ŽabákDokvákal ŽabákDokvákal komentáře u knih

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Knihu velmi doporučuji fanouškům pana Kinga, kteří by rádi nahlédli pod pokličku tohoto spisovatele, a těm, kteří by se rádi více dozvěděli o spisovatelském řemesle. Kniha je psána s lehkostí a chvílemi i humorem.
Rozhodně to není nějaká nudná učebnice tvůrčího psaní!

15.08.2015 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Nevím, jak je tomu u českého překladu, ale v angličtině je kniha vtipná, děj příjemně plyne a hlavního hrdinu jsem si pro jeho humor a houževnatost zamiloval hned od začátku.
Nikdy jsem na sci-fi nebyl, nicméně tato kniha si získala moje srdce! Pokud mluvíš anglicky, tak si ji rozhodně přečti v angličtině, neumím si představit, jak některé věty mohly být přeloženy do češtiny tak, aby si zachovaly svoji vtipnost.
Doporučuji!

30.05.2015 5 z 5

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Knihu jsem koupil v levných knihách za 19 kaček, abych měl co číst cestou do práce. Čekal jsem, že budu smíchy hýkat na celou tramvaj (to se mi pravidelně stává u čtení Zeměplochy). Čekal jsem to, protože je to tady v pár komentářích uvedeno. Pravda je taková, že jsem se spíše jen tak pousmál. Dohromady asi třikrát... Takže mě to zas tak vtipné nepřišlo.

10.01.2015 3 z 5

Tvrdohlavý muž Tvrdohlavý muž Ondřej Horák

Dopito... Teda vlastně dočteno. Na dva zátahy. Stejně jako první orosené pivko po náročném dni.
Kniha je napsána tak, že než četba mi to přišlo spíše jako kdybych seděl s panem Bernardem někde u piva a on mi vyprávěl o tom, jak začínali, o tom, co jej štve na současné politické scéně, jak to vidí s pivní kulturou v Česku do budoucna a tak dále. Je to upřímná, čtivá a optimisticky laděná zpověď majitele pivovaru, který jde vlastní cestou. Nejen milovníkům piva doporučuji k přečtení.

10.01.2015 5 z 5

Dlouhá válka Dlouhá válka Terry Pratchett

Mě tato kniha dokonale nadchla! Moc se mi líbí svět, který pánové Pratchett a Baxter vytvořili. Ani jednu stránku jsem se nenudil a čtení jsem si vyloženě užil. A k tomu všemu opět fantastický překlad od pana Kantůrka!

Škoda, že není možné jen tak vkročit do nových světů tak, jako v knize... Už se nemůžu dočkat na Dlouhý Mars!

12.12.2014 5 z 5

Lux Perpetua Lux Perpetua Andrzej Sapkowski

Vynikající historická fantasy. Celá trilogie je velmi čtivá a během čtení jsem si vzpomněl na hodiny dějepisu na základní škole. Výklad o husitských válkách dostal hned jiný rozměr! Na své si přijde každý, milovník fantasy, nadšenec do historie, romantická duše i dobrodruh vyhledávající akci.

15.10.2014 5 z 5

Mladík v odboji Mladík v odboji C. D. Payne

Zhruba do poloviny jsem se královsky bavil a řehtal se téměř na každé stránce jako hormony zmítaný puberťák. Od půlky to ale už tak vtipné nebylo... Takže za tři hvězdy. Taková průměrná oddychovka do MHD.
Na další díly se zatím nechystám.

13.06.2014 3 z 5

Baťa - švec, který dobyl světa Baťa - švec, který dobyl světa Evžen Erdély

Zajímavá kniha, která stojí za přečtení. Nicméně pokud se zajímáte o život a životní dílo pana Bati, tak doporučuji nejprve si přečíst knihu "Sága o životě a smrti Jana Bati a jeho bratra Tomáše" od pana Miroslava Ivanova, která je mnohem detailnější. Až teprve potom bych doporučoval přečíst si tuto knížečku, jako takový doplněk.

15.05.2014 4 z 5

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Pro mě jedna z nejlepších Zeměplošských knih!

27.04.2014 5 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Tato kniha v mém osobním žebříčku motivačních knih patří na první místo!
Spousta motivačních knih, s kterými jsem měl zatím co do činění, jsou napsány spíše na duchovním základu - "Stačí si přát a vše budeme mít.".
Konec prokrastinace, jako jedna z mála, se věnuje praktické stránce osobního rozvoje - co opravdu dělat, aby se náš život zlepšil, že nestačí si jen sednou do křesla a představovat si vysněné auto, ale že člověk musí něco proto udělat. Ale hlavně je to motivační kniha, kde slova typu "peníze", "drahá auta", "obří vily", "sláva", "soukromé tryskáče" apod. nemají prostor. Protože, jak je v začátku knihy napsáno, jsou to jen cíle, po jejíž dosažení nebudeme nikdy dlouhodobě šťastni.

Je napsána jasně, s lehkostí, její čtení mě velmi bavilo a zároveň je velmi poučná a přínosná!

Navíc se naučíte, jak jezdit na svém slonovi :)

Rozhodně stojí za (opakované) přečtení!

26.01.2014 5 z 5

Jez a běhej Jez a běhej Scott Jurek

Běháte? Tak si přečtěte tuto knihu!
A pokud neběháte, tak si ji i tak přečtěte! Možná, že po jejím přečtení uběhnete svých prvních pět kilometrů. Pak svůj první půlmaraton. Následně celý maraton... A nebo Vás bude kniha motivovat k tomu, abyste vše, co děláte, dělali naplno a nevzdávali se!

Zároveň je možné, že se během jejího čtení rozhodnete změnit svůj jídelníček a nezdravý způsob života...

Jez a běhej je čtivě napsaná kniha a rozhodně stojí za přečtení. I když chvílemi to pro mě bylo trošku sci-fi - nedokázal jsem pochopit, jak někdo dokáže v kuse, za 24 hodin, uběhnout více jak 260 kilometrů. :)

15.01.2014 5 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Moje první kniha od Kafky a ani pořádně nevím, co o ní napsat.

Nečetlo se to špatně, jen jsem čekal, že na konci bude opravdu nějaký KONEC... Že se vysvětlí a odhalí všechna tajemství a zápletky... Prostě, že se všechno to snažení a útrapy hlavního hrdiny, které mi od začátku přišlo jaksi malicherné a zbytečné, nějak vysvětlí a bude mu dán nějaký SMYSL.

Díky utnutému konci to žádný smysl pro mě nezískalo. Od jednoho moudrého člověka jsem slyšel, že lidé potřebují uzavřené sekvence, ukončené příběhy - teď už chápu proč. Jsem spíš naštvaný, než abych byl rád, že jsem si knihu přečetl, díky absenci pořádného konce si připadám okradený a mám pocit, že celé to čtení bylo zbytečné. Na co to číst, když nevím, jak to skočilo! A to jsem si v půlce knihy říkal, že to bude určitě překvapivý a dech beroucí konec, díky kterému budu knihu hodnotit 4-5 hvězdičkami.

Nic takového se nestalo (opravdu jsem se ještě přesvědčoval, zda poslední stránky, kde by se to vše vysvětlilo, nechybí nebo nejsou slepeny!). Musím říct, že Kafka není můj šálek kávy.

04.01.2014 2 z 5

Dlouhá země Dlouhá země Terry Pratchett

Chytré, vtipné a příjemně ubíhající vyprávění. Velmi se mi líbí myšlenka, kolem které se celý příběh točí. K tomu přidejte sympatické hlavní postavy (já si zamiloval Lobsanga!), dobrodružství, vtipné odkazy na současné knihy a filmy a zjistíte, že kombinace Terry Pratchett a Stephen Baxter skvěle funguje! Doporučuji!

04.12.2013 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Už to není tak napínavé, jako byly předchozí knihy s profesorem Langdonem.. I přes to se mi kniha dobře četla a děj příjemně ubíhal.
Téma, kolem kterého se celý děj točí, mi přišlo zajímavé i alarmující zároveň.
Jako další plus knize přičítám to, že než jsem ji začal číst, tak jsem chtěl být obeznámený s Peklem od Danta. Čili mě Inferno vlastně motivovalo přečíst si tuto klasiku literatury, za což mu vděčím.

06.11.2013 4 z 5

Úvahy a projevy Úvahy a projevy Tomáš Baťa

"Moje práce má jeden účel: službu životu. Jsem nadšen životem. Miluji život. Přál bych si žíti jej desetkrát po sobě beze změny, nebo za každých podmínek. Přál by si míti deset synů. Ne, abych mohl mezi ně rozděliti své jmění, ale abych je naučil žíti a pracovati.
Nyní jich mám tisíce, třeba jenom jeden nese moje jméno. A nejlepší z nich dostane moje housle. Ovšem, ne k tomu, aby na ně hrál sobě, nýbrž jiným." Tomáš Baťa

I po více než 80-ti letech jsou hluboké myšlenky, názory a výroky pana Tomáše Bati velmi aktuální. I když někomu to v dnešní době přijde spíš jako sci-fi, že někdo tak bohatý a vlivný myslel hlavně na blahobyt ostatních než na svůj. Z projevů je cítit nadšení, optimismus, odvaha, spravedlnost, touha zlepšovat a vzdělávat člověka.
Celá kniha mě jen utvrdila v tom, že pan Tomáš Baťa byl velmi inteligentní, čestný, spravedlivý a tvrdě pracující člověk, kterého by v dnešní době bylo víc než třeba!

Tuto knihu by si měl přečíst každý student na základní škole, každý pedagog, manager, politik, dělník, podnikatel, rodič.. Jednoduše by si ji měl přečíst každý, jelikož myšlenky pana Bati se netýkají jen výroby a prodeje obuvi. Ony se totiž hlavně týkají všech ohledů lidského života - od vzdělaní, výchovy, přes práci, hospodaření s penězi, životní optimismus až po (okrajově) politiku.

ROZHODNĚ JEDNA Z KNIH, KTERÁ VÁM TOHO HODNĚ DÁ!

26.09.2013 5 z 5

Myšlení: rychlé a pomalé Myšlení: rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Velice zajímavé podněty k zamyšlení!

30.08.2013 4 z 5

Tato kniha je jako vynikající espresso. Nebo jako výborné pivko z minipivovaru, které pijete poprvé v životě. Prostě jen tak sedíte, veškeré starosti jste odklidili někam, kde na ně není "vidět", a postupně "usrkáváte" stránku za stránkou a vychutnáváte si každou větu. A stejně jako u dobrého piva chcete stále pokračovat dál a dál...

Je to prostě pohodové a vtipné čtení. Toho bezstarostného staříka, který věří, že u lahvinky nějakého dobrého pití se vše snadno vyřeší, si hned zamilujete a věřím, že mu jeho bezstarostnost a optimismus začnete i tiše závidět..

23.08.2013 5 z 5

Na cestě: Rukopisný svitek Na cestě: Rukopisný svitek Jack Kerouac

Tak jo, dal jsem této "kultovní" knize druhou šanci a ani napodruhé ji nedočtu.

Je to totiž něco jako:

"Můj milý deníčku,
včera jsme se s kámoši jen tak bloumali městem, byl vlahý večer a na nás to všechno působilo úplně bláznivě--- prostě to bylo všechno šílený a co se toho dne stalo se jen těžko popisuje, ale k tomu se vrátím později. V kapse jsem měl posledních 250 korun, tak jsem koupil v trafice u nádraží plácačku a všichni jsme se náramně opili. Pak jsme se rozhodli, že provedeme něco šílenýho, tak jsme si stopli nějakého zemědělce, ten nás hodil do vedlejší dědiny. Tam jsme potkali Frantu---úplně bláznivýho šílence, toho největšího na světě. Opět jsme se ztřískali. Ráno nás čekalo fantastický ráno a vyrazili jsme do Horky sbírat jahody, aby bylo zase na nějakej ten chlast. Opět jsme byli na cestě..."

..a tak dál pořád a pořád dokola.

06.08.2013 1 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Jako celek je to takové nemastné, neslané.
Povrchní problémy občanů malého městečka v Británii mi nepřišli nějak zvlášť zajímavé (tedy až na ty skutečné problémy Kristal a její rodiny). Ani jsem si žádnou z postav vyloženě neoblíbil, což je dle mého názoru důležitý aspekt dobrého příběhu. Je to spíš taková Kronika jednoho městečka..
Nicméně mi kniha poměrně svižně uběhla.. Takže takový lepší průměr.

30.06.2013 3 z 5

Sága o životě a smrti Jana Bati a jeho bratra Tomáše Sága o životě a smrti Jana Bati a jeho bratra Tomáše Miroslav Ivanov

Tato kniha by měla být v povinné literatuře na všech středních školách!
Nejen proto, že je to velice inspirativní čtení o tom, jak Tomáš Baťa a následně jeho nevlastní bratr Jan dokázali z malé ševcovské dílny vybudovat celosvětově známou a úspěšnou společnost.
Ale i proto, že kniha podává zprávu o tom, jak se žilo v čs. republice po roce 1945, jaká "spravedlnost" zde vládla...

Při čtení jsem se nejednou podivoval tomu, jaké nadšení, výdrž, nesmělé plány, píli a odhodlání oba bratři měli. Jak se nenechali odradit nepřízní osudu, ať už to byla hospodářská krize nebo zlovůle vlády. Jak se drželi svých snů a plánů. A i přesto, že se stali mocnými a uznávanými ve svém oboru, si zachovali neuvěřitelnou lidskost, štědrost, skromnost a snažili se budovat lepší podmínky, ať už pracovní, životní, kulturní či lepší vzdělání, pro lid.

K tomu všemu je kniha napsaná skutečně čtivě, nejde o nějaké suché podání faktů čtenáři. Pan Ivanov očividně uměl čtenáře zaujmout!

02.06.2013 5 z 5