Tyrkysová Tyrkysová komentáře u knih

Skleněný les Skleněný les Cynthia Swanson

Příběh plyne relativně poklidným tempem, autorka tak získává dostatek prostoru pro vykreslení charakterů postav, vývoje jejich osobnosti, názorů a životních postojů. Rozhodně to ale neznamená, že byste se začali nudit. Po malých střípcích se před vámi vynořuje celá skládačka, která přináší další a další otazníky, než se dostane k překvapivému rozuzlení. Napětí je v celé knize malinko zatlačeno do pozadí, neznamená to ale, že by vyprchalo úplně. I když se nejedná o typického zástupce thrillerového žánru, za přečtení Skleněný les rozhodně stojí.

14.03.2019 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Náramně čtivý příběh, který má spád, akci, promyšlený děj a skvěle pracuje s myšlenkou jak postapokalyptické krajiny, tak hrdinů-veteránů. Typický kotletovský vtip, sarkasmus, popisy (zbraní, střelby, krajiny, zbraní, mrtvol, stříkanců krve...) tomu pak dodávají pořádnou šťávu.

13.03.2019 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Ačkoli je děj bezesporu zajímavý, kniha jako taková se mi nijak extra dobře nečetla. Velmi mě překvapil zejména kontrast mezi rozvláčnými a barvitými popisy prostředí a velmi jednoduchými dialogy, které se navíc neustále prakticky slovo od slova opakovaly. Čekala jsem něco více. Na Steinbecka jsem ale nezanevřela a chystám se na jeho další knihy.
3,5/5*

14.02.2019 4 z 5

První polovina knihy je opravdu zajímavá (zvláště pro někoho, kdo o této záhadě něco zjišťuje poprvé) a z osudu všech zúčastněných vám jde mráz po zádech. Ve druhé polovině už se ale autor začíná dost opakovat a čím dál více sklouzává do více či méně pochybných teorií. V konečném důsledku pak celá kniha ztrácí na důvěryhodnosti a rozhodně již ničím nepřipomíná seriózní zkoumání – nejsou uvedeny zdroje, odkazuje se na „moderní badatele“, aniž by čtenáři osvětlil kdo je tím myšlen, a prakticky zpochybňuje vše napsané. K textu navíc přidává neskutečně velké množství poznámek a vysvětlujících textů, které jsou občas zbytečné, nevztahují se tak úplně k ději nebo jsou neskutečně podrobné – což naprosto zbytečně prodlužuje knihu a znesnadňuje její čtení.
Celkový dojem z knihy hodnotím tedy spíše střízlivě. Za přečtení stojí, zejména pokud jste fanoušky záhad, konspiračních teorií a neobjasněných případů, nečekejte od ní ale nějaké zázraky.

06.02.2019 3 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Nečekala jsem, že to kdy řeknu, ale film je v tomto případě lepší, než kniha. To ještě neznamená, že byste jí nemohli dát šanci – nějaká pozitiva se tam najdou, zejména první polovina knihy je opravdu hezká a vtipná, závěr ale trochu pokulhává (když se nabalují další a další absurdní situace) a už Forrestovi to, že je (jak sám o sobě píše) „idijot“ nevěříte…

06.02.2019 3 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Asi největší devizou celé knihy je fakt, že se čtenář může zamyslet – jaký jsme národ? Lze náš naturel vyjádřit pomocí několika příběhů z našich novodobých dějin? Každému bude Gottland pravděpodobně připadat jiný – podle jeho přesvědčení, názorů, životního stylu… Mně například přišlo, že Gottland Čechy do moc lichotivého světla nestaví.

Některé pasáže jsou nicméně opravdu zajímavé, zejména, pokud jste o nich měli dosud jen povrchní znalosti. K těm lepším zajisté patří osud Stalinova památníku, ale i předposlední kapitola s názvem Film se musí točit. V některých příbězích ale dle mého názoru autor text lehce bulvarizuje (ve smyslu nadbytečných informací, které by pro investigativní text nebyly rozhodně potřeba) - což je škoda, neboť evidentně strávil studováním zdrojových materiálů nemalý čas, který pak následně částečně shodí buď o senzaci volajícím dovětkem nebo svou nepodloženou domněnkou.

31.01.2019 3 z 5

Adresát neznámý Adresát neznámý Kathrine Kressmann Taylor

Adresát neznámý unikátním způsobem bleskově zareagoval na změnu ve společnosti, která předcházela II. světové válce. Na pár stránkách je autenticky a jednoduše zachyceno a řečeno velmi mnoho. Originalita tkví zejména ve využití psané korespondence, jejíž obsah, ale i forma, se v průběhu příběhu mění a zachycuje tak změny v chování jak Martina, tak Maxe. Ani po 80 letech kniha rozhodně neztrácí na aktuálnosti a rozhodně za přečtení stojí - přibližuje jedinečně atmosféru doby i pomalu se vynořující hrozby.

29.01.2019 4 z 5

Náš velký útěk Náš velký útěk Andrea Hejlskov

Nejlepší na celé knize je, že vás donutí přemýšlet. Můžete totiž s autorkou a jejím rozhodnutím souhlasit. Můžete s ní v mnoha případech nesouhlasit, považovat je za blázny, klepat si na čelo. Můžete s ní souznít a toužit po životě v lesích, ale současně se neztotožňovat s tím, jak to provedli. Přesně takové pocity ve vás totiž dokáže vyvolat - budete o ní dumat, v myšlenkách (a případně i rozhovorech) se k problémům, které nastínila, vracet. Přemýšlet, jak byste se zachovali vy a jestli byste to zvládli nebo ne. Otázky, samé otázky... A to je dobře :-)

09.01.2019 4 z 5

Svět podle Agnes Svět podle Agnes Agnes Pechová

Pokud hledáte oddechovou knížku a specifický styl psaní a humoru Agnes vám sedne, určitě se pobavíte. Kniha je rozhodně vhodná pro opakované čtení ve chvílích, kdy vám život hází klacky pod nohy - buď zjistíte, že na tom může být někdo ještě hůř (Agnes promine), nebo vám aspoň zvedne náladu. Fungující a prověřené antidepresivum ;-)

02.01.2019 4 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

I když je čtenáři relativně záhy zcela jasné, jak se nakonec všechny tři příběhy propojí, rozhodně jej to od čtení neodradí. Ani jedna z dějových linek nenudí, čte se lehce a rychle – autorka nejde do přílišných podrobností, ale současně neklouže pouze po povrchu. Myšlenka, že ne každý to má v životě lehké, svět (společnost, okolí, …) nám hází klacky pod nohy, ale je potřeba se vzchopit, najít si cestu, umět pracovat s tím, co máme, nebo co je pro nás možné, je prostě nadčasová. A vzhledem k tomu, že útlý Cop přečtete za odpoledne, rozhodně si jej nenechte ujít.

31.12.2018 4 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

I když si myslím, že Modrá za prvním dílem tetralogie trochu pokulhává, určitě stojí za to si ji přečíst. Už i jen proto, aby se člověk zamyslel nad tím, co by mohl pro budoucí generace udělat on. Není to kniha návodná, není to kniha dogmatická, je to prostě hezký příběh a beletrizované upozornění na to, jaký vliv mohou mít činy lidstva na budoucnost života na Zemi. Já se rozhodně na další díly těším.

27.12.2018 3 z 5

Mesopotamis Mesopotamis Lukáš Vavrečka

Až na drobné mušky skvěle vytvořený svět obrovského městského státu v době, kdy se lidstvo po apokalypse digitální éry vrátilo zpět k páře. Akční dobrodružství se zajímavou zápletkou i koncem. Jsem zvědavá na další pokračování!

20.12.2018 4 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Jako oddechovka s trošku peprnějším obsahem je to ideální. Děj hezky odsýpá, nikde se zbytečně nezdržuje... Ani se nenadějete a jste na konci. Spojení akce, magie, sexu a typických Kotletových hlášek prostě vytváří velmi čitelnou směsici, u které se pobavíte :)

15.12.2018 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Dystopická vize možná ne tak moc daleké budoucnosti. Kastovní společnost, v níž byl zájem celku povýšen nad práva jednotlivců. Nadčasový román Margaret Atwood má své mušky (zejména v hloubce vyprávění, které situaci často jen naznačí), ale vzhledem k poselství, které nese, rozhodně stojí za přečtení. Doporučuji i seriál, jenž vám částečně odpoví na otázky, které po přečtení budete mít :)

13.12.2018 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Parádní jízda, která je plná akce, nečekaných zvratů, plánování, podrazů, podrazů v podrazech, plánů ve zdánlivých neúspěších a Kazových brilantností. I přesto, že považuji Prohnilé město v některých ohledech za o něco slabší, než Šest vran (a v některých zase o chloupek lepší), plné hodnocení si rozhodně zaslouží. Nezbývá mi jen zopakovat - tuhle duologii si přečtěte!

02.12.2018 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Za přečtení stojí, pobaví, ale nečekejte nic moc nového - najdete v ní pár humorných situací, které vám vyloudí úsměv, ale současně už jsou pro vás jaksi matně známé a očekávané. Nemohu se proto zbavit dojmu, že Aristokratka ve varu měla být součástí Poslední aristokratky, u níž by dávala větší smysl, ale nakonec byla "odsouzena" k samostatnosti, což jí bohužel spíše uškodilo. Jsem zvědavá, co autor vymyslel v dalších dílech.

28.11.2018 3 z 5

Enderův stín Enderův stín Orson Scott Card

Osobně si myslím, že, ačkoli to může být překvapivé, Enderův stín je ještě o něco povedenější, než Enderova hra. 14 let odstupu velmi pomohlo - je to znát na autorově projevu, děj je více promyšlený a přesto neskutečně čtivý. Díky znalosti toho největšího rozuzlení, které znáte z konce Enderovy hry, se můžete soustředit na další a další detaily a souvislosti. Rozhodně si zaslouží vaši pozornost.

26.11.2018 5 z 5

Začátek konce Začátek konce Manel Loureiro

Knih a filmů o (zombie) apokalypsách už bylo napsáno a natočeno nespočet. V čem je ale tato zajímavá? Hlavní hrdina rozhodně není dokonalý. Je to obyčejný člověk, nemá žádný speciální výcvik, do rozpadu civilizace dělal kancelářskou práci. Není to Rambo, neobjeví v sobě netušené kvality. V deníku píše vše, nevyhýbá se vulgaritám, které jsou v některých případech na místě, nezřídka je mu špatně, brečí, zvrací, nebo se musí opít, aby vůbec zvládl vstřebat to, co se mu děje. Je prostě lidský a díky tomu je celý příběh děsivý i úsměvný. Příběh má své mouchy, ale i přesto stojí za to si ho přečíst!

19.11.2018 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Nezapomenutelná šestice, co trochu připomíná Dannyho parťáky :) Příběh, do kterého se chcete začíst, i když jinak young adult moc neholdujete - je totiž skvělou směsicí napětí, zajímavých odhalení, neskutečně promyšlených dějových linek, mezilidských vztahů a dobrodružství. Kaz a kumpáni vás prostě okouzlí natolik, že budete lačnit po finálním rozuzlení, takže druhý díl mějte nachystaný. Nad autorčinou schopností si promyslet všechny možné varianty a strategie, dosud nepřestávám žasnout :-)

08.11.2018 5 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Příběh je to zajímavý, zvláštní, prostředí depresivní, ošklivé, styl vyprávění... řekněme osobitý. Je totiž plný dějových skoků, jisté povrchnosti a vulgarity, která (dle mého) nebyla až v takovém množství a detailech pro popis bezútěšného prostředí nutná. Konec navíc, v souladu s celou knihou, vyšumí jaksi do ztracena.
2,5*/5

06.11.2018 3 z 5