Terka_v25 Terka_v25 komentáře u knih

V podezření V podezření Michael Robotham

Před několika měsíci jsem přečetla poslední knihu ze série Řekni lituji, teď se pro změnu vracím na začátek. Kniha V podezření byla super, velmi dobře se mi četla, nechybělo napětí, vcelku logická zápletka a zajímavé rozuzlení případu. Určitě si přečtu i další díly ze série.

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Kniha je zajímavá námětem, poměrně dobře se čte (až na začátek, který se na můj vkus odvíjel pomaleji). Myslím si, že každý si v knize najde nějakou nosnou myšlenku nebo pocit. Nejvíce se mi líbil příběh "Josefa", a jako nejsilnější část knihy bych označila vyprávění Minky. Minka si zažila mnoho utrpení, jak v ghettu, tak Osvětimi. Nechtěla bych být na jejím místě. Postupně ztrácet členy rodiny, přežívat ze dne na den v neustálé nejistotě a strachu, ale i přesto živit naději, že ta hrůza jednou skončí. Naopak mě příliš neoslovil příběh o upírovi, i když chápu, že pro Minku měl význam. Úplně věrohodně na mě také nepůsobila romantická linka okolo Sage, hlavně ke konci knihy. Ale celkově jde o silný barvitý příběh, který stojí za přečtení.

04.11.2020 3 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Velmi povedená kniha, která se sice věnuje nelehkému tématu, ale citlivě a lidsky. Autorka využívá kratších vět, takže je vše srozumitelné a bez zbytečných odboček. Knížka je taková útlá jednohubka. Určitě ale nabízí věci k zamyšlení - za co je člověk doopravdy vděčný, nevyhnutelnost stárnutí, pomoc a podpora potřebným, důležitost slov apod.
"Stárnout znamená ztrácet."

16.08.2021 5 z 5

1984: grafický román 1984: grafický román George Orwell (p)

Grafické zpracování slavného románu je povedené a dává mu nový rozměr. Zpočátku mi provedení přišlo příliš temné - černo-bílá kresba (příležitostně červená), ale musím uznat, že se to k tomu příběhu hodí a perfektně ho dokresluje. Místy mě množství textu odvádělo od samotné kresby. Řekla bych, že toto zpracování dobře vystihuje myšlenky a poselství 1984, takže pro ty, co si třeba netroufají na román v klasické podobě, nebo si chtějí oživit již předchozí čtení, je to dobrá volba.

29.10.2021

Kouzelný náramek Kouzelný náramek Viola Shipman

Příběh tří generací, pomocí náramku a přívěsků si předávají vyprávění o jejich rodině. Milé vyprávění o tom, co činí člověka šťastným, co je v životě skutečně důležité, a že nemáme zapomínat na své sny. Taky mě překvapilo, že knihu napsal muž, ale důvod pseudonymu moc hezky vysvětluje v poděkování.

07.06.2021 4 z 5

Made in Čína Made in Čína Paul Midler

Tak toto je ten čínský zázrak. Rozhodně zajímavá kniha, byť je znát, že ji nenapsal žádný spisovatel. Ale zase jsou to pozoruhodné informace od člověka, co zná realitu. Čínská mentalita a jejich pohled na obchodování jsou vskutku pozoruhodné záležitosti. I když nevím, co mě dostalo víc, jestli praktiky výrobců, (ne)kvalita výrobků, podmínky na pracovišti, lajdácké (ne)vedení účetnictví a nebo zajímavé propočty konečných cen, když ceny surovin "jít na horu". A našlo by se toho víc...

Deset tisíc životů Deset tisíc životů Ko Un

Zaujalo mě, že je to kniha od korejského autora, takže jsem se ji rozhodla přečíst. Kniha začíná krátkým představením autora a pak následují jednotlivé básně. V básních se odráží kulturní, sociální a historické motivy. Lepší srozumitelnosti napomáhají poznámky a vysvětlivky na konci knihy. Některé básně jsou tedy dost syrové, ale on samotný život na korejském poloostrově není jednoduchý.

Diktátorské boty Diktátorské boty Josef Čapek

Další dílo p. Čapka, které varuje před nástupem diktátorů. Jde opět o kresby, které jsou srozumitelné a výstižné. A jak už to bývá poslední kresba knihy dokonale vystihuje realitu, tedy že se příběh bude opakovat. Co více zaujalo moji pozornost:
"Zrodily se – jako mnoho jiných věcí – z chaosu. Nebo jsou vrchností danou z vůle národa i boží? Ať tak či onak – jsou nejvýsostnějším výrazem rasových a duchových ideálů národa"
"Jeden diktátor – dva diktátoři – tři diktátoři"
"Čím větší číslo bot, o tolik méně občana"

12.03.2021 5 z 5

Moderní doba Moderní doba Josef Čapek

Kniha obsahuje několik kreseb, které odkazují na vnímání války z pohledu pana Čapka. Jelikož je většina kreseb datována do roku 1938, tak jde o zajímavé poselství. Ideální dílko k zamyšlení. Pro mě nejzajímavější kresby:
"Já abych neměl vždycky nějakou smůlu: vezmu si plynovou masku a ono pak nastane místo plynového útoku bombardování."
"Vzejde z toho mír – válka – anebo hanba?"

18.01.2021 5 z 5

Zmizelí Zmizelí Sibel Hodge

Na této knize mě nejvíce zaujala obálka, a to už při vydání. Záměr knihy, řekněme poselství autorky je taky dobré a poukazuje na palčivý problém, ale to zpracování celou snahu autorky poněkud sráží. Z mého pohledu je příběh takový obehraný, bez nápadu. Ani postavy nebyly nic moc, všemu nasadil korunu inspektor Thornton. U jeho chování jsem nenašla moc logiky.

14.09.2021 3 z 5

Pandemie Pandemie Franck Thilliez

Pandemie se mi líbila, a to hodně. Osobně mi nevadí, že kniha pojednává z velké části o rozšíření virů a mikrobů, právě to mi přijde zajímavé. Navíc kniha v originálu vyšla již v roce 2015, to jenom český překlad vychází v této nepříznivé době. Ale není to jen o pandemii, ale vyšetřují se i brutální úmrtí, takže kriminalisté mají plné ruce práce.
Styl psaní pana Thillieze byl pro mě velmi čtivý, bez hluchých míst. Nescházelo napětí, jen některé věci mi přišly podané trochu náhodně, aby se děj posunul dále a byl tam zvrat. Ale komplexně je příběh vystavěn dobře, takže jsem spokojená. Docela mě zaujalo i temné virtuální prostředí, ve kterém nejde nikoho vystopovat. Bude tohle v budoucnosti ráj zločinu? Možná už je - to je celkem děsivé.
Větší mínus knihy už naznačily předchozí komentáře. Je to x-tý díl ze série a odkazy na předešlé díly tam jsou, takže kdo rád čte série postupně, měl by začít prvním dílem. Já jsem sice začala až Pandemií, ale určitě zkusím i jiný díl. Možná se z konce vrátím na začátek :)

12.06.2021 5 z 5

Obrázky z Holandska Obrázky z Holandska Karel Čapek

Není to samozřejmě klasický cestopis, ale K. Čapek dokázal pěkně vystihnout své dojmy z návštěvy Holandska. Co vám budu říkat, hned bych se tam taky vydala :)

20.05.2021 4 z 5

Balada o žaláři v Readingu Balada o žaláři v Readingu Oscar Wilde

Mi se to líbilo. Bylo to ponuré, smutné a svým způsobem bolestivé. Ani jsem nevěděla, že O. Wilde psal poezii, ale šlo mu to velmi dobře.

26.04.2021

Čapci Čapci Marie Šulcová

Kniha je velmi povedená a musím říct, že mi rozšířila obzory. Sice znám Karla a Josefa, tak jak nám o nich řekli ve škole, ale to je asi tak všechno. Takže jsem ráda, že jsem se prostřednictvím tohoto díla mohla seznámit s celou rodinou Čapkových, ale i dalšími zajímavými osobnostmi tehdejší doby, a také prostředím - Úpicí a okolím, Hradcem či Prahou. Četbu mohu doporučit a určitě sáhnu po druhém dílu.

24.08.2021

Devatenáct dopisů Devatenáct dopisů Jodi Perry

Příběh Braxtona a Jemmy, která po nehodě ztratí paměť. Braxton jí píše dopisy o jejich minulosti a doufá, že se mu tak vrátí a vše bude jako dřív. Je tam dost romantických klišé, z tohoto důvodu to asi není čtení pro všechny, ale jako oddych. kniha to jde. Kniha má pěknou obálku.

04.06.2021 4 z 5

Dívka s perlou Dívka s perlou Tracy Chevalier

Dívka s perlou aneb jak mohl vzniknout slavný obraz. Byť jde o autorčinu smyšlenou verzi, tak postava malíře Vermeera je skutečná, a protože jsem ho předtím neznala, tak jsem se dozvěděla i něco nového. Na knize se mi líbil popis celé doby a života tehdejších obyvatel, tento pohled byl pěkně propracovaný a dýchal atmosférou dávných časů. S postavou Griet jsem si úplně nesedla, ale to je můj subjektivní názor.

03.08.2021 4 z 5

Medvěd Medvěd Anton Pavlovič Čechov

Velmi krátká hra, přečtena během pár minut. Příběh je jednoduchý, ale příjemně se to četlo, takže jsem spokojena. Lásku lze najít za všelijakých okolností.

12.03.2021 4 z 5

Les Les Jitka N. Srbová

Básnická sbírka je věnovaná lesu. Místu, které je tak krásné a podněcující k přemýšlení. Alespoň já to tak mám :)

02.03.2021 4 z 5

Lesní panna aneb Cesta do Ameriky Lesní panna aneb Cesta do Ameriky Josef Kajetán Tyl

Knihu jsem četla do Čtenářské výzvy. Docela příjemně jsem překvapená z toho, jak se to dobře četlo. Jak je u Tyla zvykem, příběh je orientovaný na vlastenectví, takže konec knihy ničím nepřekvapí. V příběhu vystupují i nadpřirozené postavy - lesní panny, které příběh ozvláštňují. Celkově je to příjemný a krátký příběh, ale do kolen z něj úplně nejdu.

27.11.2020 3 z 5

Nerovnováha a jiné povídky Nerovnováha a jiné povídky Jiří Weinberger

Kniha obsahuje krátké povídky. Náměty jsou různé, ale shrnula bych je pod běžné životní epizodky. Některé povídky se mi líbily, zejména ze začátku knihy, jiné už byly nudnější. Takže za mě spíš průměrné čtení.

27.11.2020 3 z 5