Wladimirski Wladimirski komentáře u knih

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Ken Follett je mistr pera, obzvláště pak v kategorii historických románů. Ohnivý sloup je dalším skvělým dílem. Realistický příběh se skutečnými i fiktivními postavami sledující jejich i společenský vývoj po několik desetiletí, tentokrát okořeněný i napínavými dobrodružnými pasážemi. Oceňoval jsem průběžné opakování "kdo je kdo", jelikož množství postav je vskutku nemalé a stránek mnoho. Plnotučných 5 hvězdiček.

02.07.2023 5 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Celkem dobrá detektivka, taková pěkně česká, realistická, uvěřitelná, příběh jako vystřižený ze života, který se klidně o kousek dál mohl stát. 3.5*

09.03.2022 3 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Tak zde je to 5* bez váhání.
Velmi přirozené, nenucené vyprávění, které okamžitě nakazí čtenáře dobrou náladou a vykouzlí úsměv i na duši. K tomu spousta faktických informací a k nim doplňujících údajů a popisků, že už si je nemusím gůglit sám, leč to již udělal Zibura :-)
Je úžasné, jak si autor nachází cestu k lidem, jak je otevřený a též jaký má bohatý slovník. Grafika obálky i kreseb perfektně ladí s duchem knihy. Další 4 knihy z Ladislavova pera mám již ve své knihovně :-)

31.01.2022 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

(SPOILER) Prvním dílem Dvojitý kříž nasadil Chris Carter laťku hodně vysoko. Druhý díl je drsné čtení, obzvláště některé scény jsou skutečně jen pro otrlé. Děj jako takový i vzhledem ke krátkým kapitolám jede jako namydlený. Trochu mi vrtá hlavou, jak mohla Amanda neznat zájemce o prohlídku nemovitosti, kterou prodávala, musela ji přeciž od něj do prodeje nabírat, když to byl její majitel. Na 5 hvězdiček tomu ale něco chybělo. Uvidíme, co přinese další díl.

22.10.2023 4 z 5

Třetí díl Husitské epopeje jsem hodnotil 5* a komentářem : Husitskou epopej je třeba se naučit číst. Nejsou to knihy, které lze číst po chvilkách a mezi tím je na čas odkládat. To se čtenář ztratí v ději i postavách. Tentokrát jsem se tedy do čtení opravdu ponořil, postavy i souvislosti jsem měl stále na paměti a tak jsem kromě faktických informací (které jsem samozřejmě dohledával i v encyklopediích a na netu) také dokonale "nasál" atmosféru dané doby a knihu si "užil". Na chvíli změním téma, ale na další část se již těším.
Čtvrtý díl se odvíjí ve stejném duchu, komentář je tedy více méně stejný.
Čtení mne podněcovalo k hledání / potvrzování informací v dalších zdrojích a také přemýšlet o různých výkladech dějin, tzn jak nám byly prezentovány před rokem 1989 a jak je vnímáme v dnešních poměrech. Jak falešné byly některé představy!

31.12.2022 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Fíííha, tak to byla docela jízda! Dramatické od první stránky, napětí nepolevuje a nepolevuje. Nepředvídatelné, plné zvratů, dobrodružné a vzrušující. A aby jste se dozvěděli, zda je to sci- fiction či nikoli, tak se musíte dočíst až do samého závěru

23.08.2022 5 z 5

Šantaram Šantaram Gregory David Roberts

Vzhledem k počtu stran jsem s knihou "žil" hezkých pár dní. Pod pojmem "žil" mám na mysli stav, kdy se mi knížka "vkrádala" do mysli i během pracovních dní, což nebývá časté. Nutila mne přemýšlet, googlit informace o autorovi, Indii, Afghánistánu, místních jídlech, šatech, atd atd atd. Nehodnotím životní příběh autora / hlavního hrdiny, ale literární zpracování, a to je úžasné. Ač hlavní hrdina "gauner", v první polovině knihy na čtenáře dýchá vyloženě pozitivní energie, přívětivá atmosféra, nastolují se filozofické podněty a úvahy, krásně se vykresluje život v Indii, až by člověk koupil letenku a letěl :-)
Druhá polovina knihy je poněkud "drsnější", v závěru pak přináší zajímavá rozuzlení. Jsou zde výborně vykreslené jednotlivé hlavní postavy, Prabhákara si čtenář vyloženě oblíbí.
Škoda, že vydání je "paperback", nikoli vázaná vazba. Knížka míří na moji VIP poličku.

09.12.2021 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

První část knihy byla na více než maximálních 5 hvězdiček. Silné a těžké téma, velice dobře autorsky uchopené, na příběhu Gerty velmi věrně a přesvědčivě popsalo situaci a osudy lidí při odsunu Němců. Od čtení se nedalo odtrhnout, mrazilo v kostech. S vývojem příběhu ale klesala záživnost, náboj a poutavost toho, jak byly další události předkládány. Začaly mi vadit časové posuny a změny osob, z jejichž pohledu se kniha vypráví. Začalo se objevovat příliš mnoho nepodstatných popisů, které odváděly od tématu. 4 strany popisující dojení krav v JZD a podobné odváděly pozornost a soustředěnost a tak mnohdy zastínily vnímání finalizace osudů některých z mnoha postav. Kniha měla mít minimálně o 100 stran méně. Ale i tak si 4 hvězdičky zaslouží a k přečtení doporučuji.

31.10.2020 4 z 5

Snoubenky smrti Snoubenky smrti Jean Christophe Grangé

Nevšední a poutavý začátek, zajímavá detektivní zápletka, různorodé postavy, akční scény, dobré dialogy, prostředí nacistického Německa, všudypřítomný strach, příslib dobrého čtení, ke kterému jsem se po několik dní rád vracel. V poslední části knihy jsem byl ale trochu zmatený, o co zde vlastně jde. Detektivka - zápletka, vývoj, řešení? Nebo popis nacistických a válečných hrůz? Nedávalo mi to logický celek. Čarodějnická epizoda, dlouhé cesty po Evropě, nečekané náhody, ten závěr jsem čekal lepší. Kvůli němu ubírám jednu hvězdičku.

27.11.2022 4 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Výrazně lepší než Nenech to být, kterou jsem četl před tím. Kniha plná napětí, rafinovaný vývoj zápletky, zápletka zápletky, nepředvídatelné, gradující, neotřelé, bavilo mne to a s každou stránkou narůstala touha zjistit, jak to všechno dopadne. Žádný americko sladký závěr, který by to pokazil.

12.02.2022 4 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Mrazivé! Podněcující! Šokující! Sto let staré a přesto aktuální! Darrellovo prožívání vězeňských útrap, forma mentálního útěku a vyplývajících úvah o životě, smrti, těle a duši je naprosto famózní a zároveň děsivé. Hlavní myšlenka a náboj knihy mne zaujaly natolik, že popisy / příběhy mimotělních cest do předchozích životů mi někdy přišly až únavné, protože mne mysl stále táhla k základnímu tématu. Ale toto "toulání po hvězdách" na závěr vyústí ve výsledný názor / vzkaz čtenáři. Není to žádné oddychové čtení, řekl bych v celku náročné a jsem si jist, že mi dlouho zůstane "v hlavě".

22.03.2019 5 z 5

Když jsem začínal číst tuto knihu, třetí od Ladislava Zibury, napadlo mne, zda to nebude v podstatě to samé, pouze z jiných končin, zda čtení může být opět zajímavé a poutavé. A bylo. Vyprávění jiskří humorem snad ještě více, než v předchozích dvou knihách! Opět kniha o lidech jiných krajů a mravů, pobavila mne dokonale. Krásně se četly i poslední strany opěvující naši zemi. Nebude dlouho trvat a pustím se do další knihy autora, mám je již všechny v knihovně :-) !

21.10.2022 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Nemám dostatečně "načteno" v daném segmentu, abych mohl hodnotit. Není to lehké čtení, ale je ukázkou vývoje a bohatosti českého jazyka, myšlenkově podnětné, obrazotvorné. Pamatuji ze školy, ale celé jsem přečetl až nyní. Právem je zařazeno jako povinná školní literatura.

03.01.2021

Jednoduše skvělé! Zapracování historických událostí do románového příběhu s osudy členů rodových linií je velmi čtivé, poutavé a poučné. Oči letí nad stránkami a kniha se těžko odkládá. Na mnoha místech mne přimněla se zastavit, zamyslet a dohledat si i další informace. Zajímavá je i předzvěst ke každému roku podávaná formou rozhovoru 2 bratranců, katolíka a kališníka, kteří knihu předkládají jako práci na rodové kronice. V knihovně mám celou sérii, takže se těším na pokračování.

02.08.2020 5 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Tess Gerritsen

Tak to je Kniha s velkým "K"! Napínavá, dynamická, překvapivá, smutná a alarmující. Na pozadí / nebo popředí ?/ současné postavy Julie, jejích problémů s malou dcerou Lilly a manželem Robem, odkrývá hrůzy nacismu páchané na židech v Itálii za druhé světové války, na příběhu Lorenza a Laury, smutných osudů jejich i jejich rodin. To vše vetkáno velmi sofistikovaně do příběhu dochované skladby Incendio, hudby, která byla pro některé vysvobozením a pro některé tím posledním, co v životě slyšeli. Odkrývá zlo nebezpečné dnes i před mnoha lety. Děkuji čtenářské výzvě 2019, že mne k této knize a autorce přivedla. Zaslouží si plně všech 5 hvězdiček.

22.11.2019 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Moje třetí kniha od Chrise Cartera a opět 5 hvězdiček. Velmi syrové čtení, místy pro "skutečně otrlé" čtenáře, s obvyklou vlastností autora, tedy že "chytne" čtenáře hned na první stránce a už ho nepustí. Sice se vrah "vynořil" až v určité části knihy a hned byl tzv. jasný, ale motivy a souvislosti zaplnily další část knihy a neučinily ji prázdnou. Těším se na další díl.

15.01.2024 5 z 5

Aljaška Aljaška Jack London

Výborná sbírka severských povídek z pera velkého autora.
Některé povídky jsou poměrně drsné , jiné prekérní a další zase celkem humorné. Vždy však vysoce poutavé a autentické.
Krásně a detailně je popisována příroda, atmosféra místa, zima Aljašky a to vše v komplexu vlivů na život člověka v daných podmínkách. Ač jsou popisy detailní, nejsou nudné, naopak - dokáží čtenáři navodit pocit, jako by v daném místě byl, jako by se vžil do těla postavy příběhu a sdílel s ní její útrapy, kterými se to jen hemží.
Z těch drsnějších povídek mne nejvíce zaujaly Láska k životu, Rozdělat oheň a Ženská statečnost, která byla zároveň i velmi dojemná. Ukázkou mravní síly a poctivé fair play je Honička k Indiánčinu potoku, vajíčková povídka Tisíc tuctů vajec je zase vtipná.
Vše psáno čtivým jazykem. Doporučuji.

08.04.2022 5 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Svižný, napínavý thriller, žádná lichá stránka či dokonce odstavec. "Nesmrtelnost" hlavního hrdiny se předpokládá, v poslední části knihy už to bylo ale přeci jen moc, tak proto hvězdička dolů. Čtení mne však dokázalo natolik pohltit, že jsem se plně odpoutal od denních starostí a tak kniha "fungovala" jako dobrý relax.

17.11.2021 4 z 5

Sklenice srdíček Sklenice srdíček Jennifer Hillier

Velmi povedené! Napínavé, dynamické, těžko předvídatelné, zkrátka thriller jak má být! Šikovné prolínání časových období.

07.07.2021 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Kam na to ten Carter chodí? Další díl a další pecka. Svižné, napínavé, drsné.

16.02.2024 5 z 5