Svilka Svilka komentáře u knih

Babička Babička Božena Němcová

Babička je vskutku knížka, která umí pohladit po duši. Neznám jinou knihu, kde by lidé měli tak blízko k přírodě, k Bohu a k sobě navzájem. Pro mě je Babička srdeční záležitostí ♥ (jak filmy, tak i kniha). K Babičce se ráda budu vracet, myslím si, že mě nikdy neomrzí.

14.10.2018 5 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Moje druhá kniha od Radky Třeštíkové. A opět zklamání. Další knihu od autorky si nejspíš už ani nepřečtu. Hlavní hrdinka (33) se chová jak náctileté děcko. Samá nevěra, alkohol jsou tady na denním pořádku, pak se diví, že je její život neustále v troskách. Nenáročného čtenáře kniha možná nadchne, ale já potřebuji od knihy něco navíc.

04.10.2018 2 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Humor pana Ebena je takové pohlazení po duši. Více takových knih do této doby. Velmi jsem se pobavila. Doporučuji!

16.12.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

S podobnou tématikou jsem četla už mnoho knih, ale tahle má rozhodně jeden z nejsilnějších příběhů, na který jen tak nezapomenu. Knížka je tak moc dobře čtivá, že jsem si ji šetřila a četla jsem úmyslně pomalu, dokonce některé pasáže jsem si musela přečíst víckrát za sebou. Doporučuji!

26.09.2017 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Tato autorka mě opět nezklamala. Výborná kniha, velmi dobře a rychle se mi četla, jen by mohla být o něco delší :-).

10.08.2019 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Nádherná povídka, která stručně a výstižně shrnuje, co je hlavní podstatou života. Musela jsem si ji přečíst dokonce dvakrát za sebou, to se mi snad ještě nikdy u žádné jiné povídky/knihy nestalo. Rozhodně doporučuji!

19.12.2017 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Román se mi velmi dobře a rychle četl. Líbil se mi autorčin zajímavý styl psaní a to, že příběh je líčen, jak ze strany oběti holocaustu, tak i ze strany bývalého příslušníka SS. Nejdojemnější část knihy pro mě bylo vyprávění babičky Minky, tady jsem doslova hltala každou větu. Stále jsem ale doufala v setkání v tváří tvář babičky Minky a Josefa, to se nakonec neuskutečnilo (to by mohlo být hodně zajímavé), nicméně konec byl pro mě i tak velmi překvapivý.

16.05.2019 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Pěkné pohádky plné moudrosti a ponaučení. Myslím si ale, že zaujmou spíše dospělého než dětského čtenáře. Pro mě byla nejkrásnější pohádka "Až opadá listí z dubu".

29.10.2017 4 z 5

Tak až takto splácenej příběh jsem nečekala. Hlavní zápletka je zde uvařená z vody, hlavní postavy se chovají nelogicky a celkově spousta věcí mi zde nedávala smysl. To neustálé vracení se do minulosti, kde jedna změna vždy ovlivnila osudy více lidí, je také dost nepromyšlené. Hvězdičku navíc dávám pouze za dobrou čtivost knížky, ale jde hodně poznat, že text nepsala sama Rowlingová.

15.10.2017 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

K R.U.R. jsem se dostala díky čtenářské výzvě a jsem za to ráda. Na povinnou četbu je to fajn čtení s jednoduchou češtinou. Kniha je jedním slovem nadčasová, Čapek zde poukazuje na nebezpečí přetechnizovaného světa, kde je skoro celé lidstvo vyhlazeno Roboty. Nakonec láska předčí technický pokrok.

07.10.2017 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Přestože detektivky nejsou šálkem mé kávy, tak tahle se mi vážně líbila. Asi nebyl moc dobrý nápad “Sněhuláka” číst na dobrou noc, protože na můj vkus některé scény byly hodně drastické. Také vrah byl lehce předvídatelný už od začátku, ale i tak děj neztrácel na napětí. Nicméně jednu hvězdičku odebírám za překombinovanou až přehnanou závěrečnou scénu.

18.12.2017 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Po přečetní “Hany” jsem si musela přečíst další knihu od této skvělé autorky. Kniha se četla velmi dobře, opět výborný styl psaní. Ale nedokázala jsem se ztotožnit s hlavní postavou/vypravěčkou Anežkou. Možná byla nejvíce sympatická veselá a přátelská Anna, ale nejvíce zajímavá postava pro mě byla Alžběta - na povrch tvrdá, bezcitná, cílevědomá a uvnitř naopak citlivá a srdečná žena, která by nikdy nezradila a neopustila svoje nejbližší. Kniha má i zajímavý děj, který by mohl mít trošku větší spád, proto dávám jen 4 hvězdičky.

16.11.2017 4 z 5

Malý kompas víry Malý kompas víry Max Kašparů (p)

Na této brožurce oceňuji její přehledné popsání všech svátostí a jednotlivých přikázání a to formou humoru s různým přirovnáním. Tato knížka rozhodně stojí za přečtení.

31.05.2019 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Díky čtenářské výzvě jsem se konečně k Máji dostala. Přestože je to klasika české literatury, tak mě nijak zvlášť neoslovila.

06.04.2018 3 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Začátek knihy byl docela napínavý a bavil mě, pak se to nějak zvrtlo. Všechny postavy mi byly nesympatické, jejich chování bylo nepřirozené (někdy až úchylné). Taky od vyšetřovatelů jsem očekávala větší úsilí a profesionálnější přístup k případu. Nejvíce mě ale iritovaly vulgární výrazy, myslím, že jich tam bylo víc než dost. Jinak kniha se mi četla velmi snadno a rychle. Je to taková nenáročná oddechovka.

09.03.2018 3 z 5

Job Job Joseph Roth

Velmi citlivě napsáný příběh, kde lásku k vlastním dětem nic nepředčí. A v případě postiženého dítěte je to pouto ještě silnější.

28.01.2018 5 z 5

Metody dramatické výchovy v MŠ Metody dramatické výchovy v MŠ Eva Svobodová

Pro začínající učitelku v mš se v knize najde spousta cenných rad a postřehů z praxe. Nicméně aplikovat některé zmíněné dramatické metody na děti v předškolním věku mi přijde v celku nereálné. Hledání různých řešení, psychologické rozebírání postav, následné filozofické diskuze u dětí v mš, kde tak zhruba polovina z nich neumí ani pořádně mluvit. Tohle si dokážu představit až u větších dětí na 1. stupni ZŠ v nějakém dramatickém kroužku.

09.11.2021 4 z 5

Cesta ven ze šíleného světa Cesta ven ze šíleného světa Jan Menděl

Některé myšlenky byly velmi zajímavé a inspirující, ale s některými jako správný křesťan nesouhlasím - především s těmi, které se týkaly reinkarnace a karmy. Kniha je spíše určena pro ty, co hledají jiné duchovní alternativy než je klasické křesťanství (nebo jiná náboženství).

24.05.2019 4 z 5

Chlapec s kamínky Chlapec s kamínky Sophie Loubière

Začátek knihy mě příliš nenadchl, působil na mě zmateně místy až nudně. Druhá část mě začala konečně více bavit. Nicméně hlavní hrdinka na mě působila dost nesympaticky, to že znala nemoc svého vnuka a nechtěla, aby dál trpěl léčbou, ji neomlouvá. Měla nést vinu za svoje činy.

12.05.2019 4 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Velmi dobře napsaná oddechovka s napínavým dějem a překvapivým koncem.

01.04.2018 5 z 5