Persepolis 2

Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších grafických románů poslední doby, kterého se po celém světě prodalo už téměř půl milionu výtisků. Ve Francii žijící, ale v Íránu narozená autorka nás v první části provedla svým dětstvím stráveným v Teheránu za doby islámské revoluce a války s Irákem. Ve druhém dílu líčí ... celý text

Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších grafických románů poslední doby, kterého se po celém světě prodalo už téměř půl milionu výtisků.
Ve Francii žijící, ale v Íránu narozená autorka nás v první části provedla svým dětstvím stráveným v Teheránu za doby islámské revoluce a války s Irákem. Ve druhém dílu líčí svůj pobyt na francouzském gymnáziu ve Vídni, následný návrat do vlasti, poslední pokus sžít se s režimem, který nemůže mít pro samostatné osobnosti jejího typu, navíc ženského pohlaví, pražádné pochopení, a svůj definitivní odchod do Francie. Zatímco hlavním tématem první části byl život v totalitním režimu, ve druhé je jím tedy to, jak se člověk v takovém režimu vychovaný vyrovnává s náhle nabytou svobodou: tedy další téma, které mnozí Češi důvěrně znají. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/74_/7413/persepolis-persepolis-2-3OR-7413.jpg 4.8159
Série:

Persepolis (2.)

Originální název:

Persepolis 3, 4 (2004)

Žánr:
Literatura světová, Komiksy
Vydáno:, BB art
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Přidat komentář
spencer
30. března

Tenhle díl se mi líbil ještě mnohem víc. Opět autorka nezklamala :)

evonra
29. ledna

Druhý díl možná ještě lepší. Celkově hodnotím Persepolis jako úžasnou knihu, která je v autobiografických románech svým komiksovým zpracováním opravdová výjimka.

Netopyr07
16.12.2016

Dokonalé... Netradiční formou podané dějiny Iránu. Velmi otevřená výpoveď a k tomu komiksovou formou. Vřele doporučuji.

Lenna75
07.12.2016

V tomto díle již Marjane dospěla postupně v ženu, začala se měnit a procházet život všemi různými fázemi a my s ní. Tento díl byl o něco odlehčenější a už se zde nevyskytovaly tolik informace o válečných konfliktech, protože Marjane se potýkala se svými vlastními problémy v Evropě a že jich nebylo málo. DOPORUČUJI!

zipporah
11.09.2016

Freedom had a price... žijeme na jednej Zemi a nie všade je toľko slobody ako napríklad len u nás, preto je pre mňa takáto veta bezvýznamná, naopak veta typu človek bez práce nie je človekom je aktuálna, všetko sa odvíja od problémov spoločnosti, s ktorými dennodenne bojuje, a zatiaľ čo autorka bojovala so závojmi, zvykmi, tradíciami, ja zase s hľadaním práce... My máme priveľa slobody, žiadna rovnoháva nejestvuje. Z nej sa dnes produkujú hipsteri, hr people, maniaci do techniky, všelijaké odnože potravinárskych ľudí, pretože všetkého je nie dostatok, ale naviac, a pýcha je ako bič na oči.. Prvou chybou na začiatku života človeka je motív dať všetkému dôvod, t. j. vysvetľovať, napokon je to prirodzená vlastnosť mozgu: zdravá myseľ je zvedavá myseľ... Od toho bodu vzniká dlhá a ťažká reťaz, ktorá nás zväzuje v každej krajine rôzne... a nad tým stojí "chtíč" moci, ktorú si v dejinách podávali z rúk do rúk muži. Moc, zdroje, bohatstvo = brať pre seba, kradnúť... a na tento proces vytvvárať vhodné siete pre ovce, pre nás.. Nech žije uncle Anoosh! I´m in love with him too.

evickakyticka
15.02.2013

O trochu víc sympatičtější druhý díl... Marjane byla opět příjemnou průvodkyní svého vlastního příběhu.PS: Pořád se nestačím divit, co se ve světě děje a jak velké jsou mezi námi kulturní a také náboženské rozdíly.

mcleod
05.11.2012

Výborné pokračování slavného autobiografického komiksu popisující život a dospívání v exilu, návrat do tuhého íránského režimu a studium na teheránské vysoké škole. Opět jde o velmi příjemný a zajímavý styl vyprávění příběhu dospívající holkou, který je veden hezkými kresbami, a opět jsou některé úvahy a životní situace hlavní hrdinky hodně vtipné... ale také mrazivé a chytré. "Režim dobře chápal, že když jdete ven a máte v hlavě tohle: Mám dost dlouhé nohavice? Mám šátek dost do obličeje? Není mi vidět nalíčení? Jen aby mě nedali zbičovat! ...nemůžete v ní mít tohle: Kde je moje svoboda myšlení? Kde je moje svoboda slova? Je můj život k žití? Co se děje v politických věznicích?"

Lady_Ef
23.08.2012

Stejně neuvěřitelné, strhující a dech beroucí jako první díl.

Skip
11.04.2012

Platí to samé, co jsem napsal o jedničce.

smetyl
25.08.2011

Příběh o nesvobodě, nesvobodné kultuře. O ponižování žen. O válce. Vlastně o životě ne tak obyčejné íránské ženy. O těžkostech jejího počínání. Komiks nám přináší pohled na netradiční a nepříliš známé jevy kolem islámských revolucí a kolem nebývalé hlouposti režimu v íránu. Který měl v povaze trestat nesmysly, jen aby zamezil svobodě a přirozené sexualitě.

Dozvíme se toho spoustu o íránu. Mě tenhle komiks změnil náhled na tuto zemi. Ne každá země s fundamentalistickou vládou nemusí být zemí fundamentalistikých občanů.

pet-kyval
18.03.2011

[022/11] (ebook) Jedinci ani nepřipadá, že vcelku všední život “obyčejného“ člověka se dá pojmout jako dobrodružství. Nejdříve si připadáme výjimeční, jako superhrdinové, kteří jednoho dne změní svět, ale stačí popustit uzdu toku času a naše ideje se vytratí a nám zůstane jen ta trpká trapná realita bez zromantizovaných nadlidí.

(108) ,,Ty jsi ale vyrostla! Brzy budeš moct dosáhnout Pánubohu na koule!“

A co mi vlastně Marji dala? Lehko na cvičišti. Těžko na bojišti. … No jo, nestačí jen snít a přemítat nad tím, co bychom kdybychom, ale člověk musí ty svý pěsti zatnout, nohy zapřít a zuby zakousnout, aby něčeho dosáhl, a hlavně nezapomínat na to, že kdysi cosi doopravdy chtěl a chtěl pro to něco udělat, a to jestli něco ve finále opravdu udělal, to už si probere se svým svědomím každý sám.
,,To jsou ale kecy…“

Štítky

války islám Írán komiksy

Autor a jeho další knihy

Marjane Satrapi

Marjane Satrapi
íránská, 1969

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Přečtených207x
v Právě čtených2x
v Knihotéce33x
v Doporučených21x
v Chystám se číst21x
v Chci si koupit8x