Vojslava Vojslava komentáře u knih

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Mrazivé, mrazivé, mrazivé. Pro tuhle knihu asi nemám jinou charakteristiku - jazyk vypočítaný právě na tenhle studený efekt, osudy jako bloky ledu, kluzké, studené, zoufalé a neprůhledné... a k tomu pocit, že komu v tomhle příběhu uklouzne noha, tomu se stane něco strašného. A led neroztaje, mrtví nemluví a zlo zná zpáteční cestu. Na tuhle dobu a její příběhy se opravdu nesmí zapomenout, a řekla bych, že je potřeba dát si pozor, aby se v jiné podobě nevrátila i dneska - ledová krusta umí být hodně tenká...

06.03.2024 5 z 5

Knihovna mého srdce Knihovna mého srdce Freya Sampson

Dostala jsem, co jsem tak odhadem čekala: bod do Čtenářské výzvy a hodně papírový příběh odehrávající se mezi typologizovanými postavami a s odhadnutelným dějem, nicméně nad některými nápady jsem se upřímně zasmála a pomyslela si, že tu situaci bych fakt chtěla vidět. A tak jsem si v téhle malé knihovně, která od začátku byla i nebyla odsouzena k zániku, užila pár hodin příjemné vylehčené četby. A souhlasím: knihovny jako bezpečný a komunitní prostor prostě zanikat nemají!

03.03.2024 3 z 5

Zázračný medailon Zázračný medailon Zuzana Koubková

Tři a třičtvrtě, kdyby šly hvězdy dělit - na konverzační detektivku je taková zápletka málo a pořádných akcí tam je... no asi jen jedna. Na večerní zběžné relaxační čtení to jde, na zapamatování je to málo. Motivace jsou dost slabé a ani vztahy moc nezachrání. Ale pokud bude sedmý díl, rozhodně ho nezanedbám. Třeba se dočkáme nové Zlaté růže!

28.02.2024 3 z 5

Zpovědník a případy sexuálního zneužívání Zpovědník a případy sexuálního zneužívání Tomasz Liszewski

Myslím, že štítek "duchovní literatura" téhle nevelké příručce moc nesedí - je to výborný pastorační návod, přehledný, celkem aktuální a podle mého názoru hodnotný i pro ne-zpovědníky, protože poskytuje průřez současně velmi horkou problematikou. Oceňuju samozřejmě i právní přílohy, mohou být platnými pomocníky, pokud čtenář potřebuje vyhodnotit konkrétní situace. Doporučuju ke studiu všem, kdo se v jakékoli pastoraci nebo práci s lidmi pohybují.

26.02.2024 5 z 5

Na kuchyňské frontě Na kuchyňské frontě Jennifer Ryan

"Laskavý válečný příběh" zní možná trochu divně, ale celkem knize tahle charakteristika sedí. Není problém skvěle vařit, ale skvěle vařit z válečných přídělů (a se slušným přídělem fantazie i z toho, co kde najdete), to knihu docela hezky okořenilo. Čtyři protichůdné povahy, které nakonec k sobě našly cestu, válka v dálce, tři uličníci, trochu lásky, jeden padouch a tyran, jeden povrchní nevěrník, jedno rozkošné miminko a kupa receptů, přesně vyvážená směs na lehoučkou pochoutku k nenáročnému čtení po večerech. Jako položka do Čtenářské výzvy naprosto ideální a já jsem se dobře bavila!

23.02.2024 4 z 5

Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice Vlastimil Vondruška

Tento soubor jsem kdysi dávno už jednou četla, ale ráda jsem se k němu vrátila - ranější Vondruškova díla jsou prostě propracovanější a čtivější, autor se nevyhýbá charakteristice, vypracování drobnějších epizod a občas i náznaku slušného humoru, což činí detektivky čtivější a zajímavější, alespoň pro mne. Všechny tři případy jsou pěkné, byť každý samozřejmě jiný - ale všechny dohromady (protože na sebe aspoň letmými zmínkami postupně odkazují) tvoří příjemný soubor oddychového čtení.

17.02.2024 4 z 5

Bůh má smysl pro humor - Rozhovory s Markem Šmídem Bůh má smysl pro humor - Rozhovory s Markem Šmídem Jan Graubner

Nebylo to nezajímavé počtení; vzhledem k tomu, že se s panem arcibiskupem osobně znám, byla jsem zvědavá spíš na otázky Marka Šmída než na odpovědi. Ale i tak jsem pár zajímavostí zachytila a nejspíš se i něco dozvěděla mezi řádky. Zkrátka to nebyl marný autorský vánoční dárek...

11.02.2024 4 z 5

Znamení Jednorožce Znamení Jednorožce Hana Marie Körnerová (p)

O něco málo lepší tři hvězdy - romantiky dost, ale příběh mi připadá trochu nevyrovnaný a nijak strhující, i když o napětí rozhodně nouze není a všechno, co má takový příběh mít, tu je. Dobré do dopravy na dlouhé přejíždění... je lépe být na hradě než v autobusu... :-) a tak můžu knížku doporučit, uvidíme, co další díl...

10.02.2024 3 z 5

Zabitý před klášterem Zabitý před klášterem Zuzana Koubková

Pořád čtyři hvězdy, ale připadalo mi to trochu slabší, maličko zmatené (ale možná prostě zamilovaný johanita byl tím nejzmatenějším elementem) a indicie trochu nejasné - ale přesto dobré počtení, i když si ho asi pamatovat příliš nebudu. Nicméně samozřejmě se těším ještě na zbývající díl!

07.02.2024 4 z 5

Odkaz Odkaz Tabea Bach (p)

Všechno dobře dopadlo, no to jsem ráda... :-) Jistě, je to pohádka pro dospělé, jak je psáno v dalších komentářích, ale taková milá a nenáročná. Když v lednu zamrzá i mozek, je příjemné italské podnebí skvělé prostředí na relax. Jinak oceňuju, jak autorce postavy vyšly krásně do párů! :-)

28.01.2024 4 z 5

Izrael a Palestina: Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu Izrael a Palestina: Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu Marek Čejka

Přečetla jsem na nadšené doporučení (protože jsem si navíc v problematice chtěla vzhledem k aktuálnímu dění udělat jasněji) a sama jsem byla potěšena úplně stejně. Přehledný a fundovaný text se spoustou doplňujících grafických informací shrnul dějiny velmi objektivně (a toho si cením, zvlášť dnes, kdy je blízkovýchodní otázka prezentována dost černobíle) a díky tomu jsem si ve svých trochu zmatených vědomostech udělala systém. Ale je to takový nekonečný příběh, kdo ví, o čem bude případné šesté vydání...

25.01.2024 5 z 5

Pierre Claverie: Vstříc setkání s druhým Pierre Claverie: Vstříc setkání s druhým Jean-Jacques Pérennès

Jakkoliv jsem velký příznivec inspirativních životopisů, nebylo mnoho těch, které by mne tak vzaly za srdce, poučily mne a povzbudily jako tenhle. Život, který nebyl úplně jednoduchý, ale vydaný druhým, Druhému... a tedy úplně odevzdaný mluví sám za sebe. Koneckonců každý máme kolem sebe svoje vlastní Alžírsko, kde můžeme působit podle vzoru takové osobnosti, jako byl Claverie.

22.01.2024 5 z 5

Černobyl: Pád Atomgradu - grafický román Černobyl: Pád Atomgradu - grafický román Matyáš Namai

Knížku jsem dostala do ruky s doporučením, že je to zajímavé shrnutí toho, co jsem četla na podzim. Bylo - oceňuju jednak nákresy, kterým rozumí i laik (a to přirovnání ke kamnům je tak výstižné!), akcentovány jsou ty nejdramatičtější a klíčové momenty a grafický styl ilustrátora je tak vykreslující! Víc času, přiznávám, jsem strávila obhlížením detailů obrázků než četbou textu; a některé byly velmi dojemné. Zkrátka příjemně a užitečně strávená sobotní hodina.

20.01.2024 5 z 5

Intriky Intriky Tabea Bach (p)

Jako relax do časů spousty práce ideální - děj má rychlejší spád než předchozí díl, hedvábného lesku je tu snad ještě víc, závěrečné scény na oslavě mají poměrně vtipný spád a je zaděláno na další díl evidentně plný nemenší romantiky. Takže vzhůru mezi další odstíny hedvábí... :-)

16.01.2024 4 z 5

Pražská zima: Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937-1948 Pražská zima: Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937-1948 Madeleine Albright

Ačkoliv kniha na první pohled vzbudí možná reakce "proč to číst, to jsme se učili ve škole", nezaškodí nikomu projít ji až do samého závěru. Je primárně psána pro americké publikum, tedy poměrně obsáhlým úvodem do českých dějin se nenechme odradit - výborná kombinace vyprávění o samotném tématu prolínaném velmi osobní historií autorčiny rodiny míchá velmi čtivý koktejl nových informací o událostech, se kterými jsme se už mnohokrát setkali. A doslov - poslední kapitola je skvělou úvahou o nutnosti neustálého hledání pravdy a naděje, jak to dělaly velké i malé postavy vyprávěného příběhu, a díky tomu přežily a nesly obraz lidskosti dál; přislovečná třešnička na dortu si mne velmi získala. Rozhodně není třeba litovat času, který tomuto textu věnujeme.

14.01.2024 4 z 5

Fundamentální katechetika Fundamentální katechetika Ludvík Dřímal

Nejsem asi úplně hodnotitel bez vady, protože jsem knihu sledovala během vzniku a recenzovala ji, ale jakožto přednášejícímu v oboru mi velmi pro přípravu práce se studenty vyhovuje; spousta přehledů a dobrých aktuálních podnětů.

10.01.2024 5 z 5

Dům hedvábí Dům hedvábí Beate Rygiert

Příjemné čtení, sice obrys červené knihovny se zcela dokonalými hrdiny a chyběla snad jen svatba, ale téma hedvábí, tkalcovství, umělecké tvorby a Itálie jako takové to vyrovnalo až na čtyři výsledné hvězdy - bylo to zajímavé a všechny ty šály, šátky a přehozy bych chtěla mít! :-)

31.12.2023 4 z 5

Pohnutá doba Pohnutá doba Marie Lacrosse

Příjemná vánoční četba. Jak píšou i jiní čtenáři, rozjezd je pomalejší, ale v zásadě mi to tolik nevadilo. Prokombinovanost reálného příběhu (a pochvala autorce, že se zamýšlela nad rešeršemi!) s fiktivními postavami dávala četbě docela spád a zajímavost. I vedlejší postavy dokázaly děj doladit, musím říci, že dalšímu dílu asi neodolám - jako bych asi neodolala té fiktivní kavárně, moka dortu a mandlové melanži v pořádně velkém hrnku!

29.12.2023 5 z 5

Cesta za štěstím Cesta za štěstím Servais Pinckaers

Hutný výklad blahoslavenství - a proč se tak málo ještě v současné době morálka chápe jako cesta k dobru, jak ji autor ve svých úvahách představuje? Blahoslavenství představovaná jako exkluzivní cesty Boha do našich srdcí, jimiž nás chce získat úplně celé - může snad být lákavější základ? Touží snad někdo po tom, aby mířil k dobrému životu vymezenou cestou zákazů a nařízení, když se nabízí láska k Bohu a k bližnímu - a tím pádem štěstí? Text, kde autor odhaluje na zcela lidské i zcela Boží rovině význam jednotlivých blahoslavenství, nestojí jen za četbu, zběžnou nebo studijní, ale za důkladné promyšlení, možná i prorozjímání...

28.12.2023 5 z 5

Zásnubní prsten Zásnubní prsten Vlastimil Vondruška

Nová detektivka s Jiřím Adamem se řadí k té lepší sortě Vondruškových detektivek - sice vysvětlení na posledních pár stránkách za pomoci nalezených indicií kratičce předtím jsme ušetřeni nebyli, ale jinak je příběh příjemně čtivý, zapletený tak akorát a žádná postava není přestřelená, divná, protivná a ujetá, jak se to v poslední době autorovi v mnoha knížkách stávalo. Za mne odpočinková spokojenost...

25.12.2023 4 z 5