Shindo Online Shindo komentáře u knih

Bruce Lee Umělec života Bruce Lee Umělec života Linda Lee Cadwell

Inšpiratívna. Získala si ma aj tým, že šlo o Bruceove osobné zápisky, nie knihu z pera nejakého XY.

Mínus je to, že niekoľko článkov je tam opakovane, no s menšími zmenami - áno, vidno tam Bruceov vývoj, ako osobnostný, tak aj v myslení, no po čase ma proste omrzelo čítať x-tú verziu toho istého článku.

Taktiež bila do očí "gestaltská terapie". Neviem, či išlo o preklep alebo si prekladateľka neuvedomila, že bežne používaný tvar je "Gestalt terapie", nie "gestaltská" (s tým som sa s výnimkou tejto knihy nikde nestretol).

06.12.2017 4 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Pomaly z každej strany som na túto knihu počul chválu. Ja som sa však musel premáhať, aby som ju prečítal, aj to som to po čase radšej vzdal. Neurobila na mňa dojem. Jasné, v dnešnej dobe, kedy sú mnohí egoistické kuvy, na svete je plno utrpenia a človek sa nemá o koho oprieť je táto kniha balzamom na ubolenú dušu. Aj tak je to však primárne americká, prehnane pozitívna, bohom sa oháňajúca dojná krava. Nič proti náboženskej literatúre, sám mám v knižnici viacerých kresťanských mystikov a mám ich rád. Toto však bolo tak "made in America" a tak naivné, až ma z toho napínalo.

06.12.2017 2 z 5

Největší obchodník na světě Největší obchodník na světě Og Mandino

Prekvapí, poteší, no nemotivovala ma nejak brutálne, ani som nemal obrovské úspechy v podnikaní. Pekný rozprávačský štýl.

06.12.2017 3 z 5

Nekonečná vnútorná sila Nekonečná vnútorná sila Anthony Robbins

Zasa jedna z kníh propagujúcich "americký sen" a "nekonečný potenciál mysle" - medzi vydaním originálu a slovenského prekladu ubehlo vyše 20 rokov a kým na západe sa už možno na knihu pomaly zabúda, tu z nej hltači sebapoznania vlhnú ako dvanástka na koncerte Džastyna Bývra. Aj tak sa z nej niečo dá naučiť, ak teda zoberieme do úvahy to, že nie všetky informácie v nej uvedené asi budú aktuálne - zarazili ma hlavne autorove tipy k stravovaniu. A ako už pri takýchto knihách býva v Amerike zvykom, aj na tejto si autor postavil biznis, ktorý mu zjavne slušne vynáša.

06.12.2017 1 z 5

Kašli na to! Uleví se ti Kašli na to! Uleví se ti John C. Parkin

Málokedy si kupujem motivačné knihy, obdobie, kedy som ich kupoval a hltal po kvantách už je dávno preč. K tejto sympatickej brožúrke sa však rád vrátim vždy, keď si potrebujem pripomenúť, aby som nestresoval a nebral sa až tak vážne. Jediné, čo zamrzí je omnoho jemnejší preklad povodného názvu knihy. Síce, je otázne, či by sa pri doslovnom preklade dostala na český knižný trh.

06.12.2017 4 z 5

Jak se stát vlivnou osobností Jak se stát vlivnou osobností John C. Maxwell

Kniha sa mi dostala do rúk pred pár rokmi na odporúčanie známeho, ktorý sa motal v akejsi pyramíde a nevedel si túto knihu vynachváliť. Je to jedna z kníh propagujúcich "americký sen" a teda nečudo, že vyšla pod hlavičkou jednej z najvačších MLM spoločností. Ako inšpiratívne čítanie je fajn a čo-to som si z nej zobral, no hype po čase vyšumel a z "takmer biblie" sa stala tuctová americká motivačná kniha. Aj tak nezaškodí si ju prečítať.

06.12.2017 2 z 5

Jak být nejlepší v systému MLM Jak být nejlepší v systému MLM John Kalench

Jedna z hromady kníh o "americkom sne" - stará minimálne 20 rokov, s autorom s filmovým úsmevom č.32 na prebale knihy, sľubujúca neskutočné bohatstvo ak sa človek bude riadiť jej radami a velebiaca sen, ktorý už je na západe roky mŕtvy. To, že trh napreduje (a v MLM to platí dvojnásobne) a za tých cca 20 rokov od napísania knihy po vydanie prekladu sa stopercentne niekam pohol, je zrejme druhoradé... Kniha, ktorú vám zaručene budú odporúčať čerství maturanti v zle padnúcich oblekoch s hlavou plnou snov a hubou plnou kecov na minimálne jednom školení o "pasívnych príjmoch", "revolučnom modeli finančnej gramotnosti" alebo podobných nezmysloch.

05.12.2017 1 z 5

Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Philip Zimbardo

Povinnosť. Oproti premrštenému niekoľkonásobnému filmovému spracovaniu je Philova kniha usadenejšia a vážnejšia. Autor hľadá paralely medzi zneužívaním väzňov v Abú Ghraib a svojim experimentom. Zaujímavé a trocha úsmevné sú dve veci - slečna, ktorá vehementne bojkotovala Zimbardov experiment sa nakoniec stala jeho manželkou a viacerí účastníci výskumu sa neskôr vydali na vedeckú dráhu, kde skúmali práve fenomén psychológie väzňov a to, čoho sú ľudia schopní v extrémnych podmienkach.

Bible Bible neznámý - neuveden

Ako zbierka fantasy príbehov fajn. Ako základný kameň a smernica pre život človeka už predstavuje závažný problém.

Toľko brutality a incestu, že GRR Martin vyzerá so svojou Piesňou ľadu a ohňa ako neškodný deduško Večerníček. Kniha si na viacerých miestach výrazne odporuje. Navyše nejde o jeden celok, no kompilát textov, pričom autorov často delia storočia a mnohí z nich nemali šancu Ježiša zažiť.

Kniha je sondou do myslenia a správania vtedajších ľudí. Od doby, kedy jednotlivé texty vznikali, nás delia stáročia, až tisícročia. Brať teda takúto rozporuplnú a historicky rozťahanú knihu ako smernicu pre život je nereálne, až nebezpečné. Zvlášť v prípade cirkví, ktoré sa držia biblie doslovne.

Ja sám som prečítal komplet bibliu niekoľkokrát a jej štúdium pre mňa bolo jedným z najsilnejších argumentov, prečo som sa nakoniec z kresťana postupne stal ateistom.

Človek si stvoril boha, nie naopak.

05.12.2017 odpad!

Edda Edda neznámý - neuveden

5 hviezdičiek je málo. Skvelé spracovanie s hojnými komentármi a vysvetlívkami. Ani tá cena nevadí.

Prázdné zrcadlo Prázdné zrcadlo Janwillem Van de Wetering

Zasa tenká, no obsahom bohatá kniha - svedectvo Európana, ktorý si proste takto zmyslel, že pôjde do zenového kláštora a aby to nebolo len také nijaké, šiel rovno do Japonska - a natoľko si zvykol, že tam ostal dlhšie, než pôvodne plánoval. Strasti, slasti, rozbíjanie romantických predstáv a mnoho úsmevných momentov.

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Knižná predloha milovaného Forresta, hoci s iným, menej hollywoodskym koncom. Ak si človek zvykne na trocha zamotaný, "idiotský" prejav hlavného hrdinu, stojí to za prečítanie.

Gump & Co. Gump & Co. Winston Groom

Slabší odvar predošlej knihy, no aj tak pobavilo.

04.12.2017 3 z 5

Pink Floyd 1964–1974 Pink Floyd 1964–1974 Barry Miles

Narozdiel od knihy Pink Floyd od Nicka, ktorá mapuje v podstate celú históriu kapely sa Barryho kniha zameriava hlavne na jej začiatky. Trhlá éra plná stroboskopov, drog a hipíkov, do ktorej vtrhla parta bláznov z Cambridge až to po rokoch dotiahli pekne vysoko. Začiatky Floydov som ale nikdy nejak nemusel, možno aj preto mi táto kniha celkom nesadla.

Pink Floyd Pink Floyd Nick Mason

Kniha, ktorá by nemala chýbať v knižnici každého správneho fanúšika Floydov, jej autorom je navyše jeden zo samotných členov kapely. Podrobná história kapely, množstvo obrazového materiálu a interný vtípek na obale knihy. Algie bol fajn model.

04.12.2017 5 z 5

Hra Hra Neil Strauss

Knihu som si prečítal ešte pred pár rokmi na odporúčanie kamaráta a kedže som vtedy nemal žiadne skúsenosti so ženami, zhltol som ju a istý čas ju bral takmer ako bibliu, riadil som sa Stylovymi radami a tak. Po čase som zistil, že takýchto baliacich knih je spolu s webmi takéhoto rázu na trhu obrovské množstvo, celý tento PUA biznis mi pripadal miestami až silený a hraný, akoby som šiel sám proti sebe. Paradoxne, ked som si našiel (teraz už bývalú) prvú priateľku, rady z tejto knihy mi pomohli iba minimálne, ak vôbec. V skratke - číta sa dobre, možno donúti nás chlapov k zamysleniu, no nebral by som ju ako manuál.

04.12.2017 2 z 5

Dalajlámova mačka Dalajlámova mačka David Michie

Tibetský buddhizmus obalený do duši lahodiacej knihy. Kníh, ktoré prezentujú buddhizmus populárnou formou je na trhu x, táto ma však niečím oslovila, dokonca som po jej prečítaní začal uvažovať nad kúpou mačky :) Jedna z tých kníh, ktoré si opakovane rád prečítam a aj tak ma vždy potešia.

Dalajlamova kočka a umění příst Dalajlamova kočka a umění příst David Michie

O niečo slabšie a trocha iné, než predošlá Dalajlámova mačka, čosi tomu chýbalo a mal som silný pocit, že autor sa len viezol na popularite predošlej knihy. Aj tak si ju rád prečítam znova, poteší.

04.12.2017 4 z 5

Mních, ktorý predal svoje Ferrari Mních, ktorý predal svoje Ferrari Robin S. Sharma

Zlepenec vecí, ktoré boli už dávno popísané v iných knihách a ktorý človeku dá v podstate to isté, čo predošlé knihy, akurát v inom, príťažlivejšom kabáte. Obyčajná vykrádačka. Autorova fotografia cez pol strany len umocnuje falošný dojem, že ide o prelomový bestseller, aký tu ešte nikdy nebol. Ale bol. Mnohokrát.

04.12.2017 odpad!

Cesta pokojného bojovníka Cesta pokojného bojovníka Dan Millman

Aj napriek tomu, že nie som zástancom takéhoto typu literatúry, Cesta pokojného bojovníka je jedna z mála takýchto kníh, ktoré mám doma v knižnici. Autor síce do istej miery vykráda knihy Carlosa Castanedu, je otázkou, čo v Bojovníkovi je fakt a čo výmysel a v nasledujúcich knihách Milman až na výnimky v podstate ryžuje zo slávy tej prvej, túto knihu si vždy rád sem-tam priebežne prečítam. Je to vlastne jedna z troch milmanoviek čo mám, k ostatným ma to nejako netiahne. Holt je to iba biznis.

04.12.2017 3 z 5