Terka_v25 Terka_v25 komentáře u knih

Dnes už klasika, která humorně líčí osudy politicky nespolehlivých osob v rámci PTP. Jedna ztřeštěná příhoda střídá další. V knize vystupuje mnoho postav, některé se jen mihnou a jiné se proplétají celým příběhem - jako je Kefalín, major Haluška či poručík Troník, který se na všechno dívá politicky. Zaujal mě i poručík Hamáček, podpantoflák Mazurek a Dušan Jasánek. Tuto dobu jsem nezažila, nicméně doufám, že se to nebude opakovat. V podání pana Švandrlíka je to fajn vyprávění, ale skutečnost byla horší. Ale tak hlavně, že se plnil a překračoval pracovní plán, nic jiného soudruhy nemohlo zajímat. Vyprávění doplňují zdařilé ilustrace pana Wintra-Neprakty.

23.02.2021 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Ranhojič je opravdu rozsáhlé dílo, ale takové historické romány bývají. Autorův styl psaní je příjemný, takže i když se toho třeba moc neděje, tak to nesvádí k tomu knihu odložit. Příběh vypráví o Robertovi, který svůj život zasvětí léčení lidí. Nicméně cesta k tomu, aby se stal opravdovým lékařem není vůbec jednoduchá. Nejvíce z celé knihy mě zaujaly jeho studia v Persii, a to jak se snažil přijít na kloub neznámým chorobám. Pro příznivce historických románů určitě doporučuji.

21.05.2021 5 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Máme tu malebné prostředí národního parku se spoustou tajemných jeskyních komplexů a důlních šachet, několik kosterních pozůstatků plus nové mrtvoly, vcelku zajímavou a sympatickou hlavní vyšetřovatelku, tým věrných pomocníků a záhadného pachatele. Zní to slibně, že?
Z mého pohledu to nebylo vůbec špatné. Četlo se mi to svižně a je tam několik pěkných dějových zvratů. Určitě mohu doporučit k přečtení. A docela by mě zajímalo do čeho byl zapleten Jake? Tak snad se to dozvím v dalším díle.

15.05.2021 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Kniha se, na příkladu práce černých hospodyň pro bílé paničky, snaží reflektovat téma rasismu v americké společnosti v 60. letech 20. století. Také bych řekla, že upozorňuje na postavení žen a jejich emancipace, protože kniha se soustředí především na ženy, muži jsou dost upozaděni. Kniha je psána jednoduchým stylem a jazykem, což odpovídá tomu, kdo jsou hlavní postavy příběhu. Kniha zobrazuje obyčejný život a běžnou práci hospodyň, a naproti tomu mnohdy povrchní a snobský život jejich zaměstnavatelek. Celkově tam bylo několik zajímavých myšlenek o tom, jak se k sobě jako lidé chováme a jak jsme ovlivněni názorem okolí. Na knize se mi nelíbila práce korektora textu, protože je tam spousta překlepů a stylistických nedostatků, tak snad příště to bude lepší.

14.12.2020 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Moje první kniha od pana Miniera a musím říct, že jsem vcelku spokojená. Kniha sama o sobě je poměrně rozsáhlá a příběh je docela košatý. Minier se snaží vystavět zápletku děje postupně, proto chvíli trvá něž se příběh skutečně rozeběhne. Z tohoto důvodu je to pro mě spíš četba na dlouhé zimní večery. Hl. vyšetřovatelem je M. Servaz, takový samorost, který má komplikovaný vztah s dcerou. Nemůžu říct, že bych si ho vyloženě zamilovala, ale nevadí mi. Osobně jsem celkem ráda, že se příliš neřeší jeho milostný život a děj se soustředí na vyšetřování. Samotné vyšetřování začíná nálezem mrtvoly koně na odlehlém místě. Nicméně další mrtvoly, tentokrát už lidské, záhy přibývají. Také je zde místo pro záhadný ústav, ve kterém je i vrah J. Hartmann, který také vstoupí do příběhu. Kniha je ponurá, přispívá k tomu jednak odlehlé místo děje, ale i zimní období. Místy je však děj trochu překombinovaný, i když v únosných mezích. Na to, že jde o prvotinu autora, je to slušně zvládnutý krimi příběh.

08.11.2020 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Vcelku čtivý a napínavý příběh, který se inspiruje klasickou detektivkou. K opravdu mrazivému thrilleru to má sice daleko, ale tak jako oddychová knížka to není špatné. Mně se motiv uzavřené skupiny líbí, protože na ní můžu sledovat charaktery jednotlivých aktérů. Jejich pocity strachu, podezírání a obav, kdo bude odstraněn příště. Bohužel rozuzlení příběhu mě moc neohromilo. Sice jsem byla překvapená, kdo to udělal, ale odhalení pachatele mohlo být víc propracované a ne tak uspěchané.

20.05.2021 4 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Ne, vzpomínky na minulost nejsou mrtvé, alespoň je tomu tak v případě vyšetřovatelky Kim Stoneové, jenž musí vyřešit sérii úmrtí, která ji konfrontují s její nelehkou minulostí. Kdo ji nenávidí tolik, aby byl toho všeho schopen? Záludná otázka, adeptů je hned několik. Já jsem samozřejmě pachatele neodhalila :). Kim je taková svérázná, ale co se mi líbilo, tak zapojení celého týmu do vyšetřování, každý tam měl své místo. Celkově si myslím, že v rámci žánru jde o povedenou knihu.

06.05.2021 5 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Údolí mrtvých je pro mě lepší než první kniha Hon na mrtvého. Souhlasím, že se to četlo dobře, děj svižně ubíhal, nebyla tam hluchá místa. Příběh je poměrně zamotaný, nicméně soukromé očko D. Raker si s tím samozřejmě poradí a vyšinutého pachatele odhalí. Nejvíc na mě zapůsobil popis tajuplného lesa v Údolí mrtvých, tam bych sama být nechtěla.

01.12.2020 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

(SPOILER) Zajímavá krimi kniha, která se dobře čte, ale v záplavě knih z tohoto "soudku" příliš nevyniká. Je to takové oddechové čtení. Zápletka je dobrá, vraždy narůstají a policisté se snaží pachatele dopadnout. Detektiv Risk je spíš takový nemastný, neslaný, ale aspoň to není žádný podivín, i když ve vztahu k synovi o tom mám pochyby. Musím uznat, že v knize se objevují takové zvláštní (až hloupé) momenty. Například jednadvacátý spolužák, kterého si nikdo nepamatuje, shromáždění spolužáků ve vězení - dá se říct skoro jako na podnose nebo policista, který ani po přejetí autem nezapomíná Pomáhat a chránit. I přes tyto momenty to mělo spád a napětí, což celkový dojem z knihy dost vylepšuje.

04.11.2020 4 z 5

K této knize jsem se dostala skrze seriál, který je vcelku povedený. Samotná kniha se mi také líbila, byť pojednává o nepříliš příjemném období našich dějin. Příběh je vyprávěn z pohledu malé Věrky (později dospívající), jejíž dětský, pohádkový a naivní svět je konfrontován s přibývajícím napětím, strachem a zločiny v pohraničí a později v Protektorátu. Konec války znamenal vlnu radosti a naděje, že už bude lépe. Byl to ale i čas odplaty za všechna příkoří.
"Ditě drahy, ty tomu nerozumiš a já taky ne, ale my to teď budeme muset vydržet."

22.03.2021

Řekni lituji Řekni lituji Michael Robotham

Kniha se mi četla dobře - krátké věty, kapitoly a dialogy sdělující jen to podstatné. Celý příběh byl poměrně zašmodrchaný, velmi napínavý a se spoustou adeptů na pachatele. Ale který to vlastně je? No, netipovala jsem správně. To sympatický profesor O'Loughlin, který pomáhá opět ne příliš schopné policii s vyšetřováním, na rozdíl ode mě pachatele odhalí. Ještě, že ho tam měli. Škoda jen těch překlepů v knize.

28.01.2021 5 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Na knize si nejvíc cením toho, že ukazuje, že i když se nám v životě nedaří, postihují nás tragédie nebo jen nevíme, co od života chceme, tak pořád můžeme všechno změnit. Ale nejvíc musí chtít člověk sám. To je i případ Cheryl, která se rozhodla dát svému životu smysl a najít rovnováhu. Určitě měla velkou odvahu jenom tak přejít PCT, protože to vůbec nebylo snadné. Nejvíce se mi paradoxně asi líbily pasáže, když potkala další cestovatele, a to jak se vzájemně podporovali.

28.12.2020 4 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Quo vadis - knihu jsem si vybrala podle názvu, který mě lákal. Tento latinský výrok se pro mě stal velmi oblíbeným a ráda se nad ním zamýšlím. Zpět ke knize, která pojednává o vládě císaře Nera, raném rozvoji křesťanství, arbitrovi vkusu Petroniovi, ale i o lásce, naději, pronásledování, bezpráví a zhýralosti. Život v tehdejším Římě byl jasný, pokud byl člověk na vrcholu, žil si dobře, zejména oproti ostatním prostým lidem, kteří byli jen dav, se kterým se vhodně manipuluje. V mocenském boji tehdejších elit, který je plný intrik se ale jen těžko někdo udrží napořád, což pozná i Petronius. Křesťané jsou v této knize pravými mučedníky (pro Nera obětními beránky), kteří jsou zcela oddáni víře a pro své přesvědčení obětují vše. Knihu doporučuji k přečtení a zamyšlení.

30.11.2022 5 z 5

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

Čtyři vyšetřovatelé a čtyři potenciální pachatelé se sejdou u partie bridže. Později se objeví i mrtvola a nezbývá než vyřešit, kdo je vrahem. Samozřejmě by to nebyl Poirot, aby na konci nevyložil své "karty". Jako oddechový příběh je to fajn, čte se dobře, ale na ty nejlepší zápletky z pera A. Christie to úplně nemá.

11.11.2021 4 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Druhý díl série se mi líbil o něco víc než předchozí. Přišlo mi, že to má větší spád a napětí, i když je to opět taková bichle. Děj se odehrává v zdánlivě poklidném městečku, kde podobné brutální vraždy nepamatují. Major Servaz musí nakonec pátrat v minulosti, aby případ vyřešil. Bohužel se musí popasovat i se svými osobními démony a postupně až s paranoiou, že ho neustále jako stín pronásleduje uprchlý vrah Hirtman. No, budu pokračovat v sérii dál a snad si udrží podobnou úroveň.

02.03.2021 4 z 5

Podivuhodný příběh Benjamina Buttona je zajímavá kniha. Přesněji řečeno samotným námětem, kdy se hrdina narodí jako stařík a posléze mládne. Kniha je z mého pohledu sondou o vzájemných lidských vztazích. Což je znát ve vztahu Benjamina a jeho rodiny, ale i v tom, jak je vnímán okolní povrchní společností. Dominuje zde motiv neporozumění si, zejména v dětské a stařecké fázi Benjamina.
Kniha je velmi krátká, děj svižně ubíhá a místy byla i vtipná (například narození Benjamina), ale celkově se nemohu ubránit dojmu, že šlo téma lépe uchopit a rozvinout. Například jaké pocity z narození "staříka" Benjamina měla jeho matka, jak se měnil jeho vztah s manželkou apod.

16.11.2020 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Příběh z planety Arrakis nebo-li Duny se mi líbil. Pan Herbert vytvořil velmi zajímavý svět, nejen na této pouštní planetě, ale i v rámci celého impéria. Vykreslení souboje o moc mezi jednotlivými aktéry příběhu a politikaření mi přišlo uvěřitelné. Super byla i myšlenka proměnit Dunu na jinou "zelenou" planetu. Jenom těch náboženských úvah tam na mne bylo až příliš.

11.04.2021 4 z 5

Dům na úskalí Dům na úskalí Agatha Christie

Další přečtený případ s mým oblíbeným detektivem, který se tentokrát snaží přijít na kloub záhadě, kdo usiluje o život jedné mladé dívce. A. Christie opět v průběhu děje nabízí různé možnosti, kdo je tajemným pachatelem. Sečteno podtrženo taková klasika, byť už na začátku mi tam něco nehrálo, takže mě pachatel až tak nepřekvapil, spíš důvod proč se to celé stalo. Hastings potěšil.

17.04.2022 4 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Od Gillian Flynn jsem již přečetla Zmizelou, která mě nijak extrémně nenadchla, ale i přesto jsem se po letech k této autorce vrátila a do rukou se mi dostala Skvrna, která se mi po dočtení stala spíše odpudivým flekem. Knihu si pro sebe dělím na 3 části - podivný začátek, popisující "práci" hlavní hrdinky, střední část - jo, ta měla atmosféru a říkala jsem si, že by to třeba nemuselo být špatné, ale pak přišla na řadu poslední třetina. Tam se všechno naprosto otočilo, ale nemůžu říct, že by mě to potěšilo. Spíš naštvalo. Ne, Gillian asi nebude mou oblíbenou autorkou.

11.04.2022 3 z 5

Mravenci Mravenci Bernard Werber

Mravenci mě moc bavili. Nemají to ty malé všetečné potvůrky vůbec jednoduché. Jejich život v mraveništi je daný, každý má svoji roli. Je to zkrátka komplexní společenství. Navíc nebezpečí číhá skoro na každém kroku. Pozoruhodné je i mravenčí myšlení a schopnost řešit problémy. Díky Mravencům jsem si také mohla nostalgicky zavzpomínat na dětství s Ferdou Mravencem.
Mravenčí linie příběhu byla celkově super, horší už to bylo s tou lidskou a podivným sklepem - holt je to sci-fi. Ale i tak hodnotím knihu pozitivně a sáhnu po 2. dílu.

01.08.2021 5 z 5