Tyrkysová Tyrkysová komentáře u knih

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Celkové hodnocení rozhodně spíše střídmé, konec to totiž zazdí. Do té doby mi to ale přišlo opravdu zajímavé, autorka píše čtivě, vtáhne vás do příběhu, postupně odhaluje to, co má být odhaleno...vše, jak by mělo být :-)
2,5/5*

09.10.2019

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Útok na pekárnu je mým prvním setkáním s Haruki Murakamim, a současně setkáním velmi krátkým na to, abych si mohla dovolit jej s někým či něčím srovnávat. Ze samotných povídek mi ale prýští jisté absurdno a nenápadný filosofický přesah směrem k všudypřítomnému konzumu. A podivné snové ladění textu tomu jen přidává na zajímavosti. Každopádně mě to navnadilo se podívat i po jiných Murakamiho knihách, tentokrát delšího formátu, aby stihly opravdu zapůsobit :)
3,5/5*

18.09.2019 4 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Celý příběh je pořád vtipný a zábavný, i když začínají být jednotliví hrdinové už trošku stereotypní. Opakovaný vtip vždy ale přestává být vtipem, a proto je rozhodně třetí díl o něco slabší, než první. Na druhou stranu opět o něco pozdvihl laťku oproti dílu druhému :-) Mezi jednotlivými díly u mě vždy pomáhá pauza...

16.08.2019 4 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Z dnešního pohledu nám Ema může připadat jako opravdu velmi nesympatická postava. Byť do jisté míry semletá okolnostmi, do nichž se dostává, často si za problémy může sama, chová se naivně, dětinsky, nezodpovědně a své chování má tendenci neustále omlouvat nemocí (samozřejmě patřičně dramaticky a teatrálně).
Je ale na čtenáři, jak moc se jí nechá "znechutit" - po stránce literární je dílo napsáno relativně čtivě, byť do jisté míry trochu rozvláčně. V některých místech by byl také zajímavý pohled "z druhé strany", který by více osvětlil chování ostatních postav.

01.08.2019 3 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Autorova profese předpokládá velký rozhled, ve svém díle jej však využil naplno současně se znalostmi novodobé české historie, díky čemuž poskytuje čtenářům ucelený pohled na politiku od doby před Masarykem až po současné dění u nás i ve světě. Právě excelentní využití historických pramenů, smysl pro předkládání souvislostí a pečlivě odzdrojovaná argumentace, dělá z knihy adepta na „povinnou“ četbu.
Ať už tedy máte zájem o české dějiny, politiku nebo se třebas věnujete problematice populismu či kritického myšlení, rozhodně věnujte Opuštěné společnosti pár volných večerů, stojí to za to.
Posloucháno ve skvělém audioknižním podání Jiřího Dvořáka a Ivana Trojana - vřele doporučuji!

29.07.2019 5 z 5

Tajemství Nágů Tajemství Nágů Amish Tripathi

Druhý díl trilogie je oproti tomu prvnímu, který byl více akční, plný dějových zvratů. Prakticky nic není takové, jaké se zdá a příběh nás nepřestává překvapovat. Svou výraznou roli také začne zaujímat politika a mezilidské vztahy. Velmi důležitý je i postupný přerod samotného Šivy v člověka osvíceného, duchovního a filosoficky přemýšlejícího.
Amish Tripathi si pohrává s charakteristikou postav, umí vykreslit zajímavé situace a okořenit je i troškou napětí. Bohužel pro nás Evropany neznalé indické mytologie je však velmi snadné se ztratit ve jménech a cizokrajných názvech, které slovníček na konci knihy zachrání jen zpola.

19.07.2019 3 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Celý příběh velmi rychle plyne a všechna tajemství odkrývá hezky postupně. Až na pár míst, kdy je vyprávění maličko hluché nebo čtenáři předkládá opakovaně to samé, jen jinými slovy, jde rozhodně o velmi originální příběh, který má spád a jen tak něčeho se nezalekne. S hlavní hrdinkou se ztotožníte lehce, tajemný vrah vás bude překvapovat a finální rozuzlení je také zajímavé, byť malinko na hraně uvěřitelnosti.

19.07.2019 5 z 5

Sabagiro už ne! Sabagiro už ne! Martin Surovec

Nečekejte dlouhé vyprávění, ostatně kniha má pouhých 136 stran, spíše svižný příběh a rychlý průjezd hned několika zeměmi. Zastavit se, navštívit památky či zajímavá místa, a zase dál. Rozhodně vás zaujme, ať už máte podobný způsob cestování rádi v reálu či na papíře.

12.07.2019 3 z 5

Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká Laird Barron

Laird Barron má velmi specifický styl, který ne každému sedne – mě osobně třeba méně. Na druhou stranu jeho schopnosti pracovat s děsem, psychedelickými představami, halucinacemi i pudovými strachy člověka a ještě je vykreslit, jsou obdivuhodné.

09.07.2019 3 z 5

Případ doktora Karpety Případ doktora Karpety Jaroslav Boček

Případ doktora Karpety není jen tak obyčejným detektivním příběhem. Mísí se v něm prvky mysteriózní, filosofické, náboženské a současně je celý takovou menší hříčkou. Celým dějem totiž prolíná téma nesmrtelnosti, dobře stráveného života a vlivu člověka na chod dějin. Prostě rozhodně stojí za přečtení.

04.07.2019 5 z 5

Kniha pro multipotenciály Kniha pro multipotenciály Emilie Wapnick

Jsem nadšená - autorka se multipotenciálům věnuje ze všech různých úhlů, nechybí praktická cvičení ani příběhy. To vše navíc jednoduchým a čtivým jazykem. Kniha se rozhodně hodí pro každého, ať už multipotenciálem je, nebo není. V praxi se s nimi totiž jistě setkáte - ať už ve škole, v práci, jako jejich rodič, nadřízený, kariérní poradce, trenér... a usnadníte jim život tím, že budete chápat, že nějaká multipotencialita vůbec existuje :-)

28.06.2019 5 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Szpilman píše téměř dokumentaristickým stylem, s jakýmsi odstupem, a právě tato "odosobněnost" je na knize velmi zajímavá, i když na druhou stranu postrádá emoci, která by vše ještě umocnila. A ryze ze čtenářského hlediska - maličko snižuje čtivost. Za přečtení Pianista nicméně rozhodně stojí!

03.06.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Andrew Mayne rozhodně umí psát velmi čtivě. Díky krátkým kapitolám zhltnete celý román za chvíli a rozhodně se nebudete nudit. Příběh je napínavý a indicie vedoucí k vyřešení případu jsou podávány opravdu zajímavou formou z pohledu vědce, navíc ze zcela nekriminalistického oboru jakým je bioinformatika, a tudíž i nezkušeného z pohledu klasických vyšetřovacích metod.
Velké finále celého Theova pátrání je v knize bohužel trošku "urychleno" - pro větší spád děje, ale na úkor přidání více detailů a také motivací, které by celý příběh učinily reálnějším. Škoda. Věřím ale, že i tuto drobnost autor časem vychytá ;-)

30.05.2019 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

S originálním světem se v prvním díle zaklínačské série seznamujeme povídkovou formou. Ta nám umožňuje nahlédnout do různých období Geraltova života, kterými se prolíná jednoduchá dějová linka situovaná do přítomnosti. Jakkoli je to pro čtenáře na jednu stranu zajímavé, na tu druhou to naopak maličko mate, neboť se v ději a postavách snadno ztratí. Pokud se ale nenecháte odradit, což doporučuji, a vrhnete se na další díly zaklínačské série, jeho příběh si zamilujete - stejně jako já :-)

27.05.2019 5 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Celkový dojem z knihy mám veskrze pozitivní – dobře se čte, pobavíte se u ní, a něco naučíte. Zejména druhá část pro mne byla opravdu přínosná. Nepředkládá mnoho pouček z knih o spisovatelském řemeslu či literatuře, ale jednoduchou formou čtenáři předává to, co je podle jeho názoru důležité pro opravdu dobrý příběh. A co je nejpodstatnější – příběh, který bude chtít někdo číst a bude jej bavit.

14.05.2019 5 z 5

12 půltónů: Kniha o hudbě 12 půltónů: Kniha o hudbě Zuzanna Kisielewska

Neobvyklá a krásně zpracovaná kniha o hudbě plná zajímavostí nejen pro všetečné dětské čtenáře, ale i pro jejich rodiče. Doporučuji mít u sebe mobil či počítač, často si budete chtít písničku, o níž je řeč, pustit :)

09.05.2019 5 z 5

Pastýřská koruna Pastýřská koruna Terry Pratchett

Pastýřská koruna ve mě vyvolala vlnu nostalgie - ostatně, ono všechny díly s Toničkou Bolavou tak trochu nostalgické a smutnější jsou. Rozloučení se autora s celým světem (naším i tím Zeměplošským) právě jejím pohledem bylo ze čtenářského pohledu krásné.

24.04.2019 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Děj knihy se odehrává jak v současnosti, kdy Oveho poznáváme jako onoho nerudného dědka, který vám buď poleze na nervy, nebo s ním budete soucítit (záleží na tom, v jakém jste zrovna rozpoložení :-) ), tak v minulosti, díky níž začnete toho protivného staříka chápat mnohem více a dokonce ve vás vykřeše i nějakou tu jiskřičku pochopení.
Ať tak či onak, rozhodně doporučuji, abyste knize dali šanci - jakkoli vám třeba na začátku bude Ove nesympatický - protože v této knize není nic takové, jak se na první pohled zdá.

15.04.2019 5 z 5

Červený adresář Červený adresář Sofia Lundberg

Poutavý příběh autorka odvíjí tak, že se od něj nedokážete odtrhnout. Relativně stručným stylem, který není nijak vyumělkovaný, ale současně zvládne pár slovy vyjádřit velmi mnoho, servíruje řadu opravdu zajímavých myšlenek, u nichž stojí za to se na chvilku zastavit. Je to román o životě. O všech jeho aspektech. Realitě válečné doby. O životě plném radosti a lásky, ale taky utrpení, bolesti, nepohody, nebezpečí. O tom, že ne každý vztah dopadne dobře a ne každá láska může být opětovaná. Román, který současně velmi dobře pracuje s tématem stáří, bezmoci, života odkázaného na pomoc druhých a smíření se se životem a smrtí. Velmi doporučuji.

28.03.2019 5 z 5

Světla na obloze Světla na obloze Lisa Lueddecke

Lisa dokázala ve svém příběhu vytvořit legendu, jíž byste uvěřili, kdyby vám ji někdo v zimě vyprávěl u rozpáleného krbu na dalekém severu, nejlépe třeba Islandu. Vypíchnout určitě musím nádherné popisy prostředí, které dokonale vykreslí atmosféru a vy tak máte tendence zalézt si pod deku s šálkem čaje. Celý děj pak plyne poklidně, opravdu jako vyprávění nějakého stařešiny. Na druhou stranu si tak moc nepřijdou na své například milovníci akce nebo nějakých hluboce promyšlených zápletek či mrazivého napětí. Jsem zvědavá, co autorka pro Skan vymyslela dále. Děj je totiž ukončen závěrem, který je najednou v kontextu celého dílu trošku překotný a z mého pohledu takový zvláštní. Možná jej ale více osvětlí právě další díly, určitě se na Skan ráda vrátím :-)

26.03.2019 4 z 5