Tyrkysová Tyrkysová komentáře u knih

Poslední hrdina Poslední hrdina Terry Pratchett

Celkové hodnocení knihy je pro mne tentokrát velmi snadné, i když uznávám, že Pratchett je mým oblíbencem, takže bude určitě zkreslené :-) Ano, těm, co jej nemusí, se líbit třeba nebude - i když alespoň nádherné ilustrace by ocenit mohli. Já jsem z ní ale (opakovaně) nadšená. Stojí i jen za prolistování a pokochání se :-)

První život První život Gena Showalter

První život je fantasy z žánru young adult a je potřeba počítat se stylem vyprávění, který tomu odpovídá. Děj je rozvláčný a akčnější části jsou až v samotném závěru, který ale alespoň navnadí na další čtení. Jako celkový nápad na příběh mi přijde série Everlife zajímavá, dovedu si ji ale představit o něco lépe zpracovanou. Další díly si ale ráda přečtu – už jen pro to, abych věděla, co z toho autorka tedy vymyslí :-)

Sen Ockerwee Sen Ockerwee George R. R. Martin

Jsem ráda, že kniha není vyloženě prvoplánový děsivý příběh, kvůli němuž byste se nechtěli vydat sami v noci na záchod :-) (takový bych totiž nečetla, já jsem starý známý posera). Ošklivé momenty jsou tam všehovšudy dva a jsou to spíš krvavé, než nějak „lekací“ záležitosti. Což už najdeme dnes v každé druhé knize nebo filmu / seriálu.
Ve Snu se snoubí skvělý příběh plný dilemat i revolučních myšlenek, společně s brilantním vykreslením jednotlivých postav, jak už to ostatně G. R. R. Martin umí. Jedinou slabinou knihy je rozvláčnost (což nás u Martina nemůže překvapit :-D ), takže doporučuji pomalejší cca 100 stránkový rozjezd „vydržet“, pak už se děj hezky rozběhne.
4,5/5*

19.05.2018 5 z 5

Ruce v mouce: Domácí pečivo s kváskem i droždím Ruce v mouce: Domácí pečivo s kváskem i droždím Iva Trhoňová

Ruce v mouce v sobě mají naprosto všechno, co potřebujete k tomu, abyste si doma mohli upéct vlastní bochník chleba, křupavé housky nebo třeba bagetky. Výhodou je, že obsahuje recepty s kváskem i bez něj a procesem kynutí a pečení vás provede natolik poutavě, že jim bez problémů porozumíte. Z textů čiší léta a léta zkušeností, každý recept je evidentně opakovaně vyzkoušen a díky tomu doplněn radami, jak jej lze v případě nutnosti zjednodušit nebo vylepšit.

Léčivé polévky Léčivé polévky Marion Grillparzer

Oproti mým původním očekáváním nejsou Léčivé polévky „klasickou“ kuchařkou. Autorka ji pojala opravdu spíše jako cestu, jak očistit organismus a přikládá vývarům velkou váhu v cestě ke zdravému tělu, což při mém přirozeném skepticismu k alternativním směrům v čemkoli bylo kamenem úrazu. Pokud od toho ale odhlédnu a vezmu to, co jsem si odnesla z knihy já: pár dobrých receptů, tipy na to, jak udělat opravdu dobrý vývar i několik pozitiv, které s sebou konzumace vývarů masových či zeleninových nese. Rozhodně tedy nechci tuto několika stránkovou brožurku zatracovat, každý si z ní může odnést to, co právě jemu vyhovuje :-)

19.05.2018 2 z 5

Grafitové děvče Grafitové děvče Miroslava Varáčková

Autorčin styl vyprávění je veskrze stručný. Několikrát narazí na důležité téma či vykreslení postavy spíše náznakem a čtenář se nedočká dalšího vysvětlení ani detailnějšího rozpracování, což je škoda. Díky tomu pak má tendenci celá kniha vyznít maličko klišoidně (protože holka z ulice, kterou „zachrání“ bohatý muž je už samo o sobě klišé :-D ), i když potenciál samotného tématu je velký. Naštěstí to zachraňuje několik pasáží, které tuto uniformitu narušují, stejně jako neobvyklé protkání románu komiksem :-)

19.05.2018 3 z 5

Bílá těla Bílá těla Jane Robins

Styl autorčina vyprávění je neobvyklý a příběh zamotává natolik, až se zdá jeho vyústění překombinované a lehce teatrální. Oběma sestrám navíc dala do vínku nepříliš sympatické, téměř zvrácené povahy, kvůli nimž si k nim nedokážete najít cestu. Jestli bylo cílem čtenáře totálně zmást, účel byl splněn :-) Mě ale příběh tentokrát nezaujal.

19.05.2018 3 z 5

Vyprávění Vyprávění Ursula K. Le Guin

To, že se jedná o součást cyklu, z něhož u nás dosud vyšly bohužel jen 3 díly, je jedinou slabinou celé knihy – v první kapitole až dvou se budete lehce ztrácet. Když ale nepolevíte, přijde skvělý, filozoficky pojatý příběh, který neváhá upozorňovat na palčivé problémy současné doby, a pro který žádné předchozí znalosti nepotřebujete. Určitě stojí za přečtení.

Ani slovo Ani slovo Brad Parks

Ani slovo je skvělou kombinací psychologického thrilleru, zákulisí soudních síní a příběhu o únosu dětí. Jedním z mála nedostatků knihy je pouze lehká rozvláčnost děje, který ale díky tomu na konci zcela nečekaně graduje (o několik desítek stránek méně by ale vlastně neuškodilo). Závěr knihy je jednoznačnou třešničkou na dortu, u níž by, jako u správného thrilleru, nemělo díky zatajenému dech zaznít „Ani slovo“ :-)

19.05.2018 4 z 5

Dívka na kusy Dívka na kusy Kathleen Glasgow

Dívka na kusy je objektivně skvělým počinem pro (nejen) mladé lidi, kteří díky tomu poznají, že se svými problémy, jakkoli závažnými, nejsou na světě sami. S ničím se nepáře, jde rovnou na věc a nebojí se i explicitních vyjádření. Subjektivně se čte dobře a svižně, ale s hlavní hrdinkou jsem se prostě ztotožnit nedokázala. To pak mělo i vliv na celkový dojem z knihy. Ke konci se navíc stupňovala rozvláčnost psaní a chyběl mi i lépe pojatý závěr. Rozvláčnost ještě k tomu působí kontrastně k velmi dobrému začátku, který si nezavdá s úvodními kapitolami dobrého thrilleru :)

19.05.2018 4 z 5

Africká zima je psána formou deníkových zápisků, popisujících každodenní běh nemocnice Lékařů bez hranic, které jsou ponechány v částečně „neučesané“ formě. Autor tak občas přeskakuje od jednoho tématu k druhému, aby se vzápětí opět vrátil k tomu prvnímu :)
Pokud jste ještě nic od Tomáše Šebka nečetli či neviděli (doporučuji například rozhovor v Hyde Park Civilizace), vřele to doporučuji. Je to bezesporu velmi chytrý, pokorný a skromný člověk, který rozhodně ve své knize nijak nekomentuje svou odhodlanost a pracovitost, ale naopak vyzdvihuje práci svých spolupracovníků. A i složité situace, na nichž by se mohl "ukázat", stejně jako vážná témata, podá spíše s vtipem sobě vlastním :)

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Sněží, sněží… zaujme už svou nádhernou třpytivou obálkou. Jedna sněhová bouře těsně před Vánoci a tři obyčejně neobyčejné romantické příběhy. Oddychové čtení jako dělané pro zimní zachumlané dny s hrnkem čaje. Co na tom, že jsou to příběhy spíše pro puberťáky, každý si občas může zavzpomínat na své mladé lásky a uvěřit v romantické konce :-)

Čarojízda Čarojízda Ben Aaronovitch

Komiksová verze byla jak skvělým, tak odvážným nápadem. Přece jen měl každý z fanoušků vlastní představu o podobě hlavních hrdinů, zejména pak Peterova šéfa Nightingalea :) Přiznám se, i já k Čarojízdě přistupovala s lehkými obavami. Naštěstí se však nepotvrdily. Grafické zpracování má samozřejmě svá specifika, příběh je díky tomu ale hezky svižný a Aaronovitch naplno využívá své scénáristické schopnosti, kterým Andrew Cartmel pěkně dodává šťávu.

Bledý jezdec Bledý jezdec Laura Spinney

Vzhledem ke složitému tématu by se mohlo zdát, že bude i samotný čtenářský zážitek obtížný. Opak je ale pravdou. Příběh se čte velmi dobře, děj plynule ubíhá a nové a nové zajímavé poznatky a souvislosti vás nenechají býti nepozornými

Bounty Bounty Michael Byrnes

Internetová bezpečnost, nakládání z daty - ať už tajnými či osobními - a jejich potenciální zneužití je právem velké téma... Ovšem v Bounty to Michael Byrnes rozjíždí ve velkém. A stojí to za to!
Nicméně, kybernetický svět je složitý a pro laika často nepochopitelný. To se bohužel nevyhne ani Bounty - i přesto, že se autor snaží svým čtenářům mnoho věcí přiblížit, bez znalosti aspoň základní terminologie se neobejdete. Nenechte se tím ale odradit ;-)
4,5*/5*

Přísně tajná Přísně tajná Janet Evanovich

Janet Evanovich se rozhodně nesnaží o žádný vážný krimi román. Úsměvné pasáže proto celý příběh hezky odlehčují a dělají z knížky ideálního společníka pro nenáročné čtení, u kterého se chcete hlavně pobavit. I přesto, že se jedná o 21. díl série, neměla jsem ani jednou pocit, že se v příběhu nechytám, spíše mě to navnadilo k tomu, abych dala předchozím dílům také šanci.

Anna Sacher a její hotel Anna Sacher a její hotel Monika Czernin

Nejsem až takovým fanouškem historie, čekala jsem spíše beletrizovaný životopis a místy byl na mě text příliš podrobný, proto je mé hodnocení střídmé – vy se jím ale nenechte odradit a pokud máte historicky přesná díla v oblibě, Annu Sacher a její hotel mohu určitě doporučit.

19.05.2018 2 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Necelých 50 stránek, z nichž je většina ilustrovaných, přečtete za malou chvilku, budete se k nim ale zaručeně vracet. Skvělá chuťovka s nádherným jazykem (čest překladateli!).

Blízko obzoru Blízko obzoru Jessica Koch

Autorka se nebála jít ve svém příběhu do velkých detailů a do svého vyprávění vdechla mnoho a mnoho emocí, které prožíváte společně s ní. Je to opravdu silné a byť má kniha přes 400 stran, "vdechnete" ji téměř na jeden zátah. Velmi silný příběh, který rozhodně stojí za přečtení!

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Čistokrevná sci-fi, která je podána takovým způsobem, že dokáže upoutat jakéhokoli čtenáře, protože nezachází do obtížně pochopitelných detailů. Nechybí zde ale ani prvky thrilleru či dobrodružného příběhu nebo třeba momenty, které vás dojmou. Prostě skvěle vybalancovaná směsice!