vikaa vikaa komentáře u knih

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Nádherná lidská knížka vhodná i pro nemilovníky sci fi. Pokd si tuto knihu přečtete, určitě dojdete k pozání, že lidé jsou lidmi bez ohledu na výši jejich IQ. A určitě bychom se mohli od lidí s nízkým IQ mnohé naučit ... nebýt tak egoističtí, dokázat si udělat legraci sami ze sebe a nepochybovat o tom, že jsme hodni lásky a že jsme schopni ji dávat i přijímat. Pro mě spíše než sci-fi psychologický román vedoucí k zamyšlení...

06.07.2015 5 z 5

Třináctý příběh Třináctý příběh Diane Setterfield

Tak tahle kniha mě úplně okouzlila - láska na první pohled:-))) Už dlouho jsem nečetla knihu, která by mě donutila nepracovat, nespat a číst a číst. Příběh byl přesně takový, jaký bych chtěla napsat, kdybych uměla psát:-)) Nechybí tajemství, starý dům, dvojčata, nečekané zápletky a hlavně nechybí "pravdivý" příběh (třináctý), který se stává úplným teprve postupným dosazovaním malých a na první pohled často nedůležitých detailů.

20.03.2015 5 z 5

Na vine sú hviezdy Na vine sú hviezdy John Green

Knížka o věcech, které by měl zažít každý mladý člověk a o věcech, které by se stávat neměly nikomu a už vůbec ne mladým lidem na prahu života. Někdy jsem měla pocit, že ty děti svou nemocí rychle dospěli a jsou o dost starší, než většina dospělých. Přestože by se to tak mohlo zdát, kniha rozhodně není prvoplánovitě sentimentální, je v ní i pořádná dávka humoru. A co je důležité - po přečtení ještě nějakou dobu doznívá a nutí nás přemýšlet o tom, co je a co není důležité ...

15.07.2014 4 z 5

Moje dlouhé mlčení Moje dlouhé mlčení Erika Bezdíčková

Co k tomu dodat? Silný příběh - stručný a výstižný. Již mnohokrát mě překvapilo u autentických výpovědí těch, co přežili holocaust, že jejich návrat a život v socialistickém Československu pro ně byl dalším traumatem, mnohdy srovnatelným s dobou v lágru. To mi připadá na osudech přeživších nejsmutnější...

10.06.2014 5 z 5

Zmrzlinová královna Zmrzlinová královna Susan Jane Gilman

Přestože některé recenze tvrdí opak, já jsem všech 506 stránek románu zhltla jako kornout zmrzliny. Moc se mi líbil Malčin příběh od dětství až po stáří. Za svůj hořkosladký život urazila opravdu dlouhou cestu. NO TAK MĚ ZASTŘELTE, já jsem Malce alias Lilian prostě držela pěsti až do samotného konce. No a že byla občas drsná jako smirkový papír? Bez toho by určitě ve světě plném žraloků neuspěla. Za mně byla prototypem silné ženy se svými klady i zápory.
Líbilo se mi vylíčení historické etapy od roku 1913 po 80. léta 20. století v Americe z pohledu přistěhovalkyně. Knihu určitě doporučuji!

22.02.2024 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Kniha se četla dobře, ale v množství postav jsem se orientovala víceméně kvůli tomu, že jsem před časem viděla film. Nemůžu říct, že by mi hlavní ženské postavy byly nesympatické, těžko říct, jak by se člověk zachoval v jejich kůži. Řešily své nemalé problémy způsobem, který považovaly za nejlepší. Mužské postavy nehodnotím, tam mám trochu pocit, že byly jen tak do počtu a jejich psychologické pohnutky k chování zůstaly neodhaleny. Nadšení, které jsem pociťovala po přečtení knihy To prší moře, se prostě nekonalo.

08.09.2023 3 z 5

Dvojče Dvojče Tess Gerritsen

První kniha od autorky a naprostá spokojenost. Zápletka byla originální a takové rozuzlení jsem nečekala. Pro pochopení nevadilo, že je kniha součástí cyklu a ostatní knihy jsem nečetla. Asi brzy sáhnu pro další příběh Jane a Maury...

29.06.2023 4 z 5

Nová doba Nová doba Marie Lamballe (p)

Kniha líčí osudy německé rodiny, která vlastní uměleckou kavárnu a jejich přátel. Příběh rodiny se odehrává na sklonku 2. světové války, ale především po porážce Německa. Autorka líčí život obyčejných lidí, kteří se musí vyrovnat s tím, že je celý svět odsuzuje a zřejmě i právem. Nepřestávají však žít, doufat a milovat...Já si čtení užila a doufám, že se brzy dostanu i k dalšímu dílu.

15.04.2023 4 z 5

Mé sladké šestnácté století Mé sladké šestnácté století Rachel Harris

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy a dostala jsem přesně to, co jsem čekala. Přestože nejsem již dávno cílová skupina (young adult), příběh byl zajímavý a čtivý a nevadila mi ani kritizovaná "mělkost" příběhu a "povrchnost" hlavní hrdinky. Panebože, vždyť té holce bylo šestnáct, tak co byste od ní asi čekali??? Já bych knihu rozhodně doporučila nejen mladým, ale i těm o pár let (nebo desítek let) starších, kteří si chtějí jednoduše odpočinout u romantického příběhu s tématikou návratu do minulosti.

02.02.2023 4 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Jako první jsem viděla seriál Bridgertonovi a když se mi dostala do rukou tato knížka, chtěla jsem si ji přečíst. Seriál z knihy hodně vycházel, jen tam bylo naznačeno více dějových linií. Příběh Daphne byl zajímavý a líbilo se mi historické zarámování. Zatímco ve filmu jsme se mohly (my, převážně ženy) kochat krásnými šaty hrdinek, v knize šlo především o vztahy. O vztahy nejen milenecké, ale především rodinné. Vždyť kdo by v takové rodinné soudržnosti, jaká u Bridgertonových vládla, nechtěl vyrůstat?

22.03.2022 4 z 5

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Napínavý thriller mě zcela pohltil Nemám moc ráda knihy z filmového prostředí, ale tentokrát to bylo nějakým způsobem jiné. Filmová mafie, vraždy, láska a hledání dávné pravdy podle návodu. Pro mně první kniha ze série Davida Rakera a zřejmě nebude poslední.

18.12.2021 3 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Poměrně útlá knížka, která podněcuje dětskou fantazii. Příběh je určen primárně pro děti, ale i my dospělí si na něm "smlsneme". Fantasy žánr v mírně hororovém kabátku přináší čtenářům nejen dobrodružství, ale i možnost se bát nejen o Koralínu... Viděla jsem film, který bych myslím doporučila o něco starším dětem než knihu. Film byl úžasný a tvůrci příběh dotvořili k lepšímu. Film tentokrát knihu převálcoval, přestože kniha rozhodně nebyla špatná.

01.09.2021 4 z 5

Zlaté časy Zlaté časy Anne Jacobs

Kniha se ke mně dostala v podstatě náhodou. Už jsem za sebou měla přečtené dva díly Panského domu, které se mi moc líbily. Teď ale nevím, která knižní série se mi líbila víc. Střídání vzpomínek na válku s prvními okamžiky návratu kapitalismu v bývalé NDR mě zaujalo na první čtení a to i proto, že na tuto dobu v ČSSR mám mnoho vzpomínek a to jak těch dobrých, tak i těch méně dobrých. Kniha je určená především čtenářkám a proto nechybí ani několik romantických linek a odhalení rodinného tajemství. Určitě si ráda přečtu i další knihy této německé autorky.

03.06.2021 4 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

První kniha od autorky a jsem nadšená. Kniha jde poměrně do hloubky myšlení hlavních protagonistů a je překvapivě velmi čtivá. Od druhé poloviny knihy jsem se nemohla vůbec odtrhnout. Depresivní je stejně tak, jak umí být život sám. Za mě plný počet hvězdiček. Teď se ale budu bát od Radky Třeštíkové číst něco dalšího, protože laťka je podle mě vysoko, převysoko!

09.05.2021 5 z 5

Zapomenuté dívky Zapomenuté dívky Sara Blædel

Kdybych nevěděla, že se jedná o knihu ze série, nepoznala bych to. Knihu jsem vnímala jako samostatnou detektivku. Nemyslím si, že by kniha byla moc napínavá, ale téma ústavu s mentálně zaostalými dětmi byla neotřelá a celkový příběh mně skutečně zaujal. Je hrozné, co se dříve na takových místech dělo a nikdo s tím nic nedělal. I když je kniha fikcí, je volně inspirována skutečnými poměry z podobných zařízení. Ráda si přečtu i jiné knihy ze série
Louise Ricková.

30.04.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Druhý díl jsem četla hned po tom prvním a nevím proč, nějak jsem se nemohla hned začíst. Po cca 100 stránkách už jsem ale zase každou volnou chvilku hltala příběhy "mých oblíbených hrdinů všedního dne". Líbilo se mi, že přestože byly jejich osudy těžké, cítila jsem mnohdy, že doufají v lepší budoucnost. Jsem zvědavá jakým směrem se životní příběhy posunou v období totality. Něco málo už bylo nastíněno, tak se nechám překvapit.

28.02.2021 4 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Kniha plná vztahových tajemství, která možná měla zůstat navždy skryta. Život má ale jiné plány...Určitě vás během čtení, stejně jako mě, napadlo: "co kdybych se najednou octla v kůži Cecilie nebo Tess nebo Rachel"? Naštěstí nad tím můžeme přemýšlet v pohodlném křesle, zachumlaní do deky a s kávou v ruce. Nedaly byste si nadýchanou makronku?

15.10.2020 4 z 5

Jednou tě najdu Jednou tě najdu Carrie Elks

Neurazí, nenadchne a rychle vyšumí. Klasická oddechovka, která není napínavá a proto se hodí na večerní čtení před usnutím:-)

21.10.2019 3 z 5

Srdceboly Srdceboly Simona Monyová (p)

Od Monyové jsem už kdysi cosi četla a nijak mě její styl psaní neoslovil. Tentokrát v rámci čtenářské výzvy jsem sáhla po jejím posledním románu a ten mě zaujal svojí autentičností a zřejmou snahou vypsat se ze svých citů a pocitů. Věřím tomu, že kniha je z větší části autobiografická a to jí dává zcela jiný rozměr...

14.10.2018 3 z 5

Dopisy z ostrova Skye Dopisy z ostrova Skye Jessica Brockmole

Nejlepší knížka, kterou jsem zatím tento rok četla! Nemohla jsem se vůbec odtrhnout. O životním příběhu hlavní hrdinky, který se odehrává na pozadí obou světových válek, se dozvídáme jen prostřednictvím dopisů. Mistrovsky vylíčené milostné vzplanutí mladé vdané spisovatelky z malého britského ostrova a amerického studenta. Válka zamíchá s osudy všech aktérů a zničí mnoho milostných i rodinných vazeb. Dokud ale člověk žije, není nikdy pozdě na to, všechno napravit, odpustit si staré křivdy a začít znovu! Nádherná kniha!!!

07.10.2018 5 z 5