlézal moderním trendům, je to pětka jak Brno.

28.01.2022 3 z 5

Případ alchymistovy dcery Případ alchymistovy dcery Theodora Goss

Bylo kupodivu docela zábavné. Sice ne natolik, abych na to za pár dní nezapomněl ale přesto mě to příjemně překvapilo. Pořád ještě nevím, jestli bylo dát všechna ta děvčata dohromady dobrý nápad nebo zoufalý nedostatek autorčiny vlastní imaginace. Ale chvílemi jsem se docela bavil.

03.02.2021 3 z 5

Železo a rez Železo a rez Harry Sidebottom

Nebylo to úplně zlé. Pár historických detailů mě potěšilo, ale jak píše Etranger, je poznat, že to napsal historik. Celé je to trochu didaktické a suchopárné, jako taková lepší učebnice dějepisu. Kapitoly jsou krátké a postav je velké množství, takže nezbývá prostor na nějaké hlubší charaktery, víme jen, že ten je tlustý, ten epikurejec a onen má zase velkou bradu. Je to škoda, trocha života by z knihy udělalo luxusní počtení.

13.09.2019 3 z 5