Shindo Shindo komentáře u knih

Absence hrdiny Absence hrdiny Charles Bukowski

Bukovu tvorbu poznám a viem, že táto je raná, no toto dielo mi prišlo nevyrovnané. Niektoré veci ma oslovili, iné absolútne nezaujali a po jednej som bol dokonca zhnusený.

16.12.2017 3 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Naozaj náročná kniha, prišla mi možno ešte náročnejšia, než samotný Pán prstenov. Chce to teda pevné nervy a nejaký ten "tolkienovský základ" a znalosti, na ktorých možno stavať aby si človek knihu naplno vychutnal a pochopil súvislosti. Holt to asi nie je nenáročné čítanie k čajíčku pred spaním.

Húrinove deti Húrinove deti J. R. R. Tolkien

Na jednej strane sa pýtam, prečo bolo nutné samostatne nanovo vydávať súčasť Silmarillionu. Na druhej... preklad je dobrý, ilustrácie len podčiarkujú nádhernú atmosféru a Tolkien je proste Tolkien, bol, je a ostane legendou.

Hobbit Hobbit J. R. R. Tolkien

Kultovka v peknom, na omak príjemnom obale. Nie je čo vytknúť, možno až na isté rozdiely v prekladoch oproti slovartovskému Pánovi prsteňov, ktorého mám tiež doma - Bilbo Lazník / Bilbo Bublík, Gloch / Glum, atp. No nepredstavuje to problém.

Nedokončené příběhy Nedokončené příběhy J. R. R. Tolkien

Ďalší Tolkienov klenot. Keďže však ide o akúsi "nadstavbu" je dobré, ak si človek najprv načíta Pána Prsteňov a Hobbita, nitky sa mu pospájajú a získa tým ucelenejší obraz.

Psychológia Psychológia Július Boroš

Rovnako ako Úvod do psychológie, aj toto je naozaj slabá kniha, ktorú by som záujemcovi o psychológiu fakt neodporúčal. Dokonca mám pocit, že v oboch spomenutých knihách sa opakujú celé pasáže.

13.12.2017 1 z 5

Úvod do psychologie Úvod do psychologie Július Boroš

Vraj úvod do psychológie, ako hovorí samotný názov. Úvod však naozaj stručný, miestami som mal pocit, že pozliepaný kde - tu z kadejakých nazbieraných poznatkov, bez akejsi ucelenejšej štruktúry. Na trhu nájdete aj omnoho lepšie.

13.12.2017 1 z 5

Sociální psychologie Sociální psychologie Jozef Výrost

Čtivý a dobre spracovaný prehľad sociálnej psychológie, užitočný ako pre psychológov, tak aj pre nepsychológov. Akurát škoda, že pán profesor bol rovnaký ťažký teoretik ako v knihe, tak aj na prednáškach.

13.12.2017 4 z 5

Úvod do metodologie psychologického výzkumu Úvod do metodologie psychologického výzkumu Ján Ferjenčík

Dosť dobre napísaná kniha, ktorá vysvetľuje aj tak nudný a nezáživný odbor ako metodológia dostatočne zrozumiteľnou formou. Ferjenčík bol jeden z mála autorov, ku ktorým som sa v prípade potreby vracal aj po skončení štúdia.

13.12.2017 4 z 5

Neviem. Ako poctivý lovecraftián som samozrejme dal šancu aj E.A. Poeovi, kedže som od neho dovtedy poznal len Havrana. Možno to bolo výberom prvej knihy, prekladom alebo niečím iným, no z tejto knihy som mal zmiešané pocity. Bola písaná štýlom, ktorý pri dnešných hororoch už asi len tak niekoho nevydesí (čo je vzhľadom k dobe vzniku knihy logické, vtedy človeka desili iné veci), niektoré poviedky teda vyzneli archaicky až úsmevne. Aj tak si myslím, že v dobrom prostredí a s dobrým soundtrackom (odporúčam Nox Arcanu, tá pri svojej tvorbe čerpala priamo aj z E.A. Poa) urobí knižka svoju prácu.

13.12.2017 3 z 5

Hájnikova žena Hájnikova žena Pavol Országh Hviezdoslav (p)

Povinné čítanie, ktoré som narozdiel od mnohých iných mal celkom rád a tuším ešte aj dnes sa mi povaľuje doma vydanie Hájnikovej ženy z dôb dávno minulých.

12.12.2017 3 z 5

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

Povinné čítanie na strednej škole. Nebyť tohto faktu, po knihe s najväčšou pravdepodobnosťou nesiahnem. Hoci Balzac patrí medzi klasikov, ani po rokoch som si k nemu proste nedokázal nájsť vzťah. Aj pri čítaní som dielom v podstate 'preplával'.

Téma nezaujala, kniha sa čítala ťažkopádne a rozvláčne popisy ťažkého života v buržoáznom Paríži boli utrpenie.

12.12.2017 1 z 5

Deväť poviedok Deväť poviedok J. D. Salinger (p)

Zbierka deviatich poviedok. Niektoré ma iritovali, s inými som sa celkom nestotožnil, no celkovo som mal pocit, že mnohé z nich sú s otvoreným koncom a nútia čitateľa uvažovať. Možno práve to bol ten dôvod, prečo ma Salingerova tvorba zaujala. Každopádne sa na jeho tvorbu musí človek naozaj "naladiť"

12.12.2017 2 z 5

Kto chytá v žite Kto chytá v žite J. D. Salinger (p)

Osobne si myslím, že dať puberťákovi túto knihu ako povinné čítanie je neskutočná volovina. Proste to nepochopí. Aj ja som si ju úplne vychutnal až roky po skončení strednej školy, kedy som bol (pevne verím, že) aspoň o niečo múdrejší.

12.12.2017 3 z 5

Všímavost Všímavost Mark Williams

Druhá "hlavná vetva" výskumu v MBSR po Kabat - Zinnovi, centrum v Oxforde. Rovnako ako K-Z-ova kniha je aj táto výborne spracovaná, formát je však priatejnejší a mám pocit, že nejde až do takých detailov, prišla mi "vzdušnejšia". Dá sa však hojne využiť v praxi, obsahuje teóriu, kazuistiky, praktické cvičenia a CD (ktoré však mne osobne pri MBSR praxi vadilo).
Takisto inštruktor, u ktorého som absolvoval základný kurz MBSR túto knihu aktívnevyužíval.

Neuropsychologie Neuropsychologie Petr Kulišťák

Dobre spracovaná kniha na tému, ktorá je na Slovensku žiaľ asi ešte pekne pozadu v porovnaní so zahraničím.

11.12.2017 4 z 5

Úspech si Ty alebo Niekoľko nezištných rád podľa Dala Carnegiho ako sa stať obľúbený a bohatý Úspech si Ty alebo Niekoľko nezištných rád podľa Dala Carnegiho ako sa stať obľúbený a bohatý Dale Carnegie

Knihu som našiel na povale u známych ešte pred pár rokmi. Nakopla vtedy, nakopne aj dnes a hoci už má svoje roky a nie všetko z nej možno brať ako aktuálne, myšlienky sú nadčasové.
Len škoda, že sa Daleovej popularity chytili kadejakí paraziti, ktorí pod hlavičkou "Dale Carnegie and Associates" profitujú na jeho mene a vydávajú kdejaké pseudomotivačné knihy.

Pútnik z Compostely Pútnik z Compostely Paulo Coelho

(Zámerné?) miešanie ezoteriky a katolicizmu, možno snaha upútať. Kým Piata hora ma ešte dávnejšie zaujala, po tomto som nejak prestal Coelhovej tvorbe venovať pozornosť. Viem, že mnohí sú z neho úplne hotoví, mňa však jeho tvorba nijak výraznejšie nezaujala, ani nezanechala dlhodobejjší dojem. O tejto knihe to platí dvojnásobne - ku kávičke na jedno prečítanie je to oukej, potom radšej venovať niekomu inému.

11.12.2017 1 z 5

Trilogie mistrů zenu Trilogie mistrů zenu Sandó Kaisen

Stručný prehľad zenu od začiatkov až po súčasnosť, menovite teda Sótó líniu Deshimaru - Kaisen. Hoci mi autor príde vo svete zenu dosť kontroverzný a mám pocit, že okolo neho pomaly ale isto vzniká kult osobnosti na úkor samotného učenia, kniha sa čítala dobre a ešte v mojich "zenových začiatkoch" mi celkom pomohla a motivovala na ceste.
Aj tak celkom nechápem, prečo je kniha zaradená medzi New Age.

11.12.2017 3 z 5

Tibetská jóga snu a spánku Tibetská jóga snu a spánku Tenzin Wangyal Rinpočhe

Som síce buddhista a svojho času som mal niečo do činenia aj s dzogčhenom a lucidnými snami, jóga snu je však vec, ktorá - ak ste ako ja a nemáte "nadanie na lucidné snenie" - vyžaduje veľkú mieru sústredenia, odhodlania a schopnosti vizualizácie, dohľad skúseného učiteľa a nesadne každému. Aj tak je to dobrý sprievodca tým, čo je "za stenou spánku". Autor navyše v tejto oblasti konfrontuje poznatky súčasnej psychológie o spánku a snoch. Či už jógu snu a spánku praktikujete alebo nie, knihu sa oplatí prečítat.