ŽabákDokvákal ŽabákDokvákal komentáře u knih

Mé strašné radosti Mé strašné radosti Enzo Ferrari

Není to o autech.
Není to o tom, jak vybudoval Enzo Ferrari světovou automobilku.

Je to soupis lidí, které za svůj život potkal Nuda a nečte se to dobře.

12.01.2024 1 z 5

Vypravěč Vypravěč Dave Grohl

Jedna z nejlepších autobiografických knih jaké jsem zatím četl! Upřímná, pokorná a velice čtivě napsaná zpověď člověka, který si šel za svými sny a dosáhl jich! Toto bude bavit každého, ani nemusíte být fanouškem Nirvany nebo Foo Fighters. Taková cesta do hlubin rockerovi/muzikantovi/umělcovi/tátovi od rodiny/ duše.

07.09.2023 5 z 5

Hasiči Hasiči Roman Kutálek

Kniha na jedno odpoledne, ale čas strávený s touto knihou jsem si moc užil! Upřímné a na nic si nehrající vyprávění hasiče. V části Výjezdy se člověk od srdce zasměje (třeba u příhody s magnety), ale i si popláče. Knihu doplňují velice povedené fotografie ze života hasičů. Moc díky za tuto knihu! Měl jsem ji půjčenou z knihovny, ale nejspíš si jeden výtisk pořídím. Rovnou i s druhým dílem!

15.08.2023 5 z 5

Geniální potraviny Geniální potraviny Max Lugavere

Po přečtení této knihy se více zajímám o to, co jím. Často nad obsahem knihy přemýšlím. Autor jde hodně do detailu a pro laiky je kniha plná výrazů z medicíny a jiných oborů, ve kterých jsem se občas trochu ztrácel, nicméně to ve finále nevnímám jako negativum knihy. Některé nové objevy z oblasti výživy mě překvapily. Určitě doporučuji všem, kteří se alespoň trochu zajímají o své zdraví.
Jen si myslím, že je třeba brát některé rady s rezervou, kdybych se knihou řídil doslova, tak si kromě vybrané zeleniny, extra panenského olivového oleje (toto slovní spojení se objeví během čtení asi 100x), kadeřávku a hovězího z pastvy, nemůžu dat k jídlu nic jiného. V některých ohledech je autorův přístup poněkud radikální.
Tato kniha společně s knihou Proč spíme jsou skvělí parťáci na cestě za lepším a zdravějším já.

11.08.2023 4 z 5

Mechanik Mechanik Marc Priestley

Díky této knize nahlédnete za oponu F1 očima mechanika, což je příjemná a vítaná změna oproti pohledu jezdců, sportovních novinářů apod.
Co mě ale vyloženě vytáčelo je překlad této knihy, který chvílemi působí, jako by někdo vzal originální text, prohnal jej špatným on-line překladačem a tím celá práce na překladu skončila. Vybrané překladatelské perly:
**boxérská ulička** (boxová ulička)
**bezpečnostní auta** (safety car)
**Pokud byly pravdivé poslední Fernandovy citované výroky, tak si skutečně nebral ubrousek před ústa a veřejně mluvil o (..)**
(Že by to znamenalo, že si nebral servítky?! Kdo ví.)

Tato kniha by si rozhodně zasloužila kvalitní překlad a jazykovou korekturu! Takto to skutečně působí, jako by se o překlad postaral někdo, kdo v životě neviděl jediný závod F1 (a neumí ani poradně česky).

27.07.2023 4 z 5

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Kniha nepřináší nic nového, nicméně by měla být povinnou literaturou pro všechny rodiče. Tři hvězdy dávám, protože mi, zejména v cca prvních dvou třetinách knihy, vadilo (nad)užívání smajlíků, čtenář nadsázku pochopí i bez toho, nebo ne? :-)
Ke konci už se pak některé myšlenky opakovaly.
I tak to ale doporučuji k přečtení všem rodičům.

13.07.2023 3 z 5

Čtyři tisíce týdnů Čtyři tisíce týdnů Oliver Burkeman

V dnešní době, kdy všechno musí být co nejefektivnější, svět je čím dál tím rychlejší a člověk cítí narůstající tlak, aby stíhal víc a víc, působí tato kniha jako balzám na duši. Přesně takové knihy naše uspěchaná doba potřebuje! Čtení mě bavilo, libí se mi autorův humor a nadhled. Zároveň mi kniha pomohla v některých ohledech otevřít oči. Určitě se k ní budu průběžně vracet, abych si připomněl hlavní myšlenky knihy.

21.01.2023 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Skvělý humor, spousta zajímavostí a tipů na výlet po naší krásné zemi. Druhá přečtená kniha od Zibury a rozhodně si přečtu i další! Toto mě hodně baví!
Doporučuji jako čtení na dovolenou.

13.06.2022 5 z 5

Jak si dělat chytré poznámky Jak si dělat chytré poznámky Sönke Ahrens

Kniha je hlavně zaměřená na studenty a akademické pracovníky. Obsahuje několik zajímavých myšlenek a techniku zettelkasten nejspíš díky této knize vyzkouším, ale bude to proto, abych si uchovával zajímavé myšlenky z knih a díky tomu si budoval svoji síť znalostí. Nebude to proto, abych napsal disertační práci nebo vědecký článek, což je činnost, na které autor výhody zettelkasten neustále prezentuje. Některé argumenty se často opakují. Chybí mi praktický přístup k věci - konkrétní příklady, jak s touto technikou pracuje autor.
Je škoda, že autor při psaní cílil pouze na akademickou obec a zaměřil se pouze na teorii.

15.04.2022 3 z 5

Achája III Achája III Andrzej Ziemiański

První a druhý dil Acháji jsem četl před zhruba 15 lety. Pak několik let trvalo, než byl vydán třetí díl, ke kterému jsem se dostal až teď. První díl se mi líbil moc. Celou tu dobu mi vrtalo v hlavě, jak tento příběh vlastně skončí. Začínalo to totiž poměrně slibně, autor nastínil zajímavé dějové linie a mě skutečně zajímalo, jak to s Achájou dopadne, co všechno ještě projde Zaanovi a jaká asi bude bitva se Zemci... A kdo vlastně ti Zemci jsou.

Po 15 letech jsem tedy znovu přečetl první dva díly, v knihovně si půjčil díl třetí a pustil se do čtení, abych pak litoval času, který jsem této knize věnoval.
To, co v prvním díle vypadalo jako začátek zajímavého příběhu a působilo to tak, že autor má vše perfektně promyšlené, bylo v poslední knize naprosto nevyužito. Celá kniha je slátanina, ze které je cítit, že autor vůbec neměl tušení, jak se má příběh odehrát a jak jej ukončit. Kromě posledního odstavce není žádná zmínka o Zemcích, postavy šustí papírem a autor omílá pořád to samé dokola.
Tato kniha si ani nezaslouží takto dlouhé hodnocení, takže už toho raději nechám a jdu přemýšlet, jakou kvalitní literaturou si po tomto přešlapu spravím chuť.

29.03.2022 odpad!

Walden aneb Život v lesích Walden aneb Život v lesích Henry David Thoreau

Je to velice, velice, detailní popis přírody. Některé části byly fajn, ale jako celek je to hrozná nuda! Popis toho, jak byl tlustý led na rybníce té a té zimy na několika stránkách snad ani zábava být nemůže. Dávám jednu hvězdičku za to, že číst některé kapitoly v přírodě bylo příjemné.

01.09.2021 1 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Knihu jsem přečetl téměř jedním dechem. Celou dobu mně během jejího čtení běhal mráz po zádech. Je až děsivé, jak věrohodně dokázal Bradbury vykreslit současnou situaci, kdy si lidé kupují větší a větší televize, které instalují skoro do každé místnosti, a tráví u nich čím dal více času. Jak jsou lidé lehce manipulovatelní přes sociální média a nekriticky přijímají vše, co se jim v televizích nebo na internetu řekne. Jak bezduše civíme hodiny denně do našich telefonů místo toho, abychom se rozhlédli kolem sebe. Lidstvo hloupne, děti čtou čím dal tím méně a více času všichni trávíme ve virtuálním prostoru. Toto všechno dokázal pan Bradbury před téměř 70 lety mistrně vykreslit v tomto geniálním románu. Tato kniha na mě hluboce zapůsobila! Zároveň se mi moc líbí jazyk, jakým je kniha napsána.

05.06.2021 5 z 5

Radost z ticha Radost z ticha Erling Kagge

Knížečka o tom, jak je důležité zpomalit, ztišit se sám v sobě a užívat si přítomný okamžik. Takový úvod do mindfulness.

11.12.2020 4 z 5

Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme David Sinclair

Od této knihy jsem čekal více praktických návodů, jak žít déle a zdravěji. Nicméně rady obsažené v této knize by se dali shrnout do jedné věty a jsou to obecně známe rady, které známe všichni, protože jsou v současné době “v módě” (dostatek pohybu, otužování, půsty, ...).

Takže nečekejte od této knihy (jako jsem mylně očekával já), že bude pro vás jakýmsi manuálem a průvodcem zdravým životním stylem.

Naopak můžete očekávat hodně vědeckého bádání a špekulování o tom, jak věda na úrovni genů a buněk jednou prodlouží náš život.
Je to zajímavé čtení, ale připravte se na spousty různých názvů proteinů apod.

11.12.2020 4 z 5

Bulbem záchranáře Bulbem záchranáře Vít Samek

Já jsem na tyto věci spíš srágora - když mi někdo detailně popisuje, jakou barvu má krev při tepenním krvácení apod., tak se mi dělá mdlo. Naopak čtení této knihy mě neskutečně bavilo a konečně mi někdo dokázal první pomoc vysvětlit tak, aby to bylo co nejvíc srozumitelné, nedělalo se mi mdlo a zároveň tak, abych si toho co nejvíce zapamatoval. A ještě k tomu všemu je to napsané vtipně! Jsem moc rád, že jsem si tuto knihu přečetl. Každý by si ji měl přečíst! A mít ji doma po ruce! Moc díky, Víte, že jsi ji napsal!
A Jan Melvil publishing mi opět dokázalo, že vydávají pozoruhodné knihy!

13.08.2020 5 z 5

Muž, co strašnou smůlu měl Muž, co strašnou smůlu měl Martin Pospíšil

Už autorova prvotina “Poslední pomoc” mě dokázala spolehlivě rozesmát a to stejné se podařilo i této knize. Zajímalo by mě, co z těch příběhů se opravdu stalo a co je jen fantazie autora. I když... podle toho co, jsem o autorovi slyšel, je možné, že je to celé podle skutečných událostí! Knihu si užijete ještě víc, pokud znáte Olmík.

02.02.2020 4 z 5

Technika Pomodoro Technika Pomodoro Francesco Cirillo

Byl jsem na tuto techniku hodně zvědavý a zatím mi rady z knihy fungují na jedničku! V práci toho díky technice Pomodoro stíhám mnohem víc, jsem více soustředěný a mám ze sebe dobrý pocit. Za mě zatím jedna z nejlepších time-managementových technik!

18.12.2019 5 z 5

Zlá krev Zlá krev John Carreyrou

Jen těžko uvěřitelný příběh o obrovském podvodu. Ze začátku jsem se trochu ztrácel v záplavě jmen, nicméně když jsem se ve všech těch postavách zorientoval, tak jsem knihu zhltnul skoro jedním dechem.

20.11.2019 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Nevím, jestli je to tím, že jsem z příběhů o zaklínači vyrostl (přece jenom už je to 15 let, co jsem knihy o Geraltovi hltal jedním dechem), nebo jen prostě panu Sapkowskému dochází nápady a inspirace? Přišlo mi, že příběh vůbec nedrží pohromadě, motivy zaporáků byly takové nijaké a lehce předvídatelné. Do toho se tam objevují i advokáti! I ty milostné pletky bývávaly pikantnější! Toto celé bylo jen takové vaření z vody.

16.05.2019 2 z 5

Zakázaná učebnice koučování Zakázaná učebnice koučování Magdalena Vokáčová

Pokud nevíš, co si pod koučinkem představit, nebo si pohráváš s myšlenkou, že by ses jednou rád stal koučem/koučkou, tak tato kniha je dobrý začátek. Mám nyní jasnější představu o práci kouče. Srozumitelnou formou zde autorka vysvětluje základní techniky koučinku.

12.03.2019 4 z 5