Temná hmota

„Temná hmota je jedna z nejlepších knih jakéhokoli roku… a jakékoli reality.“ Book Reporter „Jsi v životě šťastný?“ To byla jedna z posledních slov, která Jason Dessen slyšel, než po útoku maskovaného muže upadl do bezvědomí. Než se probudil připoutaný na lůžku a obklopený cizími lidmi v ochranných oblecích. Než se na něj člověk, jehož nikdy neviděl, usmál a řekl: „Vítej zpátky.“ Ve světě, kde se probral, není Jasonův život ten, který zná. Jeho žena není jeho žena. Jeho syn se nikdy nenarodil. A Jason není průměrný profesor fyziky, ale proslulý génius, jenž dokázal něco pozoruhodného. Něco nemožného. Který svět je skutečný a o kterém se mu jen zdá? A pokud je skutečný ten z jeho vzpomínek, jak se do něj lze vrátit? Cesta zpět však bude úžasnější a zároveň děsivější, než si kdy dokázal představit… méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/33_/332128/temna-hmota-uTz-332128.jpg 4.668

Dark Matter (2016)

Literatura světová, Horory, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub

Steew
včera

Čte se to dobře, čte se to rychle, rozhodně je to zajímavé... ale že by "ohromující" "znepokojující" "mistrovské"... to se mi fakt nezdá. Možná, že je to dané tím, že jsem nad multivesmírem již přemýšlel a viděl různé vize v různých seriálech.

Cipori
předevčírem

Prostě super, přečteno takřka na jeden zátah. :-)

POZOR, SPOILER:
Nějak jsem nepochopila princip Jasonova "štěpení"... Kdy, kde proč a jak k němu docházelo? A když na konci unikli, jak věděl, že už se dál nebude štěpit a bude mít klid?

Jiří.H
předevčírem

No, zase taková pecka to nebyla. Hlavně co se vědeckých částí týká, tam se autor opírá o berličky odborných, populárních výrazů a experimentů. Schrödingerova kočka, mnohovesmír, superpozice atd. V důsledku pak nelogičnost zachraňuje jakousi drogou, která má spojit mezery mezi různými teoriemi. Pokud ovšem člověk nad tím moc neuvažuje, nápad se povedl a hlavně zajímavý konec dělá z knihy příjemné odpočinkové počtení. Že by se ale jednalo o nějakou hlubší myšlenku, či snad bestseller, to si nemyslím.

Toby

Ohromující,znepokojujici,mistrovské,vyjimecne,děsivé,skvěle...za mě DOKONALE

PetraBery

I já souhlasím se všemi komentáři uvedenými na zadní straně obalu knihy, která má dle mého názoru oprávněně nálepku světového Bestselleru. Skvěle napsané scifi, kde hledání správné reality dá hlavnímu hrdinovi Jasonovi opravdu zabrat. Přečteno jedním dechem, určitě doporučuji i dalším čtenářům, skvělý zážitek!

prsvl

Chvílemi moc tlačí na pilu, ale jinak fajn čtení na pár dní.

Libkuci

Za mě žádný zázrak, četlo se to dobře, ale hodnotím to jako jednorázovou konzumovku, kterou po druhé už nikdy nedám, která upadne do zapomnění. Jako by u dnešních autorů se vytrácela osobitost a styl psaní a pera, který umí okouzlit a přinutit čtenáře, aby se ke knize vrátili a znovu se nechali potěšit vyjímečností. Dávám upocené tři.

alzbeta4340

Dobře napsaný sci-fi thiller, který se čte skoro sám. Já ho zvládla opravdu rychle, přestože mě téma paralelních realit nikdy moc nezajímalo. Ale právě pro to, že je kniha tak čtivě napsaná, mě mrzí, že příběh je místy odbytý nebo možná málo propracovaný. Obzvlášť část s hledáním té správné reality mě nijak nenadchla. Celkově je kniha dobrou volbou k jednorázovému čtení na dovolenou, ale klasikou ve svém žánru se nejspíš nestane.

martin7679

Od nádechu Jediného (Richard Bach) až k Hunger Games (Suzanne Collins) běží strhující příběh Jasona a jeho rodiny.
Pro mě, jedna z nejrychleji přečtených knih, protože se stává drogou ...
Hrubou kostru jsem odhadnul a tak nějak tušil i alternativy, ale přesto mě autor potěšil zajímavými nápady a zápletkami.

Pampalini

Knihy čoraz viac predávajú nálepky a bulvárne výkriky. Ich počet na obálke pripomína prívlastkové vína a medaily získané na výstavách. Rýchlo predať, čo sa nepredá v priebehu prvých mesiacov, upadne do zabudnutia. Temná hmota stojí za prečítanie, určite bude obchodným úspechom, určite bude sfilmovaná, ale do histórie nevstúpi.

Halka2

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Souhlasím s vyjádřením na zadní straně obálky. A musím to zopakovat : ohromující, znepokojující, mistrovské, výjimečné, děsivé, skvělé. Dodávám velmi čtivé, bez zbytečné omáčky a nelze se odtrhnout. Doporučuji.

Attia

Pokud jste skeptičtí k razítku Světový bestseller, v případě Temné hmoty je to oprávněné označení. Bezpochyby význačné dílo má dobře našlápnuto k získání titulu Kniha roku, i když je teprve červen a kdo ví, co nám svět literatury letos ještě přinese. Ode mě si však bez debat zaslouží nejvyšší hodnocení, protože už dlouho jsem nečetla nic tak úžasného, dechberoucího, promyšleného ani napínavého. Temná hmota je zkrátka nej v mnoha ohledech.

Mato14

Podľa mňa jeden z najbrilantnejších nápadov na sci-fi. Samozrejme výborne sa to čítalo a neustále sa niečo dialo, ani na chvíľu to človeka nenudí. Vrele odporúčam.

Tilikum

Byl jsem trochu skeptik, protože cokoli, co má nálepku novodobé klasiky nebo světového bestselleru, většinou stojí za prd. Ale překvapivě to bylo strhující a pěkně to odsýpalo. Čtivostí a kvalitou, která je jednoduše podaná a nemá žádné zbytečné rádoby umělecké kudrlinky, bych to přirovnal k české Propasti času. V komentáři pode mnou zaznívá srovnání s Asimovem nebo Clarkem. Ano, oba byli vědci, kteří problematice rozuměli do puntíku, zároveň ji ale občas podávali až příliš suchopárně. Jak moc bylo tohle vědecky skutečné, netuším, ale četlo se to dobře.

RavuX

Takto nejak si predstavuju scifi, ktere by napsal Filip Renc ceske literatury - Michal Viewegh. Povrchne zpracovane, na mnoha mistech nedomyslene, casto nerealisticky romanticke vypraveni, ktere odsypa a cte se velmi dobre, ale celou dobu se nemuzete zbavit dojmu, ze konzumujete literarni fastfood, nikoliv neco, co ma ambice stat se novodobou klasikou (jak ponekud neskromne naznacuje prebal knihy). Aby nedoslo k omylu - knizka me docela bavila. Precetl jsem ji v podstate na dva zatahy. Na tom ma vsak lvi podil skutecnost, ze jde o knihu velmi kratkou (jak osvezujici cist konecne neco, co nema 600+ stranek) a napsanou velmi stravitelne, jednoduse, zkratka konzumne. Pribeh ma potencial, ktery autor samozrejme absolutne nevyuzil, ale kdyz nad tim nebudete prilis premyslet, bude vas to bavit. Celou dobu je ale jasne citit, ze knihu napsal vedecky laik (navic literarne neprilis talentovany), ktery jen touzil "udelat nejake scifi" a nikoliv vedec nebo clovek, ktery by dane problematice opravdu rozumnel a byl s ni vnitrne sladeny. Srovnejte si to se ctenim cehokoliv od A.C. Clarke nebo I. Asimova. Paradoxne nejsilnejsi strankou knihy je to, co ve skutecnosti vlastne temer nevyuzila a nerozpracovala. Receno klasikem- skutecny potencial a tajemna zakouti napadu s cestovanim paralelnim vesmirem tak o sobe v tomto dile davaji, bohuzel ci mozna bohudik, pouze tusit. Kdybych byl porotce v talentove soutezi jako je ceska SuperStar a mel hodnotit tuto knihu, asi bych ji pustil do druheho kola, ale na velke finale by se musela jeste hodne, hodne zlepsit. A na zaver jedna drobnost, ktera na me pusobila jako pest na oko - autorovi zrejme nekdo poradil slovicko "permutace," ktere se mu zalibilo natolik, ze jej opakoval zbytecne casto a to i tam, kde bylo tak trochu mimo misu. Stejne jako je mimu misu povazovat tuhle knihu za nejake genialni scifi. Je to Viewegh. Mozna na steroidech, ale stale on.

atevi4

Tahle kniha je opravdu "jízda"... skvělá... doufám, že jsem ji přečetla ve všech svých realitách ;-)

teltri

Výborná kniha :-) Potešilo ma, že som sa vyskytla dobrá moderná sci-fi. Už som ani nedúfal. Je to veľmi dobra a pekná kombinácia mojich obľúbených filmov a seriálov. napr. Matrix, Axty X, Červený trpaslík a Butterfly Effect (Osudový dotek).

jyrka

Četl jsem do 2 do rána, super kniha. Opravdu jsem si knihu užil a doporučuji ji i nečtenářům fantastiky.

monika4848

Skvělá kniha... normálně tenhle žánr nečtu, ale naprosto mě to dostalo a běhá mi z toho mráz po zádech. Doporučuji!

jana3099

Zajímavá kniha, čtiva, navíc mi dost připomínala něco z filmu Osudový dotek,který mám moc ráda a tahle kniha mě také polapila........

Fajťák

Nevím jaká chorá mysl něco takového mohla vytvořit, ale naprosto to miluji. Jakožto fyzik velice oceňuji fyzikální základ celé knihy, který je podaný hezkou zjednodušenou formou a i přesto zachycuje základní myšlenku mnohovesmíru. Pouze musím podotknout, že od chvíle, kdy jsem si knihu přečetl, se mnohem častěji dívám oknem z našeho bytu na lavičku před ním, zda-li tam někdo nesedí a nepozoruje mě. Dokonalá kniha, která člověka přiměje vážit si svého života, svých vztahů a rozhodnutí, které v jeho průběhu učinil, a oprostit se od neustálých: "Co kdyby?". Velice doporučuji.

Babouš

Občas až psychedelické, ale od začátku do konce zatraceně zábavné. Před pár lety jsem tady na Databázi knih zhejtoval autorovu knihu Městečko Pines, takže jsem rád, že teď můžu napsat, že se Blake Crouch výrazně zlepšil a napsal knihu, kterou si moc rád přečtu znovu.

kneslova

Za mne geniálně napsaná kniha, jak jsem začala číst, tak jsem se prostě nemohla odtrhnout, opravdu ne. Právem v Bestsellerech. Pět hvězdiček

alternativní vesmír

Blake Crouch