Tída Tída komentáře u knih

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Jdu proti proudu oslavných komentářů, mně se kniha nelíbila. Prostě jsem nevěřila ději, viz hladovějící lidé, rozsáhlá perzekuce, absence léků atd. Jsem starší generace, vím, že v Rumunsku to bylo náročné, ale takhle to tam snad nevypadalo. Konec rumunské diktatury byl opravdu brutální, díkybohu, že u nás proběhla revoluce sametová. Trochu mě zaráží, že to, co autorka napsala, většina komentujících bere za fakta. Mně to celé připadalo, že je to psáno pro Američany, potažmo pro západní Evropu, aby si mohli libovat, jak to v tom komunismu bylo hrozné, a oni se mají dobře.

11.01.2024 1 z 5

Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu Maryse Condé

Vyslechnuto jako čtení na pokračování na ČRo. Připadá mi, jako bych díky této knize trochu lépe pochopila pohled černochů na bělochy, a za to děkuji. Autorka je sama černé pleti, takže si myslím, že to napsala tak, jak to černoši asi dodnes vnímají. Měla jsem dojem, že nešlo ani tak o čarodějnické procesy, jako o to, ukázat soužití bílých a černých. Rozhodně stojí za přečtení/poslechnutí.

09.01.2024 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Na rozdíl od knih, kde se autorka snaží napodobovat severské detektivky, se mi tahle líbila moc. Dobře popsané "přátelství" tří žen, vykreslené vztahy, uvěřitelný motiv, postav tak akorát, okořeněno netradičním prostředím nekonečného seriálu. Zasloužené 4*

09.01.2024 4 z 5

Transfer Transfer Bianca Bellová

Nádhera! Každé slovo má své místo a je přesně tam, kde má být. Opravdu jsem se do příběhů vžila a cítila tu atmosféru. A závěr už byl skvělou třešničkou na dortu.

30.12.2023 5 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Čtivé, uvěřitelné a mělo to spád. Úplně jsem se přenesla do městečka, kde se všichni znají, mládež se nudí a tak trochu neví, co si se sebou počít, a pak tu maloměstskou idylku rozvíří zločin... A za to propojení s mládím hlavního hrdiny klobouk dolů. Jdu se podívat po dalších knihách tohoto autora.

21.12.2023 5 z 5

Poslední na řadě Poslední na řadě Helen Fields

Celé mi to připadalo takové rozplizlé a ne moc uvěřitelné a ani hlavní hrdinka mi do oka nepadla. Škoda nevyužitého potenciálu s menším ostrovem, kam by se dala umístit skvělá detektivka. Doufám, že se autorka vrátí k sérii "Dokonalých".

14.12.2023 3 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Autor není vypsaný a je to znát. Postavy podobných jmen (takže se pletou), zmatečně vykreslené osudy i pohnutky, snaha o rádoby psychologickou studii malého společenství. Navíc chabá čeština, často se opakující výrazy, slova. Těšila jsem se na nového zajímavého autora, který má rád Hrabala a Fukse, a dostala jsem rozplizlou podřadnou detektivku.

04.12.2023 1 z 5

Po dlouhé době kniha, která se mi opravdu líbila. Hlavní hrdinka sice nebyla nejsympatičtější osoba na světě, ale to od románu nechci, ani nepotřebuji. Při čtení jsem si uměla krásně představit, jak hotel vypadá, jak jsou postavy oblečené, jakou krajinou se pohybují - opravdu velmi dobře napsané. A třešnička na dortu = nádherná čeština, jaká se u dnešních autorů už málokdy vidí. Díky!

04.12.2023 5 z 5

Poslouchej, jak šeptám Poslouchej, jak šeptám Mons Kallentoft

Vzhledem k tomu, že autora mám ráda, rovnou jsem si pořídila oba díly nové série. Velká chyba! První díl se číst nedal, velké špatné, a druhý je na tom úplně stejně. Doufám, že Kallentoft nebude v téhle sérii pokračovat. A všem případným zájemcům dobře radím - pokud to chcete zkusit, půjčte si to v knihovně, ať nelitujete vyhozených peněz jako já.

08.11.2023 odpad!

Dívej se, jak padám Dívej se, jak padám Mons Kallentoft

Proboha proč??? V sérii s Malin se hodně líbily první díly (pak to taky začalo jít z kopce), ale tohle byl naprostý propadák. Divně napsané, přeskakování v ději, rádoby pokus o filozofování, no, celkově fakt průšvih. Tohle se vážně číst nedá, odkládám.

08.11.2023 odpad!

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Typická YA kniha, dostala se ke mně na doporučení, ale pro mou věkovou kategorii už to není, a proto nehodnotím. Nedočetla jsem, a hrozně mě rozčiloval font používaný u dopisů na začátku kapitol...

08.11.2023

Čistý, skromný život Čistý, skromný život Viktor Špaček

Wow, tohle bylo neuvěřitelné! Skvělé povídky, měla jsem pocit, že autor snad musel u jednotlivých aktérů tajně bydlet a odposlouchávat. Úmyslně jsem četla jen jednu povídku denně, abych ji stihla zpracovat a vyčistit si hlavu před další. Není to zrovna přehlídka optimismu, ale reálného života a toho si cením. Klobouk dolů!

24.10.2023 5 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Opět zajímavý příběh a pohled na poměrně neznámou část novodobých dějin. Hlavní hrdinka mi byla nesympatická snad od začátku, a vím, že to bude znít divně, ale pro mě prostě byla moc "ruská". Tentokrát jsem si vlastně v celé knize nenašla nikoho, komu bych fandila, a možná to ani nebyl autorčin záměr, nevím.

20.10.2023 4 z 5

Bez viny Bez viny Charlotte Link

(SPOILER) Připadalo mi to poněkud překombinované a na můj vkus tam bylo až moc náhodných setkání - např. Kate a Xenie ve vlaku. Měla jsem i problém uvěřit tomu, že by se v závěru knihy Alice takhle zachovala. Četlo se to dobře, postavy policistů jsou vykreslené zajímavě, ale za tu neuvěřitelnost jen 3*

10.10.2023 3 z 5

Ušlechtilá stezka Ušlechtilá stezka Peter May

Zajímavý pohled na, pro mě poměrně neznámou, část novodobých asijských dějin. Budu si muset dohledat víc informací o Rudých Kmerech a zjistit, jak to je v Kambodži teď. Připadá mi až neuvěřitelné, že kniha byla napsána před 30 lety, zdála se mi tak současná. Hrůzy válek a uprchlíků se bohužel opakují pořád dokola. Zajímalo by mě, jestli jsou osmnáctileté holky vážně tak naivní jako Lisa.

27.09.2023 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Poutavý vhled do občanské války v Řecku, zajímavé osudy hlavních postav u nás, dobře napsané. Po delší době kniha, která stojí za zapamatování, díky.

21.09.2023 5 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Bydlení v Kruhu bych tedy nechtěla ani zadarmo, ale jinak postav tak akorát, zajímavě propletené, jen ten konec se mi zdál trochu přehnaný...

21.09.2023 4 z 5

Noční návštěvník Noční návštěvník Jeffery Deaver

Mám pocit, že autor vykrádá sám sebe a píše už jen pro prachy. Jeho první počiny byly dobré, tohle už je fakt zbytečně natahovaná mizérie. Nedočteno, odkládám, to se fakt nedá.

01.09.2023 1 z 5

Hvězdy nad námi – Vzpomínky dítěte, které přežilo osvětimské peklo Hvězdy nad námi – Vzpomínky dítěte, které přežilo osvětimské peklo Eva Slonim

První literárně zpracované vzpomínky o holocaustu, které jsem četla. Bohužel se nepřipojím k oslavným komentářům a to kvůli špatnému zpracování knihy, např. autorka se narodila roku 1931, její matka v roce 1929??? Taková bota hned na úvod??? Nebo - musí si sundat sukni a v následujícím odstavci jí někdo pod tu sukni sáhne, a v podobném duchu bych mohla pokračovat dál, o gramatických chybách raději nemluvím. Vím, že vzpomínky jsou ošidné, ale tomuhle příběhu jsem prostě neuvěřila (mám nastudovanou odbornou literaturu).

01.09.2023 2 z 5

Tichá odplata Tichá odplata Hania Allen

Nic jsem neočekávala, a dostalo se mi příjemného překvapení. Logicky vystavěná zápletka, přehledný počet postav, pohled do života polské menšiny ve Velké Británii v době hlasování o brexitu. Jen by mě zajímalo, jestli Poláci vážně pijí tolik jako v knize. Autorka si závěrem chytře udělala oslí můstek k druhému dílu, který si ráda přečtu, až vyjde.

25.08.2023 4 z 5