Léto s knihou

Edda

Revidovaný překlad slavného středověkého rukopisu, obsahujícího nejstarší a nejvelkolepější germánské mytické a hrdinské písně. Mytická část vypráví islandské ságy, příběhy severských božstev od vzniku světa až po jeho soumrak, např. o moudrém Ódinovi, o zamilovaném Frejovi, o rozlíceném Thórovi, o šlechetném Baldrovi a o proradném Lokim. Hrdinská část pojednává o životech a skutcích lidí, jako byli Sigurd nebo Brynhilda, héroů známých i z německé mytologie a proslavených Wagnerovými operami. Písně hrdinské vznikly přímo na Islandu.

Jedná se o tzv. Poetickou Eddu, na rozdíl od tzv. Prozaické Eddy autora z 13. st. Snoriho Sturlusona, která je spíše učebnicí poetiky pro začínající skaldy – na verších svých i starších skaldů vysvětluje rytmus, metriku atd., prostě „jak se dělá báseň“.

Edda obsahuje tzv. eddické písně, které nemají autora, pocházejí z různých období a písemně byly zaznamenány v 13. století v Kodexu Regius v Královské knihovně v Kodani. G. Neckel je vydal jako vydavatel. Překlad Ladislava Hegera z islandštiny zrevidovala a doslovem opatřila Helena Kadečková. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/41_/41500/edda-yiy-41500.jpg 4.648

Edda. Die Lieder des Codex Regius nebst verwandten Denkmälern

Literatura světová
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2001 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Tsabo15.10.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Naprosto úchvatná knížka...naprostý základ severské literatury...jen varuji před vydáním z roku 1942...do TÉHLE verze jsem se teda nezakousl...jazyk naprosto nesrozumitelný...snad proto je toto vydání i dnes tak snadno dostupné:oD

market823918.09.2015

Nejlepší a nejhodnotnější kniha pojednávající o severských legendách.

Sisi1114.07.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Tato kniha je sbírkou hrdinských a mytologických písní, každému milovníku severské mytologie velmi dobře známá. Nezachovalo se toho moc, někde chybí strofy, někde spojitosti mezi jmény a slovy, což je veliká škoda pro nás. Přes tu fragmentárnost je to úžasné čtení!

Lily2801.04.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Nádhera. Hoci ma predavač vystríhal, že je to dlhé zamotané čítanie na zimné večery, urobila som dobre, že som to riskla. Vôbec tomu neverte! Prvá časť - mytologická - sa číta veľmi rýchlo; druhá časť - hrdinské piesne - je trochu zamotanejšia, ale stojí za to :)

Sklenička11.06.2013Hodnocení knihy 4 z 5

Četba ubývá, na čas se propadnete do mytického světa starých Germánů, občasný problém byl s nepřehledností některých skladeb, kdy jsem se musela zpětně vracet, kdo je kdo, ale není to zas tak často, aby to člověka nějak mělo odradit od četby.

nightlybird

Každý milovník severských ság, ať už jde o Kalevalu nebo Píseň o Nibelunzích, by si tuto knihu neměl nechat ujít.
V tomto rozsahu 1. české vydání.