Tyrkysová Tyrkysová komentáře u knih

Příběh Christophera Příběh Christophera Radek Hraba

Kniha, který měla zatím zůstat v pomyslném šuplíčku. Příběh je hrozně překombinovaný, nicméně původní myšlenka rozpolcenosti duše je docela zajímavá. Magický svět je trochu nepropracovaný, popisovaný spíše mimoděk. U čtenáře klasického fantasy vzbuzuje množství otázek. Rovněž v postavách se špatně orientuje, umocněno posazením děje na množství různých míst. Každá druhá věta přímé řeči navíc končí z nějakého důvodu vykřičníkem, což se velmi špatně čte a navíc to budí dojem, že na sebe postavy neustále křičí. I když nejsem asi cílová skupina knížky, prostě mi to nesedlo.

24.03.2020 1 z 5

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Autor dokáže předložit jak obraz britské smetánky, tak břitký a samozřejmě britský humor, který čtenáře rozhodně pobaví. A to vše s lehkostí, drobným cynismem a vtipem.

14.03.2020 5 z 5

Deníky cizince Deníky cizince Elly Griffiths

Deníky cizince jsou skvělým mixem moderního a "duchařského" románu. Celková atmosféra knihy je opravdu tajuplná a umocňují ji i pasáže z díla (fiktivního) gotického spisovatele, stejně jako prostředí staré viktoriánské školy. Současně se ale nejedná o extrémně děsivý či krvavý thriller, spíše detektivku. Čte se proto opravdu dobře a s každou další stránkou vás více a více vtahuje do sebe.

28.02.2020 5 z 5

Persepolis Persepolis Marjane Satrapi

Autobiografická díla, natož pak ta s tíživými tématy, se obtížně hodnotí. Komiks Persepolis ve vás ale rozhodně zanechá stopu – je poučný, výstižný, emotivní, ale umí být i vtipný. A připomíná hrůzy, které s sebou totalitní režimy a války nesou, pohledem obyčejného člověka.
4,5*/5* (1. díl 5*, 2. díl 4*)

18.02.2020 5 z 5

Persepolis 2 Persepolis 2 Marjane Satrapi

18.02.2020 4 z 5

Persepolis 1 Persepolis 1 Marjane Satrapi

18.02.2020 5 z 5

Ještě je můžeme vidět Ještě je můžeme vidět Douglas Adams

Neobvyklý cestopis nese jasný humoristický styl autora a (i přes těžké téma) se skvěle se čte. Díky lehkosti vyprávění se mnohé dozvíte a hlavně se i pobavíte. A navíc je kniha stále aktuální. Rozhodně doporučuji k přečtení!

04.02.2020 5 z 5

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

Drsný spasitel je neobvyklou knihou, která vám připomene tvorbu Jiřího Kulhánka nebo Františka Kotlety, rozhodně má ale vlastní šťávu. Autor píše čtivě, vtipně a zejména scény s Micumou a část odehrávající se v Ostravě stojí za to. Vlastně jediné, co bych oželela, je obrovské množství různých kreatur, které ve světě můžete potkat – až se to zdá překombinované, byť svůj smysl to má.

31.01.2020 4 z 5

Kniha ztracených věcí Kniha ztracených věcí John Connolly

Děj je dost překombinovaný, místy nechutný, často depresivní. Jednoduše řečeno – podivný retelling i zpracování mně tedy rozhodně nesedlo. Až konec knihy, opět v našem světě, to maličko zachránil.

23.01.2020 2 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Ačkoli je téma i jeho podání velmi zajímavé, kniha mi ve skutečnosti moc nesedla. Zhruba první třetinou jsem se musela vyloženě prokousat, pak se děj s příchodem McMurphyho začal více rozjíždět. Nicméně závěr, ať už jej očekáváte nebo ne, vás stejně srazí na kolena.

10.01.2020 4 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Keneally o Oskaru Schindlerovi píše spíše fakticky. Nijak jej neheroizuje, nechává na čtenáři, aby si na něj vytvořil vlastní názor. Až lehce stroze popisuje fakta, nemoralizuje, nepředkládá vlastní názory. Kvůli tomu, že kromě příběhu ústředního hrdiny, představuje také kratší či delší příběhy prakticky všech zúčastněných, nevyhnutelně se občas ztratíte v množství jmen, osudů i časových souvislostí. Síla samotného vyprávění to ale brzy přehluší.
Ve srovnání s filmem vyhrává, co se srozumitelnosti týče, spíše filmové zpracování, co se emotivnosti a síly vyprávění týče, pak mají obě verze, knižní i filmová, něco do sebe a rozhodně doporučuji obě.

02.01.2020 4 z 5

Kníška Karla Kryla Kníška Karla Kryla Karel Kryl

Při čtení budete řadu textů poznávat a možná si i broukat jejich melodii. I jejich psaná forma je však velmi poutavá. Kryl má velký cit pro český jazyk, verš a navíc obrovskou slovní zásobu, takže se jeho texty nádherně čtou.

29.12.2019 5 z 5

Člověk Gabriel Člověk Gabriel Kateřina Dubská

Celý příběh je opravdu vyprávěním o životě. Od dětství až po stáří. O dobách radosti i trápení. Lásce i nenávisti. A navíc krásným, poetickým jazykem, který se nádherně čte a pohladí po duši.

29.12.2019 5 z 5

Kocour v klobouku Kocour v klobouku Dr. Seuss (p)

Český překlad veršů byl jistě složitým oříškem, což jde bohužel na několika místech vidět, občas je rým trochu "na sílu". Krásné a vtipné ilustrace to ale vyváží. Jako celek tak knížka dětem jistě udělá radost :)

20.12.2019 4 z 5

Jak Grinch ukradl Vánoce! Jak Grinch ukradl Vánoce! Dr. Seuss (p)

Veršovaný příběh zabírá všehovšudy vždy jen pár řádků na stránce, které ale doplňují nádherné ilustrace plné detailů. Přečtete jej tedy za pár minut, určitě ale potěší a navodí vánoční atmosféru :-)

18.12.2019

Velká kniha povídek o psech Velká kniha povídek o psech kolektiv autorů

Z mnoha povídek čiší láska spisovatelů ke psům, často zvířatům a přírodě obecně, a jejich obdiv k psí věrné, hravé i dobrodružné povaze. Celkový dojem z knihy je tedy veskrze pozitivní. Samozřejmě, některé z povídek jsou o něco slabší, některé jsou zajímavé, jiné pobaví či dojmou. Snad jedinou nevýhodou je relativně velký formát knihy, vhodný spíše ke čtení v křesle :-)

10.12.2019 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Poslouchala jsem jako audioknihu v podání Lenky Vlasákové a rozhodně musím doporučit. Jak samozřejmě dějem, tak zpracováním, je nádherná. Smutná, ale nádherná.

16.11.2019 5 z 5

Mrtví v Badger’s Drift Mrtví v Badger’s Drift Caroline Graham

Pokud znáte seriálové zpracování Vražd v Midsomeru, možná budete trošku překvapeni - ne nutně ve zlém - styl vyprávění autorky je maličko jiný, než jsme z televizních obrazovek zvyklí. Rozhodně ale za přečtení stojí!
Poslouchala jsem jako audioknihu a musím vyzdvihnout skvělý výkon Vladislava Beneše. Velmi příjemně se poslouchá a do příběhu opravdu vdechl život.

08.11.2019 5 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Neobvyklý detektivní případ s originální zápletkou hodný klasiků. Budete muset napínat své paměťové buňky i pozornost, ale rozhodně to za to stojí! S každým "novým" dnem se dozvídáte další a další podrobnosti, detaily, střípky, které dohromady dávají dílky skládačky, jenž s posledním dnem zapadnou na své místo. Určitě se nebudete nudit.

06.11.2019 5 z 5

Web ostrý jako břitva Web ostrý jako břitva Jan Řezáč

Celá kniha je nádherně zpracovaná. Obsahuje množství milých a vtipných ilustrací, doplňujících poznámek a postřehů i odkazů na další literaturu, kterou si můžete prostudovat. Díky komplexnímu pohledu je vhodná jak pro začínající web developery / designéry, tak zadavatele a i mnohý zkušený praktik zde jistě najde pár užitečných podnětů, díky nimž bude moci svoji práci zase o něco zkvalitnit či posunout dál.

22.10.2019 5 z 5