Adresát neznámý

Adresát neznámý https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46898/mid_adresat-neznamy-Aga-46898.png 5 290 90

Vynikající próza americké autorky na malé ploše líčí rafinovaný akt pomsty v případu člověka, jemuž nacismus vzal nejen sestru, ale i víru v přátelství.

Literatura světová Povídky Historické romány
Vydáno: , Academia

Address Unknown , 1938

Aleš.R
02.03.2024 5 z 5

Zdánlivě jen pár dopisů, ale vejdou se do nich dvě obrovské pravdy: zrůdné ideologie ohnou hřbet téměř každému a pomsta je pokrm, který je nejlépe podávat za studena.

jaroiva
19.11.2023 5 z 5

Tenká kniha, silné vyznění.
"Jenom" nějaké dopisy...
A to je napsaná už v roce 1938! No síla 8-0

janina66
15.05.2023 4 z 5

Zvolila jsem rozhlasovou hru. Ač je kniha krátká, tak má hlubokou myšlenku. Manipulace němců v boji za čistotu rasy a tím boji i proti dřívějším přátelům.

Toledo
06.04.2023 4 z 5

Útlá knížka o pár stránkách, ale má v sobě mnoho.

milary
04.04.2023 5 z 5

To bylo... dechberoucí, co se o hnutích lidské mysli vešlo na ten minimální počet stránek. A na stránkách dopisů, zasílaných z předválečné Ameriky do Hitlerem uhranutého Německa a opačným směrem, se celé drama také odehrává. Žádná velká slova. Žádné akční scény. Je to ta úspornost, ze které mrazí.
Slyšela jsem audio v podání pánů Somra, Dvořáka a Hartla. Působivé. Výborné.

Bája89
19.12.2022 4 z 5

Odposlechnuto jako audiokniha v nepřekonatelném podání Ivana Trojana a Marka Ebena. Příběh byl úžasný a hned si mě zaháčkoval. Autorka dokázala na velmi malé ploše vystavět něco neuvěřitelného, plastického, lidského a silného. Adresát neznámý je dílo, které ve vás bude ještě dlouho rezonovat. A co víc? Tuhle knihu nutně potřebuju ve své knihovně.

Mudry
19.08.2022 5 z 5

Geniální knižní jednohubka !!!

Gibis
04.06.2022 5 z 5

Pár krátkých dopisů, útlá knížečka, kterou přečtete do hodiny, ale v hlavě ji budu mít ještě dlouho. Po přečtení je pro mě ještě trochu pochopitelnější, jak Hitler, jako velmi zdatný manipulátor a podmanivý řečník, dokázal zmanipulovat davy a obrátit přítele proti příteli. A to byl v podstatě teprve začátek, protože dílo bylo vydáno ještě před válkou.

barbora5058
20.03.2022 5 z 5

Dílo, které pár stránkami vystihuje hrozivou dobu jednoho vůdce. Tleskám. Povinná literatura.

Lenny112
16.03.2022 5 z 5

Napsané stručně, jasně výstižně. Moc povedené. Ke knížce se určitě ještě po čase vrátím

Adigiotto
03.03.2022 3 z 5

Priveľa "vynechaných scén".

ema99
04.01.2022 5 z 5

malý formát, velký obsah. tuhle knížečku by si měl přečíst každý. ani jedno slovo navíc. silná, výjimečná, nadčasová. povinnost

PetraBery
31.12.2021 5 z 5

Kniha malá počtem stránek, ale velká silou myšlenky a rozsahem. Martin a Max, přátelé a obchodní partneři. Po návratu Martina s rodinou zpět do Německa si s Maxem vyměňují dopisy, ze kterých je zřejmá změna postoje k životu i Židům obecně. Pointa na závěr je jen smutnou tečkou.

Kaduri
22.12.2021 4 z 5

Novela písaná formou korešpondencie. Útla knižka v sebe skrýva silný príbeh.
Len je škoda, že autorka text viac nerozvinula. Takto sa prerod Martina z demokratického liberála v nadšeného nacistu - za tak krátku dobu - zdá málo uveriteľný.
Môžeme ju vnímať skôr ako podobenstvo hrôz a zmeny zmýšľania nemeckého národa po nástupe Hitlera k moci.
Smutné čítanie, ale tá pointa bola geniálna.

Jack93
21.11.2021 5 z 5

Někdy ani několikasetstránkové knihy nedokážou vyjádřit to, co se Kressmann Taylor povedlo na necelých 60 stránkách a navíc před začátkem druhé světové války. Na postupné proměně názorů a životního postoje Martina Schulze autorka ukazuje, jak Hitler a jeho strana zla získali na svou stranu sympatie většiny společnosti, tehdy stále traumatizované dopady první světové války a posléze i hospodářské krize. Adresát neznámý je bravurní dílo, v němž by si člověk při každém čtení našel něco nového. Silně uvažuji o tom, že zajdu i na divadelní interpretaci díla do Violy na Národní třídě, protože v podání pánů Jana Hartla a Jiřího Dvořáka by rovněž mohlo jít o mimořádný zážitek.

douchova11
23.10.2021 5 z 5

Malá knížečka, kterou slupnete za chvilku, ale dojem, který ve vás zanechá, je mnohonásobný. Po tom, co jsem si přečetla slova závěrem, dosud žasnu nad tím, jak dokázala autorka ještě před začátkem 2. světové války jasně rozpoznat nebezpečný vliv nacistické ideologie zvlášť na lidi žijící v zemi, která je pod nacistickou vládou. Připomíná mi to knihu Karla Čapka "Tichý hlas" - taky vřele doporučuju ke čtení.

kamibe
20.10.2021 5 z 5

Závažná kniha. Tenká a TAK naplněná! Jak jasnozřivě to autorka viděla! Určitě doporučím Ondrovi, aby si ji přečetl.

bosorka
15.10.2021 5 z 5

Krátké, ale velice silné. Jen pomocí dopisů mezi dvěma přáteli dokázala autorka vykreslit vztah měnící se zásahem zvenčí. Kdy předválečné napětí v Evropě zasáhlo až do USA. Silně a fatálně. Příběh měnící se společenské situace pomocí jednotlivých osudů. Působivé, zvlášť pak s přihlédnutím k době, kdy kníha vznikla. Někdy není potřeba mnoho slov a stran... 4 a půl. Posloucháno jako audio.

zdenaR
16.08.2021 5 z 5

Tenká knížka, ale svým obsahem velmi silná.
Příběh o přátelství zničeném nacistickou ideologií a následné pomstě, vše popsáno v několika dopisech.
Příběh o to možná silnější, že byl napsán již v roce 1938.
Velmi dobré je zpracování v podobě rozhlasové hry se skvělým Janem Hartlem.

triatlet
06.08.2021 5 z 5

Minimalistická povídka zachycuje dopad událostí v Německu ve 30. letech 20. století na partnerství, respektive přátelství.
Autorka přesvědčivě zachytila adoraci Vůdce.
Závěr je výborně vypoitovaný.

nacismus dopisy

Autorovy knížky