Šánka Šánka komentáře u knih

Jedna z pěti Jedna z pěti Dagmar Digma Čechová

Kdybych měla knihu hodnotit podle první třetiny, bylo by to hodně nízké hodnocení. Společné sedánky pěti nebo vlastně šesti ,,kamarádek" u decka, nebo spíše několika lahví, pomluvy, tlachání...skoro jsem to odložila, nebavilo mě to. Naštěstí jsem vydržela, příběh mě chytil, bavila jsem se a takový závěr jsem tedy opravdu nečekala!
Příběh ze života o partnerských vztazích, nevěře i přátelství mezi ženami je napsaný s lehkým vtipem, nadhledem a když se hlavní hrdinka Edita pustí do psaní blogu vše dostává i takový hlubší náhled k zamyšlení. Nakonec se z toho vyklubal další bezva román této nadějné české autorky.

13.03.2022 4 z 5

Vrahova žena Vrahova žena Victor Methos

Další z Ježíškových nákupů a trefa do černého! Je to napínavý, místy dost drsný detektivní thriller, napsaný ve velmi slušném tempu.
První půlka mi připomněla výbornou sérii také s manželkou odsouzeného vraha (Na dně), tak jsem si říkala - nic nového. Jenže pak v půlce přijde zásadní zvrat a děj se odvíjí jako perfektní a gradující právnický thriller ve stylu Johna Grishama, a to je velká pochvala! Závěr je senzační, překvapivá třešnička na dortu. Prostě nic nemůže zůstat tak, jak by se mohlo nabízet :-).
Autor je vystudovaný právník, jak jsem se dočetla, a tuto znalost prostředí dokonale zúročil v této knize. Já se časem pustím i do jeho dalších knih a fandům dobrých thrillerů tento skvělý kousek doporučuji!!!

11.03.2022 5 z 5

Když Paříž spala Když Paříž spala Ruth Druart

Nádherný, emotivní příběh a výborný debut! Samozřejmě, že mě nalákala krásná obálka, která je tak výstižná spolu s anotací. Před chvílí jsem dočetla, přes slzy nevidím, ale a o tu spoustu emocí, která se ve mně pere, se musím podělit, teď hned!
Jean-Luc a Charlotte se potkali v roce 1944 v okupované Paříži. Oba mladí lidé touží po lásce, po normálním životě bez války, ale také v sobě nachází statečnost změnit svým činem věci budoucí. Jaké následky ale jejich jednání bude mít? To se dozvídáme v druhé dějové lince v roce 1953.
Nebudu více z tohoto silného příběhu prozrazovat, jen doporučím...

06.03.2022 5 z 5

Ztracené klenoty Ztracené klenoty Kirsty Manning

Mám moc ráda příběhy v nichž se prolíná minulost s přítomností, tady se historická část začíná odvíjet v 17. století, poté se děj přesouvá do roku 1912 a do současnosti.
Budeme rozplétat historii ukrytého a znovunalezeného pokladu vzácných šperků, drahých kamenů i pohnuté osudy hrdinů kolem nich. Nejvíce mě tady bavil příběh prababičky Essie a její irské rodiny, současnost byla nutná, ale až tolik mě nechytla.
Celkově to bylo pěkné čtení, jen jsem se tak do třetiny trošku ztrácela v postavách. Nevím, jestli to bylo stylem psaní paní autorky, skladbou příběhu, nebo mým ne plným soustředěním na děj. Asi od každého trošku. Možná by si takový historický román, navíc jestě na skutečném podkladu, zasloužil větší počet stránek....., možná.

03.03.2022 4 z 5

Hodná sestra Hodná sestra Sally Hepworth

Super víkendovka! Má čtvrtá kniha od Sally Hepworth a i tentokrát velká spokojenost. Taková téměř nenápadná jednohubka, která již od prvních stránek dává tušit, že asi ne vše bude tak, jak je nám nabízeno a kdo má v tomto žánru něco načteno, zřejmě mu bude jasné, která ze sester je ta hodná, nebo je vše jinak?
Začátek má takový pozvolnější rozjezd, ze kterého se postupně vyklube docela slušné a napínavé drama.

27.02.2022 5 z 5

Sestra Slunce Sestra Slunce Lucinda Riley

Tak se nám sestřičky postupně rozutekly po celém světě. Tentokrát nejmladší, a také nejproblematičtější Electra, se po smrti svého adoptivního otce pouští do hledání svých předků, své minulosti i svého místa v životě. Dějově bohatý mnohovrstevnatý román nás zavede až do africké Keni mezi domorodé kmeny Masajů i tamní bílé obyvatele. Ale musím říci, že s Electrou jsem měla velký problém najít k ní nějaké sympatie, jenže to by nebyla paní Lucinda, abych nakonec knihu nezavírala s pocitem, že i tato sestra se nakonec vybarvila k mé naprosté spokojenosti a její příběh byl úchvatný.
Tato skvělá a velkolepá série je jen důkazem toho o jak mimořádnou vypravěčku bude náš čtenářský svět již navždy ochuzen...

25.02.2022 5 z 5

Pocit hanby Pocit hanby Linda Castillo

Start druhé desítky této návykové série začíná vraždou amišské babičky a únosem její sedmileté vnučky. Do vyšetřování se pouští Kate se svojí partou a čas je neúprosný.
Tento díl je ale trošku jiný, osobního života Kate si neužijeme, nejsou tam ani nějaké návraty do její minulosti, jak bývá v této amišské sérii zvykem. Je to čistá detektivka se závěrem, který aspoň ve mně zanechal pár otázek i pochybností. Ale asi to tak být mělo....

19.02.2022 4 z 5

Paříž je vždycky dobrý nápad Paříž je vždycky dobrý nápad Jenn McKinlay

Knížku jsem si vybrala (tedy vlastně Ježíšek) kvůli krásné obálce, já vím, to vůbec nemusí být záruka dobrého čtení, ale tentokrát to vyšlo. A potom taky - Paříž je vždycky dobrý nápad :-).
Svěží, optimistický, romantický příběh se skvělými dialogy a navíc velmi vtipný, dlouho jsem se tak u knížky nezasmála. Samozřejmě předvídatelný, jenže to se od takového čtení očekává. S hlavní hrdinkou jsem mohla navštívit její ex v Irsku, Paříži a také Itálii a zažila mnoho humorných situací a v závěru utřela i slzičku dojetí. Ano, líbilo moc, báječný relax.

14.02.2022 4 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Nové série jsem si zakázala rozečítat, jenže to bylo loni, teď už to neplatí :-). Když si představím, o jak napínavou zábavu bych přišla, tak vlastně jsem udělala jenom dobře a děkuji všem knižním kamarádům za komentáře, které mě k této thrillerové super pecce navedly.
Krátké kapitoly, svižný děj, sympatické postavy, napětí, také jedna správná babička, která skáče padákem, čtyřnohý parťák a mnoho dalšího. Ano, thriller má mnoho prvků z jiných sérií, ale také řádně našlápnuto na titul : ,,neodložitelné". A popravdě jsem si i tentokrát říkala, jak ta jedna závěrečná pasáž kolem pachatele je neuvěřitelná, než jsem si to vygůglila.....a tedy jako fakt už věřím :-).
Takže je třeba si v knihovně udělat rezervaci na další díl.

11.02.2022 5 z 5

Na viděnou příští léto Na viděnou příští léto Elin Hilderbrand

Na tuto knihu se budu snažit nalákat, je skutečně nádherná! Je to další z příběhů inspirovaných nezapomenutelným filmem Příští rok ve stejnou dobu.
Téměř po tři desetiletí se odvíjí příběh utajované osudové lásky Mallory a Jakea, ale také jejich přátel i rodin. Není to žádné přeslazené čtení, nese si v sobě radost i bolest, všechny postavy jsou velmi reálně vykreslené se svými dobrými i těmi horšími vlastnostmi a před očima nám jak ve filmu běží životní příběh jedné zakázané lásky.
Nenalákala jsem vás? Nevadí, i tak vřele doporučuji...

08.02.2022 5 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Dana Stabenow

Jak jsem již psala v předešlém komentáři, tato série skutečně nestojí na nějakém velkém napětí a tady bych řekla, že se ho nedočkáme vůbec. Vše si jede v takovém poklidném tempu, ta přitažlivost série je v popisech přírody, zvycích a kultuře domorodých obyvatel Aljašky.
Tentokrát si Kate s Obludou odskočila sbírat houby a náhodou v lese málem zakopne o ohořelou mrtvolu muže. Takové klasické vyšetřování tady ale nenajdeme a možná, že ani ten závěr se nám tak úplně líbit nebude. To téma náboženského fanatismu bylo již zpracováno v detektivkách mnohokrát a napínavěji, přesto je příběh chytlavý a na zamyšlení, jak se dá jakákoliv víra překroutit, zneužít a zfanatizovat...

05.02.2022 4 z 5

Tajemství Tajemství Kathryn Hughes

Má třetí kniha od Kathryn H. a i tentokrát jsem si ji maximálně užila. Krásně napsaný příběh propojení minulostí s přítomností. Tajemství, které je ukryto v minulosti, ovlivní životy budoucích generací.
Rodiče pětiletého chlapečka pro něj potřebují najít najít dárce nové ledviny a čas je neúprosný. Je ale třeba odhalit dávno skryté tajemství jeho babičky i dalších událostí, které se staly před 40 lety a změnily životy několika lidem. Závěrečné prolnutí obou linek je nenásilné, krásné, dojemné a moc pěkně zpracované.
Nevím, která z knížek od této autorky se mi líbila nejvíce, doporučím všechny, je to skvělá vypravěčka.

31.01.2022 5 z 5

Hned vedle Hned vedle Leah Montgomery

Psychologický thriller, jenž se moc neliší od mnoha podobných současných thrillerů pro ženy. No to jsem se tedy v prvním úsudku vážně sekla!
Dva manželské páry, které se téměř ve stejné době přistěhují na venkov a zdá se, že by si mohli rozumět, být si dobrými sousedy. Jenže nic a nikdo asi nebude takový, jak by se nám na první dojem zdálo. Že tam bude plno lží, také mnoho kostlivců, to je přeci u těchto příběhů jasné. Ale když se začne v další lince odvíjet příběh unesené a vězněné ženy, tak potom vše nabírá úplně jiný směr a do tuctového thrilleru to má na míle daleko! Závěr je senzační a pro mne velmi překvapivý...
Musím ale napsat, uvěřitelnost prachbídná :-), neřeším, protože zábava velká, a proto za plný počet.

28.01.2022 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Nadčasový příběh, četla jsem kdysi na střední ještě jako náctiletá a na rozdíl od mnoha knih, které jsem přečetla později, zůstala v mé paměti ve škatulce ,,nezapomenutelná". Nevím už, jestli se mi více líbila tehdy, ale mnohé z Atikových názorů a jeho životního kréda jsem určitě ocenila a pochopila až teď.
Příběh je vyprávěný pohledem 8leté holčičky Čipery, pohledem čistým a nezkaženým, ale na svůj věk docela vyzrálým. Je mnohdy úsměvný a zachycuje její i bratrovo téměř idylické dětství, ale i přetvářku, pokroucenou morálku a rasismus jižanského městečka 30. let minulého století. Ta kniha ale není primárně o rasismu, je o pravdě, morálních zásadách, spravedlnosti a lidství...
A za mě už jen doporučení.

24.01.2022 5 z 5

V temnotě V temnotě Mike Omer

Viděla bych to na další parádní thrillerovou sérii pro nás, kteří tento žánr vyhledáváme, nervujeme se u něj, bojíme a pak zavíráme knihu s pocitem...,tak to bylo super :-)!
Napínavé pokračování tentokrát s mimořádně úchylným psychopatem, který své oběti, mladé ženy, pohřbívá zaživa a jejich smrt ukazuje v přímém přenosu. Ani tentokrát se mi vůbec nepodařilo pachatele tipnout, autor si překvapení dobře schovával až do finiše. Na odlehčení opět nechybí vtipné momenty s dědou Marvinem, rybkou i lehce zápornou postavou kocoura :-).
Skvělé a začněte číst od prvního dílu, jistá návaznost tam je!

21.01.2022 5 z 5

Ve vteřině Ve vteřině Suzanne Redfearn

Já snad odvolám, že nečtu a nemám ráda duchařiny, tato kniha byla naprosto skvělá!
Ve vteřině se změní život 16leté Finn, její rodiny i přátel, když se jejich auto zřítí ze srázu a ona nehodu nepřežije. Stává se tichým průvodcem dalších událostí, protože ještě úplně odejít nemůže...
Perfektně vykreslené postavy, jejich reakce v etrémních podmínkách a následné vyrovnávání se všech s celou tragédií. Je tam mnoho otázek, které si můžeme klást, jak bychom se zachovali my, zvítězil by pud sebezáchovy, ochrana těch nejbližších, či morální zásady? A co naše svědomí, vážně by zůstalo čisté?
Mnoho otázek, mnoho odpovědí, mnoho pohledů a za mne jedno velké doporučení!
A ještě k obálce, málokdy se stane, aby byla tak dokonale výstižná.

16.01.2022 5 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Super! Má první kniha od této autorky a takový nářez. Řekla bych, že v rámci temných thrillerů je tohle už vyšší liga. Trošku jsem měla obavu z té duchařiny, tu já nemusím, ale bylo to zpracované tak perfektně, že krásně vše zapadlo do děje.
Hodně dějových linek, mnoho postav, mrazivá, až hororová atmosféra malé vesničky kdesi v Sussexu, kde snad každá i ta sympatická postava skrývá nějaké temné tajemství. A četla jsem opravdu pozorně, ale tentokrát se mi nepodařilo odhalit nic a nikoho. Dokonce jsem si i prolog musela přečíst znovu, aby mně i poslední dílek složité skládačky zapadl na své místo.
Výborné, vynikající, no prostě čtěte!

13.01.2022 5 z 5

Poslední Vánoce v Paříži Poslední Vánoce v Paříži Hazel Gaynor

Za tuto knížku jsem Ježíškovi moc vděčná, tak dlouho jsem si ji toužila přečíst. Je psána formou dopisů, není to má první kniha takto napsaná a autorkám se to velmi povedlo. Na pozadí první světové války se odehrává tento nádherný, (nejen) romantický příběh.
Prožívala jsem s Evie, Willem, Tomem a Alicí jejich počáteční nadšení, hrdost i optimismus, že válka brzy skončí a oni společně oslaví Vánoce v Paříži. Ale také tu tíhu, šílenou nesmyslnost války, rozčarování i ztrátu iluzí, jejich vystřízlivění a také jejich lásky a naděje....
Je to dojemné, krásné, smutné a za mě nejméně pětihvězdičkové čtení.
Velké doporučení!

09.01.2022 5 z 5

První krev První krev Angela Marsons

Tedy to byl tak skvělý nápad, paní Angelo, napsat, co bylo před, jak vše začalo, děkuji za něj!
Chcete vědět, jaký byl první společný případ vyšetřování vražd Kim a její party? No, napínavý, jasně!!! Jak se ta tvrdohlavá, svérázná a nepřizpůsobivá :-) Kim seznámila s Briantem, Dawsonem a Stacey, kdy začaly slovní přestřelky s patologem Keatsem? A jak tento nesmírně napínavý případ vyřešili?
Tak čtěte, další doporučení tato série vážně nepotřebuje.....

05.01.2022 5 z 5

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

Nemusíš je má třetí knížka od DD Čechové, obě předešlé se mi moc líbily, tak jsem s velkým očekáváním a i těšením sáhla po této. Již nápisy na obalu knihy byly velmi motivační a do nového roku i přínosné :-), ač si žádná novoroční předsevzetí nedávám. Navíc ještě krásné komentáře také nalákaly, mě ale kniha nenadchla.
První půlkou jsem se protrápila, marně hledala nějaký ždibec humoru a nechápala ani jednu z hrdinek. Je to kniha ze života, ale mně nesedla ani jedna z žen, jejich chování, životní postoje, názory. V druhé půlce už to bylo lepší, ale většinové nadšení z této knihy nesdílím.
Tak za sebe si aspoň odnáším: Nemusíš! Příště dočítat každou knihu, která ti nesedne.....

03.01.2022 3 z 5