Shindo Shindo komentáře u knih

Sokrates Sokrates Dan Millman

Pútavý príbeh, Milman vie ako písať a predávať knihy. Človek by aj povedal, že sa autor vezie na sláve a značke Pokojného bojovníka, čo je v podstate aj pravda, no Sokrates bol lepší prípad. Akurát z toho záveru som mal zmiešané pocity, prišiel mi trocha... WTF?

Teória konca Teória konca Mark Alpert

Slabší, fyzikálny odvar Da Vinciho kódu, ktorý mimochodom tiež za bohviečo nestál. Ako oddychovka pri ceste vlsakom však poteší, číta sa rýchlo.

Príťažlivosť Príťažlivosť Michal Kopecký

Aj napriek tomu čo tvrdí autor je to zasa jedna z kníh o balení a príťažlivosti, s takýmito akoby sa v poslednom čase roztrhlo vrece. Priemer, nedá človeku nič nové a autora navyše niektorí obviňujú z toho, že vykradol inú knihu. Knihy takéhoto štýlu sú fajn, pokým ich človek používa iba ako barličku. Aj tú však musí po "uzdravení" odhodiť a pokračovať po vlastných nohách, nie sa podla nej riadiť nonstop. Ono to prejde.

Každý okamžik je vesmír Každý okamžik je vesmír Dainin Katagiri

Náročná, treba si ju prečítať opakovane. Ani Dógenovo Shobogenzo, z ktorého Katagiri čerpá však nebolo žiaden čajíček. Kniha je však napísaná prístupnou formou a hoci nie je jednoduchá, dokáže obohatiť.

Satanská bible Satanská bible Howard Stanton Levey

Kniha, v ktorej sa mieša wannabe satanizmus a LaVeyovo gigantické ego a hoci ju niekto može považovať za skvost alebo niečo podobné, ja som ju radšej po pár stranách znechutene odložil. Blábol, nič viac.

Rozumiem ale tomu, že pre rebelujúcich puberťákov, ktorí majú potrebu sa vymedzovať proti systému, môžu byť úvahy tohto bývalého cirkusáka zjavením a (ne)svätým grálom.

04.12.2017 1 z 5

Fraternitas saturni: Oheň & led Fraternitas saturni: Oheň & led Stephen Edred Flowers

O FS sa toho mnoho nevie, u nás už asi dvojnásobne. Práve preto je fajn, že túto knihu preložili. Obsahuje dejiny FS, jeho predchodcov, rituály a hierarchiu. Otázkou je, do akej miery je aktuálna, kniha vraj čerpá hlavne z obdobia a dokumentov, kedy ešte bratstvo viedol Gregorius.

Brána k opravdovému zasvěcení Brána k opravdovému zasvěcení František Bardon

Nebudem patriť k tým, ktorí Bardona oslavujú, no nech som čítal ako som čítal, nedokázal som to dočítať, niečo mi na knihe proste nesedelo - a to som mal svojho času o okultizmus záujem. Niektoré rituály, ktoré autor uvádza mi navyše prišli naozaj zvláštne, miestami až absurdné.

04.12.2017 2 z 5

Klasická kniha o čaji Klasická kniha o čaji Jü Lu

Čajová klasika, hoci určená viac užšiemu kruhu, než širokej verejnosti, ako píše Artoo. Predovšetkým pre človeka s vážnym záujmom o čaj.

Rádce milovníka čaje Rádce milovníka čaje James Norwood Pratt

Neurazí, no ani neuchváti. Nemám rád populárne knihy o čaji, často ukazujú len zlomok čajového sveta, aj to miestami pokrivenou optikou. Táto kniha bola aj napriek tomu čtivá a človek sa niečo dozvedel.

Vše o čaji pro čajomily Vše o čaji pro čajomily Karel Valter

Kniha, ktorú som si ešte v staršom vydaní kúpil pred pár rokmi v dnes už neexistujúcom kníhkupectve a ktorá bola takým pomyselným začiatkom mojej čajovej cesty. Výborne spracovaná, vidno, že Karel už má čo - to odpité. Porovnanie jednotlivých čajov, kontakty na niektorých predajcov, hromada fotografií a fundované komentáre od človeka, ktorý čaj nielen pije ale ním aj žije.

Je ale vidieť, že od doby vydania knihy (rok 2000) sa niektoré veci zmenili. Napríklad Oxalis sa už dávno nedá považovať za kvalitného predajcu čajov (ak ním niekedy vôbec bol) a Darjeeling pod 200 Kč od jedného z najznámejších predajcov v ČR je dnes už len sen.

Čadó: japonská cesta čaje Čadó: japonská cesta čaje Sóšicu Sen XV

Krása. Bohatý obrazový materiál, množstvo textu, detailné vysvetlenie čajového obradu a okno do japonského myslenia a kultúry. Znova od človeka, ktorý vie o čom píše. Jednoznačne odporúčam.

Cesta čaje, mysl čaje Cesta čaje, mysl čaje Sóšicu Sen XV

Jedna z tých kníh, ktoré by si mal podľa mňa prečítať každý, kto sa chce o čaji a čajovej kultúre niečo dozvedieť. Kniha zaváži o to viac, že nejde o populárny blaf nejakého Jana z Hornej Dolnej ale knihu priamo z pera bývalej hlavy jednej z najvačších japonských čajových škol, teda človeka, ktorý zohráva minimálne v japonskej čajovej kultúre podstatnú rolu.

Čaj Čaj Viola von Wachendorf

Pekné obrázky, no to je asi tak všetko. Populárna kniha pre bežnú verejnosť, slabo spracovaná a s mnohými chýbajúcimi alebo nepresnými informáciami. Ak sa chcete dozvedieť niečo o čaji, siahnite radšej po inej knihe, toto je fakt len v krajnom prípade. Aj ja sám som ju musel po nejakom čase predať, nedala sa čítať.

04.12.2017 1 z 5

Křišťál a cesta světla. Sútry, tantry a dzogčhen Křišťál a cesta světla. Sútry, tantry a dzogčhen Čhögjal Namkhai Norbu

Dzogčhen som nejaký čas praktikoval a síce ma nejak výraznejšie neoslovil a skončil som pri zene, pár rinpočheho kníh mám vo svojej knižnici dodnes. Křištál je naozaj dobrým súhrnom učenia dzogčhenu napísaným tak, aby ho pochopil aj bežný priemerný človek. Len či sa okolo ChNN pomaličky nezačína tiež budovať kult osobnosti...

Podoben mraku život plyne... Podoben mraku život plyne... Šótecu

Smutné, nežné, pominuteľné... Kniha tenká počtom strán, no bohatá obsahom, ku ktorej sa človek rád vráti. Nie je to vaša typická poézia, no pohladí ubolenú dušu.

Dopisy bratru Patrikovi Dopisy bratru Patrikovi Otec Jeroným

Krásna kniha. Otec Jeroným tu formou listov vedie a vyučuje svojho zverenca, brata Patrika, v priebehu knihy vidno, ako sa vyvíja ich vzťah. Páčil sa mi miestami až otcovský a neskutočne ľudský prístup otca Jeronýma, kniha neostávala iba pri poučovaní. Hoci som s niektorými vecami nesúhlasil, kniha ako celok mi dala vela aj ako nekresťanovi.

Vody Siloe Vody Siloe Thomas Merton

Narozdiel od autobiografickej Sedmistupnovej hory je toto predovšetkým historická záležitosť, konkrétne trapistov, ku ktorým Merton patril. Títo chlapci vedú prísny mníšsky život, v minulosti bol dokonca ešte tvrdší, až sa miestami človek čudoval, ako si niekto mohol takýto život vybrať. Boli však aj úsmevné momenty.

04.12.2017 4 z 5

Na cestě do nebe: skrytý život kartuziánů Na cestě do nebe: skrytý život kartuziánů Robin Bruce Lockhart

Trvalo mi roky kým som túto knihu zohnal a len tak ju z rúk nepustím. Okrem toho, že je to jediná publikácia o kartuziánoch, ktorú sa mi zatiaľ podarilo na česko-slovenskom knižnom trhu zohnať, má aj svoje čaro. Hoci som voči cirkvi tvrdý a kritický, kartuziánov obdivujem. Autor v tejto knihe popisuje ich život, históriu a uvádza aj kontakty na viaceré kartúzy - treba ale brať do úvahy, že kniha bola napísaná v 80. rokoch a odvtedy sa situácia zmenila. Ide o najprísnejší, úplne uzavretý rád Katolíckej cirkvi a aj kartuziáni sami o sebe až na ich stránky veľa neprezrádzajú, takže som za túto knihu rád. Bonusom je aj pár fotiek.

Sedmistupňová hora Sedmistupňová hora Thomas Merton

Hoci neholdujem náboženskej literatúre, Merton má v mojom srdci a knižnici špeciálne miesto a obdivujem ho. Sedmistupňová hora líči jeho cestu od rozmaznaného maliarovho synčeka cez rebela, komunistu až po trapistického mnícha. Človek sa až miestami zatúžil stať trapistom.

Aj rešpekt, s akým sa stavia k ostatným náboženstvám, je obdivuhodný. Pre mnohých kresťanov (zvlášť katolíkov) je tolerancia, nieto ešte rešpekt k iným náboženstvám niečo nemysliteľné. Ak už, tak len navonok a maskované rečami o ekuméne či láske k blížnemu (tí uvedomelejší sa o ňu naozaj snažia).

Temná půle Temná půle Stephen King

Stálo za prečítanie, hoci som mal pri čítaní knihy zmiešané pocity. Nie som žiadna citlivka ani krehká kvetinka, no miestami mi pri niektorých scénach bolo až zle. Napriek tomu ma čosi ku knihe tiahlo a bránilo mi ju len tak odložiť. Asi si ešte jeho tvorbu budem musieť načítať, kým jej prídem na chuť.