TomTomis TomTomis komentáře u knih

Idioti 21. století Idioti 21. století Vesna Evans - Tvrtković

Knize vyjadřuji podporu 100%--- krátká, čtivá, jazykově zdařilá. I když bych sem tam něco vytknout mohl, nechce se mi! Knížka mě svým malým rozsahem uspokojila a příběhem dojala.

31.03.2017 5 z 5

Stín se šíří Stín se šíří Robert Jordan (p)

Další díl této ságy mě jaksi poněkud zklamal. Možná je ale chyba jen na mé straně, neboť půl knihy jsem četl papírově a zbytek jako e-knihu, což se ukázalo jako skoro nesnesitelná záležitost. Od této chvíle nedám dopustit na papír.
Tento díl je velmi rozsáhlý a dějově docela nahuštěný. Opět rozbíhající se linie, které se zase spojí, aby část věcí vysvětlily... Nyní si od této série dám delší klid. Ale jednou se vrátím...

29.03.2017 3 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Nemohu říci, že by mě kniha nakonec nebavila, ale mohla být o třetinu kratší. Některé pasáže jsem si říkal, že čpí svou zbytečností. Popisy míst, které s dějem nakonec vůbec nijak nesouvisí, neustálé odkazy na to, jak je Strikova noha na tom špatně. Záměr byl asi dobrý. Jen si říkám, proč vrah spáchal vraždu tak bizarním způsobem- zbytečné, překombinované.
Trochu se bojím číst třetí a ještě silnější pokračování:), ale ještě to časem risknu.

22.03.2017 3 z 5

Knihy Jakubovy Knihy Jakubovy Olga Tokarczuk

Nádherný pokus zachytit mnohovrstevnatý život Jakuba Franka. Autorka citlivě zachází s údaji, zkušenostmi sesbíranými v různých archivech. Ocitáme se na různých místech, která stojí za to si najít na mapách, a bloudit s postavami světem- Tureckem, Ukrajinou, Polskem...
Autorce se podařilo vytvořit zajímavý mohutný text plný ilustrací, dopisů, záznamů, kterými nahlížíme do myšlenkového světa lidí, jež hledají smysl svého žití, víru a naději.
Nenechte se odradit množstvím postav a dejte knížce šanci.

13.03.2017 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

I když je to odklon od žánru typického pro Kinga, stejně z toho styl autora jde poznat. Kniha má spád a napětí! Těším se na další ze série.

19.02.2017 4 z 5

Zavřená truhla Zavřená truhla Sophie Hannah

Kniha se mi líbila jako oddechovka. Svižné dialogy, rychlost děje. Nic složitého. Přitom se docela podařilo, aby na nás dýchla atmosféra knih od Agathy. Místy jsem se i docela zasmál, pobavil. Pokud vyjde další kniha napodobující Agathu, zřejmě neodolám. Musím však říci, že jsem dostal nějak chuť si některou z knih od Christie zopakovat a mít poněkud lepší srovnání:) Přece jen je to už dávno, co jsem četl pravou Agathu.

15.02.2017 3 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Musím říci, že jsem knihu začal číst a neměl žádná očekávání. I dáky tomu mě docela překvapila. Plynula svižně, rychle. Zápletka ušla. Pobavil mě autorův humor a představivost. Oddechovka.

13.02.2017 4 z 5

V první chvíli jsem nevěděl, co od knihy čekat. Postupně jsem se nechal příběhem pohltit, ale stále mi cosi na vyprávění vadilo. Kniha je zajisté poutavá, jen bohužel neposkytne uspokojivé odpovědi na vše, co autor nakousne. Snad to má sloužit coby prostor pro lidskou fantazii. I tak zajímavé nahlédnutí do severské literatury!

05.02.2017 4 z 5

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Ke knížce se už nikdy nevrátím, i tak mi ukázala svět lidí, který vnímají sebe i okolí jinak, než to má většina z nás. Přečteno za chvíli... Napsání asi trvalo nepoměrně déle.

26.01.2017 4 z 5

Fahrenheitova dvojčata Fahrenheitova dvojčata Michel Faber

Kniha povídek se mi líbila víc než Někdy prostě prší. Každá povídka má něco do sebe. Autor prochází mnoha žánry a zaměřením svým povídek. U některých se člověk zasměje, z jiných zcela mrazí. Doporučuji!!

09.01.2017 5 z 5

Drak Znovuzrozený Drak Znovuzrozený Robert Jordan (p)

Oj, další příběh skupiny dobrodruhů za mnou. Chvílemi se mi zdá, že čtu pohádku. Oproti sérii Píseň ledu a ohně, kde umírá hodně postav, tady hlavní hrdinové prochází světem takřka bez úhony.
Má to své kouzlo.

03.01.2017 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Hm, neurazí, neoslní. Četl jsem jen v dopravních prostředcích na čtečce. Ženské hrdinky mi byly neuvěřitelně protivné. Nesympatické. Děj plynul rychle, zápletka ušla, ale díky komornosti příběhu se dal výsledek tušit. Všechny postavy příběhu mi přišly patologicky vyšinuté. Různou měrou.

26.12.2016 3 z 5

Ostrov v bodě Nemo Ostrov v bodě Nemo Jean-Marie Blas de Roblès

Uf. Měl jsem pocit, že autor na něčem jede. Létající žirafy, nosorožci- výbuchem zřejmě odkudsi vystřelení... Příliš náhod, efektního střídání akčních scén. Četlo se dobře, jen se člověk musel oprostit od toho, že se jedná o nereálný děj. Samozřejmě se v knize dá objevit i ledacos chytrého- poukazujícího na nešvary dnešní doby atd.

26.12.2016 3 z 5

Chceme to, co máte vy Chceme to, co máte vy John Lanchester

Nádherný příběh! Pestrý, kritický a četlo se to samo!

22.12.2016 5 z 5

Velké hledání Velké hledání Robert Jordan (p)

Další díl přečten. Vše se pomalu a pěkně rozvíjí. Sice z toho dýchne vůně starší fantasy literatury tolkienovského typu, ale nikoho, kdo rád sní, to nemůže urazit!

12.12.2016

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Počínaje touto knihou se začal můj obdiv k propracovanému a velmi fascinujícímu světu Malazu. Za mě nej série fantasy!

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Film, pak autor předlohy. Musím říci, že tento autor mě nepřestává udivovat. Každá z jeho knih je něčím netradiční. Ale stejně tuhle mám v hlavě asi zafixovanou nejvíce. Možná to souvisí i s mým obdivem k V. Woolf.

10.12.2016

Expres Tokio – Montana Expres Tokio – Montana Richard Brautigan

Geniální povídky, některé opravdu mikro. K této knize se vracím velmi často, i když v ní už jen zalistuji a přečtu si některou z jeho mini povídek, postřehů ze života.

Já se vrátím Já se vrátím Adriaan Van Dis

Kniha má kouzlo. Mít ale takový vztah matka -syn- asi bych spokojený nebyl. Ale kniha není o mně. Stojí za přečtení, i když některé pasáže by mohli být nepatrně jasnější.

10.12.2016 4 z 5

Změna osvětlení Změna osvětlení Julio Cortázar

Tyto povídky jsem sice četl velmi dávno, ale občas ke knize zabrousím. Jeho Zvětšenina nemá chybu. I některé další povídky. Jeho krátké texty jsou úžasné...