salexice salexice komentáře u knih

Já a moji drazí Já a moji drazí Helena Šmahelová

souhlasím s komentáři níže, tohle je milá vzpomínka na dětství, dospívání. Hlavní hrdinkou je Anička, která ač má velkou rodinu, je vlastně sama. Nejlepší kamarádka se někam ztratila, rodiče bydlí na různých adresách, protože jim to vyhovuje a sourozenci jsou dospělí. Anička tedy osnuje plán, jak rodinu sestěhovat dohromady. Musím říci, že jako malá jsem její odvahu obdivovala.

18.10.2022 4 z 5

Pozlátko Pozlátko Táňa Keleová-Vasilková

Tahle autorka má obrovský dar výstižné charakteristiky osob, vztahů a míst. Při čtení jejích knih mám už po prvních stránkách pocit, že hrdinky znám již několik let. V této knize je hlavní hrdinkou sobecká a rozmazlená Ema, která žije v luxusu a něco jí chybí. Zahlcuje jí nuda, schází adrenalin a tak si najde milence. Překvapením je, že je vlastně ze stejného těsta jako Ema, takže jí taškář osud vrací vše zpět - ona je tou opuštěnou, bez prostředků, přátel a syna.

18.10.2022

Co oči nevidí, to manžela nebolí Co oči nevidí, to manžela nebolí Alena Jakoubková

a je tu další oddechovka, která se prima hodí k podzimním dnům. Manipulativní manžel, který vyžaduje naprostou oddanost své manželky a chce se stát středem jejího vesmíru. A žádný prostředek k dosažení cíle mu není cizí. Děj se odehrává dílem ve Francii, dílem v Austrálii, standardně se hodně vaří a hodně miluje. Mě kniha zpestřila podzimní večer, díky za ni.

18.10.2022 3 z 5

Horkou jehlou Horkou jehlou Rudolf Havlík

musím se ztotožnit s komentářem níže (rufino), že slyším udržitelnost a naskakuje mi husí kůže. Rozumějte, nesnižuji úsilí jednotlivců či firem, které se snaží žít či podnikat s ohledem na budoucnost. Ale vadí mi přesně ty módní visačky se stromečkem, protože s nápisem vyrobeno v Indii, Pákistánu atd. - tu pravdu všichni tušíme a nebude se příliš lišit od vyprávění autora. Nádherně je to shrnuto v pasáži, kde se hlavní hrdina snaží v rozhovoru vysvětlit pracovníkům nejmenovaného korporátu, že výrobek nebude ani udržitelný ani vyrobený za fér podmínek. Jak mu všichni vyjádří svůj dík, že se tolik stará o firemní strategii a následně mu právnička sdělí, že pokud to bude vyrobeno dráž a později tak není o čem diskutovat a že zváží, zda tam nevyslat někoho, kdo lépe chápe strategii jejich firmy. Tahle knížka je bezesporu zážitek - cynický, ironický, vtipný, ale i smutný. Rozhodně však nikoho z nás nenechá lhostejným.

17.10.2022 5 z 5

Kuře a nůž Kuře a nůž Mary Higgins Clark

moje první setkání s autorkou před lety a byla to taková pecka, že jsem následně přečetla její knihy takřka všechny. Do poslední chvíle jsem napjatě spekulovala o možném rozuzlení a nakonec byla pointa tak logická a prostá. Hodně napětí, akce, trošku tajemna. Zajímavý pohled do oblasti psychických onemocnění, získaných traumat. Nemůžu jinak než doporučit.

17.10.2022

Kamikadze Kamikadze Akiro Yamamoto

No, ufff. Níže již zaznělo, o čem je obsah knihy, netřeba tedy rekapitulovat. Celý japonský systém výcviku byl založen na myšlence postradatelnosti jedince, kdy jedinou povinností vojáka je přinést hrdinskou smrtí slávu císaři a čest svým blízkým, pokud to okolnosti vyžadují. Přesto se výcviku nepovedlo vymýt voják tak, aby neměl své pochybnosti zejména ve chvíli, kdy se válka nevyvíjela pro Japonsko příznivě. Myslím, že to lze shrnout do jedné z vět, jež v knize zazněla: na smrti za ztracenou věc není nic hrdinského.

17.10.2022 4 z 5

Pipi jsem dostala v cca 10 letech k narozeninám. Od té doby se můj vztah k ní nezměnil. Za zrzavá holčina mě zkrátka baví i po letech, a bavila i dceru. Takže rozhodně je nadčasová :-) Kniha má vtip, příběhy se zajímavou, místy i exotickou zápletkou. Dneska po letech vím, čím mě Pipi baví - je aktivní, není pasivním účastníkem děje a absurdní situace přitahuje, aktivně vyhledává a iniciuje. Doporučuji zejména rodičům všech akčních holčiček, které stejně jako já nesnáší ty trpné princezny, které skučí, že je tlačí hrášek ...

14.10.2022 4 z 5

Polda a jeho soudce Polda a jeho soudce Zdena Frýbová

nevím, jak to paní Frýbová dělala, ale za mě je druhý díl lepší než první. Většinou to bývá u jiných autorů naopak. První díl mi přijde serióznější a pravděpodobnější. Ve druhém ujíždí příběh více do absurdna a nereálna. Ale - kniha má spád, spoustu humoru, šarmu a hlavně čtenáře burcuje k aktivnímu zapojení do děje - soudcem Ivana je zkrátka čtenář. Myslím, že nestranného nenechá nikoho. Herecké představení nezletilých studentů bylo naprosto dokonalé, byť doufám, že v reálu by jim to neprošlo :-) A na závěr mi to nedá (Ozzy2) - opravdu by měl být potenciální státní zástupce hysterik? Zaslouží si Stanka soucit? Neodhalil soudní spor jen stránku její povahy, která by se později mohla projevit profesně a zničit tak někoho dalšího?

13.10.2022 5 z 5

Kariéristky v akci Kariéristky v akci Louise Bagshawe (p)

Pokračování knihy Kariéristky. Naštěstí Topaz a Rowena dospěly, jsou uvěřitelnější a řeší i pro mě pochopitelnější problémy s prací, manžely a potomky. Přiznávám, že jsem se na ně po přečtení prvního dílu těšila a nezklamaly mě. Prima čtení.

12.10.2022 3 z 5

Kariéristky Kariéristky Louise Bagshawe (p)

mé první setkání s autorkou. Příběh dvou kamarádek, studentek, Roweny a Topaz, které usilují o jednoho muže, který je využije obě. Což odstartuje kolotoč vzájemného soupeření, pomsty a zášti. Naštěstí obě dospějí, vybudují si vlastní život profesní i rodinný a to obrousí hrany původnímu sporu. Možná banální příběh, ale hezky plyne, děj odsýpá. Příjemné čtení.

12.10.2022 3 z 5

Planeta Interterra Planeta Interterra Robin Cook

joj, tohle byla jízda. Protože anotace většinou nečtu, v pauzách jsem nevěřícně obracela knihu na obálku, zda jde opravdu o Robina Cooka. Perfektně propracovaná sci-fi s nosnou myšlenkou. Pravda, postavy obou potápěčů nebyly zrovna reprezentativním vzorkem pozemšťanů.

11.10.2022 4 z 5

Modrý dům Modrý dům Táňa Keleová-Vasilková

patří k mým oblíbeným a prvním od téhle autorky, zřejmě proto, že je odlišná od těch ostatních. žádná další už mě tolik na duši nezahřála. Oceňuji příměr dr.romca - babička po česku. Autorka má dar výstižného popisu místa, vůní a pocitů, v jejím podání cítíte vůni závinu, zelnice, nenávist Lenky ... Milé čtení.

11.10.2022 4 z 5

Manžel v domě není pro mě Manžel v domě není pro mě Alena Jakoubková

Ach jo. Stále přemýšlím, co na knihách autorky je. Slohově je to peklo, někdy chybí logika v ději, časové ose, opakující se klišé - a stejně každou další knížku s chutí přečtu. A tak si tak říkám, že přesně to co v ní hledáme, je vytržením ze všedního života, starostí - tak se vykašleme na vše na počátku uvedené a pojďme si odpočinout :-).

11.10.2022 2 z 5

Městečko jako malované Městečko jako malované Pavel Frýbort

patří k mým nejoblíbenějším knihám tohoto autora. Sama jsem přemýšlela, čím je mi tak blízká. Pochopila jsem po návštěvě rodného městečka - dokonalé vykreslení lidí maloměsta, jejich smýšlení, postoje a lpění na jistotách - zkrátka městečko jako malované. Petr Rybář, hlavní hrdina knihy, je pro mě nejsympatičtější postavou autora. Na rozdíl od Míši Najmana není Petr tak arogantní, suverénní, má reálná očekávání a jeho cynismus baví. Takže jsem mu to zadostiučinění na závěr přála i přesto, že do anděla měl daleko.

10.10.2022 4 z 5

Otcem i matkou proti své vůli Otcem i matkou proti své vůli Zdena Frýbová

autorku mám nesmírně ráda, líbí se mi její nakládání s jazykem, brilantní čeština, slovní hříčky v dialogu a popisu. Vykreslení jednotlivých postav je úžasné. Oproti názoru níže (Falquar) jsem to měla obráceně. První polovina knihy mě bavila neskutečně, druhá méně, vlastně mě ta kriminální zápletka rušila. I když možná okořenila řádění obou výtečníků - Hýty a Batula a doplnila je o další zdatné sekundanty v podobě Kryštofa a Katušky. I v naší rodině některé hlášky zdomácněly. Za mě doporučení.

10.10.2022

Tereza Tereza Magda Váňová

Cynická katolická moudrost praví: Pomož si sám a Bůh ti pomůže. Myslím, že autorka tuto moudrost zná a vdechla Jí hlavní hrdince Tereze. Ano, movitý přítel z mládí je trochu pohádkový, ale i velké holky mají pohádky rády. To cennější na knize je ta myšlenka - nefńukej a koukej něco dělat. Za mě optimistické, milé, laskavě moudré.

10.10.2022 4 z 5

Miluju prachy Miluju prachy Erika László

když jsem knihu brala do ruky, neměla jsem očekávání žádná. Překvapení bylo obrovské, perfektně popsaná doba socialismu v Maďarsku a touhy přežít a uspět v něm, posléze i podnikatelské prostředí kapitalismu tamtéž. Praktiky vedoucí k rychlému zbohatnutí v té době pobavily a cinkly čímsi povědomým (že by 90 u nás?). To vše okořeněno vtipem, několika vztahovými eskapádami hlavní hrdinky. Prima počtení.

07.10.2022 4 z 5

Devátá oběť Devátá oběť Dana Stabenow

Přiznávám, hrdinku Kate Shugakovou a Obludu jsem si upřímně oblíbila. Obě jsou takové syrové, opravdové, samostatné. Přesně se mi tak hodí na Aljašku. O té jsem se díky přečtení celé série dozvěděla za pár knih více než za svůj dosavadní život. Zkrátka tahle kniha mě bavila moc a není od autorky poslední.

07.10.2022 4 z 5

Zdivočelý tlukot srdce Zdivočelý tlukot srdce Roman Cílek

Trochu nelaskavě mě napadl příměr - románově zpracovaná černá kronika. Ale na druhou stranu se dobře čte, má spád a je rozmanitá.

07.10.2022 1 z 5

Miluju tě... i s natáčkama Miluju tě... i s natáčkama Alena Jakoubková

To co mě v souvislosti s touhle knihou napadlo - nevážně o vážných věcech. Námět prima a aktuální - manipulátor Radim své umění dovedl k dokonalosti. Méně prima mi přišla slohová stránka knihy - nadužívání některých výrazů mě netěšilo. Nicméně kniha má spád, humor a dobrý konec. Takže já se bavila.

07.10.2022 2 z 5