Tída Tída komentáře u knih

Když ti život dává kapky Když ti život dává kapky Lauren Weisberger

Správná prázdninová oddechovka, nic víc, nic míň. První knížka od autorky a v rámci žánru milé překvapení. Bavily mě vlastně všechny tři hrdinky, nejvíc asi Miriam, která se tak hezky "plácala" v zapojení se do života na předměstí.

24.08.2023 4 z 5

Vyšinutí Vyšinutí Michael Katz Krefeld

Poměrně milé překvapení, četlo se to dobře, jen kdyby hlavní vyšetřovatel zase nebyl alkoholik - tohle klišé severských detektivek mě už vážně nebaví.

24.08.2023 3 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Skutky popsané v knize se bohužel skutečně děly a obávám se, že většina viníků (možná i všichni) žila spokojeně až do smrti. Hodně na mě zapůsobilo i líčení osamělosti Muže s dírou v srdci a vlastně i samoty a neutěšenosti stáří v domově důchodců.

09.08.2023 5 z 5

Temný stín noci Temný stín noci Tess Gerritsen

Ze začátku jsem měla dojem, že to bude fajn detektivka, ale pak se děj začal táhnout a bylo to pořád tak nějak dokola a o ničem a hodně předvídatelné. Navíc mi nesedla erotická linka s duchem. První knížka od autorky a nevím, nevím, jestli jí dám ještě šanci.

05.08.2023 2 z 5

Hrdinové Hrdinové Danielle Steel

(SPOILER) Po přečtení úvodního slova jsem se lekla, jaká to bude blbost, ale úplný odpad to nebyl. Na mě příliš "americké", protože všechno dobře dopadne, všichni se mají rádi a vše se v dobré obrátí a hlavní padouch je tak předvídatelný, až to bolí. Na čtení na pláži to stačí, ale na víc nic.

29.07.2023 2 z 5

(Ne)skrývaná pravda (Ne)skrývaná pravda Lindsay Cameron

Já vlastně nevím, jestli bych hlavní hrdinku označila za stalkerku/psychopatku. Mně připadala jako osamělá mladá žena, která svůj život úplně nezvládá, vysní si jiný a rozhodne se, že ho získá. Není to žádná velká literatura, ale mě to hodně bavilo, jako odpočinková kniha naprosto splnilo svůj účel. Četlo se to dobře a přiznávám, že konec mě hodně překvapil... zasloužené 4*.

29.07.2023 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Četla jsem na doporučení, údajně nejlepší kniha od Nesbøa a pro mě zklamání. Vztah HH a Ráchel se dal dobře pochopit i bez znalosti předchozích dílů. Ale strhující tempo, napětí, strach ze sněhuláka - tak toho se mi opravdu nedostalo. Hlavního padoucha jsem odhalila velmi brzo a celé se mi to zdálo psané na efekt, plné klišé, předvídatelné. Četlo se to dobře, to ano, a za to dávám zasloužené 3 *.

21.07.2023 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Humor, který pohladí po duši, vyvolá úsměv na tváři a zlepší den. Už jsem četla několikrát, teď vyslechla na ČRo a zase se k Saturninovi někdy ráda vrátím. To je láska na celý život, díky, pane Jirotko :-)

17.07.2023 5 z 5

Bretaňská idyla Bretaňská idyla Jean-Luc Bannalec (p)

Já se budu muset vydat do Bretaně. Skvěle vylíčené reálie včetně místních dobrot, pohodový komisař se svou partou, výborné hlášky Nowellové a k tomu tedy pár vražd, ale ty pro mě snad asi nejsou v tomto případě ani podstatné. Tohle čtení je na léto jako stvořené

16.07.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Půjdu asi trochu proti všem, ale mě nejvíc zaujala postava babičky. Ze svého selhání viní dceru i vnučku, a proto se k nim chová tak nepříjemně, ale pod tou drsnou slupkou je žena, která se trápí tím, že dovolila, aby se dělo, co se dělo (možná proto, aby sama měla klid???). Kniha mi doma ležela několik měsíců, čekala jsem, dokud neunikne mediální bouře vyvolaná ToyBox, chtěla jsem si udělat vlastní názor. Četla jsem i příběh ToyBox a dávám za pravdu paní Mornštajnové. Les v domě je o rodinných vztazích, o tom, jak je mlčení a lži dokážou narušit a zničit a ne primárně o zneužívaní dětí. Měla jsem trochu strach, jestli kniha dostojí mým očekáváním a dávám pět z pěti.

16.07.2023 5 z 5

Návrat do Valbone Návrat do Valbone Josef Habas Urban (p)

Šroubovaný jazyk, divná větná spojení - nevím, jestli příběh má být román, fikce, nebo zpracování faktů. Snažila jsem se začíst, ale vážně to nešlo. Pár hvězdiček za připomenutí smutného osudu tří studentů.

15.07.2023 1 z 5

Knihkupec v Kábulu Knihkupec v Kábulu Åsne Seierstad

Posloucháno jako radiokniha, což vyžadovalo větší soustředění, než kdybych to četla, protože jsem si musela pamatovat jména a nemohla jsem listovat zpět. Náhled do života afghánské rodiny, tamních zvyklostí, každodenního života - velmi dobře napsáno. Je zajímavé dozvědět se tolik podrobností o životě jinde, každá kultura je jiná a je dobré poznat ty nám tolik vzdálené - já si z toho beru to, že bych tam žít nechtěla.

15.07.2023 5 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Hans Rosenfeldt (p)

Nechápu, proč mi tahle série až dosud unikala. Náhodou jsem si tuhle knihu půjčila v knihovně a páni, to byla jízda. Výborně napsané, bez hluchých míst, všechno dávalo smysl, uvěřitelná zápletka... paráda. Už se těším, až to začnu číst od prvního dílu.

15.07.2023 5 z 5

Vina otců Vina otců Åsa Larsson

Sérii s Rebeckou mám ráda a opravdu jsem se další díl těšila. Bohužel za mě zklamání, děj se táhl, zápletka nic moc, poprvé se mi u této autorky stalo, že jsem přeskakovala celé odstavce.

21.05.2023 3 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Těžké téma, ale velmi citlivě uchopené, a toho si cením. Svět není černobílý a alegorie zahrady byla velmi dobře zvolená, díky.

09.05.2023 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Slabší rozjezd, ale postupně se všechny linky knihy začaly propojovat, děj nabral spád a konec byl velkým překvapením. Zasloužené 4*

09.05.2023 4 z 5

Ve špatné společnosti Ve špatné společnosti Viveca Sten

Další dobrý díl série ze Sandhammu. Téma domácího násilí kombinovaného s osudy Bosňanů ve války v bývalé Jugoslávii je dobře zpracované a naprosto uvěřitelné. Jako všechny knihy od autorky je to čtivé, děj postupně ke strhujícímu závěru.

30.03.2023 4 z 5

Lhář Lhář Mikel Santiago

Ráda jsem se nakoukla do Baskicka, mně dosud neznámého. Chvílemi jsem se trochu ztrácela, ale nakonec se všechny nitky pospojovaly a celý příběh dostal hlavu a patu. Zaujalo mě, že ženská příjmení se nepřechylovala, s tím jsem se v beletrii setkala snad poprvé a ne úplně mi to sedělo.

20.03.2023 3 z 5

Bílý pramen Bílý pramen Klára Teršová

Zajímavý pohled hlavní hrdinky, Němky, na život v Sudetech. Dobře vykreslené vztahy na vsi, každodenní život, strasti i radosti. Je dobře, že se najde kniha, kde se nepíše jen od odsunu a válce, tady se dozvíme, jak Němci žili před válkou, což asi většina z nás neví, když nepocházíme z té oblasti. Pár věcí by šlo dotáhnout, ale zasloužené 4*

12.03.2023 4 z 5

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Nepřipojím se k oslavným komentářům. Na základě zdejších recenzí a názorů jsem se těšila na skvělý jazyk, zajímavý příběh, magický realismus. Skvělého jazyka se mi dostalo, magický realismus byl na mě až moc magický a příběh mi vůbec nesedl. Opakovaně jsem se zkoušela začíst, zkusila jsem číst i uprostřed, jestli to nebude lepší, ale nebylo. Jedna z mála knih, které jsem nedočetla. Pro tuhle knihu zřejmě nejsem správná cílovka, a proto nehodnotím.

09.03.2023